،

سئو چیست؟ هرآنچه لازم است از سئو بدانید

seo

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.2
(5)

می‌خواهیم مفهوم سئو و نتایج شگفت‌انگیز آنرا در قالب یک داستان واقعی شرح دهیم: وقتی دنبال چیزی می‌گردیم اولین گزینه‌ای که برای جستجو سراغ آن می‌رویم گوگل است، مثلا می‌خواهیم قالی‌های خانه را به قالیشویی بدهیم اولین کاری که می‌کنیم جستجوی کلمه قالیشویی است و گاهی ممکن است اسم محله خودمان را نیز در انتهای کلمه اضافه کنیم، مثلا جستجو کنیم قالیشویی تهرانپارس یا قالیشویی جنت‌آباد تا بتوانیم یک قالیشویی مناسب را پیدا کنیم.

 

حال سوال اینجاست که آن قالیشویی که شما بعد از جستجو در گوگل مشاهده می‌کنید چگونه در گزینه‌های اول به شما نمایش داده شده است؟
شاید فکر کنید شانسی است و یا اینکه گوگل خودش تصمیم می‌گیرد که کدام سایت را در نتایج بالاتر نمایش دهد، اما در واقع اینطور نیست!

 

موضوع این است که گوگل به سایت‌هایی که ثابت کنند لیاقت جایگاه‌های اول را دارند رتبه‌های بهتری می‌دهد، اکنون سوال دیگری مطرح می‌شود که این لیاقت چگونه سنجیده می‌شود؟
اینجاست که به کلمه سئو می‌رسیم که به معنی انجام عملیاتی روی سایت می‌باشد که به گوگل اثبات کند من لیاقت رتبه‌های اول را دارم.

 

 

سئو یا SEO چیست؟

 

سئو مخفف سه کلمه‌ Search Engine Optimization است و در زبان فارسی به سئو معروف شده است، در زبان انگلیسی اس‌ای‌او تلفظ می‌شود و به معنی بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است، در واقع مجموعه‌ای از عملیات‌های پیوسته که منجر می‌شوند یک سایت برای کلمه‌کلیدی هدف رتبه‌های خوبی در گوگل کسب کند را سئو می‌گویند.

 

این کلمه انگلیسی زمانی ساخته شد که فرآیند رسیدن یک سایت به رتبه‌های اول گوگل تبدیل به عملیاتی شد که می‌توان با اجرای آن رتبه‌های خوبی در گوگل کسب کرد.

 

می‌توان گفت سئو، راهکاری برای افزایش ترافیک وب سایت و کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجوی گوگل است که با رعایت دستورالعمل‌ها و تکنیک‌هایی که در بخش فنی سایت و تولید محتوا و همچنین عملیاتی که خارج از سایت بر روی آن انجام می‌شود به افزایش آمار بازدید سایت و درنتیجه فروش سایت کمک می‌کند. یک سایت بدون نداشتن سئو هرگز در نتایج موتورهای جستجو رشد نمی‌کند و محکوم به نابودی و شکست نیز خواهد بود. اگر شما هم جز افرادی هستید که می‌خواهید کسب و کار پررونقی از طریق سایت خود داشته باشید حتماً برای سئو سایت خود ارزش زیادی قائل شوید.

 

سئو چیست ؟

 

سایت‌هایی که در نتایج اول گوگل هستند چگونه ثروتمند می‌شوند؟

واضح است که همه افراد برای پیدا کردن قالیشویی مانند شما عمل می‌کنند و معمولا همه این افراد به همان 3 گزینه‌ی اول که در گوگل نمایش داده می‌شود مراجعه کرده و با آنها تماس می‌گیرند.
طبق آمارهای منتشر شده از گوگل بیش از 30 درصد افراد وارد نتیجه اول می‌شوند و اگر با سایت و قیمت‌های خوبی مواجه شوند با همان مجموعه کار می‌کنند و باقی افراد هم برای بررسی قیمت یا سایت‌های دیگر به چند نتیجه بعدی مراجعه خواهند کرد و معمولا کسی به صفحه دوم گوگل نمی‌رود مگر در شرایط خیلی خاص و محدود!

چرا سئو در فروش تاثیر فوق العاده ای دارد؟

قبل از پاسخ به این سوال یک سوال دیگر از خود بپرسید؛ چرا ما اقدام به تاسیس سایت می‌کنیم؟ جواب بسیار بدیهی است. اولین هدف از تاسیس سایت کسب درآمد است. اما مهمترین راهکار برای افزایش درآمد سایت و بالارفتن بازدید آن، سئو است. سئو یک راهکار موثر برای افزایش درآمد سایت و برتری آن نسبت به رقبا است.

 

سئو به شما کمک می‌کند تا بتوانید نردبان ترقی را طی و از رقبای خود پیشی بگیرید. سئو به افزایش درآمد سایت از طریق بازدید کمک می‌کند.

 

فروش بیشتر مهم‌ترین مسئله برای هر کسب و کاری اعم از سنتی و دیجیتالی است. افزایش فروش اینترنتی نیز مانند هر کسب و کار دیگری، نیازمند دیده شدن یا اصطلاحا در چشم بودن است. برای روشن‌تر ساختن این مسئله، اجازه دهید تا آن را در قالب یک مثال بیاوریم. فرض کنید می‌خواهید یک مغازه باز کنید. اولین و مهم‌ترین مسئله‌ای که مورد توجه قرار می‌دهید قطعا مکان و موقعیت مغازه است. هر‌چه مغازه شما در مکان‌های پر‌تردد و شلوغ‌تر شهر باشد، قطعا برایتان مطلوب‌تر است؛ چرا‌که اصطلاحا پاخور خوبی داشته و احتمال فروش و کسب سود را برایتان چند برابر می‌کند. بدیهی است که مغازه‌ای بر خیابان اصلی بسیار بیشتر از مغازه‌ای مشابه در کوچه پس کوچه، مشتری دارد.

 

در فضای اینترنت نیز همین‌گونه است؛ با این تفاوت که موقعیت مغازه شما با ابزاری مثل خیابان اصلی یا کوچه پس کوچه سنجیده نمی‌شود. در کسب و کار اینترنتی، موقعیت فروشگاه (وب سایت) شما را، جایگاه و رتبه آن تعیین می‌کند. هرچه فروشگاه اینترنتی شما (چه بازرگانی و چه خدماتی) جایگاه و رتبه بالا‌تری داشته باشد، قطعا مشتریان بیشتری نیز خواهد داشت؛ و این افزایش مشتری، به معنی افزایش فروش و کسب سود بیشتر است. حال، این موتور جستجو (گوگل) است که جایگاه و رتبه سایت شما را تعیین می‌کند و این کار را نیز با در نظر گرفتن استاندارد‌ها و معیار‌هایی که سئو نام دارد انجام می‌دهد.

 

سئو برای جستجو و مشاهده هر‌چه بیشتر، بسیار مهم و موثر است؛ اما ارزش واقعی آن، چیزی فراتر است. بطور کلی، سئو‌ی خوب به چند دلیل در افزایش فروش اهمیت فراوان دارد:

 • باعث ایجاد اعتماد و اعتبار می‌شود
 • تجربه بهتری را برای کاربران رقم می‌زند
 • اگر در صفحه اول نباشید بازی را باخته اید
 • به افزایش ترافیک و بازدید منجر می‌شود
 • نسبتا به صرفه و ارزان است
 • یک استراتژی بلند‌مدت به حساب می‌آید

 

تعریف سئو

 

چرا وب سایت من به سئو نیاز دارد؟(10 دلیل)

بخش عظیم ترافیک اطلاعات در اینترنت توسط تبلیغات معتبر موتورهای جستجو صورت می‌‌‌گیرد. معتبرترین موتورهای جستجو عبارتند از گوگل، بینگ و یاهو اگرچه شبکه‌‌های اجتماعی گوناگون و مدل‌‌‌‌های دیگر ترافیک اطلاعات نیز می‌‌‌توانند برای سایت شما بازدیدکننده ایجاد کنند، اما موتورهای جستجو روش اصلی هدایت کاربران بیشتر در اینترنت است. چه سایت شما ارائه دهنده محتوا، سرویس، محصول و اطلاعات باشد و چه در مورد هر چیز دیگری باشد، این موضوع کاملا ثابت شده است.

 1. از رقبای خود پیشی بگیرید.
 2. در صدر نتایج گوگل دیده می‌شوید.
 3. مشتریان هدفمند را به سایت خود هدایت می‌کنید.
 4. فروش خود را چند برابر خواهید کرد.
 5. هزینه‌‌‌ی سئو بسیار پایین تر از تبلیغات اینترنتی می‌‌‌‌‌باشد.
 6. سئو در گوگل رایگان است اما تبلیغات در گوگل هزینه دارد.
 7. می‌توانید رایگان اطلاعات تماس علاقه‌مندان را جمع‌آوری کنید.
 8. در حوزه فعالیت خودتان بسیار مشهور خواهید شد.
 9. برای مخاطب خودتان با بودن در نتایج اول ایجاد اعتماد می‌کنید.
 10. اعضای سایت شما پیوسته بیشتر خواهد شد.

موتورهای جستجو در هدف قرار دادن چیزی که مردم از پیشنهادهای شما به دنبالشان هستند منحصر به فرد عمل می‌‌‌کنند. در واقع موتورهای جستجو راه‌‌‌های ارتباطی هستند که این قضیه را عملی می‌‌‌‌کنند. اگر سایت شما توسط موتورهای جستجو پیدا نمی‌‌‌شود یا محتوای سایت شما در دیتابیس‌‌‌های آنها قرار نمی‌‌‌گیرد، به این معنیست که شما فرصت‌‌‌های شگفت انگیز حضور در موتورهای جستجو که در وب‌‌‌سایت‌‌‌های دیگر موجود است را از دست داده‌‌‌اید. موارد جستجو شده، همان کلماتی که کاربران آنها را در فرم جستجو تایپ می‌‌‌کنند دارای اهمیت فوق العاده‌‌ای می‌‌باشند. تجربه نشان داده است که ترافیک موتورهای جستجو می‌‌‌‌تواند به یک موفقیت ساماندهی شده یا بالعکس منجر شود. اهداف یک وب سایت می‌‌تواند ارائه تبلیغات‌‌، درآمدزایی یا نمایش محصولاتی باشد که مشابه آن درهیچ شبکه بازاریابی دیگری نباشد.

 

سرمایه‌‌‌گذاری در سئو چه از لحاظ زمانی و چه از لحاظ مادی، قادر است یک رتبه استثنائی در مقایسه با دیگر انواع مارکتینگ‌‌‌ها و کسب و کارهای پر رونق داشته باشد.

 

مفهوم سئو

 

 

عملیات سئو دقیقا به چه معناست؟

گاهی اوقات سئو فقط با هدف ایجاد اطمینان برای موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در واقع موتورهای جستجو دنبال رتبه‌دادن به وبسایت‌هایی هستند که برای کاربران مفید باشند و در نهایت برای انسان‌ها بهینه سازی شده باشند. یعنی اگر کاربری در سایت شما احساس بهتری داشته باشد و زمان بیشتری را بگذراند یک امتیاز مثبت برای شما در نظر گرفته می‌شود.
موتورهای جستجو به دنبال ارائه بهترین خدمات به کاربرانشان هستند. به عبارتی موتورهای جستجو به دنبال ارائه نتایجی در صفحات جستجو هستند که علاوه بر داشتن بهترین کیفیت، مرتبط‌ترین محتوا به چیزی باشد که شخص جستجو کننده به دنبال آن است.
بمنظور انجام این کار، موتورهای جستجو وب سایت‌های مختلف را کاوش و بررسی کرده تا بهتر متوجه موضوع و کم و کیف محتوای آنها شوند. بطور کلی، عملیات سئو فرآیند بهینه سازی محتوای آنلاین شماست به طوری که موتور جستجو مایل به نمایش آن محتوا بعنوان بهترین نتیجه برای جستجوی کلمات کلیدی هدف شما باشد.

 

روش های سئو سایت

 

 

 

 

عملیات سئو سایت را به سه روش مختلف می‌توانیم انجام داد:

 • سئو کلاه سیاه یا عملیات خلافکارانه
 • سئو کلاه خاکستری یا عملیات سالم با کمی تخلف
 • سئو کلاه سفید که عملیات کاملا قانونی است

 

خوب واضح است که در روش کلاه سیاه اجرای عملیات غیر قانونی است و شاید نتایج زودتر به صفحه اول گوگل برسند یا شاید هم شما توسط گوگل شناسایی و جریمه شوید، اما در روش کلاه خاکستری و سفید عملیات قانونی است اما در روش خاکستری گاهی تخلفات کوچکی برای فریب گوگل انجام می‌شود که در روش کلاه سفید انجام نمی‌شود. هرگز برای رشد سایت خود از سئو کلاه سیاه یا خلافکارانه استفاده نکنید. شاید با استفاده از این روش به سرعت سایت شما رشد کند اما در آینده از نظر گوگل متخلف شناخته می‌شوید. در این حالت گوگل تا مدت‌های بسیار طولانی و یا حتی برای همیشه به شما اجازه حضور در صفحات اول را نمی‌دهد.

 

سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سفید چه تفاوتی دارند؟

 

Black Hat Seo یا سئو‌ی کلاه سیاه چیست؟

واژه‌های کلاه سیاه و کلاه سفید اولین بار در دهه 1920 در فیلم‌های وسترن بکار برده شد. استفاده از کلاه‌های سفید و سیاه راه آسانی برای تشخیص نقش مثبت و منفی فیلم‌ها بود. بعد‌ها، این اصطلاح در صنایع مختلف از‌جمله صنعت سئو بکار برده شد.
Black Hat Seo یا سئو‌ی کلاه سیاه مجموعه اقداماتی است بر‌خلاف و ضد مقررات و راهبرد‌های موتور‌های جستجو، بمنظور بالا بردن رتبه‌های یک سایت در صفحات نتایج موتور‌های جستجو انجام می‌شوند. استفاده کنندگان از تکنیک‌های سئو‌ی کلاه سیاه، منافع و رضایت کاربران را نادیده گرفته و با تقلب سعی در دور زدن سیستم و کسب رتبه‌های بالا در صفحات نتایج موتور‌های جستجو دارند. برخی از تکنیک‌های سئو‌ی کلاه سیاه به شرح زیر است:

 • خرید بک لینک
 • Keyword Stuffing
 • استفاده از محتوای کپی (Duplicate Content)
 • Cloaking
 • انتشار محتوا‌ی بی‌کیفیت
 • استفاده از ریدایرکت‌های گمراه کننده
 • ایجاد کامنت‌های اسپم
 • استفاده از متون غیر‌قابل مشاهده
 • استفاده از مزرعه لینک (Link Farm)

 

سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه

 

White Hat Seo یا سئو‌ی کلاه سفید چیست؟

White Hat Seo یا سئو‌ی کلاه سفید برخلاف سئو‌ی کلاه سیاه، به معنی پیروی از قوانین و مقررات و عمل کردن در چارچوب راهبرد‌های موتور‌های جستجو است. به بیان دیگر، سئو‌ی کلاه سفید شامل هرگونه اقدامی است که در عین رعایت شرایط استفاده از خدمات موتور‌های جستجو، به بهبود رتبه بندی سایت در صفحات نتایج موتور‌های جستجو منجر گردد.

Gray Hat Seo یا سئو‌ی کلاه خاکستری چیست؟

Gray Hat Seo یا سئو‌ی کلاه خاکستری نه کلاه سیاه است و نه کلاه سفید؛ بلکه مابین این دو است. در‌واقع، نه چیزی است که حاضر باشید موتور‌های جستجو را از انجامش مطلع سازید و نه چیزی است که لازم باشد بطور خودکار بخاطرش پنالتی شوید. چرا‌که شرایط استفاده از خدمات موتور‌های جستجو درباره این اقدامات، نا‌معلوم و غیر‌واضح است. سئو‌ی کلاه خاکستری ضرورتا عمل بدی نیست اما با نیت جلو افتادن در رتبه بندی‌ها انجام می‌شود. برای مثال، وقتی محتوا‌ی متنی را صرفا با هدف کسب رتبه بنویسیم بطوریکه فقط به حد کافی کلمات کلیدی داشته باشد که بتواند ترافیک بگیرد اما ارزش چندانی نداشته باشد و زیاد به کار بازدید کننده نیاید.

 

 

گام اصلی برای انجام عملیات سئو کدامند؟

شما با هر روشی که بخواهید سئو را پیش ببرید، سفید، خاکستری یا سیاه، تفاوتی ندارد، به‌هر‌حال این عملیات در 3 گام انجام می‌شود، ابتدا نیاز مشکلات فنی سایت رفع شود، سپس مشکلات داخلی و در نهایت بهبود خارجی یا عملیات خارج از سایت آغاز می‌شود. البته این 3 گام می‌توانند به صورت موازی نیز پیش بروند که نیاز به تخصص بیشتری برای انجام این موضوع است.
1. گام اول سئو تکنیکال یا Technical SEO
2. گام دوم سئو داخلی یا On-Page SEO
3. گام سوم سئو خارجی یا Off-Page SEO
خوب برای آشنایی بیشتر با هربخش، جداگانه هرگام را با هم بررسی می‌کنیم تا بدانیم شامل چه عملیات و اقداماتی می‌شود و در نهایت چه توقعی می‌توان بعد از برداشتن هرگام داشت.

 

سئو تکنیکال - سئو داخلی - سئو خارجی

 

سئو تکنیکال یا Technical SEO چیست؟

منظور از Technical Seo (سئوی فنی) بهبود جنبه‌های فنی و تکنیکی یک وب سایت بمنظور افزایش رتبه صفحات آن در موتورهای جستجو است. ارکان تکنیکال سئو، قابل فهم ساختن هرچه تمام‌تر محتوای یک وب سایت برای موتور جستجو و نیز سریع و آسان کردن فرآیند بررسی آن است. به بیان دیگر، با استفاده از سئوی تکنیکال، به موتورهای جستجو کمک می‌کنید تا راحت‌تر به وب سایت شما دسترسی پیدا کرده و آن را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. دلیل نام‌گذاری تکنیکال سئو یا سئوی فنی این است که، در اصل این نوع سئو هیچ ارتباطی با محتوای وب سایت شما ندارد و هدف اصلی آن بهینه سازی زیربنا و زیرساخت وب سایت شماست.

 

سئو داخلی یا On-Page SEO چیست؟

On Page Seo (سئوی داخل صفحات) فرآیند بهینه سازی محتوای صفحات وب هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران است. چراکه بهینه سازی صفحات برای موتورهای جستجو در این شیوه از بهینه سازی، در گروی بهینه سازی صفحات برای کاربران است. فرآیند سئوی داخلی یا On Page Seo  علاوه بر انتشار محتوای مرتبط و باکیفیت، شامل مواردی ازقبیل بهینه سازی عنوان، تگ‌ها و تصاویر است. با سئوی داخلی ، شما وب سایتتان را برای کاربران کاربردی‌تر و باارزش‌تر می‌سازید. هرچه وب سایتتان از دید کاربران کارآمدتر و مفیدتر باشد، ترافیک و بازدید بیشتری دریافت خواهید کرد؛ و این به معنی ارتقای رتبه شما در موتورهای جستجو است. محتوای یونیک و سئو شده به شما در این موضوع کمک زیادی می‌کند. نوشتن یک محتوای ساده اما سرشار از نکات مفید برای کاربران با رعایت علائم نگارشی، پاراگراف‌های کوتاه، متون جذاب، ارتباط صمیمانه با کاربر تا حد زیادی در فرایند سئو داخلی به شما کمک می‌کند.

 

سئو خارجی یا Off-Page SEO چیست؟

Off Page Seo (سئوی خارج از صفحات) تمام فعالیت‌هایی است که با هدف ارتقای رتبه صفحات در موتورهای جستجو، خارج از وب سایت انجام می‌گیرد. یک سایت با بک لینک‌های باارزش بیشتر، معمولا رتبه بهتری در مقایسه با وب سایتی مشابه با بک لینک‌های کمتر می‌گیرد. موتورهای جستجو بک لینک‌ها را نشانه محتوای باکیفیت قابل ارجاع و استناد درنظر می‌گیرند. اما بسیاری  Off Page Seo  را همان لینک سازی می‌پندارند درحالی‌که اینگونه نیست و لینک سازی فقط بخش اعظمی از این شیوه بهینه سازی را تشکیل می‌دهد. برای مثال، مواردی ازقبیل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و نام تجاری نیز جزو سئوی خارجی محسوب می‌شود و اهمیت بسیاری دارد. به بیانی دیگر، Off Page Seo  تمام کارهایی است که خارج از یک وب سایت انجام می‌گیرد تا موتورهای جستجو آن وب سایت را قابل اعتماد و معتبر به حساب بیاورند.

 

 

چگونه سایت‌مان را به نتایج اول گوگل برسانیم؟

رسیدن به نتایج اول گوگل کاری ساده نیست اما شدنی است. سئو یک فرایند دائمی و همیشگی است و شما نمی‌توانید فقط یکبار سایت خود را سئو کنید.
دو راه پیش روی شما بیشتر نیست، یا سایت خود را به دست متخصص سئو بسپارید که برای شما روی کلمات هدف عملیات سئو انجام دهد و به رتبه‌های اول گوگل برسید یا خودتان این کار را یاد بگیرید و انجام دهید.
هر دوی این روش‌ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم:

 

سئو یعنی گوگل بفهمه شما خوب هستید

 

مزایا و معایب سپردن سئو سایت به دیگران:

در این حالت شما مبلغ عملیات سئو را پرداخت می‌کنید و کار را واگذار می‌کنید، معمولا اکثر مسئولیت‌ها به عهده فرد سئوکار است ولی در اکثر پروژه‌ها مسئولیت تولید محتوا و بهبود سایت را به عهده شما می‌گذارند.
مزیت‌های این روش این است که شما کار را سپرده‌اید و با پرداخت مبلغ اگر سئوکار بتواند کارش را درست انجام دهد رتبه خوبی خواهید گرفت و درگیر عملیات سئو نخواهید شد.
معایب این روش، این است که معمولا باید هزینه زیادی پرداخت کنید و ریسک اینکه سئوکار خوبی نصیب‌تان شود یا نه و رتبه‌ خوبی بگیرید را باید قبول کنید.
ممکن است سئوکار سایت شما را با روش‌های کلاه سیاه سئو کند و از نتایج گوگل برای همیشه حذف شوید و یا به اصطلاح  پنالتی شوید.
مزیت سئو سایت توسط خود شما این است که ممکن است سئوکار کارهایی را انجام دهد که برای سایت شما لازم نیست و هزینه زیادی را بابت آن از شما دریافت نماید. بسیاری از مواقع سئوکاران از عدم اطلاعات و دانش افراد استفاده می‌کنند و پروسه سئو را برای دریافت مبلغ بیشتر به تعویق می‌اندازند. همیشه تلاش کنید حتی اگر سئو سایت خود را به افراد دیگر می‌سپارید، اطلاعات متوسطی در زمینه سئو داشته باشید تا از پروسه سئو سایت خود به طور کامل آگاه باشید.

 

اگر شما گوگل بودید چگونه قوانین سئو و ابزارهای گوگل را ایجاد می‌کردید؟

مزایا و معایب سئو سایت توسط خودتان:

در این حالت نیاز است خودتان یا یک نفر در تیم‌تان سئو را یاد بگیرید و برای این موضوع نیاز است در یک دوره سئو شرکت کنید.
مزیت‌های این روش را می‌توان اینگونه گفت، سایت دست خودتان است و شما دیگر می‌دانید دقیقا روی سایت‌تان چه چیزی اتفاق می‌افتد.
سئو کلاه سفید انجام می‌دهید و نگران جریمه شدن توسط گوگل نیستید و از همه مهم‌تر نیاز نیست پنل مدیریت سایت را به دست کس دیگری بدهید.
وقتی یکبار روی کلمه‌ای رتبه بگیرید دیگر مسیر را آموخته‌اید و می‌توانید هر کلمه‌ای که دوست داشتید را به صفحه اول گوگل بیاورید.
و در نهایت می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید و سئو سایت‌های دیگران را نیز به عهده بگیرید و درآمد جانبی خوبی از این راه کسب کنید.
اگر تصمیم گرفتید از روش دوم استفاده کنید، یعنی خودتان سئو را یاد بگیرید باید در یک دوره آموزشی مطمئن شرکت کنید، زیرا معمولا قیمت دوره‌های سئو حرفه‌ای که با شرکت در آنها تبدیل به یک سئوکار واقعی شوید ارزان نیست.

آیا می‌توانم سئو‌ی سایتم را خودم انجام دهم؟

بهینه سازی سایت نیازمند صرف زمان و پول است. اگر بودجه کم و زمان زیادی دارید، بد‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، رجوع به مراکز ارائه دهنده خدمات سئو‌ی کار‌نا‌بلد و غیر‌حرفه‌ای است. اگر به بهبود سئو‌ی سایت خود علاقه‌مندید، اما نمی‌توانید از خدمات سئو‌ی مشاوران و مراکز عالی رتبه بهره ببرید، نگران نباشید. از آنجاییکه بخش قابل توجهی از آموزش‌های سئو (مانند همین مقاله) بطور رایگان در فضای وب موجود و در‌دسترس است، با کمی تحقیق و البته تمرین بسیار، می‌توانید یاد بگیرید که چطور وب سایت خود را سئو کنید؛ حداقل تا زمانی که بودجه کافی برای استفاده از خدمات مراکز حرفه ای را بدست آورید.

 

ثبت نام در دوره سئو در ۲۹ دقیقه

 

تفاوت سئو و تبلیغات اینترنتی در چیست؟

با توجه به پیشرفتی که موتور جستجوی گوگل در دنیای اینترنت داشته، برای کسب در آمد از طریق اینترنت قطعا باید در نتایج گوگل دیده شوید، برای دیده شدن در صفحات گوگل بدون بهینه سازی و سئوی وب سایتتان چندین گزینه خواهید داشت که به مقایسه بین سئو و تبلیغات اینترنتی خواهیم پرداخت:
تبلیغات اینترنتی شامل بنر‌‌های تبلیغاتی، پاپ آپ‌‌ها و تبلیغات کلیکی در انواع وب سایت‌‌ها است.
در ادامه چند مورد از تفاوت اصلی میان سئوی سایت و تبلیغات اینترنتی را عنوان می‌‌کنیم:

 • هزینه‌‌ی سئو بسیار به صرفه‌‌تر از هزینه‌‌‌ی بسیار سنگین تبلیغات است.
 • از طریق سئو به راحتی برند سازی می‌‌کنید و از نظر شهرت پیشرفت خواهید داشت اما در تبلیغات اینترنتی این گونه نیست.
 • تفاوت مهمی میان تبلیغات اینترنتی گسترده و نمایش سایت شما در گوگل وجود دارد این تفاوت این است که وقتی شما تبلیغات اینترنتی را به صورت  گسترده در اینترنت انجام می‌دهید تمام کاربران هدف و غیر هدف تبلیغات شما را می‌بینند و ممکن است که از تبلیغ شما خوششان بیایید و وارد سایت شما شوند اما زمانی که شما سئو انجام می‌دهید  فقط مخاطبین هدف که کلمات کلیدی شما را جستجو کردند سایت شما را می‌بینند و ترافیک ارزشمندتری وارد سایتتان می‌کنید.
 • الکسای سایت پس از سئو به شدت پایین می‌‌آید و این مورد باعث جلب اعتماد کاربران سایت شما خواهد شد.
 • پس از سئو ترافیک سایت به صورت مفید و هدفمند بالا می‌‌رود و می‌‌توانید فروش خوبی داشته باشید.
 • یکی از مهمترین مراحل انجام سئو انتخاب کلمات کلیدی مناسب می‌‌باشد اگر کلمات کلیدی مناسبی را برای صفحات هدفمند صحیح سئو کنید می‌‌‌توانید به راحتی اعضای سایت خود را افزایش دهید.

 

کدام به صرفه تر است؟ تبلیغات اینترنتی یا سئو

 

تفاوت سئو با تبلیغات گوگل(Google Ads (AdWords چیست؟

تبلیغات گوگل یا Google Ads که سابقا با نام Google AdWords شناخته می‌شد، ابزار تبلیغاتی گوگل است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا کسب و کار خود را در موتور‌های جستجو تبلیغ کنند. Google Ads برای بهره‌مندی عموم مردم از خدمات تبلیغاتی، از کسب و کار‌های کوچک و نوپا گرفته تا کسب و کار‌های عظیم و با سابقه فراهم شده است. تبلیغات گوگل پولی بوده و هزینه آن به ازای هر کلیکی که از موتور‌های جستجو دریافت کنید از شما گرفته می‌شود؛ به همین خاطر آن را تبلیغات کلیکی نیز می‌نامند. تبلیغات گوگل به چند روش صورت می‌گیرد. ازجمله: تبلیغات در صفحه نتایج جستجو، تبلیغات بنری یا نمایشی، تبلیغات ویدئویی و تبلیغات موبایلی.
Google AdSense نیز شبکه‌ای است که توسط گوگل ساخته شده و آگهی دهندگان را به منتشر کنندگان آگهی وصل می‌کند. به این شکل که، دارندگان وبسایت در Google AdSense ثبت نام کرده و با این کار اعلام می‌دارند که برای نصب آگهی‌های گوگل در سایتشان داوطلب هستند. گوگل نیز متناسب با محتوا و مضمون سایت‌های داوطلب، تبلیغاتی را برای به نمایش درآمدن در آن سایت‌ها، انتخاب می‌کند.

Google Ads راهی موثر برای افزایش ترافیک و سوق دادن مشتریان بالفعل به سمت کسب و کار خودتان، در بهترین زمان ممکن است. یعنی زمانی که بیشترین احتمال خرید وجود دارد؛ زمانی که مشتری‌ها در جستجو‌ی محصولات یا خدماتی هستند که شما ارائه می‌دهید. رایج‌ترین شیوه تبلیغات گوگل، تبلیغات در صفحه نتایج جستجو است. به این صورت که فردی که تبلیغات کسب و کارش را به گوگل سپرده است، کلمات کلیدی را انتخاب می‌کند تا در صورت جستجوی آن‌ها، تبلیغات او قبل از نتایج اصلی نمایش داده شود. وجود علامت Ad (آگهی) در کنار نتایج نیز، راه تشخیص این تبلیغات از نتایج اصلی است.

 

نمایش تبلیغات گوگل در صفحه نتایج گوگل

 

این که گفته می‌شود Google Ads راهی برای افزایش ترافیک (بازدید) سایت است، ممکن است این پرسش را بوجود بیاورد که: پس Google Ads چه تفاوتی با SEO دارد؟

جدول مقایسه سئو با تبلیغات گوگل

ثبت نام در دوره راه اندازی یک کمپین موفق در گوگل ادز

 

خدمات سئو شامل چه مواردی می‌شود؟

هدف از سئو دریافت بیشترین ترافیک (بازدید) از موتور‌های جستجو و قرار گرفتن سایت شما در بالا‌ترین جایگاه ممکن در صفحه نتایج موتورهای جستجو (روی مجموعه خاصی از کلمات کلیدی) است. رسیدن به این هدف نیازمند انجام مجموعه‌ای از کار‌ها و رعایت برخی اصول است. سئو مبحث گسترده و عظیمی است که شامل موارد متعددی می‌شود. مواردی از‌قبیل:

Technical Seo یا عملیات فنی سئو

در ساخت یک وب سایت، فقط در‌نظر گرفتن محتوا و طراحی آن نیست که اهمیت دارد؛ بلکه جزئیات فنی (پشت صحنه) آن نیز اهمیت بسیار داشته و یکی از مهم‌ترین ارکان سئو به شمار می‌آید. Technical Seo خود شامل عناصری است، که موتور‌های جستجو در رتبه بندی سایت در‌نظر می‌گیرند. عناصری از قبیل: سرعت صفحات، داشتن نقشه سایت (Site Map) و واکنش گرا بودن (Mobile Responsive)

 

سئو تکنیکال یا فنی

 

On Page Seo یا سئو داخلی

On Page Seo یا همان سئو‌ی داخلی که به بهینه سازی محتوای صفحات و بهبود تجربه کاربران می‌پردازد، خود شامل مواردی از قبیل: کلمات کلیدی مرتبط، لینک سازی داخلی و داشتن ساختار مناسب و استاندارد است.

 

 

تولید محتوای خوب و موثر

اولین جایی که برای گرفتن مشاوره تخصصی یا پاسخ سوالات خود می‌روید، کجاست؟ عمدتا اینترنت و موتور‌های جستجو. وقتی مطلب یا سوالی را در نوار جستجو وارد می‌کنید، لینک‌هایی که در صفحه نتایج برایتان ظاهر می‌شوند، هر کدام یک محتوا هستند. محتوا بخش اعظم زندگی روزمره ما را تشکیل می‌دهد. ظرفیت نا‌محدود وب در زمینه تولید محتوا، باعث شده تا اینترنت به بهترین و غنی‌ترین منبع عظیم اطلاعاتی تبدیل شود. محتوا ما را مطلع و آگاه نگه می‌دارد، به سوالاتمان پاسخ می‌دهد، ما را سرگرم ‌می‌کند، به خنده می‌اندازد، ما را در تصمیم گیری‌هایمان راهنمایی می‌کند و بطور کلی زندگی را برایمان راحت‌تر کرده و گره از کار‌هایمان باز می‌کند. محتوا‌ها می‌توانند در اشکال مختلف وجود داشته باشند؛ محتوا‌های متنی، صوتی، تصویری و ویدئویی. دلیل اینکه گفته می‌شود “محتوا پادشاه است” نیز همین اهمیت بی حد و مرزش است.
با توجه به اهمیت و تاثیر محتوا، تولید محتوا‌ی خوب و موثر باید نخستین هدف ما در دنیای دیجیتال امروز باشد. تولید محتوای خوب و موثر، مهم‌ترین استراتژی در جذب مخاطب و افزایش بازدید موتور‌های جستجو و تبدیل شدن به یک منبع قابل اعتماد در زمینه کاری خودمان است. شما بعنوان صاحب یک کسب و کار اینترنتی، با تولید محتوای خوب و ارزشمند، اطلاعات مفید و سودمندی را بطور رایگان در اختیار مخاطبان خود قرار داده، مشتریان بالقوه را به وب سایت خود جذب کرده و مشتریان قبلی خود را حفظ می‌کنید. محتوایی که تولید می‌کنید، پیام شما را انتقال می‌دهد، خوانندگانتان را راهنمایی کرده و آن‌ها را ترغیب به خرید محصولات یا خدمات شما می‌کند. در‌حقیقت، تولید محتوای خوب و با‌کیفیت، از مهم‌ترین کار‌هایی است که برای جذب مشتری و کسب سود در کسب و کار خود، می‌توانید انجام دهید.

 

 

Off Page Seo یا سئو خارجی

Off Page Seo یا سئوی خارجی عمدتا روی لینک سازی تمرکز دارد. لینک گرفتن از وب سایت‌های معتبر (مخصوصا سایت‌هایی با پسوند‌های .edu, .org, .gov) حکم گرفتن مهر تصدیق، برای اثبات اینکه محتوای شما با‌ارزش و معتبر است را دارد. لینک‌‌‌سازی، خود می‌تواند شامل تاکتیک‌ها و استراتژی‌های متفاوتی باشد. تاکتیک‌هایی همچون: انتشار محتوا در دیگر سایت‌ها، جواب دادن به سوالات کاربران در شبکه‌های اجتماعی و یا فروم‌ها، سوشال سیگنال‌ها و بروز رسانی شبکه‌های اجتماعی.

 

 

سئو رایگان چیست و آیا واقعا می‌‌‌شود رایگان سئو شد؟

همانطور که گفته شد، سئو مقوله‌ای عظیم و گسترده است که پر است از پیچیدگی‌هایی که لازمه درک آن‌ها تجربه شخصی و دانش فراوان و به روز است. عملیات سئو چند لایه و چند مرحله‌ای است. برای بهینه ساختن یک وبسایت و رساندن آن به جایگاهی مطلوب، کار‌های بسیاری لازم است انجام گیرد و موارد زیادی وجود دارند که باید رعایت شوند. انجام این کار‌ها و رعایت این موارد بصورت بخش بخش در مقاطع مختلف صورت می‌گیرد. اگر نخواهیم از خدمات مشاوران و مراکز حرفه‌ای در سئو استفاده کنیم، خود باید اول به مشاور و کارشناسی حرفه‌ای تبدیل شویم. در آن صورت، می‌توان عملیات بهینه سازی سایت را در هر مرحله و مقطع بصورت رایگان انجام داد. اما چگونه؟
بدست آوردن هر موفقیتی بهایی دارد که افراد موفق آن را پرداخت کرده‌اند. اگر بخواهیم بهای موفقیت کسب و کار دیجیتالمان را با پول نپردازیم، ناگزیر مجبور به صرف منابع دیگری خواهیم بود؛ یعنی انرژی و زمان. به عبارت دیگر، باید خودمان شخصا دست به کار شده و به یادگیری و تمرین مشغول شویم. البته اگر کسی پیدا شود تا ما را رایگان آموزش دهد! آن هم آموزشی صحیح و اصولی. با وجود شبکه اطلاعاتی عظیمی مثل اینترنت، ممکن است بتوانیم مطالب مورد نیازمان را به طور رایگان پیدا کنیم. در قدم بعدی به تمام آن آموزش‌ها مسلط شویم و نیز چند بار آن‌ها را بکار ببریم تا علاوه بر تسلط بر انجامشان، نتیجه را خود تجربه کنیم. خود متوجه اشتباهاتمان شویم و خود در جهت رفع آن‌ها برآییم. درصورت داشتن چنین زمان، صبر و استقامتی، بله می‌شود رایگان سئو شد.

 

چگونه یک دوره سئو مطمئن و ارزشمند را پیدا کنم یا تشخیص دهم؟

یک دوره سئو مطمئن را می‌توان با چند بررسی پیوسته تشخیص داد،

 • آیا مدرس این دوره خودش رتبه‌های خوبی در گوگل دارد؟ یا رزومه قدرتمندی در رساندن کلمات به صفحه اول گوگل دارد یا نه؟
 • مورد بعدی اینکه سایت خود مدرس در گوگل جایگاه خوبی دارد و توانسته است ترافیک قابل توجه و هدفمندی از گوگل جذب کند؟
 • آیا شرکت‌کنندگان این دوره تعداد قابل توجهی هستند و نظر شرکت‌کنندگان دوره قابل دسترس و مشاهده است؟
 • آیا کسانی که در این دوره شرکت کرده‌اند در طول دوره رتبه خوبی کسب کرده‌اند و بعد از دوره رضایت خود را اعلام کرده‌اند؟
 • آیا دوره بروز شده است؟ سئو پیوسته تغییر می‌کند و مهم است دوره‌ای که در آن شرکت می‌کنید حتما بروز شده باشد.
 • آیا این دوره تا بحال بصورت حضوری هم برگزار شده است و شرکت‌کنندگان حضوری هم در عکس و فیلم‌های دوره رضایت دارند؟
 • آیا دوره پشتیبانی هم دارد و پاسخگوی سوالات شما در زمان دوره و بعد از دوره هستند؟
 • و نکته آخر اینکه همیشه دوره‌هایی که واقعا خوب هستند به شما اجازه خرید اقساطی را می‌دهد و نمی‌خواهند همه پول را یکجا دریافت کنند.

ما مدیروب هستیم و بهترین دوره سئو ایران را 15 دوره حضوری و غیرحضوری برگزار کرده‌ایم و پاسخ ما به همه سوالات بالا “بله“ است!!
مهران منصوری فر تجربه سئو بیش از 10000 کلمه را در دوره‌ای به اسم جادوی سئو آموزش می‌دهم و بیش از 100 نفر از شرکت‌کنندگان دوره جلوی دوربین رفتند و رضایت خود را در پایان دوره اعلام کردند.
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه دوره جامع جادوی سئو مراجعه کنید.

 

کلاس حضوری دوره جامع جادوی سئو دانشگاه شریف

 

قیمت سئو‌ی یک وب سایت چگونه برآورد می‌شود؟

در تعیین اینکه به چه بودجه‌ای برای سئوی سایت خود نیاز دارید، عوامل و معیار‌های مختلفی دخیل هستند. میزان سختی و رقابت در کلمات کلیدی هدف گذاری شده، بررسی وضعیت و ساختار سایت و صفحات آن، تعداد صفحات موجود در وبسایت شما و تحلیل رقبایتان عمده عواملی هستند که در قیمت گذاری سئو‌ی یک سایت مد نظر قرار گرفته می‌شوند. بطور کلی، در بررسی یک وب سایت، پرسش‌های زیر مطرح می‌شوند و سپس مدت زمان مورد نیاز و مبلغ قابل پرداخت برای سئو‌ی آن، برآورد می‌شود.

 • اینکه سایت شما سایتی نو‌ظهور است یا سابقه فعالیت دارد؟
 • توانسته در دوران فعالیت خود روی کلمه ای رتبه بگیرد؟
 • اعتبار صفحات آن چگونه است؟
 • وضعیت لینک سازی آن به چه صورت است؟ اگر لینک سازی انجام گرفته، لینک‌ها چقدر مفید یا مضر بوده‌اند؟
 • میزان ورودی های سایت چقدر بوده است؟
 • رقبا با چه کلمات کلیدی و چه محتوایی در صفحه یک هستند؟ اعتبارشان چقدر است؟
 • اصلا امکان گرفتن جایگاه در صفحه یک وجود دارد یا خیر؟

آیا برند‌سازی در سئو اهمیت دارد؟

برند و نام تجاری، نیروی محرک اصلی هر شرکت است. هر محصول یا کسب و کاری، با مارک و برند مخصوص به خودش شناخته شده و از رقبا متمایز می‌شود. برند شما به مشتریانتان می‌گوید چه فکری راجع به محصولاتتان کنند و چه حسی نسبت به کسب و کارتان داشته باشند. برندسازی موثر باعث می‌شود تا در دل و ذهن مخاطبانتان ماندگار شوید. اما برندسازی چگونه به سئو مرتبط می‌شود؟ سئو و برندسازی عمدتا با یکدیگر همراه هستند. بهبود سئو‌ی سایت شما به بهبود برندتان منجر شده و در‌مقابل، برندسازی، فرصت‌های جدیدی را برای سئو و بهینه سازی سایت در اختیارتان قرار می‌دهد. شما می‌توانید از سئو برای جذب کاربران و افزایش بازدید از سایتتان استفاده کرده و از این طریق آن‌ها را با برندتان آشنا کنید.

 

 

پس از سئو چه افرادی وارد وب سایت من می‌شوند؟

اینکه چه افرادی از وب سایت شما دیدن می‌کنند، به عوامل مختلفی بستگی دارد. مخاطبان هدف شما اغلب بر‌اساس عوامل و فاکتور‌هایی همچون جنسیت، سن، شغل، درآمد و موقعیت جغرافیایی دسته بندی می‌شوند. این دسته بندی‌ها نیز متناسب با کلمات کلیدی هدف گذاری شده و یا نوع محصولات یا خدماتی که قصد ارائه آن‌ها را دارید، شکل خواهند گرفت. برای مثال، مشتریان شرکت‌های آرایشی عمدتا بانوان هستند و یا مشتریان بسته‌های آموزشی کنکور، دانش‌آموزان خواهند بود. بطور کلی، محتوای سایت شما روی مجموعه‌ای از یک سری کلمات کلیدی سئو می‌شود که افراد با جستجو‌ی آن‌ها، می‌توانند سایت شما را در میان سایت‌های مشابه ببینند. حال، تعیین این که چه افرادی وارد وب سایت شما شوند امری است کاملا نسبی و وابسته به تصمیم و استراتژی خودتان. این شمایید که تعریف می‌کنید چه افرادی و با چه هدفی وارد وب سایتتان شده و از خدمات و محصولات سایتتان بهره ببرند.

 

مفاهیم مهمی که در عملیات سئو بکار می‌روند

 

مفاهیم مهمی که در عملیات سئو بکار می‌روند

بهینه سازی موتور جستجو (سئو) نیز همانند هر صنعت تخصصی دیگری، مجموعه واژگان، تعاریف و اختصارات مخصوص به خود را دارد. برای درک بهتر مقوله سئو، لیستی از مفاهیم پایه و اصطلاحات رایجی که در آن بکار می‌روند را به همراه تعاریف و معانی‌شان برایتان آماده کرده‌ایم.

اصطلاحات رایج در سئو:

SEO چیست و چه کاربردی دارد؟

مخفف عبارت (Search Engine Optimization) است. SEO در لغت به معنی بهینه سازی موتور جستجو می‌باشد اما در تعریف، به بهینه سازی وب سایت برای موتور‌های جستجو اطلاق می‌شود. SEO موجب افزایش بازدید سایت برای جستجو‌های مرتبط می‌شود.

HEO چیست و چه تفاوتی با SEO دارد؟

مخفف عبارت (Human Experience Optimization) و در لغت به معنی بهینه سازی تجربه انسانی است. یعنی ظاهر سایت شما برای کاربر مناسب باشد و دچار سردرگمی نشود. در سال 2017 سئوی معنایی بوجود آمده است، یعنی گوگل درباره سئوی معنایی صحبت می‌‌کندو به دنبال مفهوم می‌‌گردد ،گوگل ربات‌‌هایش را طوری تربیت می‌‌کند که مفهوم را از دید یک کاربر درک کند یعنی اگر سایت شما از دید یک کاربر بهینه باشد از دید گوگل نیز بهینه است.  اگر در سایت خود عکس و ظاهر قشنگی داشته باشید و هم چنین بهHEO اهمیت زیادی داده باشید باعث می‌‌شود که کاربر در سایت شما احساس بهتری داشته باشد و زمان بیشتری در سایت بماند. خیلی مهم است که سایت شما برای یک انسان بهینه سازی شده باشد.

SMO چیست و چگونه به سئو‌ی سایت مربوط می‌شود؟

SMO مخفف عبارت (Social Media Optimization) است. بطور کلی، SMO به بهینه سازی یک وبسایت از‌طریق ترغیب کاربران به استفاده و به اشتراک گذاری لینک‌های آن وبسایت در شبکه‌های اجتماعی اشاره دارد. SMO در‌حقیقت حضور آنلاین شما در مکان‌هایی که مشتریانتان حضور دارند را پر رنگ کرده و باعث ایجاد و گسترش روابط شما با مخاطبانتان می‌شود.

 

SMO چیست و چگونه به سئو‌ی سایت مربوط می‌شود؟

 

Social Signal در سئو چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

سوشال سیگنال‌ها فعالیت‌های انسانی در شبکه‌های اجتماعی مثل Facebook، Twitter، LinkedIn، Reddit، Instagram و غیره هستند. فعالیت‌هایی که هر‌کدام یک سیگنال نامیده می‌شوند، شامل: لایک‌ها، دیس لایک‌ها، به اشتراک گذاری‌ها، رای‌ها، کامنت‌ها و بازدید‌ها هستند. البته منظور از Social Signal زمانی است که، محتوای منتشر شده در این شبکه‌های اجتماعی، مشخصا مربوط به یک وب سایت باشد. به بیان دیگر، منظور ازSocial Signal بازخوردی است که از طرف کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره محتوای وب سایتتان دریافت می‌کنید. سوشال سیگنال‌ها نشان دهنده این هستند که، در‌میان کاربران شبکه‌های اجتماعی صحبت از سایت شما و محصولات یا خدماتی است که ارائه می‌کنید. و این قطعا به بهبود رتبه سایت شما در صفحه نتایج موتور‌های جستجو منجر خواهد شد؛ چراکه موتور‌های جستجو، سوشال سیگنال‌ها را بعنوان توصیه و پیشنهاداتی قابل استناد از سوی کابران در‌نظر می‌گیرند.

 

SEM چیست و چه تفاوتی با SEO دارد؟

مخفف عبارت (Search Engine Marketing) به معنی بازاریابی موتور‌های جستجو است. SEM یک روش بازاریابی با استفاده از تبلیغات پولی است، که در صفحات نتایج موتور‌های جستجو (SERP) نمایش داده می‌شوند. این تبلیغات را اغلب با عنوان تبلیغات کلیکی می‌شناسند. به عبارت دیگر، SEM یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است که بمنظور افزایش بازدید یک وبسایت، در صفحات نتایج موتور‌های جستجو انجام می‌پذیرد. اما با وجود چنین تعریفی، این سوال بوجود می‌آید که SEM چه تفاوتی با SEO دارد؟ پاسخ این است که، در بکارگیری SEM، کسب و کار‌ها برای نمایش داده شدن تبلیغاتشان پول پرداخت می‌کنند درحالیکه در SEO، کسب و کار‌ها برای بازدید‌هایی که دارند پولی به گوگل پرداخت نمی‌کنند و تنها با رعایت اصول و استاندارد‌های گوگل، متناسب با کیفیت عملکردشان جایگاهی رایگان در صفحات نتایج جستجو بدست می‌آورند.
بطور کلی SEM شامل موارد زیر می‌شود:

 • بهینه سازی سایت در شبکه‌های اجتماعی
 • بهینه سازی سایت در گوگل
 • بهینه سازی سایت در تبلیغات و مارکتینگ از‌طریق Google AdWords

 

SEM چیست و چه تفاوتی با SEO دارد؟

 

SMM چیست و چه کاربردی دارد؟

(Social Media Marketing)  بازاریابی و مارکتینگ در شبکه‌‌های اجتماعی است ، تمامی فعالیت‌‌هایی که در شبکه‌‌‌های اجتماعی خود انجام می‌‌دهید که باعث بیشتر دیده شدن و جذب کاربر می‌‌شود SMM نامیده می‌شود. تبلیغاتی مانند فیسبوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام و یوتیوب.

PPC چیست و چه کاربردی دارد؟

(Pay Per Click) پرداخت به ازای هر کلیک  PPC  است ، در واقع نوعی تبلیغات است که پرداخت بر اساس مدت زمان تبلیغ  مشخص نمی‌‌‌شود و بازه زمانی که تبلیغ شما وجود دارد می‌‌تواند نامحدود باشد. شما بابت  هر کلیکی که کاربر روی تبلیغ شما می‌کند هزینه پرداخت می‌‌کنید. نمونه‌‌‌های ایرانی تبلیغات کلیکی صباویژن و کلیک یاب هستند که شما به ازای هر کلیک پول پرداخت می‌‌‌کنید و قوی‌‌‌ترین تبلیغات کلیکی در دنیا سایت Adwords است که برای گوگل کار می‌کند.

PPC چیست و چه کاربردی دارد؟

 

Webmaster کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

Webmaster (که برند مدیر‌وب ترجمه شده همین کلمه است) به شخصی اطلاق می‌شود که مسئول ساخت و نگهداری یک یا چند وب سایت است. به بیان دیگر، وبمستر کسی است که کارش طراحی، مدیریت و توسعه وبسایت است. بطور کلی، شرح وظایف یک وبمستر از قرار زیر است:

 • ثبت نام و برقرار داشتن اسم دامنه یک وبسایت
 • طراحی وبسایت
 • افزودن محتوا‌ی جدید
 • اصلاح یا حذف محتوا‌های قدیمی یا نادرست
 • سازماندهی محتوا
 • نظارت بر ترافیک سایت
 • لینک سازی و نظارت بر لینک‌ها
 • اطمینان از کارکرد درست سرور‌ها و نرم افزار‌ها
 • پاسخ به سوالات و نظرات کاربران

URL چیست؟

URL) Uniform Resource Locator) که به آدرس وب نیز معروف است، مکان یک منبع (مثل صفحه وب) را در اینترنت مشخص می‌کند.

 

Stop Word چیست؟

موتور‌های جستجو از‌جمله گوگل، کلمات بسیار رایج را نادیده می‌گیرند تا اینگونه بتوانند فضای پایگاه داده خود را خالی نگه داشته و به فرآیند‌های کرال و ایندکس خود سرعت ببخشند. کلماتی مثل از،به، با، در، بر و برای که به خودی خود معنی نمی‌دهند و بر نتایج جستجو نیز تاثیری نخواهند گذاشت. برای مثال وقتی شما عبارت “اصطلاحات رایج در سئو” را جستجو کنید، کلمه “در” معنی کلمات قبل و بعد خود را تغییر نمی‌دهد. درنتیجه، موتور جستجو آن را نادیده گرفته و نتایج موجود برای “اصطلاحات رایج سئو” را فراهم می‌آورد.

Spam Score  در سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

Spam Score یا امتیاز هرزنامه نشان‌دهنده درصد سایت‌هایی با ویژگی‌های مشابه است که به جریمه و پنالتی شدن توسط گوگل منجر خواهد شد. این امتیاز توسط شرکت نرم افزاری سئو‌ی ماز (Moz) ایجاد شده است. اسپم اسکور یا امتیاز هرزنامه بر پایه 27 ویژگی مشترک بین میلیون‌ها سایت جریمه شده توسط موتور‌های جستجو، محاسبه می‌شود. هر‌چه سایت شما امتیاز بالا‌تری کسب کند، احتمال اسپم بودن و در‌نهایت پنالتی شدن آن بیشتر است. اما قابل توجه است که امتیاز اسپم بالا ملاکی قطعی برای اسپم بودن یک سایت نیست؛ بلکه می‌تواند نشانه این باشد که لازم است کمی بیشتر به کیفیت و مرتبط بودن مطالب آن توجه شود. این امتیاز در سه سطح دسته بندی می‌شود.

 

جدول نمایش اسپم اسکور

 

ابزار تحلیل سئو سایت ماز

 

 

Seo Friendly Content چیست؟

محتوای Seo Friendly محتوایی است که به گونه‌ای ایجاد شده باشد که موتور‌های جستجو به آن رتبه‌های بالایی دهند.

افزونه Yoast SEO چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

افزونه Yoast SEO یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های رایگان ورد‌پرس است. این افزونه دستیابی به بالا‌ترین استاندارد‌های سئو‌ی فنی را برای سایت شما آسان می‌کند و شامل ویژگی‌های زیر است:

 • تجزیه و تحلیل خوانایی
 • تجزیه و تحلیل سئو
 • بهینه سازی کلمات کلیدی
 • پیش‌نمایش اسنیپت
 • لینک سازی داخلی

 

افزونه یوآست سئو

 

وبلاگ چیست و چه تفاوتی با وبسایت دارد؟

در‌حقیقت، وبلاگ نوعی وبسایت است که توسط یک فرد یا گروه کوچکی از افراد اداره می‌شود. تنها تفاوت عمده وبلاگ با وبسایت این است که وبلاگ مرتبا با محتوای جدید بروز‌رسانی می‌شود و محتوا‌های آن به ترتیب زمانی معکوس نمایش داده می‌شوند (پست‌های جدید اول قرار می‌گیرند). علاوه بر اینکه وبسایت‌ها ماهیتی استاتیک (ثابت) دارند و مکررا بروز‌رسانی نمی‌شوند، محتوا‌های آن‌ها نیز در صفحات مختلف دسته بندی می‌شوند.

Evergreen Content یا محتوا‌ی همیشه سبز چیست؟

Evergreen Content یا محتوای همیشه سبز محتوایی است که هیچوقت از مد نمی‌افتد و از رده خارج نمی‌شود. محتوای همیشه سبز محتوایی بسیار تاثیر‌گذار، بنیادی و عمیق با طول عمری یک یا دو ساله برای بسیاری از صنایع است. برای مثال عبارت “تکنیک‌های بهینه سازی 2020” در سال 2021 دیگر جستجویی نخواهد داشت و کارایی خودش را از دست خواهد داد. اما در‌مقابل، عبارت “اهمیت بهینه سازی موتور‌های جستجو” نمونه مطلوبی از یک محتوای همیشه سبز است و هرگز کارایی خودش را از دست نخواهد داد.

 

 

Skyscraper Content یا محتوای آسمان خراش چیست؟

Skyscraper Content یا محتوای آسمان خراش یک تکنیک بازاریابی است که با استفاده از آن، شما بهترین و کامل‌ترین محتوای موجود را خواهید داشت. این تکنیک شامل موارد زیر است:

 • یافتن موضوعاتی با ارزش لینک دهی بالا و عملکردی خوب در موتور‌های جستجو
 • بهتر، جذاب‌تر و طولانی‌تر کردن آن‌ها
 • معرفی محتوای خود به سایت‌هایی که به محتوا‌ی اصلی لینک داده بودند تا به جای آن، به محتوای برتر شما لینک دهند

 

Search Engine یا موتور جستجو چیست و چه کاربردی دارد؟

Search Engine یا موتور جستجو، ابزاری آنلاین است که بر اساس مطلب جستجو شده توسط کاربران، در پایگاه داده (Database) خود به دنبال نتایج مرتبط می‌گردد. این نتایج معمولا وب سایت‌هایی هستند که از نظر معنایی، با مطلب جستجو شده توسط کاربر مطابقت دارند. موتور‌های جستجو نتایج بدست آمده را بر اساس الگوریتم‌هایی مخصوص، در قالب یک فهرست لیست می‌کنند. در حال حاضر، تعداد زیادی از این موتور‌های جستجو موجود هستند که شناخته شده‌ترین آن‌ها گوگل است. در کنار گوگل، بینگ و یاهو نیز نمونه‌هایی از محبوب‌ترین موتور‌های جستجو هستند.

 

 

مقایسه موتور جستجوی گوگل با دیگر موتورهای جستجو

Algorithm در سئو چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

Search Engine Algorithms یا الگوریتم‌های موتور‌های جستجو، سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که برای بازیابی اطلاعات از پایگاه‌های داده موتور‌های جستجو (که ایندکس نام دارند) و ارائه فوری بهترین نتایج ممکن برای یک مطلب جستجو شده، بکار می‌روند. هر موتور جستجو، از ترکیب الگوریتم‌ها و سیگنال‌های رتبه بندی برای ارائه صفحات وب استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها دائما در‌حال تغییر و بروز رسانی هستند و موتور‌های جستجو هرگز آن‌ها را بطور دقیق عمومی نمی‌کنند.
برای آنکه هنگام جستجو‌ی مطلب، مفید‌ترین و مرتبط‌ترین اطلاعات برای شما فراهم شود، این الگوریتم‌ها فاکتور‌ها و معیار‌های بسیاری را مد‌نظر قرار می‌دهند. معیار‌هایی مثل کلماتی که در مطلب خود جستجو کردید، مربوط بودن و قابلیت استفاده صفحات، تخصص منابع، موقعیت مکانی و تنظیمات شما. تاکید موتور‌های جستجو بر هر فاکتور و معیار، بسته به مطلبی که شما جستجو کردید متفاوت خواهد بود. برای مثال، در جستجو‌ی موضوعات روز و اخبار، تازه و جدید بودن محتوا نقش اساسی در رتبه بندی صفحات دارد؛ درحالیکه در جستجو‌ی تعاریف یک واژه در فرهنگ لغت، این چنین نیست. این معیار‌ها بر اساس دستور‌العمل‌هایی که برای عموم در دسترس هستند مشخص و تعیین می‌شوند. هر‌چه این معیار‌ها در تولید یک محتوا و ساختار کلی یک وب سایت بیشتر رعایت شوند، الگوریتم‌های موتور‌های جستجو رتبه‌های بهتری به آن صفحات اختصاص می‌دهند.

 

Google Sandbox چیست و چطور می‌توان از آن خارج شد؟

Sandbox اصطلاحی استعاره‌ای است برای توضیح اینکه چرا اکثر وب سایت‌های تازه بوجود آمده، رتبه‌های پایینی در صفحات نتایج موتور‌های جستجو دارند. سند‌باکس گوگل استعاره از جعبه شنی دارد که کودکان در آن مشغول به بازی می‌شوند تا به چیزی آسیب نزنند. از آنجاییکه گوگل هرگز وجود چنین سیستمی را تایید نکرده، ممکن است عده‌ای از وجود آن بی‌خبر باشند؛ اما بنظر می‌رسد سندباکس گوگل، فیلتری باشد که در حدود سال 2004 به الگوریتم‌های گوگل اضافه شده است. وقتی وبسایتی را برای اولین بار ایجاد می‌کنید، حتی اگر همه چیز را به درستی انجام داده باشید، آن سایت رتبه‌های خوبی در صفحات نتایج گوگل کسب نخواهد کرد تا زمانی که دوره‌ی آن به اتمام برسد. این دوره حدودا چند ماه طول می‌کشد.
در واقع، وب سایت تازه بوجود آمده حکم نوزادی را دارد که لازم است از سلامتش اطمینان حاصل شود و قطعا مدت زمانی طول می‌کشد تا چنین اطمینانی حاصل شود. دلیل بوجود آمدن این فیلتر از سوی گوگل، این است که وبسایت‌های جدید ممکن است به اندازه قدیمی‌ها مرتبط و مفید نبوده یا حتی اسپم باشند. این جلوگیری از به نمایش در‌آمدن وبسایت‌های تازه تاسیس در صفحات نتایج جستجو، به گوگل زمان می‌دهد تا کیفیت آن وبسایت‌ها را ارزیابی کرده و با اسپم مبارزه کند. اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا‌که اگر وب سایت شما ساختار‌ی استاندارد و مطلوب با محتوا‌یی با‌کیفیت، مفید و مرتبط داشته باشد، راه خودش را به بیرون از سندباکس گوگل پیدا کرده و رتبه‌ای را که مستحقش است، در صفحات نتایج موتور‌های جستجو کسب خواهد کرد.

 

Google Honeymoon یا ماه عسل گوگل چیست و چه اهمیتی دارد؟

هنگامی که یک وبسایت برای بار اول در فضای اینترنت ایجاد می‌شود، گوگل ممکن است برای مدتی به آن رتبه بالا‌یی در صفحات نتایج جستجو‌ی خود بدهد. به این مدت اصطلاحا Google Honeymoon یا ماه عسل گوگل می‌گویند. ماه عسل گوگل بمنظور ارزیابی کیفیت عملکرد وبسایت و نیز بررسی میزان مرتبط بودن مطالبش با جستجوی کاربران انجام می‌پذیرد. گوگل با انجام این کار می‌خواهد بداند اگر یک وبسایت رتبه‌های خوبی بگیرد، چه بازخوردی خواهد داشت و کاربران چگونه به آن پاسخ خواهند داد. به بیان دیگر، گوگل می‌خواهد به سایت یک شانس برای اثبات هر‌چه در چنته دارد بدهد. اگر در این دوره وبسایت شما خوب کلیک بگیرد و نرخ پرش پایینی داشته باشد، احتمالا بعد از این دوره نیز افت رتبه زیادی نخواهد داشت. اما در‌مقابل، اگر وبسایت شما نرخ کلیک پایین و نرخ پرش بالایی داشته باشد، انتظار افت چشمگیر رتبه برای آن، پس از پایان دوره ماه عسل می‌رود.

 

Semantic Seo چیست و چه کاربردی دارد؟

Semantic Seo یا سئو‌ی معنایی فرآیند ایجاد معنی و مفهوم بیشتر در کلماتی است که در محتوا‌ی خود بکار می‌برید. این به معنی بهینه سازی سایت برای مقصود و نیت اصلی کاربران است؛ نه فقط پاسخ به یک جستجو‌ی ساده. یعنی محتوا باید سوال اول را پاسخ دهد و به دنبال آن سوال دوم، سوم، چهارم و تمام سوالات ممکن پیرامون موضوع را پاسخ دهد. به بیان دیگر، سئو‌ی معنایی تولید محتوا‌ی بهینه شده پیرامون موضوعات است؛ نه فقط کلمات کلیدی. برای مثال، وقتی مطلبی می‌نویسید و عبارت “کلمه کلیدی” را در آن بار‌ها و بار‌ها بکار می‌برید، در اصل به گوگل می‌گویید که این مطلب درباره “کلمه کلیدی” نوشته شده است.
اما این رویه در سال 2013 با شروع به کار الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل تغییر کرد. از آن پس، بجای در نظر گرفتن کلمات کلیدی، گوگل موضوع کلی صفحه را درک می‌کند؛ آن هم به طریقی بسیار شبیه به انسان. البته این به معنای کمرنگ شدن اهمیت کلمات کلیدی نیست، اما گوگل دیگر فقط روی آن‌ها تکیه نمی‌کند. پس به جای اسکن صفحات به دنبال کلمات کلیدی، گوگل به دنبال موضوعاتی می‌گردد که آن کلمات کلیدی را پوشش می‌دهد. بعنوان مثال، همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، بدون بردن نام شخصیت یعنی “هالک”، گوگل متوجه شد منظور ما چه کسی است. این بدون مفهوم Semantic Seo امکانپذیر نبود.

 

نمایش نتایج جستجو در گوگل برای کلمه: مرد سبز در فیلم های هالیوود

 

Bounce Rate یا نرخ پرش چیست و چطور آن را کاهش دهیم؟

Bounce Rate یا نرخ پرش بعنوان درصد بازدید کنندگانی تعریف می‌شود که یک صفحه وب را بدون انجام هیچ تعاملی (مثل: کلیک کردن روی یک لینک، پر کردن یک فرم یا خرید کردن)، ترک کنند. حال سوال این است که چرا نرخ پرش یک معیار مهم در سئو بحساب می‌آید؟ برای پاسخ به این سوال، بهتر است خود را جای موتور‌های جستجو بگذاریم. بیایید فرض کنیم که یک سایت، رتبه‌ای در صفحه اول نتایج جستجو کسب کرده است. طبیعتا این سایت ترافیک بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد. اما بیشتر بازدید کنندگان آن، سایت را در عرض 5 ثانیه یا حتی کمتر ترک می‌کنند. نتیجه‌ای که می‌گیریم، این است که این سایت، نمی‌تواند سایت خوبی باشد؛ چرا‌که صد‌ها نفر روی آن کلیک می‌کنند اما 90 درصد آن‌ها در کمتر از 5 ثانیه سایت را ترک می‌کنند. پس ما چنین سایتی را جزو 10 نتیجه برتر خود نمی‌پذیریم. زیرا هدفمان فراهم کردن بهترین نتایج و مفید‌ترین مطالب برای کاربران است. پس هر‌چه این نرخ (درصد) کمتر باشد، رتبه سایت ما بیشتر خواهد بود. اما چطور می‌شود بانس ریت یا نرخ پرش را کاهش داد؟

 • سرعت وب سایتتان را افزایش دهید
 • محتوا‌ی با‌کیفیت و بهینه سازی شده داشته باشید
 • بک لینک‌های مرتبط بگیرید
 • پیمایشی ساده (کاربر بتواند به راحتی به بخش‌های مختلف سایت رفته و مسیر را پیدا کند) و ساختاری واضح برای سایت داشته باشید
 • از استفاده از پاپ آپ‌های آزار‌دهنده پرهیز کنید
 • طراحی کاربر‌پسند داشته باشید و به UI توجه کنید
 • لینک سازی داخلی معقول و کاربردی داشته باشید
 • سایت خود را برای موبایل ریسپانسیو (واکنش گرا) کنید
 • با خوانندگان خود صادق باشید

 

نمایش بخش نرخ پرش در ابزار گوگل آنالیتیکس و اثر آن در سئو

 

 

Conversion Rate یا نرخ تبدیل چیست و چطور آن را بهبود بخشیم؟

Conversion یا تبدیل زمانی اتفاق می‌افتد که یک بازدید کننده عمل مورد نظر شما را انجام دهد. به عبارت دیگر، از صرفا یک بازدید کننده، تبدیل به یک متقاضی شود. عمل مورد نظر شما، بسته به نوع وب سایت و فعالیت شما متفاوت است. مثلا اگر شما از سایتتان برای فروش محصولات استفاده می‌کنید، عمل مورد نظر شما خرید کردن خواهد بود. البته این هدف اصلی شماست و ممکن است در مسیر رسیدن به این هدف، اهداف کوچکتری تحقق یابند؛ مثل وارد شدن به یک صفحه خاص، پر کردن یک فرم به خصوص و یا ثبت نام در سایت و ایجاد یک حساب کاربری.
Conversion Rate یا نرخ تبدیل به درصد بازدید کنندگانی اطلاق می‌شود که تبدیل شده‌اند و عملی را انجام داده‌اند که شما می‌خواستید انجام پذیرد. برای مثال، اگر معیار تبدیل مد‌نظر شما خرید کردن باشد و از مجموع 100 بازدید کننده، 5 نفر از آن‌ها از سایت شما خرید کنند، نرخ تبدیل شما 5 درصد خواهد بود. ناگفته نماند که با استفاده از گوگل آنالیتیکس هم می‌توانید نرخ تبدیل خود را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که با بهینه سازی سایت و بهینه سازی ترافیک خود می‌توانید نرخ تبدیل خود را بهبود بخشید.

 

بررسی نرخ تبدیل در سئو با ابزار گوگل آنالیتیکس

 

Redirect چیست و چه انواعی دارد؟

Redirect راهی است برای فرستادن هم کاربران و هم موتور‌های جستجو به یک URL متفاوت از چیزی که برایش درخواست کرده بودند. به عبارت دیگر، Redirect زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی قصد باز‌کردن صفحه‌ای خاص را دارد اما به صفحه دیگری فرستاده می‌شود. اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که صاحب سایت، صفحه‌ای را حذف کرده و با استفاده از Redirect قصد دارد تا بازدید کنندگان و کرالر‌ها موتور‌های جستجو را به صفحه مرتبط دیگری راهنمایی کند. وب سایت‌ها ساختار عوض می‌کنند، صفحاتی را حذف می‌کنند و یا از دامنه‌ای به دامنه دیگری منتقل می‌شوند. در این مواقع، بکار بردن درست و به جا‌ی Redirect ها برای جلوگیری از افت رتبه و نیز کمک به موتور‌های جستجو برای درک بهتر این تغییرات، امری حیاتی به شمار می‌رود.
بطور کلی، سه مورد از مهم‌ترین انواع Redirect به شرح زیر است:
301 Redirect
معمول‌ترین نوع ریدایرکت، ریدایرکت 301 است که برای انتقال دائمی یک URL به آدرسی جدید بکار می‌رود. ریدایرکت 301 به کاربران و موتور‌های جستجو می‌گوید که URL مد نظر برای همیشه به آدرسی دیگر منتقل شده و برای رجوع‌های بعدی باید از URL جدید استفاده کنند. زمانی که موتور‌های جستجو به این نوع ریدایرکت بر‌می‌خورند، رتبه‌های صفحه قدیمی را به صفحه جدید منتقل می‌کنند.
302 Redirect
اینترنت روی پروتکلی به نام (HTTP) اجرا می‌شود که تعیین می‌کند URL‌ها چگونه کار کنند. HTTP دارای دو نسخه اصلی 1.0 و 1.1 است. ریدایرکت 302 به این معنی است که صفحه‌ای که کاربر و موتور‌های جستجو به دنبالش هستند، روی URL دیگری در HTTP نسخه 1.1 پیدا شده اما موقتا به HTTP نسخه 1.0 منتقل شده است. ریدایرکت 302 به کاربران و موتور‌های جستجو می‌گوید که URL مد نظر بطور موقت به آدرسی دیگر منتقل شده و برای رجوع‌های بعدی باید از URL اصلی استفاده کنند. زمانی که موتور‌های جستجو به این نوع ریدایرکت بر‌می‌خورند، درمی‌یابند که نباید لینک‌های صفحات نتایج جستجو‌ی خود را به آدرس جدید تغییر داده و نیز رتبه‌های صفحه، به صفحه جدید منتقل نمی‌شود.
Meta Refresh
نوعی ریدایرکت است که به جای سطح سرور، در سطح صفحه اجرا می‌شود. Meta Refresh معمولا با شمارش معکوس 5 ثانیه‌ای و متنی با مضمون “اگر بعد از 5 ثانیه به صفحه مورد نظر هدایت نشدید، اینجا را کلیک کنید” همراه است. این نوع ریدایرکت معمولا کند‌تر بوده و برای سئو توصیه نمی‌شود.

 

 

SERP چیست؟

SERP مخفف عبارت (Search Engine Results Page) و به معنی صفحه نتایج موتور‌های جستجو است. SERP به صفحه‌ای اطلاق می‌شود که نتایج مربوط به عبارتی که کاربر جستجو کرده، در آن نمایش داده می‌شوند.
صفحه نتایج گوگل یا SERP

 

 

UI Design چیست و چه کاربردی در سئو‌ی سایت دارد؟

(UI مخفف عبارت (User Interface) و به معنای رابط کاربری است. از نظر فنی، UI آرایش گرافیکی یک سایت است و شامل دکمه‌ای است که کاربر روی آن کلیک می‌کند، متنی که می‌خواند، اسلاید‌ها، تصاویر، فیلد‌های ورود متن و تمام موارد دیگری است که کاربر با آن‌ها سر و کار دارد. به عبارت دیگر، هر نوع عناصر بصری که کاربر در یک سایت می‌بیند و با آن‌ها در ارتباط است جزو UI Design محسوب می‌شود. هر‌چه سایتی برای کاربران جذاب‌تر و کاربر پسند‌تر باشد، مخاطبان بیشتری را جذب کرده و این یعنی افزایش رتبه سایت در موتور‌های جستجو که همان سئو است.

 

UX Design چیست و چه کاربردی در سئوی سایت دارد؟

UX مخفف عبارت (User Experience) و به معنای تجربه کاربری است. UX یک سایت، مشخص می‌کند که کاربران چطور با آن سایت تعامل می‌کنند. آیا تجربه‌ای خوشایند و روان داشته یا تجربه‌ای ناخوشایند؟ آیا کاربران در استفاده از سایت دچار گیجی و سردرگمی می‌شوند یا اینکه طرز کار آن برایشان منطقی و مشخص است؟ آیا کاربران به هنگام استفاده از سایت، در رسیدن به هدفشان دچار مشکل هستند و یا اینکه بطور موثر در دستیابی به اهدافشان موفقند؟ UX از نظر فنی، آسانی یا سختی عملکرد عناصر طراحی شده در UI، برای کاربران سایت است. به عبارت دیگر، اینکه طراحی UI سایت علاوه بر جذابیت و زیبایی، طرز کاری آسان و قابل فهم برای کاربران داشته باشد را UX می‌نامند.

 

 

Landing Page چیست و چه فرقی با صفحات وب دارد؟

در بازاریابی دیجیتال، Landing Page (صفحه فرود) به صفحه‌ای اطلاق می‌شود که، بطور ویژه برای بازاریابی و تبلیغات ساخته می‌شود. Landing Page صفحه‌ای است که کاربر پس از کلیک بر روی لینک موجود در تبلیغات گوگل، در یک ایمیل، یوتیوب، اینستاگرام، توییتر و یا مکان‌های مشابه در فضای وب، وارد آن می‌شود.
برعکس صفحات وب، که معمولا با اهداف متفاوتی ساخته می‌شوند، صفحات فرود تنها با یک هدف بوجود می‌آیند. همین تمرکز بر روی تنها یک هدف معین، باعث شده تا صفحات فرود بهترین گزینه برای افزایش نرخ تبدیل کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی و نیز کاهش هزینه‌های فروش باشند. حال این هدف می‌تواند خرید، ثبت نام و یا عضویت در سایت باشد. سوال اینجاست چرا از همان صفحات وب به جای صفحات فرود استفاده نکنیم؟ در پاسخ باید بگوییم، صفحات وب دارای موضوعات و عناوین مختلف و بیشماری است و ممکن است لینک‌های زیادی در آن وجود داشته باشد. شما با ساخت Landing Page قصد دارید تا مخاطبانتان کاملا روی هدف متمرکز شوند و از حواس پرتی و احتمال کلیک بر روی لینک‌های دیگر جلوگیری شود.

 

 

Google Penalty چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

اگر گوگل نتایج بدردنخور و نا‌کار‌آمد برای کاربران فراهم می‌کرد یا تجربه‌ای بد را برای آنان رقم می‌زد، گوگل نمی‌شد. وظیفه گوگل فراهم آوردن مناسب‌ترین و مرتبط‌ترین نتایج جستجو برای کاربران است. از دیدگاه گوگل، هر سایتی که تلاش در دستکاری نتایج جستجو کند، انجام درست وظایف گوگل را مختل کرده است. Google Penalty یا همان پنالتی گوگل مجازاتی برای وب سایت‌هایی است که محتوا‌ی آن‌ها با شرایط استفاده از خدمات، شیوه نامه و روش‌های مارکتینگ گوگل در تضاد باشد. پنالتی گوگل می‌تواند در اثر بروز رسانی الگوریتم‌های گوگل و یا استفاده از تکنیک‌های سئو‌ی کلاه سیاه باشد. از آنجاییکه همه ما برای دریافت ترافیک متکی به موتور‌های جستجو هستیم، با‌خبر بودن از آخرین بروز رسانی‌های الگوریتم‌های موتور‌های جستجو، برایمان یک الزام است.
دو نوع پنالتی وجود دارد: پنالتی دستی و الگوریتمی. پنالتی دستی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص (کارمند گوگل) سایت شما را پنالتی کند اما پنالتی الگوریتمی بصورت سیستمی و اتوماتیک اتفاق می‌افتد. وقتی یک سایت پنالتی می‌شود، به این معناست که از تمام رتبه‌های با ارزشش محروم شده و در نتایج جستجو نمایش داده نخواهد شد؛ این یعنی افت چشمگیر ترافیک سایت. راه خلاصی از پنالتی گوگل هم این است که، سعی در حل مشکل کرده و آن را رفع کنید.

۱۳ دلیل مهم پنالتی شدن سایت شما

 

در گذشته اگر وب سایتی پنالتی می‌شد، تمام کلمات کلیدی‌اش رتبه خودشان را از دست می‌دادند و دیگر در صفحات نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شدند؛ اما در سال 2017، گوگل در یکی از بروز رسانی‌هایش تغییراتی را در این خصوص اعمال کرد. از آن پس، وب سایتی که در بکارگیری یک کلمه کلیدی خاص مرتکب تخلف (Stuffing) شود، فقط رتبه‌اش روی آن کلمه کلیدی خاص را از دست داده و دیگر روی آن کلمه در صفحات نتایج جستجو نمایش داده نخواهد شد؛ درحالیکه روی دیگر کلمات کلیدی، رتبه خود را حفظ کرده و در جایگاه خود باقی خواهد ماند.

 

 

Zombie Page در سئو چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

Zombie یا زامبی به موجودات مرده متحرکی گفته می‌شود که در دنیای فیلم و کتاب‌های تخیلی و ترسناک، تحت تاثیر ویروسی توجیه ناپذیر، میل به خوردن انسان‌ها دارند. اصطلاح Zombie Pages یا صفحات زامبی، بیشتر بخاطر این خصلت زامبی‌ها که نه مرده‌اند و نه زنده بکار می‌رود. زامبی پیج‌ها صفحاتی در وبسایت شما هستند که ترافیکی ایجاد نمی‌کنند؛ بلکه فقط آنجا هستند. صفحاتی که کاملا خوابیده و غیر‌فعال‌اند؛ آن هم بخاطر اینکه عموما محتوای جالبی ندارند و برای کسی جذاب نیستند. زامبی پیج‌ها انگیزه و ارزشی نه برای بازدید کنندگان و نه برای موتور‌های جستجو نداشته و فقط بوجود آمده‌اند زیرا کسی زمانی قصد داشته تا روی کلمات کلیدی خاصی رتبه بگیرد.
همانطور که قبلا گفته شد، موتور‌های جستجو هرگز به دنبال فهرست کردن لیستی از سایت‌های پر شده با محتوا‌های بی‌کیفیت و بی‌استفاده، در صفحات نتایج جستجو‌ی خود نیستند. این به آن معنا است که با حذف کردن و یا بروز رسانی کردن و به دنبال آن بهینه سازی کردن زامبی پیج‌ها، می‌توانید رتبه‌های بهتری کسب کرده و ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

Orphan Page یا صفحه یتیم چیست و چرا برای سئو مشکل ساز است؟

Orphan Page یا صفحه یتیم به صفحه‌ای اطلاق می‌شود که هیچ بک لینکی به آن داده نشده است. اما چرا صفحات یتیم برای سئو مشکل ایجاد می‌کنند؟ موتور‌های جستجو ازجمله گوگل، معمولا صفحات وب را به دو طریق پیدا می‌کنند.

 • کرالر لینک موجود در یک صفحه را دنبال می‌کند تا به صفحه جدید دست یابد
 • کرالر URL فهرست شده در نقشه سایت را پیدا می‌کند و اینگونه به آن صفحه دست می‌یابد
  پس موتور‌های جستجو نمی‌توانند صفحات یتیم را توسط لینک‌ها پیدا کنند. در‌نتیجه، ایندکس نشده باقی می‌مانند و هرگز در صفحات نتایج موتور‌های جستجو نمایش داده نخواهند شد. به گونه‌ای که حتی اگر صفحات یتیم شما در نقشه سایتتان فهرست شده باشند، همچنان برای سئو یک مشکل بحساب می‌آیند.

بررسی صفحات یتیم در سئو سایت

 

 

Impression چیست؟

میزان دیده شدن و جستجو در دنیای اینترنت می‌باشد که می‌‌توانید آمار دقیقی در وب مستر تولز از آن مشاهده کنید. به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید بدانید یک کلمه کلیدی چقدر بازدید و جستجوی ماهیانه دارد باید  Impressin آن کلمه کلیدی را بررسی کنید.

Hit چیست و چه کاربردی دارد؟

به معنی تعداد درخواست (Request) که در یک صفحه رخ می‌دهد: برای درک کامل این موضوع به این مثال توجه کنید: یک صفحه‌ای که یک تیتر ، یک عکس و یک متن دارد دارای 3 هیت می باشد.

Visit چیست؟

هر دفعه که شخصی از جایی خارج از دامنه وب سایت شما، به سایتتان دسترسی پیدا کند، یک Visit یا بازدید صورت گرفته است. به عبارت دیگر، هر‌گاه شخصی در سایتی غیر از سایت شما، روی یک لینک کلیک کند که او را به سایت شما هدایت کند و یا مستقیما آدرس سایت شما را در مرورگرش وارد کرده و به وب سایتتان ورود کند، یک Visit یا بازدید برای سایتتان ثبت کرده است. اگر شخص بازدید کننده، مادامی که در سایت شماست، چندین صفحه در وب سایت شما باز کند، همچنان یک بازدید صورت گرفته است. یک بازدید زمانی به پایان می‌رسد که بازدید کننده سایت شما را ترک کند؛ یا روی لینکی خارجی کلیک کند و صفحه‌ای از یک سایت خارجی، جایگزین صفحه سایت شما شود و یا اینکه پنجره مرورگرش را ببندد. اگر فردی با یک IP یکسان، دوبار از یک سایت بازدید کند، دو بازدید به حساب خواهد آمد.

Visitor چیست؟

به کاربری که از سایت بازدید می‌کند، Visitor یا بازدید کننده گفته می‌شود. بازدید کننده شخص در نظر گرفته نمی‌شود؛ بلکه هر IP یک بازدید کننده به حساب می‌آید. برای مثال ممکن است یک شخص واحد با دو وسیله الکترونیکی (مثل موبایل و کامپیوتر) از یک سایت بازدید کند، که در اینصورت دو بازدید کننده به حساب خواهد آمد. یا مثلا اگر شخصی یکبار صبح و یکبار عصر از یک سایت بازدید کند، یک بازدید کننده دو بازدید ثبت کرده است. اما به شرطی که بین دو بازدید توسط یک IP یکسان، فاصله زمانی معینی (بین یک روز تا یک هفته) وجود داشته باشد، دو بازدید کننده حساب خواهند شد.

 

بازدید کننده در سئو چیست؟

 

Unique Visitor چیست؟

وقتی یک کاربر از‌طریق یک بروزر از وبسایتی بازدید می‌کند، یک کوکی (Cookie) روی کامپیوتر او ذخیره می‌شود که شامل داده‌هایی است که برای شناسایی مرورگر مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر یک کاربر مکررا از یک وبسایت بازدید کند، این بطور خودکار توسط کوکی ثبت می‌شود. Unique Visitor یک بروزر است که در طول یک مدت زمان خاص، چندین بار از یک وبسایت بازدید کند.

Page View چیست؟

زمانی که یک صفحه از وب سایت شما توسط یک مرورگر بارگذاری شود، Page View رخ داده است. اگر یک صفحه چندین بار توسط یک بازدید کننده تازه سازی (Refresh) شود، هر بار یک Page View جدا محسوب می‌شود.

Traffic چیست؟

ترافیک (Traffic) به بازدید کاربران از وب سایت شما گفته می‌شود و راه معمول ارزیابی میزان موثر بودن یک کسب و کار دیجیتال در جذب مخاطب است.

Anchor Text چیست و چه انواعی دارد؟

Anchor Text متنی است که در یک لینک مشاهده می‌کنید و می‌توانید روی آن کلیک کنید. Anchor Text ها در مرورگرهای به روز، اغلب با رنگ آبی قابل مشاهده هستند (که البته رنگ آن‌ها قابل تغییر است). به عبارت دیگر، Anchor Text حروف و کلماتی است که در لینک‌ها قابل مشاهده هستند. Anchor Text ها انواع مختلفی دارند:
Exact Match
متن لینک دقیقا مطابق کلمه کلیدی باشد که صفحه‌ای که به آن لینک داده شده است را منعکس کند. مثلا، لینکی با عنوان “سئو” به صفحه‌ای با موضوع سئو داده شود.
Partial Match
متن لینک تفاوتی جزئی با کلمه کلیدی صفحه‌ای که به آن لینک داده شده است، داشته باشد. مثلا لینکی با عنوان “استراتژی‌های سئو” به صفحه‌ای با موضوع سئو داده شود.
Branded یا مارک دار
متن لینک نام یک برند باشد. مثلا لینکی با عنوان “مدیر‌وب” به صفحه‌ای در سایت مدیر‌وب داده شود.
Naked Link یا اصطلاحا لینک لخت
متن لینک یک URL باشد. مثلا لینکی با عنوان “modireweb.com”
Generic یا عمومی
متن لینک یک کلمه یا عبارت عمومی و عام باشد. مثلا لینکی با عنوان “اینجا را کلیک کنید”
تصاویر
وقتی یک تصویر لینک داده می‌شود، گوگل از تگ Alt تصویر بعنوان Anchor Text آن استفاده می‌کند.

 

واقعا سایت را بهینه یا سئو کنید

 

Link Building چیست و چرا اهمیت زیادی در سئو دارد؟

به عملیات لینک سازی در سطح وب گفته می‌‌شود. به زبان ساده، Link Building (لینک‌سازی) فرآیند واداشتن وب سایت‌های دیگر به لینک دادن به وب سایت خودتان است. که به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می‌‌شود. به عبارتی می‌توان گفت به روش ساخت بک لینک ، لینک بیلدینگ می‌‌‌گویند. این کار به افزایش اعتبار و ترافیک سایتتان می‌انجامد. لینک راهی است که کاربران از‌طریق آن، می‌توانند بین صفحات اینترنت پیمایش کنند. بک لینک‌ها فاکتور حائز اهمیتی برای موتور‌های جستجو، در تعیین اینکه کدام سایت‌ها برای چه کلمات کلیدی رتبه بهتری بگیرند، هستند. لینک‌سازی یکی از عمده تکنیک‌هایی است که در بهینه سازی موتور‌های جستجو (سئو) بکار می‌رود. لینک‌ها برای موتور‌های جستجو، نشانه این هستند که سایت شما مرجع با ارزش و با کیفیتی در یک حیطه خاص است و مطالبی قابل استناد در خود دارد. به همین خاطر، سایت‌هایی با بک لینک‌های بیشتر، جایگاه‌های بهتری نیز بدست می‌آورند.

 

 

Link Building چیست و چرا اهمیت زیادی در سئو دارد؟

 

 

HTTP چیست؟

Hyper Text Transfer Protocol ) همان بستری است که ما روی آن سایت را باز می‌کنیم. برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می‌شود به طور کلی می‌توان گفت انتقال اطلاعات بین سرور و کلاینت می‌باشد.

 

HTTPS چیست و چه تفاوتی با HTTP دارد؟

همان HTTP است اما به حالت Secure شده است که گوگل به طور رسمی اعلام کرده است که این موضوع به بهینه سازی سایت شما کمک می‌کند. لازم به ذکر است استفاده از آن سرعت سایت را پائین می‌آورد.

 

Programming Language چیست؟

Programming Language یا همان زبان برنامه نویسی به ما این امکان را می‌دهد تا به زبانی که کامپیوتر می‌فهمد، به آن دستور العمل بدهیم. همانگونه که زبان‌های بسیاری برای ارتباط بین انسان‌ها وجود دارد، مجموعه‌ای از زبان‌های برنامه نویسی نیز وجود دارد که برنامه نویسان می‌توانند با استفاده از آن‌ها با کامپیوتر ارتباط برقرار کنند. در ادامه، مهم‌ترین زبان‌های برنامه نویسی که ممکن است در مقوله سئو مورد استفاده قرار گیرند را مشاهده می‌کنید.

 

زبان های برنامه نویسی تحت وب

 

 

Scripting Language چیست و چه تفاوتی با Programming Language دارد؟

Scripting Language یا زبان اسکریپت نویسی اغلب بصورت مترادف بکار می‌روند، در صورتیکه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. زبان اسکریپت نویسی یک زبان برنامه نویسی است در حالیکه زبان برنامه نویسی یک زبان اسکریپت نویسی نیست. اجازه دهید تا موضوع را روشن کنیم. اوایل، زبان‌های برنامه نویسی برای ساخت محصولاتی مثل PowerPoint، Microsoft Word و Microsoft Excel نوشته شدند. اما طولی نکشید که نیاز به افزودن یکسری ویژگی‌ها و قابلیت‌های اضافی در اینگونه برنامه‌ها و نیز بروز رسانی آن‌ها ایجاد شد. اینجا بود که زبان اسکریپت نویسی (که خود یک زبان برنامه نویسی است) پا به عرصه وجود گذاشت. تفاوت اصلی بین زبان‌های برنامه نویسی و زبان‌های اسکریپت نویسی، در نحوه عملکرد آن‌ها است. زبان‌های برنامه نویسی، از یک واسط برای تبدیل زبان قابل خواندن توسط انسان به زبان قابل خواندن توسط ماشین استفاده می‌کنند؛ درحالیکه زبان‌های اسکریپت نویسی، خود توانایی تبدیل و تفسیر زبان قابل خواندن توسط انسان را دارا هستند و به برنامه واسطی نیاز ندارند.

 

HTML چگونه زبانی است و کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

HTML یک زبان نشانه گذاری و مخفف عبارت (Hypertext Markup Language) است که برای ساخت صفحات وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. HTML باعث می‌شود تا شما متون و عکس‌ها در فضای اینترنت را به شکل‌های مختلف، در مرورگرتان رویت کنید.

 

Java چیست و چه کاربردی دارد؟

Java یکی دیگر از زبان‌های برنامه نویسی است که در ساخت نرم افزار‌ها، بازی‌های ویدئویی، اپلیکیشن‌های موبایل‌های هوشمند و پلاگین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جاوا پایه و هسته اصلی توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی است.

 

Java Script چگونه زبانی است و چه کاربردی دارد؟

Java Script یک زبان برنامه نویسی سمت کلاینت است که در مرورگر کاربر اجرا شده و دستورات را بجای پردازش کردن در سرور، روی مرورگر کاربران پردازش می‌کند. Java Script برخلاف آنچه از اسمش بنظر می‌آید، هیچ ارتباطی با Java ندارد و زبانی مستقل است. از جاوا اسکریپت در کد‌نویسی امور پیشرفته‌تر مثل پرینت گرفتن زمان و تاریخ و ساخت تقویم، که با استفاده از HTML ممکن نیستند، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که زبان Java Script با زبان Java  هیچ ارتباطی ندارند.

 

هنگام مراجعه ربات های گوگل باید سایت شما در دسترس باشد

 

PHP چگونه زبانی است و برای چه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

PHP یک زبان اسکریپت نویسی متن باز (Open-Source) سمت سرور است. PHP برای ایجاد صفحات وب پویا که با پایگاه داده (Database) کار می‌کنند، طراحی و ساخته شد. پلتفرم‌هایی مثل جوملا و ورد‌پرس از این زبان استفاده می‌کنند. از PHP همچنین در توسعه اپلیکیشن‌های موبایل نیز استفاده می‌شود.

 

CSS چگونه زبانی است و چه کاربردی دارد؟

CSS مخفف عبارت (Cascading Style Sheets) و زبانی برای ایجاد تغییرات در اسنادی است که به زبان‌های نشانه گذاری (مثل HTML) نوشته شده اند. HTML را بعنوان اسلکت و استخوان‌بندی یک سازه و CSS را بعنوان اجزایی برای زیبا سازی ظاهری آن در‌نظر بگیرید. CSS به توسعه دهندگان وب امکان ایجاد تغییرات ظاهری در صفحات وب را می‌دهد. تغییراتی همچون تغییر فونت، سایز و رنگ عناصر (مثل متن‌ها و لینک‌ها). به عبارت دیگر، CSS زبان توصیف نحوه ارائه صفحات وب است. یعنی به شما این امکان را می‌دهد تا قالب سایت خود را طراحی نمایید، سایت خود را برای نمایش در دستگاه‌های مختلف مثل موبایل و ویندوز واکنش گرا (Responsive) سازید و فونت و رنگ اجزای مختلف صفحات سایتتان را شخصی سازی کنید. بطور کلی، با استفاده از CSS قادر خواهید بود تا وب سایت خود را User Friendly (کاربر پسند) کنید.

 

 

Content Marketing (بازاریابی محتوایی)چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

Content Marketing در لغت به معنی بازاریابی محتوایی است. بازاریابی سنتی با گذشت هر دقیقه بیشتر و بیشتر تاثیر خود را از دست می‌دهد. از نگاه یک بازاریاب خلاق، باید راه جایگزینی وجود داشته باشد و آن بازاریابی محتوایی است. یعنی از‌طریق تولید محتوای خوب، ارزشمند، مرتبط و مفید به جذب و حفظ مخاطب بپردازیم و اینگونه سئو‌ی سایت خود را ارتقا دهیم. به بیان دیگر، بازاریابی محتوایی فراهم آوردن محتوای کارآمد، مفید و مرتبط برای مخاطبان بمنظور حل مشکل و کمک به آن‌ها، به جای سخنرانی سر دادن پیرامون محصولات یا خدماتمان است.

 

Server-Side Rendering چیست و چطور کار می‌کند؟

Rendering به عملیات تبدیل محتوا‌ی کد‌نویسی شده در زبان HTML به محتوای قابل خواندن توسط کاربران گفته می‌شود. Server-Side Rendering یا تفسیر سمت سرور، به تبدیل فایل‌های HTML به اطلاعات قابل استفاده در مرورگرها، در سرور اطلاق می‌شود. هر زمان شما از وب سایتی بازدید می‌کنید، مرورگر شما در‌خواستی را که شامل محتوا‌ی آن وبسایت است، به سرور ارسال می‌کند. وقتی درخواست در عرض چند هزارم ثانیه مورد پردازش قرار گرفت، مرورگر شما کد‌های HTML تفسیر شده را از سرور دریافت کرده و محتویات وب‌سایت را بصورت مطالب قابل مشاهده برای شما (و نه کد) روی صفحه نمایش می‌دهد. اگر بخواهید صفحه دیگری را باز کنید، این عملیات مجددا صورت می‌گیرد و صفحه برایتان بارگذاری می‌شود.

Server-Side Rendering در مقایسه با Client-Side Rendering

 

 

Client-Side Rendering چیست و چطور کار می‌کند؟ چه تفاوتی با تفسیر سمت سرور دارد؟

Client-Side Rendering یا تفسیر سمت کاربر، به تفسیر اطلاعات (تبدیل فایل‌های HTML به اطلاعات قابل مشاهده توسط کاربران) در مرورگر اطلاق می‌شود. این تبدیل اطلاعات بوسیله زبان Java Script انجام می‌پذیرد. در این حالت، وقتی شما از وب سایتی بازدید می‌کنید، مرورگر فایل‌های HTML را از سرور دریافت می‌کند و خودش آن‌ها را به محتویات قابل مشاهده برای شما تبدیل می‌کند. در این روش، بارگذاری اولیه سایت ممکن است کمی بیشتر طول بکشد اما پس از آن، تفسیر اطلاعات بسیار زودتر اتفاق می‌افتد. همچنین نسبت به تفسیر سمت سرور، در این روش ارزیابی سئو‌ی سایت توسط موتور‌های جستجو به درستی اتفاق نمی‌افتد و در‌نتیجه به سئوی سایت لطمه وارد می‌شود.

 

Ajax چیست و چه کاربردی دارد؟

تکنولوژی ارتباط بین کلاینت و سرور بدون Refresh کردن صفحه می‌باشد به عنوان مثال: در برخی از سایت‌ها زمانی که می‌خواهیم در صفحه بدون بارگزاری مجدد (Reload) تغییرات را مشاهده کنیم از Ajax استفاده می‌کنیم.

 

Tittle چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

عنوان یک مطلب را tittle می‌گویند که مهمترین بخش در سئوی آن مطلب به حساب می‌‌‌‌آید. در عنوان یک مطلب حتما باید کلمه‌ی کلیدی اصلی که می‌خواهیم روی آن سئو شویم را استفاده کنیم ،قطعا وجود کلمه کلیدی ما در عنوان مطلب تاثیر بسیار بالایی در سئوی سایت خواهد داشت.

 

Text to HTML Ratio چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

هر صفحه وبی، مقدار مشخصی از کد و متن معمولی را در خود دارد. Text to HTML Ratio نشانگر درصد متن موجود در یک صفحه وب در مقایسه با درصد کد HTML موجود در آن صفحه است. اساسا، به شما می‌گوید که چند درصد از کل صفحه را متن تشکیل داده است. بطور فنی، وجود متن کم در مقایسه با کد‌های یک صفحه، باعث می‌شود که کرالرهای موتور‌های جستجو (Crawler)، در ارزیابی ماهیت و محتوای وبسایت شما اطلاعات کافی دریاف نکنند. همچنین، وجود کد‌های بیشتر به معنی سرعت کمتر در بارگذاری صفحه است؛ و سرعت بارگذاری صفحات نیز یک فاکتور اساسی در سئو‌ی سایت از نظر موتور‌های جستجو است. پس هرچه این درصد (نسبت متن به کد) بیشتر باشد، برای سئوی آن بهتر خواهد بود.

 

نسبت کد به متن و اهمیت آن در سئو

 

 

Over Optimization چیست و چطور به سئو آسیب می‌زند؟

استفاده بیش از اندازه از تکنیک‌های بهینه سازی سایت برای گرفتن رتبه بهتر در موتور‌های جستجو بطوریکه به کیفیت وب سایت لطمه بزند را اصطلاحا Over Optimization یا بهینه سازی بیش از حد می‌گویند.  برای درک بهتر دو مورد را که ممکن است گوگل به عنوان بهینه سازی بیش از اندازه شناسایی کند را مثال زده‌ایم:

 • اگر به مقدار زیادی Keyword Staffing کنید و یک کلمه رو به تعداد زیاد در یک صفحه خاص تکرار کنید، برای اینکه به گوگل بفهمانید این صفحه برای این کلمه سئو شده است.
  تولید بیش از حد لینک برای یک کلمه خاص به صورت مصنوعی
 • وجود همچین مواردی خواندن متن را برای مخاطبانتان سخت و آزار‌دهنده می‌کند و از کیفیت محتوایتان می‌کاهد.

 

Crawling چیست و چگونه عمل می‌کند؟

Crawling فرآیندی است که طی آن، موتور‌های جستجو تیمی از ربات‌ها را، که معروف به خزنده (Crawler) و عنکبوت (Spider) هستند، برای یافتن محتوای جدید و بروز‌رسانی شده وبسایت‌ها، ارسال می‌کنند. محتوا‌ی سایت می‌تواند شامل متن، تصویر، صوت، ویدئو، فایل‌هایی مثل PDF و غیره باشد؛ اما صرف نظر از قالب و فرمت، محتوا‌‌ها از طریق لینک‌ها پیدا می‌شوند. ربات‌ها کار خود را با گردآوری چند صفحه وب شروع می‌کنند و بعد با دنبال کردن لینک‌های موجود در آن صفحات، URL های جدید را کشف می‌کنند. در مسیر دنبال کردن لینک‌ها، ربات‌ها محتوا‌های جدید را نیز پیدا کرده و به ایندکس خود (پایگاه داده‌ای از URL های کشف شده) که کافئین نام دارد، اضافه می‌کنند. این کار به این خاطر انجام می‌شود تا زمانی که شخصی مطلبی که با محتوا‌ی این URL ها مطابقت دارد را جستجو کرد، موتور‌های جستجو بتوانند آن محتوا را بازیابی کرده و در صفحه نتایج جستجو به نمایش بگذارند.

 

Crawling چیست و چگونه عمل می‌کند؟

 

Indexing چیست و چه کاربردی دارد؟

Index نام دیگری برای پایگاه داده (Database) موتور‌های جستجو است. ایندکس‌ها شامل تمام اطلاعاتی هستند که موتور‌های جستجو قادر به جمع آوری آن‌ها از وب سایت‌ها بوده‌اند. اگر محتوای سایتی در ایندکس موتور‌های جستجو نباشد، کاربران قادر به پیدا‌کردن و دستیابی به آن نخواهند بود. Indexing یا ایندکس کردن، به فرآیند اضافه کردن صفحات وب به موتور‌های جستجو اطلاق می‌شود. به بیان دیگر، ایندکس کردن به جمع‌آوری محتوا‌هایی که در روند پروسه Crawling پیدا می‌شوند، گفته می‌شود. محتویات موجود در صفحات ایندکس شده، می‌توانند در صفحه نتایج جستجو برای جستجو‌های مرتبط به نمایش در‌آیند.

 

Ranking چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

وقتی شخصی جستجو‌یی را انجام می‌دهد، موتور‌های جستجو ایندکس خود را می‌گردند تا محتوا‌های مرتبطی پیدا کنند. سپس آن محتوا‌ها را به امید آنکه به سوال شخص جستجو‌گر پاسخ بدهند و نیازش را برطرف کنند، در صفحات نتایج جستجو فهرست می‌کنند. این فهرست کردن نتایج جستجو، بر اساس مربوط بودن را Ranking یا رتبه بندی می‌نامند. به طور کلی، اینطور در نظر بگیرید که هر‌چه یک وبسایت بالا‌تر رتبه بندی شود، موتور جستجو محتوا‌ی آن را مرتبط‌تر با جستجوی شخص می‌داند. به بیان دیگر، رتبه بندی ترتیب نمایش محتویات ایندکس شده در صفحات نتایج جستجو است و لیست از مرتبط‌ترین نتایج شروع و به نامرتبط‌ترین نتایج ختم می‌شود.

 

نمایش رتبه سایت در نتایج گوگل بعد از عملیات سئو

 

 

Domain Authority چیست و چه کاربردی دارد؟

Domain Authority یا اعتبار دامنه یک امتیاز رتبه بندی موتور جستجو است که توسط شرکت نرم افزاری سئو‌ی ماز (Moz) ایجاد شده است. Domain Authority پیش بینی می‌کند که یک وب سایت، چه رتبه‌ای در صفحات نتایج موتور‌های جستجو (SERP) کسب می‌کند. امتیاز Domain Authority بین محدوده 1 تا 100 است و هر‌چه امتیاز یک دامنه بیشتر باشد، نشانه توانایی بیشتر آن دامنه در گرفتن رتبه خواهد بود. اعتبار دامنه با ارزیابی چندین فاکتور ازجمله تعداد کل لینک‌های ورودی به سایت محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است، Domain Authority معیاری که گوگل از آن برای تعیین رتبه سایت در صفحات نتایج جستجو استفاده کند نیست و در رتبه بندی سایت بی‌تاثیر است. Domain Authority فقط ابزاری است که به کمک آن قادر خواهید بود محدوده رتبه ای که سایتتان در صفحات نتایج موتور‌های جستجو کسب خواهد کرد را پیش بینی کرده و حدس بزنید. شما در قسمت Link Explorer سایت Moz، می‌توانید اعتبار دامنه سایت خود را با وارد کردن URL آن بسنجید.

 

 

بررسی اعتبار دامنه با ابزار ماز

 

 

Page Authority چیست و چه تفاوتی با Domain Authority دارد؟

Page Authority یا اعتبار صفحه نیز همانند اعتبار دامنه، یک امتیاز رتبه بندی موتور جستجو است که توسط شرکت نرم افزاری سئو‌ی ماز (Moz) ایجاد شده است؛ با این تفاوت که این امتیاز پیش بینی می‌کند که یک صفحه خاص از یک وب سایت، چه رتبه‌ای در صفحات نتایج موتور‌های جستجو کسب خواهد کرد. امتیاز Page Authority نیز با عددی بین 1 تا 100 مشخص می‌شود و هر‌چه این امتیاز به 100 نزدیک‌تر باشد، نشان‌دهنده این است که آن صفحه توانایی بیشتری در گرفتن رتبه در موتور‌های جستجو دارد. اعتبار صفحه با در‌نظر گرفتن فاکتور‌ها و معیار‌های متعددی مشخص می‌شود. Moz الگوریتم خود در تعیین این امتیاز را دائما بروزرسانی می‌کند؛ به همین خاطر ممکن است امتیاز صفحه شما در زمان‌های مختلف متفاوت باشد. بطور کلی، Page Authority توانایی رتبه گیری یک صفحه خاص از یک وبسایت را پیش بینی کرده و حدس می‌زند، در‌حالیکه Domain Authority توانایی رتبه گیری کل سایت در صفحات نتایج موتور‌های جستجو را تخمین می‌زند.

 

 

Sitewide Links چگونه لینک‌هایی هستند و چه تاثیری بر سئو‌ی سایت شما دارند؟

Sitewide links لینک‌هایی هستند که در سر‌صفحه (Header) و پا‌نویس (Footer) سایت و یا بسته به نوع قالب وبسایت، در نوار کناری سایت نیز وجود دارند. این لینک‌ها در اکثر یا تمام صفحات یک وب سایت دیده می‌شوند؛ و دلیل آن هم این است که نوار کناری، سر‌صفحه و پانویس یک وبسایت، در تمام صفحات آن وجود دارند. یک نمونه از این لینک‌ها، لینک سوالات متداول در پایین (Footer) صفحات سایت است.
بک لینک‌ها همیشه در مبحث سئو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند. از آنجاییکه لینک‌های Sitewide راه آسانی برای گرفتن سریع تعداد زیادی بک لینک بودند، در گذشته سایت‌ها کمیت را مد‌نظر قرار می‌دادند و از این طریق، تعداد بسیاری بک لینک می‌گرفتند و در‌نهایت رتبه‌های خوبی برای خود دست و پا می‌کردند. اما الگوریتم پنگوئن گوگل، طی یکی از بروز رسانی‌های خود، بساط لینک سازی‌های غیر‌طبیعی (لینک‌هایی که برای دستکاری رتبه صفحات ایجاد می‌شوند) را بر‌چید و اینگونه بود که کیفیت بر کمیت ارجحیت پیدا کرد. بعد از این بروز رسانی گوگل، سایت‌هایی که با استفاده از لینک‌های Sitewide قصد سئو‌ی کلاه سیاه داشتند، پنالتی شدند و امروزه دیگر شاهد چنین لینک سازی‌هایی نخواهیم بود.
اما آیا این به آن معنی است که Sitewide Links تاثیر منفی روی سئو‌ی سایت ما خواهند گذاشت؟ پاسخ این است که در صورت لینک سازی‌های طبیعی، دیگر نیازی نیست نگران پنالتی شدن از جانب گوگل باشیم. اما مسئله‌ای که هست، این است که گوگل توجه کمی به اینگونه لینک‌ها می‌کند و اگر‌ این لینک‌ها برای سئو‌ی سایت شما مضر نباشند، آنچنان مفید هم نخواهند بود.

 

Sitewide Links چگونه لینک‌هایی هستند؟

 

 

Cloaking چیست و چرا برای سئو یک تهدید به حساب می‌آید؟

Cloaking یک تکنیک سئو‌ی کلاه سیاه است که در آن محتوایی که به کرالر‌های موتور‌های جستجو نشان داده می‌شود با محتوایی که به کاربران نشان داده می‌شود متفاوت است. این کار با تجزیه و تحلیل کردن IP ها میسر می‌شود. همانطور که گفته شد، هر بازدید کننده یک IP مخصوص به خود را دارد و بوسیله آن شناسایی می‌شود. امکان تشخیص اینکه یک IP به کرالر تعلق دارد یا یک کاربر واقعی، با بکار بردن ترفند‌هایی وجود دارد. صاحب سایت با ایجاد تغییر در تنظیمات سرور، تعیین می‌کند که اگر یک IP به کرالر تعلق داشت، نسخه متفاوتی از صفحه وبی که برای کاربران واقعی بکار می‌رود، برای آن IP به نمایش در‌آید. اگر موتور جستجو مورد Cloaking را شناسایی کند، وب سایت متخلف را پنالتی کرده و برای همیشه از ایندکس خود حذف می‌کند. در نتیجه، آن وبسایت دیگر در هیچ یک از صفحات نتایج جستجو آورده نخواهد شد.

 

Google Webmaster Tools (GWT) یا Google Search Console چیست؟

از زمانی که GWT به منبعی ارزشمند برای بسیاری از افراد مختلف در کنار وبمستر‌ها (سئو کار‌ها، طراحان، صاحبان مشاغل، افراد عادی و غیره) تبدیل شد، گوگل تصمیم به تغییر نام آن گرفت. در سال 2015، گوگل نام آن را به Google Search Console تغییر داد تا بیشتر مناسب گروه مختلف کاربران آن باشد و فقط به گروهی خاص (وبمستران در عبارت Google Webmaster Tools) اشاره نداشته باشد. Google Search Console خدماتی رایگان به کاربران ارائه می‌دهد. بوسیله آن، می‌توانید اطلاعات خوبی درباره وبسایتتان و افرادی که از آن بازدید می‌کنند بدست آورید. اطلاعاتی مثل اینکه: چه تعداد افرادی از سایتتان بازدید می‌کنند، چطور آن را پیدا می‌کنند، افراد بیشتر بوسیله موبایل از سایتتان بازدید می‌کنند یا کامپیوتر و چه صفحاتی روی سایتتان از همه محبوب‌تر واقع شده‌اند. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا ارور‌های وبسایتتان را پیدا کرده و حل نمایید و نقشه سایت (Sitemap) داشته باشید. بطور کلی، با استفاده از Google Search Console می‌توانید از خدمات زیر بهره ببرید:

 • مطلع شدن از پر‌جستجو‌ترین مطالبی که باعث شده تا سایت شما در صفحه نتایج بالا بیاید
 • مطلع شدن از اینکه کدام مطالب موجود روی سایت بیشترین ترافیک را برایتان ایجاد کرده‌اند
 • مطلع شدن از اینکه کدام وبسایت‌ها به وبسایت شما لینک داده‌اند
 • بررسی نسخه موبایل وبسایت شما و ارزیابی اینکه وبسایت شما برای کاربرانی که روی موبایل و تبلت از سایتتان بازدید می‌کنند چقدر مفید بوده
 • مطلع شدن از اینکه چه تعداد بازدید کننده دارید
 • کمک به اینکه خطا‌های سایتتان را پیدا کرده و مشکلات جدی آن مثل وجود بدافزار‌ها را رفع کنید
 • مطلع شدن از اینکه سایت شما هک شده در صورتیکه هدف حمله‌های سایبری قرار گرفته باشید
 • سرعت بخشیدن به پروسه ایندکس شدن صفحات سایت
 • داشتن نقشه سایت
 • حذف و اضافه شدن لینک‌ها

 

ثبت نام در دوره آموزش کار و تحلیل حرفه ای با سرچ کنسول گوگل

 

Google Analytics چیست و چه کاربردی دارد؟

Google Analytics یک ابزار تجزیه و تحلیل است که توسط گوگل ارائه داده می‌شود. این ابزار اطلاعات مفیدی در‌خصوص ترافیک وبسایت شما در اختیارتان قرار می‌دهد. Google Analytics و Google Search Console ممکن است بنظر اطلاعات یکسان و مشابهی را در اختیار کاربران قرار دهند، اما بین این دو محصول گوگل تفاوت‌های کلیدی وجود دارد. اطلاعات گوگل آنالیتیکس بیشتر درباره این است که چه کسی از وبسایت شما بازدید می‌کند. مثلا اینکه چه تعداد بازدید کننده دارید، چطور آن‌ها به سایت شما دست یافته‌اند، چه مدت زمانی را در وبسایت شما صرف کرده‌اند و یا اینکه از کدام محدوده جغرافیایی هستند. Google Search Console در مقابل، بیشتر اطلاعات داخلی را فراهم می‌آورد؛ اینکه چه کسی به شما لینک داده است، آیا بد‌افزار یا مشکلی در سایتتان وجود دارد و اینکه سایتتان با جستجو‌ی چه عبارتی در صفحات نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.
برای آنکه بهترین نتیجه را از این دو ابزار گوگل بگیرید، می‌توانید آن‌ها را به یکدیگر متصل کنید. با متصل کردن این دو ابزار، اطلاعات دریافتی از هر دو منبع را با‌هم ادغام کرده و به گزارش‌های اضافه‌ای دست پیدا می‌کنید، که فقط در صورت متصل کردن آن‌ها به یکدیگر قادر به دستیابی به آن‌ها خواهید بود.
بطور کلی، تعدادی از سوالاتی را که می‌توانید با استفاده از Google Analytics درباره وبسایتتان پاسخ دهید به شرح زیر است:

 • چه تعداد افرادی از سایت من بازدید می‌کنند؟
 • بازدید کنندگان سایت من از کدام محدوده جغرافیایی هستند؟
 • از کدام وبسایت‌ها به سایت خودم ترافیک دارم؟
 • کدام استراتژی بازاریابی من بیشترین ترافیک را به سایتم آورده است؟
 • کدام صفحات وبسایت من محبوب‌تر هستند؟
 • چه تعداد از بازدید کنندگان سایت من به مشتری تبدیل شده‌اند؟
 • بازدید کنندگان سایت من از کجا وارد سایت شده و از چه صفحاتی بازدید کرده‌اند؟
 • کدام صفحات را زود‌تر بسته‌اند؟

 

گوگل آنالیتیکس

 

 

Organic Traffic در سئو چیست؟

Organic Traffic یا ترافیک طبیعی اصطلاحی است که به بازدید‌هایی از یک وبسایت اشاره دارد که از نتایج طبیعی صفحات نتایج موتور‌های جستجو ناشی می‌شوند و نه از نتایج تبلیغات پولی. وقتی کاربران مطلبی را در موتور‌های جستجو سرچ می‌کنند، با مجموعه‌ای از نتایج شامل صفحاتی که بطور طبیعی رتبه‌های بالایی گرفته‌اند و نیز صفحات تبلیغاتی (که از علامت Ad برای تشخیص آن‌ها از نتایج طبیعی استفاده می‌شود) روبرو می‌شوند. وقتی کاربری روی یکی از نتایج طبیعی کلیک کرده و از آن سایت بازدید کند، در ابزار گوگل آنالیتیکس یک ترافیک جستجو‌ی طبیعی یا Organic Search Traffic برای آن سایت ثبت می‌شود.

 

Hierarchical Structure یا ساختار سلسله مراتبی چیست؟

از اولین چیز‌هایی که باید قبل از ساخت یک وبسایت در نظر داشته باشید، طراحی ساختار کلی وبسایت است. این ساختار باید به راحتی دنبال شود و همسو با ترجیح کاربران برای چگونگی پیمایش وبسایتتان باشد. منظور از پیمایش وبسایت، حرکت از یک صفحه به صفحه‌ای دیگر در یک وبسایت است. هر‌چه این جایجایی سهل‌تر و آسان‌تر باشد، گفته می‌شود که وبسایت پیمایش یا ناوبری خوبی دارد. پیمایش خوب یک وبسایت، برای بازدید کنندگان سایت و نیز کرالر‌ها، پیدا کردن چیزی که می‌خواهند را راحت و آسان می‌کند. کاربران و موتور‌های جستجو عاشق محتوا‌های پیدا‌شدنی و به خوبی طبقه بندی شده‌اند. بنابر‌این، وبسایت شما باید ساختاری واضح و شفاف داشته باشد.
Hierarchical Structure یا ساختار سلسله مراتبی برای یک وبسایت را، مثل شجره نامه خانوادگی در‌نظر بگیرید. یک صفحه می‌تواند والد، فرزند، برادر یا خواهر داشته باشد. اینگونه صفحات در ساختار خاصی جای می‌گیرند و با کمی تلاش، می‌توانید از این ساختار برای تقویت و بهبود سئو‌ی سایت خود استفاده کنید. در ساختار سلسله مراتبی، شما برای صفحات، طبقه بندی و ترتیب خاصی در‌نظر می‌گیرید. اگر یک صفحه وب، صفحات دیگری را که از نظر موضوعی مرتبط بوده پوشش دهد، صفحه والد محسوب می‌شود. همچنین، زیر صفحات آن، صفحات فرزند به حساب می‌آیند و نمی‌توانند بدون صفحه والد وجود داشته باشند. صفحات فرزند، معمولا صریح‌تر و با جزئیات بیشتری ایجاد می‌شوند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید از صفحه والد برای پرداختن به یک مبحث گسترده و کلی (مثل همین صفحه) استفاده کنید و هر بخش آن را تک به تک با جزئیات بیشتری در قالب صفحات فرزند شرح دهید.
یک صفحه والد، می‌تواند چندین صفحه فرزند داشته باشد اما صفحات فرزند، می‌توانند تنها یک صفحه والد داشته باشند. علاوه بر آن، یک صفحه فرزند می‌تواند صفحات خواهر و برادر نیز داشته باشد. برای مثال، صفحه “استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال” را بعنوان صفحه والد در نظر بگیرید. در اینصورت صفحات “بازاریابی ایمیلی”، “بازاریابی محتوایی” و “بازاریابی شبکه‌های اجتماعی”، صفحات فرزند شما خواهند بود. علاوه بر آن، این صفحات هر کدام خواهر و برادر یکدیگر محسوب می‌شوند.

 

Hierarchical Structure یا ساختار سلسله مراتبی چیست؟

 

 

A/B Testing یا تست A/b چیست و چگونه بر سئو‌ی سایت اثر می‌گذارد؟

A/B Testing یا تست A/B که به آن تست دو بخشی (Split Testing) نیز گفته می‌شود، روشی برای مقایسه دو نسخه متفاوت از یک صفحه وب یا یک اپلیکیشن موبایل است. این تست برای تعیین این است که کدام نسخه عملکرد بهتری دارد. اساسا، تست A/B آزمایشی است که طی آن دو یا چند مدل از یک صفحه، بطور تصادفی به کاربران نشان داده می‌شوند تا با بررسی و تجزیه و تحلیل آماری هر کدام، تعیین شود کدام مدل عملکرد بهتری برای دستیابی به هدف مورد نظر دارد. در این تست، معمولا صفحه اصلی و نسخه تغییر یافته آن با یکدیگر مقایسه می‌شوند.
بمنظور کسب موفقیت در امر سئو، ما نیاز به داشتن درکی از چگونگی رفتار و تعامل کاربران با وبسایت خودمان داریم. یکی از راه‌های انجام این کار، اجرای آزمایشاتی است که نشان دهد کاربران از سایتمان چه می‌خواهند و چه عکس‌العملی نسبت به محتوا‌ی صفحات ما دارند. اما چرا گفته می‌شود که تست وبسایت روی سئو تاثیر منفی می‌گذارد؟ دلیل آن این است که، این تست‌ها یا شامل تغییر محتوا‌ی موجود در یک صفحه و یا ارائه صفحات تکراری با تغییرات اندک هستند. بنابر‌این ممکن است با اجرای این تست‌ها، با مشکلاتی از جمله Cloaking، Duplicate Content و ریدایرکت‌های نا‌مناسب مواجه شوید که از‌نظر موتور‌های جستجو، سئو‌ی کلاه سیاه به حساب می‌آیند. اما جای نگرانی وجود نداشته و می‌توانید بدون آسیب زدن به سئو‌ی سایت، عملکرد آن را به حد مطلوب  خود برسانید. برای راضی نگه داشتن موتور‌های جستجو در حین اجرا‌ی تست‌ها، لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که محتوا‌ی صفحه اصلی که می‌خواهید با آن رتبه بگیرید را به موتور‌های جستجو ارائه داده‌اید (نه صفحه آزمایشی را)
 • صفحاتی ایجاد نکنید که کاملا متفاوت با یکدیگر باشند
 • فقط از ریدایرکت 302 آن هم در جایی که لازم بود استفاده کنید
 • صفحه اصلی را حفظ کرده و بروز رسانی‌ها را آنجا انجام دهید
 • تست‌ها را فقط به مدت زمانی که لازم است اجرا کنید
 • از اجرای تست‌ها در زمانی که قصد دارید تغییرات عمده‌ای در سایت خود ایجاد کنید، خودداری کنید

 

تست A/b چیست و چگونه بر سئو‌ی سایت اثر می‌گذارد؟

 

RankBrain چیست و چه کاربردی دارد؟

RankBrain سیستمی است که بوسیله آن گوگل می‌تواند منظور و مقصود کاربر را از جستجو‌ی یک عبارت، بهتر درک کند. در سال 2015 گوگل رسما تایید کرد که الگوریتم‌های خود را، با سیستم هوش مصنوعی که به ماشین‌ها قابلیت یادگیری مسائل را می‌داد، بروز رسانی کرده است. حدود 15 درصد از کلماتی که روزانه در گوگل جستجو می‌شوند، جدید بوده و قبلا هرگز جستجو نشده‌اند. 15 درصد در مقیاس بالا (میلیارد‌ها جستجویی که گوگل بطور روزانه دارد) رقم بزرگی بحساب می‌آید. قبل از روی کار آمدن RankBrain، گوگل در مواجهه با این کلمات، صفحات را به دنبال آن کلمات (بدون یک واو کمتر یا بیشتر) می‌گشت. اما از آنجاییکه این کلمات کاملا جدید بودند، گوگل نمی‌توانست نتیجه‌ای پیدا کند. امروزه RankBrain سعی می‌کند معنی و منظور جستجو‌ی شما را بفهمد؛ درست مثل یک انسان واقعی. اگر RankBrain کلمه یا عبارتی را ببیند که قبلا هرگز ندیده، می‌تواند حدس بزند که چه کلمات یا عبارات دیگری ممکن است معنای یکسانی داشته باشند و نتایج را بر اساس آن‌ها فیلتر می‌کند. همچنین، RankBrain مرتبط‌ترین نتایج را بر‌اساس سیگنال‌های جستجو‌ی مشخصی (از قبیل: دستگاهی که شخص بوسیله آن جستجویش را انجام داده، تاریخچه جستجوی فرد و نیز مکان جغرافیایی او) ارائه می‌کند.

 

 

Click Through Rate (CTR) یا نرخ کلیک چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

Click Through Rate (CTR) یا نرخ کلیک، تعداد افرادی را که روی یک لینک کلیک می‌کنند را نسبت به کل تعداد افرادی که فرصت انجام این کار را دارند، اندازه گیری می‌کند. به عبارت دیگر، نرخ کلیک یا CTR درصد ایمپرشن‌هایی (Impression) که به کلیک ختم شده‌اند را نشان می‌دهد. مثلا اگر لینک وبسایت شما در صفحات نتایج موتور‌های جستجو برای 100 نفر نمایش داده شود و از آن 100 نفر، 20 نفر روی لینک شما کلیک کنند و وارد وبسایتتان شوند، نرخ کلیک شما 20 درصد خواهد بود. دلیل اینکه رتبه 1 صفحات نتایج جستجو خیلی بهتر از رتبه 10 آن است نیز همین است. بر کسی پوشیده نیست که رتبه 1 صفحات نتایج جستجو، نرخ کلیک بسیار بالا‌تری نسبت به رتبه 10 این صفحات دارد. بطور کلی، نرخ کلیک یا CTR به دو دلیل اهمیت فراوانی دارد:

 • نرخ کلیک بیشتر برابر است با ترافیک بیشتر. برای مثال، اگر شما نرخ کلیک خود را از 10 درصد به 20 درصد افزایش دهید، بدون نیاز به گرفتن رتبه بهتر، به سادگی توانستید ترافیک وبسایت خود را 2 برابر کنید.
 • نرخ کلیک یا CTR یک معیار کلیدی و مهم در رتبه بندی موتور‌های جستجو بحساب می‌آید.

 

نرخ کلیک چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟ نمایش نرخ کلیک در سرچ کنسول

 

 

Dwell Time یا Time on Page چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

Dwell Time یا Time on Page مدت زمانی است که یک بازدید کننده در یک صفحه وب می‌گذراند. این مدت زمان، از وقتی شخص روی یک لینک در صفحات نتایج موتور‌های جستجو کلیک می‌کند شروع شده، و وقتی که مجددا به صفحه نتایج جستجو باز‌گردد یا صفحه را ببندد، پایان می‌یابد. بیایید فرض کنیم شما اولین نتیجه (رتبه 1) صفحه نتایج جستجو را در جستجو‌ی عبارتی خاص باز کردید، اما آن را ارزشمند نیافتید. پس به صفحه نتایج جستجو بازگشته تا روی نتیجه دوم (رتبه 2) کلیک کنید. این بار، محتوا چنان جالب و جذاب بود که شما 10 دقیقه زمان برای خواندن آن صرف کردید. کلیت این اتفاق به موتور‌های جستجو (ازجمله گوگل) می‌فهماند که رتبه 2 نسبت به رتبه 1 مطالب مفید‌تری را در اختیار کاربر گذاشته است.
با وجود اینکه گوگل بطور رسمی اعلام نکرده است که Dwell Time معیاری در رتبه بندی سئو محسوب می‌شود، اما ما می‌دانیم که گوگل برای تجربه کاربر ارزش ویژه‌ای قائل است. و Dwell Time معیار مهمی در تعیین آن است که کاربران در استفاده از یک صفحه چقدر رضایت دارند.

 

WordPress چیست و چه کاربردی دارد؟

WordPress یا ورد‌پرس یک سیستم مدیریت محتوا‌ی متن باز است. ورد‌پرس ابزاری محبوب و رایگان برای افرادی است که می‌خواهند وبسایت یا وبلاگ ایجاد کنند اما هیچ دانش و تجربه کد‌نویسی ندارند. بیش از 36 درصد تمام وبسایت‌های موجود، از ورد‌پرس استفاده می‌کنند.

دوره راه‌اندازی کسب و کار آنلاین در 29 دقیقه به شما کمک می کند تا بتوانید یک وب سایت فروشگاهی با وردپرس راه اندازی کنید.

 

ثبت نام در دوره راه اندازی کسب و کار اینترنی در ۲۹ دقیقه

 

Breadcrumb چیست و چگونه بر سئو اثر می‌گذارد؟

Breadcrumb به لینک‌هایی در یک وبسایت گفته می‌شود که به کاربران این امکان را می‌دهند تا صفحه‌ای که در‌حال حاضر در آن هستند را، مسیر‌یابی کرده و بدانند چقدر از صفحه اصلی وبسایت فاصله دارند. Breadcrumb در لغت به معنی خرده نان است. احتمالا داستان هنسل و گرتل را شنیده‌اید که برای آنکه در جنگل گم نشوند و بتوانند راه برگشت به خانه را پیدا کنند، تکه نانی که به همراه داشتند را خرد کرده و پشت سرشان به زمین می‌ریختند. علت نام گذاری این ابزار در دنیای دیجیتال امروز نیز همین است.
معمولا آن‌ها را در بالا‌ی صفحه وبسایت خواهید یافت که با علامت بیشتر (<) از‌هم جدا شده‌اند. Breadcrumbs نشان می‌دهند که شما برای قرار گرفتن در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، روی کدام دسته بندی‌ها کلیک کرده‌اید. همچنین، در مواقعی که لازم داشته باشید، برگشت به صفحه قبلی را برایتان آسان می‌کند. Breadcrumb یک ویژگی مفید UX است که پیمایش سایت را برای کاربران آسان می‌کند. Breadcrumbs می‌توانند بطور مستقیم روی سئو‌ی سایت شما اثر بگذارند؛ چرا‌که علاوه بر کمکی که به کاربران در پیمایش راحت‌تر سایت می‌کنند، به موتور‌های جستجو و کرالر‌ها نیز در دسته بندی و پیمایش راحت‌تر سایت کمک می‌کنند. لازم به ذکر است که خود گوگل نیز، از آن‌ها در صفحات نتایج موتور‌های جستجو‌ی خود استفاده می‌کند. Breadcrumbs در صفحات نتایج جستجو، یک درک کلی از محل قرار‌گیری آن صفحه در وبسایت شما به کاربران می‌دهد.
بطور کلی، Breadcrumb فواید زیر را برای سئو‌ی سایت به همراه دارد:

 • UX را بهبود می‌بخشد
 • رتبه بندی سایت را بهبود می‌بخشد
 • کاربران را برای مدت بیشتری در سایت نگه می‌دارد

 

نمایش برد کرامپ یا نان ریزه در سایت و تاثیر آن در بهبود سئو داخلی

 

 

Google Trends چیست و چگونه برای سئو‌ی بهتر از آن استفاده کنیم؟

Google Trends ابزاری رایگان است که رایج بودن جستجو‌ی یک مطلب در گوگل را، در یک زمان و مکان خاص نمایش می‌دهد. Google Trends محبوبیت و رایج بودن یک جستجو را بر حسب تمام جستجو‌هایی که در گوگل انجام می‌شود، بین 0 تا 100 درجه بندی کرده و در قالب یک نمودار نمایش می‌دهد. همچنین با استفاده از آن می‌توان محبوبیت حداکثر 5 جستجو را با‌هم مقایسه کرد. گوگل اولین بار این ابزار را در سال 2006 عرضه کرد. اما چطور می‌شود از این ابزار در‌جهت بهبود سئو‌ی سایت خود استفاده کرد؟

 • کلمات کلیدی که در‌حال محبوب شدن هستند و یا محبوبیتشان در‌حال کاهش است را پیدا کنید
 • کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کنید
 • جستجو‌های محلی را پیدا کنید
 • کلمات کلیدی فصلی را پیدا کنید (آن‌هایی که در یک بازه زمانی خاص محبوب می‌شوند)
 • برای مقالات خود موضوعات محبوب پیدا کنید
 • برای ویدئو‌های یوتیوب کلمات کلیدی محبوب پیدا کنید

 

Google Trends چیست و چگونه برای سئو‌ی بهتر از آن استفاده کنیم؟

 

 

Organic Search چیست و چه تفاوتی با Paid Search دارد؟

Organic Search یا Natural Search یا جستجوی طبیعی، به نتایجی اشاره دارد که در صفحات نتایج موتور‌های جستجو، زیر تبلیغات گوگل فهرست می‌شوند و رتبه‌هایشان را با رعایت اصول سئو بدست می‌آورند. اما Paid Search یا جستجو‌ی پولی (که از آن بعنوان SEM نیز یاد می‌شود)، به تبلیغاتی اشاره دارد که صاحبان کسب و کار به ازای دریافت هر کلیک، هزینه پرداخت می‌کنند تا تبلیغاتشان در سریع‌ترین زمان ممکن از نتایج طبیعی بالا‌تر رود.

 

Organic Search چه تفاوتی با Paid Search دارد؟

 

 

مفاهیم و اصطلاحات رایج در سئو تکنیکال:

با استفاده از Technical Seo اطمینان حاصل می‌کنید که صفحات وب شما علاوه بر کاربران، برای کرالر‌ها نیز بهینه سازی شده است. از آنجاییکه ساختار فنی یک وبسایت می‌تواند تاثیر کلانی بر عملکردش بگذارد و در بهینه سازی آن نیز امری حیاتی باشد، برای صاحبان کسب و کار‌های دیجیتال ضروری است که با قواعد و اصول کلی آن آشنا شوند. اما دستیابی به این مهم، بدون درک اصطلاحات و مفاهیم آن امکان پذیر نخواهد بود. به همین دلیل، در این بخش سعی کرده‌ایم اصطلاحات کاربردی Technical Seo یا سئو‌ی فنی را برای شما عزیزان گرد‌آوری کنیم.

 

Page Speed چیست و چگونه بر سئو اثر می‌گذارد؟

Page Speed یا سرعت صفحه در‌واقع، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا یک صفحه وب بارگذاری شود. عوامل مختلفی در تعیین Page Speed یا سرعت بارگذاری یک صفحه نقش دارند. عواملی از‌قبیل: سرور سایت، اندازه و حجم فایل‌های یک صفحه و فشرده‌سازی تصاویر. گوگل از سال 2010 سرعت بارگذاری صفحات را جزو معیار‌های رتبه بندی خود قرار داد و در سال 2018 با بروز رسانی الگوریتم‌های خود، اهمیت آن را افزایش داد. اساسا، سرعت بارگذاری صفحه با تاثیری که بر تجربه کاربران دارد، بر سئو‌ی سایت اثر می‌گذارد. اگر سرعت صفحات شما بسیار کند بوده و مدت زمان زیادی برای بارگذاری آن‌ها طول بکشد، کاربرانتان از انتظار برای باز شدن صفحه شما صرف نظر کرده و به صفحه نتایج موتور‌های جستجو باز‌می‌گردند تا بقیه نتایج را امتحان کنند. این موضوع، نرخ پرش سایت شما را افزایش داده و در‌نتیجه، به سئو‌ی سایتتان لطمه می‌زند.

 

 

Sitemap چیست و چه کاربردی دارد؟

Sitemap یا نقشه سایت، همانطور که از اسمش می‌توان فهمید، نقشه‌ای از سایت شماست که به موتور‌های جستجو در پیدا‌کردن، کرال کردن و ایندکس کردن تمام محتوا‌های موجود در وبسایت شما کمک می‌کند. به بیانی دیگر، نقشه سایت یک فایل XML است که با URLهای صفحات یک سایت پر شده است و حکم آرشیوی از تمام صفحات و محتویات سایت را دارد. Sitemap همچنین به موتور‌های جستجو می‌گوید که کدام صفحات در وبسایت شما مهم‌تر هستند.

 

سایت مپ و تاثیر آن در بهبود ایندکس مطالب و سئو سایت

 

Responsive Design چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

Responsive Design یا طراحی واکنش گرا، به این معنی است که دیگر نیازی به داشتن نسخه‌های متفاوتی از یک سایت برای موبایل، تبلت و رایانه نیست و سایت با هر اندازه‌ای که یک صفحه نمایش دارد، سازگار و متناسب خواهد بود. با استفاده از طراحی واکنش گرا، صرف نظر از اینکه بازدید کننده از چه دستگاهی برای دستیابی به سایت شما استفاده می‌کند، تمام محتوا‌هایی که در وب سایتتان دارید، به نحوی قابل خواندن و در دسترس خواهند بود.
پیمایش وبسایت‌هایی که طراحی ریسپانسیو ندارند، در دستگاه‌هایی بجز رایانه، اغلب امری بسیار دشوار است. گوگل برای استفاده کاربران ساخته شده است؛ آن‌هایی که در وب جستجو می‌کنند. در دنیایی که کاربران بوسیله موبایل از خدمات اینترنت بهره می‌برند، موتور‌های جستجو نیز از سایت‌هایی که به نیاز این کاربران پاسخ می‌دهند طرفداری و حمایت می‌کنند و آن‌ها را ترجیح می‌دهند. پس فهمیدن این موضوع که وبسایت‌هایی با طراحی ریسپانسیو و واکنش گرا، رتبه‌های بهتری در صفحات نتایج موتور‌های جستجو می‌گیرند، کار دشواری نیست. بطور کلی، با طراحی وبسایتی ریسپانسیو، به چند هدف دست می‌یابید:

 • قابلیت استفاده از سایت را بهبود می‌بخشید
 • سرعت صفحات خود را افزایش می‌دهید
 • نرخ پرش سایت خود را کاهش می‌دهید
 • از انتشار محتوای کپی (Duplicate Content) جلوگیری می‌کنید
 • به اشتراک گذاری محتوایتان در شبکه‌های اجتماعی را آسان می‌سازید

 

 

طراحی ریسپانسیو سایت

 

Domain Name یا اسم دامنه چیست و چگونه آن را انتخاب کنیم؟

Domain Name یا اسم دامنه، آدرس اینترنتی منحصر به فرد هر وبسایت است. هر اسم دامنه از سه بخش تشکیل می‌شود: زیر‌دامنه اختیاری، اسم دامنه و پسوند. همچنین ترکیب فقط نام دامنه و پسوند آن، دامنه اصلی نامیده می‌شود.
انتخاب اسم دامنه مناسب، می‌تواند یکی از مهم‌ترین تصمیماتی باشد که برای کسب و کار دیجیتال خود می‌گیرید. در ادامه، چند نکته که در‌هنگام انتخاب اسم دامنه باید مد نظر قرار دهید، آورده شده است:

 • آیا با نام تجاری (برند) شما مطابقت دارد؟
 • آیا برند شما را به خوبی منعکس می‌کند؟
 • وقتی برند خود را در گوگل جستجو می‌کنید، چه چیزی ظاهر می‌شود؟
 • آیا خواندن، هجی کردن و به خاطر سپردن آن آسان است؟
 • از خط تیره در آن استفاده نکنید
 • آیا بدون اینکه اسپم شناخته شود، بهینه سازی می‌شود؟
 • تا حد امکان کوتاه هست؟
 • چه پسوندی برایش در‌نظر گرفتید؟
 • آیا منحصر به فرد و بی‌نظیر هست؟

 

Snippet چیست و چرا در سئو مهم است؟

Snippet به یک نتیجه منفرد از بین نتایج موتور‌های جستجو گفته می‌شود و بطور کلی شامل یک عنوان، URL و توصیف از صفحه (Description) است. گوگل URL را به رنگ مشکی و در خط اول، عنوان را به رنگ آبی و در خط دوم و توضیحات متا را، که گویای موضوع صفحه است، زیر عنوان نشان می‌دهد. محتوای Snippet با بخش‌هایی از جستجوی کاربران مطابقت داشته و آن‌ها می‌توانند کلمات کلیدی که جستجو کردند را در توصیف آن، بصورت پر‌رنگ شده ملاحظه کنند. موتور‌های جستجو اغلب از بخش‌هایی از محتوا‌ی شما برای تشکیل Snippet استفاده می‌کنند. در اکثر موارد، موتور‌های جستجو بهترین Snippet ممکن را برایتان تشکیل می‌دهند؛ اما می‌توانید با افزودن توضیحات متا (Meta Description) به صفحه خود، توضیحات خود را جایگزین کنید. Snippet جزو با ارزش‌ترین چیز‌هایی است که در کسب و کار دیجیتال کاربرد دارد. Snippet حکم درب ورودی به سایت شما را دارد. شما نیاز دارید تا کاربران روی لینکتان کلیک کرده و به سایتتان وارد شوند؛ پس باید تا حد امکان آن را جذاب کنید.

 

Snippet چیست و چرا در سئو مهم است؟

 

Rich Snippet چیست و چه تفاوتی با Snippet دارد؟

Rich Snippet همان Snippet است که با اطلاعات بیشتری نمایش داده می‌شود. این اطلاعات بیشتر، معمولا از داده‌های نشانه گذاری شده موجود در HTML صفحه، استخراج می‌شوند. Rich Snippet به موتور‌های جستجو این امکان را می‌دهد تا هم خود بهتر اطلاعات موجود در صفحات را درک کنند و هم کاربران را در پیدا کردن چیزی که به دنبالش هستند یاری دهند. انواع رایج Rich Snippet ها شامل: عکس، امتیاز (ستاره)، مرور‌ها، قیمت‌ها، موقعیت مکانی، دستور‌العمل‌ها و رویداد‌ها هستند. اسنیپت‌های غنی نسبت به اسنیپت‌های معمولی، چشمگیر‌تر هستند و در‌نتیجه به افزایش ترافیک سایت شما کمک شایانی خواهند کرد.

 

سئو چیست؟

 

 

Featured Snippet چیست و چه کاربرد و انواعی دارد؟

Featured Snippet که به جعبه پاسخ نیز معروف است، به محتوا‌ی منتخبی گفته می‌شود که در صفحات نتایج موتور‌های جستجو نمایش داده می‌شود. گوگل به منظور خدمت رسانی بهتر به کاربران، این اسنیپت‌ها را بالا‌ی نتایج معمولی و زیر تبلیغات می‌آورد. این اسنیپت‌ها برای پاسخگویی سریع به پرسش جستجوگران بکار می‌روند تا لازم نباشد کاربر نتیجه را باز کرده و از صفحه آن بازدید کند. انواع Featured Snippet شامل:

 • پاراگراف (پاسخ در قالب یک متن نمایش داده می‌شود. کادری با متنی در داخلش یا کادری با متن و عکس در داخلش)
 • فهرست (پاسخ در قالب یک فهرست نمایش داده می‌شود)
 • جدول (پاسخ در قالب یک جدول نمایش داده می‌شود)

 

Featured Snippet چیست و چه کاربرد و انواعی دارد؟

 

Rich Card چیست و چه تفاوتی با Rich Snippet دارد؟

Rich Card روشی خاص برای نمایش محتوا در جستجو‌‌های موبایلی است. می‌توان آن‌ها را نسخه‌های تکامل یافته Rich Snippet قلمداد کرد. درست مثل Rich Snippet، محتوای Rich Card نیز با فرمت بصری متفاوتی نمایش داده می‌شود تا تجربه کاربران تلفن‌های همراه را بهبود بخشد. تفاوت اصلی بین Rich Card و Rich Snippet این است که Rich Snippet در سلسله مراتب نتایج جستجو تغییری ایجاد نمی‌کند؛ در‌حالیکه Rich Card نتایجی است که در قالب کارت‌هایی، بالای سایر نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند.

 

Rich Card چیست و چه تفاوتی با Rich Snippet دارد؟

 

Permalink چیست؟

Permalink، URL کاملی است که برای هر صفحه وب یا پست در نوار آدرس می‌بینید و از آن استفاده می‌کنید. از این جهت که یک لینک دائمی است، نام آن را Permalink (گرفته شده از Permanent Link به معنی لینک دائمی) گذاشته‌اند. حتی اگر محتوای یک صفحه را بروز‌رسانی کنید، این لینک‌ها بی‌تغییر باقی خواهند ماند.

 

Permalink چیست؟

 

 

HTTP Status Codes یا کد‌های وضعیت HTTP چیست و مهم‌ترین آن‌ها کدام است؟

کد وضعیت HTTP پاسخی است که سرور به درخواست جستجوگر می‌دهد. وقتی شما از سایتی بازدید می‌کنید، مرورگر شما درخواستی را به سرور آن سایت ارسال می‌کند و سپس سرور به درخواست مرورگر با یک کد سه رقمی پاسخ می‌دهد. این کد، کد وضعیت HTTP نامیده می‌شود. به عبارت دیگر، این کد‌های وضعیت، مکالمه بین سرور سایت و مرورگر شما هستند. با استفاده از این کد‌ها، مشخص می‌شود که همه چیز خوب است، مشکوک است و یا مشکلی وجود دارد. دانستن این کد‌های وضعیت و نحوه استفاده از آن‌ها، به شما در تشخیص ارور‌های (خطا‌های) سایت کمک کرده تا زمان خرابی سایتتان را به حداقل برسانید. حتی می‌توانید با استفاده از برخی از این کد‌ها (مثل 301)، به موتور‌های جستجو و کاربران کمک کنید تا به سایتتان دسترسی پیدا کنند. رقم اول این کد‌های سه رقمی با عددی بین 1 تا 5 شروع می‌شود. پس ما 5 مدل کد وضعیت خواهیم داشت.

 

مهمترین کد‌های وضعیت (HTTP Status Codes) موثر در سئو

HTTP Status Code 200
این کد وضعیت ایده‌آل برای صفحه عادی و سالم شماست و نشان‌دهنده این است که همه چیز آنگونه است که باید باشد.
HTTP Status Code 301
به کاربران و موتور‌های جستجو می‌گوید که صفحه مورد نظر بطور دائمی به آدرس جدیدی منتقل شده است.
HTTP Status Code 404
به این معناست که فایل یا صفحه درخواستی، توسط سرور پیدا نشده است. اما اینکه منبع مورد نظر بطور موقت یا دائم از بین رفته است را مشخص نمی‌کند.
HTTP Status Code 410
نوع دائمی کد 404 است و حکایت از آن دارد که منبع مورد نظر برای همیشه از دسترس خارج شده و از‌بین رفته است.
HTTP Status Code 500
این کد وضعیت نشان‌دهنده وجود مشکل در سرور سایت است و لازم است به محض مواجهه با آن، به تلاش برای رفع مشکل بپردازید.
HTTP Status Code 503
این کد وضعیت نشان‌دهنده در دسترس نبودن سرور تا اطلاع ثانوی (برای مدتی کوتاه) است.

 

مهمترین کد‌های وضعیت (HTTP Status Codes) موثر در سئو

 

Static Web Page چیست و چه تفاوتی با Dynamic Web Page دارد؟

صفحات وب می‌توانند استاتیک (ثابت) یا دینامیک (پویا) باشند. صفحات استاتیک، هر بار که بارگذاری می‌شوند، حاوی همان محتوای یکسان از پیش ایجاد شده هستند درحالیکه صفحات دینامیک، حاوی محتوا‌ی متفاوتی برای بازدید کنندگان متفاوت هستند.
صفحات استاتیک، صفحاتی هستند که با زبان برنامه نویسی سمت کلاینت مثل HTML، JavaScript و CSS نوشته می‌شوند. وقتی سرور یک سایت، برای صفحات استاتیک از مرورگری درخواستی دریافت می‌کند، بدون انجام فرآیند اضافه‌ای، به درخواست پاسخ می‌دهد. در‌نتیجه این صفحات از طریق مرورگر قابل مشاهده خواهند شد. اما صفحات دینامیک، صفحاتی هستند که با زبان برنامه نویسی سمت سرور مثل PHP، Java، ASP و JSP نوشته می‌شوند. از آنجاییکه این کد‌ها مستقیما روی سرور اجرا می‌شوند، هر بار که صفحات دینامیک بارگذاری شوند، سرور امکان تولید محتوایی جدید را خواهد داشت. در‌نتیجه، محتوای این صفحات برای افراد مختلف، متفاوت نمایش داده خواهد شد. از صفحات دینامیک برای سایت‌های هواشناسی یا سایت‌های ارائه دهنده قیمت ارز و سهام که باید اطلاعات متفاوتی را در زمان‌های مختلف ارائه دهند، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که زمان بیشتری طول می‌کشد تا صفحات دینامیک در مقایسه با صفحات استاتیک بارگذاری شوند.

 

Static Web Page چه تفاوتی با Dynamic Web Page دارد؟

 

Robots.txt File چیست و چه کاربردی دارد؟

فایل Robots.txt به موتور‌های جستجو می‌گوید که به کدام بخش‌های یک وبسایت می‌توانند بروند و به کدام بخش‌ها نمی‌توانند. به عبارت دیگر، فایل Robots.txt یک فایل متنی است که وبمستر‌ها ایجاد می‌کنند تا به ربات‌های موتور‌های جستجو (اسپایدر‌ها) نحوه بررسی صفحات وبسایت خود را آموزش دهند. البته لازم به ذکر است که برخی موتور‌های جستجو (مطمئنا بجز گوگل، بینگ و یاهو)، این فایل‌ها را کاملا نادیده می‌گیرند و به بخش‌هایی که نباید، وارد می‌شوند.

 

 

مفاهیم و اصطلاحات رایج در سئو داخلی:

ممکن است موضوع یا کلمه کلیدی در سر داشته باشید که بخواهید برای آن محتوایی تولید کنید و رتبه خوبی هم بگیرید. اما چطور می‌شود این کار را انجام داد تا موتور‌های جستجو نه فقط آن را بفهمند، بلکه آن را لایق گرفتن رتبه‌ای در صفحه اول نتایج جستجو نیز بدانند؟ متخصصان هوشمند سئو بر این باورند که On Page Seo یا سئو‌ی داخلی باید در همه مراحل در اولویت باشد. و از آنجا که چشم انداز جستجو دائما در‌حال تغییر است، مهم است تا از به روز بودن دانش سئو‌ی داخلی خود اطمینان حاصل کنید. برای آنکه به موضوعی مسلط شویم، لازم است تا ابتدا درک درستی از آن داشته باشیم. لازمه درک موضوعی به گستردگی On Page Seo دانستن مفاهیم و اصطلاحات رایج در آن است. به همین منظور ما فهرستی از این مفاهیم و اصطلاحات را برایتان تدارک دیده‌ایم.

 

Keyword یا کلمه کلیدی چیست و چرا در سئو اهمیت فراوانی دارد؟

Keyword یا کلمه کلیدی ایده و موضوعی است که مشخص می‌کند محتوا‌ی شما درباره چیست. در اصطلاح سئو، کلمات کلیدی کلمات و عباراتی هستند که جستجو‌گران در موتور‌های جستجو وارد می‌کنند. کلمات کلیدی نقش بسیار مهمی در سئو دارند؛ چراکه حلقه اتصالی هستند، بین آنچه مردم در جستجو‌ی آن هستند و محتوایی که شما برای پاسخ به این نیاز ارائه می‌دهید. مخاطبان شما با استفاده از کلمات کلیدی شما را پیدا می‌کنند. اگر شما از کلمات کلیدی اشتباه استفاده کنید، هرگز بازدید کنندگان مورد نظر و نیاز خود را پیدا نخواهید کرد. چون در اینصورت محتوای شما با آنچه مخاطب بالقوه شما جستجو می‌کند مطابقت ندارد. پس استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط، باعث کسب رتبه‌های بهتر شده و رتبه‌های بهتر نیز به دریافت ترافیک بیشتر منجر می‌شود.

 

بررسی کلمات کلیدی در ابزار ماز

 

 

Long Tail Keyword یا کلمه کلیدی دم دراز چیست؟

Long Tail Keyword یا کلمه کلیدی دم دراز به عبارتی چند کلمه‌ای گفته می‌شود که مشخص‌تر بوده و رواج کمتری دارد. به بیان دیگر، کلمات کلیدی دم دراز عباراتی بلند‌تر و مشخص‌تر هستند که بازدید کنندگان معمولا زمانی از آن‌ها استفاده می‌کنند که به مرحله خرید نزدیک‌تر باشند. به عنوان مثال، عبارت “سئو‌ی داخلی” یک کلمه کلیدی دم کوتاه و عبارت “راهنمای استفاده از تکنیک‌های سئوی داخلی” یک کلمه کلیدی دم دراز است که مشخص‌تر به آنچه کاربر به دنبالش است اشاره دارد.

 

کلمه کلیدی دم دراز چیست؟ بررسی در ابزار اوبر ساجست

 

 

LSI keyword یا کلمه کلیدی هم معنی چیست؟

LSI مخفف عبارت (Latent Semantic Indexing) و از نظر لغوی به معنای ایندکس معنایی پنهان است. LSI Keyword یا کلمه کلیدی هم معنی، به کلمات و عباراتی اطلاق می‌شود که موتور‌های جستجو از نظر معنایی با یک موضوع مرتبط می‌دانند. برای مثال، وقتی درباره اتومبیل صحبت شود، خودرو، موتور، جاده، لاستیک و تابلو‌های راهنما کلمات کلیدی هم معنی هستند.

 

LSI keyword یا کلمه کلیدی هم معنی چیست؟

 

Keyword Research یا تحقیق درباره کلمه کلیدی چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

Keyword Research یا تحقیق درباره کلمه کلیدی، فرآیند کشف و تجزیه و تحلیل عباراتی است که مردم در جستجو‌ی آن‌ها هستند. کلمات کلیدی پایه و ستون همه فعالیت‌های دیگری است که بمنظور بهینه سازی موتور جستجو (SEO) انجام می‌شود. به همین خاطر، استفاده از کلمات کلیدی مناسب مهم‌ترین مرحله در روند سئو‌ی یک سایت است. تحقیق درباره کلمه کلیدی تنها راه فهمیدن این است که مردم در جستجو‌ی چه چیزی هستند. تولید محتوا درباره عباراتی که هیچکس آن‌ها را جستجو نمی‌کند اشتباه بزرگی برای صاحبان وبسایت‌ها است. علاوه بر این، تحقیق درباره کلمه کلیدی به شما در یافتن پاسخ پرسش‌های زیر کمک می‌کند:

 • کدام کلمه از‌بین مجموعه‌ای از کلمات مشابه بهترین گزینه برای گرفتن رتبه است؟
 • رتبه گرفتن برای یک کلمه چقدر سخت است؟
 • اگر برای یک کلمه رتبه بگیرم چه میزان ترافیک دریافت خواهم کرد؟
 • باید چه نوع محتوایی برای یک کلمه تولید کنم تا بتوانم رتبه بگیرم؟

Keyword Difficulty یا سختی کلمه کلیدی چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

Keyword Difficulty یا سختی کلمه کلیدی فرآیند ارزیابی و سنجش سختی و دشواری رتبه گرفتن در صفحات نتایج موتور‌های جستجو برای یک عبارت خاص است. هر‌چه نمره سختی کلمات بیش‌تر باشد، رتبه گرفتن در صفحه اول نتایج جستجو سخت‌تر خواهد بود. چرا‌که سختی بیش‌تر یک کلمه، نشان دهنده این است که رقابت بر سر آن کلمه بیش‌تر است. برآورد سختی یک کلمه کلیدی به عوامل مختلفی از‌جمله اعتبار دامنه، اعتبار صفحه و کیفیت محتوا بستگی دارد. سختی کلمه کلیدی یک بخش مهم از فرآیند تحقیق درباره کلمه کلیدی است و به شما در انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای سئو کمک می‌کند.

 

سختی کلمه کلیدی چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

 

Keyword Stuffing چیست؟

Keyword Stuffing یک تکنیک سئو‌ی کلاه سیاه است و به عمل پر کردن محتوای وبسایت با کلمات کلیدی به طرزی غیر‌طبیعی، با هدف گرفتن رتبه‌های بهتر در صفحات نتایج موتور‌های جستجو گفته می‌شود. استفاده از این روش، به پنالتی شدن توسط موتور‌های جستجو منجر خواهد شد.

 

 

Keyword Density یا چگالی کلمه کلیدی چیست؟

Keyword Density یا چگالی کلمه کلیدی به تعداد دفعاتی اشاره دارد که یک کلمه کلیدی، نسبت به تعداد کل کلمات، در یک صفحه به کار رفته باشد. چگالی کلمه کلیدی بصورت درصد محاسبه می‌شود.

 

Meta Tag یا تگ متا چیست و چه کاربردی دارد؟

تگ‌های متا اطلاعاتی را درباره یک صفحه وب در فایل‌های HTML ارائه می‌دهند. این اطلاعات متا دیتا (Metadata) نامیده می‌شوند و فقط برای موتور‌های جستجو و کرالر‌ها قابل مشاهده هستند. موتور‌های جستجو از تگ‌های متا برای رتبه بندی و نحوه نمایش اسنیپت‌ها در صفحات نتایج جستجو استفاده می‌کنند.

 

 

بررسی متا تگ در سورس صفحات سایت

 

 

Meta Keyword چیست و چه تفاوتی با Keyword دارد؟

Meta Keyword یا کلمه کلیدی متا نوع خاصی از تگ‌های متا است که به موتور‌های جستجو در فهمیدن موضوع صفحه کمک می‌کند. کلمات کلیدی متا از کلمات کلیدی معمولی متمایز هستند؛ چرا‌که در پشت صحنه (در فایل کد‌های صفحه) ظاهر می‌شوند و نه در صفحه قابل مشاهده برای کاربران.

 

Meta Title Tag چیست و چه کاربردی دارد؟

Meta Title Tag عنوان صفحه است که موتور‌های جستجو در اسنیپت‌های صفحات نتایج خود نشان می‌دهند. همان لینک‌های آبی رنگی که کاربران در صفحه نتایج جستجو بر روی آن کلیک می‌کنند تا وارد آن صفحه شوند. این عنوان‌ها، بمنظور ارائه خلاصه‌ای از محتوای صفحات بکار می‌روند و نقشی حیاتی در سئو‌ی سایت دارند. اگر عنوان شما، عنوانی چشمگیر و جذاب باشد، هم از عناوین دیگر متمایز خواهد بود و هم ترافیک بیشتری را برایتان ایجاد خواهد کرد.

 

Meta Title Tag چیست و چه کاربردی دارد؟ نمایش متا تایتل در سرپ گوگل

 

 

Meta Description یا توضیحات متا چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

Meta Description یا توضیحات متا، یکی از تگ‌های متا است که توصیفی درباره موضوع صفحه ارائه می‌دهد. گوگل توضیحات متا را در اسنیپت‌های صفحات نتایج جستجو و زیر عنوان نمایش می‌دهد. توضیحات متا باید خلاصه‌ای مرتبط از موضوع یک صفحه باشد که کاربران را مطلع و علاقه‌مند سازد. این توضیحات قابلیت این را دارند تا کاربران را متقاعد سازند که این صفحه دقیقا همان چیزی است که به دنبالش هستند.

 

Heading Tags یا Header Tags چیست و چه کاربردی دارد؟

Heading Tags یا Header Tags یا تگ‌های عنوان، تگ‌های HTML هستند که بمنظور شناسایی عنوان‌ها و زیرعنوان‌های موجود در محتوای صفحات (H1 تا H6)، از دیگر انواع متن (مثل پاراگراف) استفاده می‌شوند. عنوان‌ها به موتور‌های جستجو و کاربران کمک می‌کنند تا متن را خوانده و درک کنند. تگ‌های عنوان ساختار و بافت مقاله شما را می‌سازند. هر عنوان باید به خواننده ایده‌ای از اطلاعاتی که در متن زیر آن قرار گرفته است، بدهد.

 

 

Heading Tags یا Header Tags چیست و چه کاربردی دارد؟

 

Alt Text چیست و چرا اهمیت زیادی در سئو دارد؟

Alt Text مخفف عبارت (Alternative Text) و به معنی متن جایگزین است. Alt Text در کد‌های HTML یک صفحه قرار می‌گیرد و ظاهر و کاربرد یک عکس را در آن صفحه توصیف می‌کند. در صورتیکه یک عکس موفق به بارگذاری و نمایش نشود، Alt Text بجای آن عکس نمایش داده می‌شود. بطور کلی، Alt Text به چهار دلیل اصلی زیر اهمیت زیادی دارد:

 • قابلیت دسترسی را بهبود می‌بخشد
 • ارتباط موضوعی را بهبود می‌بخشد
 • به رتبه بندی سایت شما در تصاویر گوگل کمک می‌کند
 • به عنوان Anchor Text در لینک‌های تصویر عمل می‌کند

 

Alt Text چیست و چرا اهمیت زیادی در سئو دارد؟

 

Internal Link یا لینک داخلی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

Internal Link یا لینک داخلی به لینکی گفته می‌شود که از یک صفحه موجود در یک وبسایت به صفحه دیگری در همان وبسایت برود. هم کاربران و هم موتور‌های جستجو از لینک‌های داخلی برای پیدا کردن محتوا روی یک وبسایت استفاده می‌کنند. لینک‌های داخلی از این جهت که به موتور‌های جستجو کمک می‌کنند تمام صفحات یک سایت را پیدا کرده، بفهمند و ایندکس کنند، اهمیت بسیاری دارند. اگر از آن‌ها بطور راهبردی و برنامه‌ریزی شده استفاده کنید، می‌توانند اعتبار صفحات را نیز منتقل کنند. بطور خلاصه، لینک سازی داخلی کلیدی برای هر سایتی است که رتبه‌های بالاتری در موتور‌های جستجو می‌خواهد.

 

Internal Link یا لینک داخلی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟ نمایش لینک های داخلی سایت

 

 

Duplicate Content چیست و چگونه به سئو‌ی سایت لطمه می‌زند؟

Duplicate Content یا محتوا‌ی تکراری، محتوا‌یی است که بیش از دو جا در اینترنت وجود داشته باشد. به بیان دیگر، محتوا‌ی تکراری به هر محتوا‌یی که شبیه یا دقیقا یکسان با محتوا‌ی دیگری در وبسایتی دیگر و یا در صفحه‌ای دیگر از یک وبسایت مشترک باشد، گفته می‌شود. از آنجاییکه موتور‌های جستجو در برخورد با دو URL متفاوت با محتوا‌های تکراری، نمی‌دانند کدام را در صفحات نتایج جستجو بالا‌تر رتبه بندی کنند، ممکن است هر دو‌ی آن‌ها را پایین‌تر قرار داده و سایت‌های دیگر را ترجیح دهند.

 

Hidden Content چیست و امروزه چه تغییری کرده است؟

Hidden Content محتوای متنی یا لینک‌های یک وبسایت است که در کد‌های منبع وجود دارد اما برای بازدید کنندگان قابل مشاهده نیست. Hidden Content بطور کلی یک تکنیک سئو‌ی کلاه سیاه بحساب می‌آید. در گذشته، مدیران وب بمنظور گرفتن رتبه‌های بهتر، مقالاتی طولانی و بهینه شده برای موتور‌های جستجو ایجاد می‌کردند. اما در مقابل، کاربران محتوایی را می‌دیدند که بطور معمول رتبه خوبی دریافت نمی‌کرد.
امروزه، راه‌های اخلاقی مطابق با شیوه‌نامه‌های موتور‌های جستجو، برای پنهان کردن متن و تصاویر وجود دارد که به پنالتی شدن منجر نخواهد شد. اگر محتوا پشت دکمه “بیشتر بخوانید” پنهان شده باشد، اشکالی ندارد. اگر کاربران با کلیک بر روی آن امکان خواندن محتوا را داشته باشند، پس موتور‌های جستجو نیز این امکان را خواهند داشت.

 

Above the Fold چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

Above the Fold محتوایی است که قبل از آن که کاربر صفحه را اسکرول کند، روی یک وبسایت قابل مشاهده است. این محتوا شامل عکس، متن، ویدئو و هر چیزی است که چشم می‌بیند. Above the Fold در لغت به معنی “بالا‌ی تا” است. این اصطلاح از دنیای روزنامه گرفته شده است. همانطور که می‌دانید، روزنامه‌ها از وسط تا شده‌اند و فقط نیمه بالایی آن‌ها قابل مشاهده است؛ یعنی نیمه بالای تا. ویراستاران نشریه‌ها، از این قسمت برای جلب حداکثر توجه خوانندگان بهره می‌گیرند. در دنیای دیجیتال نیز به همین شکل است. Above the Fold اهمیت خاصی دارد؛ چرا‌که اولین نمایی است که یک کاربر جدید از وبسایت شما می‌بیند. گوگل در سال 2012 الگوریتم Page Layout (صفحه آرایی) را برای کاهش رتبه وبسایت‌هایی بوجود آورد که در فضای Above the Fold از تبلیغات بسیار زیادی استفاده کرده بودند.

 

Above the Fold چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

 

 

Below the Fold چیست و چه تفاوتی با Above the Fold دارد؟

Below the Fold محتوایی است که در ابتدا که سایت بارگذاری می‌شود برای کاربران قابل مشاهده نیست و برای مشاهده آن، کاربر باید صفحه را به پایین اسکرول کند. قرار دادن مطالب در Below the Fold یک صفحه، برعکس قسمت Above the Fold آن، می‌تواند احتمال دیده شدن آن مطالب را تا حد زیادی کاهش دهد. چرا‌که اگر کاربری بدون اسکرول کردن، صفحه را ترک کند، اصلا آن مطالب را نخواهد دید.

 

مفاهیم و اصطلاحات رایج در Off Page Seo:

 

یکی دیگر از معیار‌های اساسی در بهینه سازی موتور‌های جستجو (Seo)، Off Page Seo یا سئو‌ی خارجی است. با بکار بردن تکنیک‌های سئو‌ی خارجی می‌توان رتبه صفحات سایت را بالا برد. اما چیزی که در یادگیری این تکنیک‌ها پیش‌نیاز محسوب می‌شود، دانستن مفاهیم و اصطلاحات مرتبط با آن‌ها است. در ادامه به بررسی مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین مفاهیم و اصطلاحات رایج در Off Page Seo یا سئوی خارجی می‌پردازیم.

 

External Link یا لینک خارجی چیست و انواع آن کدام است؟

External Link یا لینک خارجی به لینکی گفته می‌شود که از یک سایت به سایت دیگری برود. دو نوع لینک خارجی وجود دارد:

 • Backlink یا Inbound Link: لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر به سایت شما داده می‌شوند.
 • Outbound Link: لینک‌هایی که از سایت شما به سایت‌های دیگر داده می‌شوند.

 

لینک خارجی چیست و انواع آن کدام است؟

 

Outbound Link) OBL) چیست و انواع آن کدام است؟

Outbound link) OBL) به لینکی گفته می‌شود که بازدید کنندگان وبسایت شما را به وبسایت‌های دیگر می‌فرستد. از OBL معمولا برای تایید حقایق و یا هدایت افراد به سمت منابع مرجع استفاده می‌شود. لینک‌هایی که به وبسایت‌های دیگر می‌دهید، می‌توانند به موتور‌های جستجو در درک موضوع صفحه شما کمک کنند. از آنجاییکه سایت‌های اسپم نیز به منابع معتبر لینک می‌دهند، لینک‌های خروجی از وبسایت شما به اعتبار صفحه‌تان نمی‌افزاید. لینک‌های خروجی دو نوع دارند:

 • Follow Links / Dofollow Links: اینگونه لینک‌ها به موتور‌های جستجو می‌گویند که لینک‌ها را دنبال کنند. همچنین این لینک‌ها اعتبار صفحه شما را به صفحه هدف منتقل می‌کنند. اگر افراد را با Dofollow Link به سایت دیگری منتقل کنید، در حقیقت به آن سایت رای اعتماد داده و اعتبار بخشیده‌اید.
 • No Follow Links: اینگونه لینک‌ها به موتور‌های جستجو می‌گویند که لینک‌ها را دنبال نکنند. اگر افراد را با No Follow Link به سایت دیگری منتقل کنید، بیانگر این است که شما فقط آن سایت را معرفی می‌کنید اما اعتماد لازم را به آن ندارید. در‌نتیجه اعتباری نیز به آن‌ها نخواهید بخشید.

 

Outbound Link) OBL) چیست و انواع آن کدام است؟

 

 

Referring Domain چیست و چه تفاوتی با Backlink دارد؟

Referring Domain به دامنه‌ای گفته می‌شود که بک لینک‌ها از آن داده شده‌اند. برای درک بهتر موضوع، Referring Domain را بعنوان یک شماره تلفن و بک لینک‌ها را تعداد دفعاتی که از سوی آن شماره تلفن تماس داشته‌اید، در‌نظر بگیرید. مثلا اگر یک صفحه یک بک لینک از سایت تسنیم داشته باشد، پس یک Referring Domain دارد. اگر یک بک لینک از سایت تسنیم و یک بک لینک از سایت تابناک داشته باشد، پس دو Referring Domain دارد. و اگر دو بک لینک از سایت تسنیم داشته باشد، در‌واقع باز هم فقط یک Referring Domain دارد.

 

Referring Domain چیست و چه تفاوتی با Backlink دارد؟

 

 

Link Farm یا مزرعه لینک چیست و چرا به سئو‌ی سایت لطمه می‌زند؟

Link Farm یا مزرعه لینک، به یک وبسایت یا مجموعه‌ای از وبسایت‌ها گفته می‌شود که فقط به منظور لینک سازی ایجاد شده‌اند. هر وبسایت، به سایت یا سایت‌هایی که بخواهد لینک می‌دهد تا رتبه‌های بهتری در صفحات نتایج موتور‌های جستجو بگیرند. این یک تکنیک سئو‌ی کلاه سیاه است که مشکلات بزرگی را بین شما و موتور‌های جستجو بوجود می‌آورد. همانطور که گفته شد، یکی از معیار‌های بهینه سازی موتور‌های جستجو (Seo)، تعداد بک لینک‌های یک وبسایت است. متخصصان سئو‌ی کلاه سیاه از مزرعه لینک، برای افزایش بک لینک‌های وبسایت مد نظرشان استفاده می‌کنند.

 

 

Reciprocal linking یا Link Exchange چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

Reciprocal Linking (به معنی لینک‌ دهی متقابل) یا Link Exchange (به معنی تبادل لینک) زمانی اتفاق می‌افتد که دو نام تجاری (دو وبسایت) با یکدیگر توافق کنند که با داد و ستد لینک، اعتبار و رتبه‌های سایت‌هایشان را بهبود بخشند. این توافق با شعار “تو به من لینک می‌دهی و من به تو” شناخته می‌شود.

Reciprocal linking یا Link Exchange چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

 

Natural Link چیست و چه تفاوتی با Unnatural Link دارد؟

 

Natural Link یا لینک طبیعی به لینکی گفته می‌شود که وبمستران یا صاحبان وبسایت‌ها به محتوای شما (اعم از متن، عکس، صوت، ویدئو، محصول و …) می‌دهند؛ چرا‌که فکر می‌کنند برای خوانندگانشان مفید است و به ارزش سایت یا صفحه‌شان می‌افزاید. در‌مقابل، Unnatural Link یا لینک غیر‌طبیعی به لینک‌هایی گفته می‌شود که خریداری می‌شوند.

 

Link Bait یا طعمه لینک چیست و چه کاربردی دارد؟

 

آیا تا بحال توجه کرده‌اید که برخی صفحات وبسایت شما بطور طبیعی بهتر از دیگر صفحات بک لینک می‌گیرند؟ در دنیای سئو به این صفحات Link Bait یا طعمه لینک گفته می‌شود. Link Bait یا طعمه لینک، فرآیند تولید محتوایی است که بمنظور دریافت بک لینک طراحی شده است. گاهی محتوا چنان جذاب، با ارزش و منحصر به فرد است که هر وبمستری به سختی می‌تواند به آن لینک ندهد. این لینک‌ها می‌توانند به بهبود رتبه بندی سایت در صفحات نتایج موتور‌های جستجو کمک کنند. طعمه لینک می‌تواند هر محتوایی باشد؛ اما معمولا یکی از موارد زیر است:

 • اینفوگرافیک
 • راهنما (منبع) جامع (مثل این مقاله)
 • محتوای تعاملی (مثل ماشین حساب، مسابقه و …)
 • تصویر، گیف یا ویدئو

Broken Link یا Dead Link چیست انواع آن کدام است؟

 

Broken Link (به معنی لینک شکسته) یا Dead Link (به معنی لینک مرده) به لینک‌هایی گفته می‌شود که دیگر مخاطب را به محتوا‌یی که قرار بود به آن ارجاع داده شوند، هدایت نمی‌کنند. بلکه در‌عوض، یک پیام 404 که حکایت از در‌دسترس نبودن صفحه دارد، نمایش داده می‌شود. دو نوع لینک شکسته یا مرده وجود دارد:

 • لینک‌های داخلی
 • لینک‌های خارجی

 

Broken Link یا Dead Link چیست انواع آن کدام است؟

 

Crowler Robot Spider چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

روبات‌های گوگل هستند که باتوجه به عادات شما در بروزرسانی سایت، به وب‌سایت شما سر می‌زنند.  به این معنی که اگر سایت خود را روزانه بروز می‌کنید این ربات‌ها به صورت روزانه به سایت شما سر می‌زنند و مطالب شما را می‌خوانند و یا اگر ماهیانه سایت شما بروز می‌شود این ربات ها به صورت ماهیانه به سایت شما سر می‌زنند.

 

Site Wide Link چیست؟

 

لینک هایی که در تمام صفحات سایت تکرار می‌شود. برای مثال می‌توان به هدرها ، فوترها و سایت‌بار اشاره کرد که تاثیر خاصی در سئوی یک وب سایت نخواهند داشت.

 

Page Rank چیست؟

 

رنک و یا امتیازی که گوگل در سال گذشته به سایت‌ها و صفحات سایت‌ها نسبت می‌داد،‌ که در حال حاضر یک سال است که متوقف شده است.

 

Site Speed چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

سرعت سایت نکته بسیار مهمی در سئو محسوب می‌شود، خصوصا در سال 2018 به این نکته تاکید بیشتری شده است، در کل می‌توان گفت وب‌سایتی که همیشه از دید کاربر و گوگل در دسترس باشد رتبه بالاتری کسب خواهد کرد.

 

 

 

PBN چیست و چگونه کار می‌کند؟

PBN مخفف عبارت Private Blog Network و شبکه‌ای از وبسایت‌های معتبر است که برای لینک سازی بمنظور گرفتن رتبه‌های بالا‌تر برای وبسایت هدف، از آن استفاده می‌شود. به بیان دیگر، یک شخص شبکه‌ای از وبسایت‌هایی معتبر بوجود می‌آورد که رتبه‌های خوبی در موتور‌های جستجو دارند. حال برای اینکه سایت یا سایت‌های اصلی خود (سایت‌هایی که درآمد کسب می‌کنند) را در صفحات نتایج جستجو بالا بیاورد، کافیست تا از هر‌کدام از سایت‌های شبکه به سایت یا سایت‌های مورد نظرش بک لینک بدهد.

 

PBN چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

تغییرات سئو در سال های اخیر چگونه است؟

تجربه کاربری از سال 2018  به بعد خیلی مهم شد. در حقیقت گوگل اعلام کرده بود که RankBrain سومین عامل مهم رده‌بندی است. RankBrain ماشینی است که به گوگل کمک می‌کند نتایج جست‌وجو را دسته‌بندی کند. RankBrain نحوه تعامل کاربر با نتایج جست‌وجو را بررسی می‌کند و در نتیجه آن را رده‌بندی می‌کند.

 

مثلا شما در SERP می‌بینید که لینک چهارم عنوان جذابی دارد و سریع روی آن کلیک می‌کنید و وقتی وارد لینک می‌شوید با یک محتوای عالی مواجه می‌شوید و مدت زمان زیادی در صفحه صرف بلعیدن تک‌تک واژه‌ها می‌کنید! در نتیجه گوگل جایگاه لینک را ارتقا می‌دهد.

 

در عوض بدون تأمل وارد لینک اول می‌شوید و با یک محتوای بد مواجه می‌شوید و سریع صفحه را ترک می‌کنید. در نتیجه گوگل جایگاه لینک را پایین می‌آورد. بنابراین اگر تعداد کاربرانی که سریع صفحه را ترک می‌کنند زیاد باشد، گوگل جایگاه صفحه را تنزل می‌دهد.

بنابراین rankbrain به دو چیز اهمیت می‌دهد:

 

1- مدت زمان حضور کاربر در صفحه (Dwell Time)

 

2- نرخ تبدیل (CTR)

 

اهمیت Dwell Time برای RankBrain خیلی زیاد است، چرا که نشان‌دهنده دوست‌داشته‌شدن محتوا از سوی کاربر است‌. اگر تعداد کاربرانی که مدت زمان زیادی در صفحه می‌مانند زیاد باشد، گوگل جایگاه صفحه را ارتقا می‌دهد. یک بررسی نشان داده که میانگین Dwell Time برای ده نتیجه اول گوگل 3 دقیقه و 10 ثانیه است.
گاهی اوقات RankBrain به یک صفحه جایگاهی بیشتر از لیاقتش می‌دهد و اگر نرخ تبدیل آن بالاتر از میانگین نرخ تبدیل باشد، گوگل متوجه می‌شود که جایگاه این صفحه در نتایج باید تثبیت شود.

 

تغییرات سئو در نمایش نتایج گوگل

 

شما باید به یک CTR Jedi تبدیل شوید!

نه تنها بخاطر rankbrain …
بلکه بخاطر این که گوگل نتایج جست‌وجوی ارگانیک را بعد از جعبه‌های پاسخ، گوگل ادز و … نشان می‌دهد! یک تحقیق نشان داده که از سال 2015، CTR نتایج سرچ ارگانیک بیش از 40 درصد در موبایل کاهش داشته است.
بنابراین صفحه شما باید داد بزند که “روی من کلیک کن!” وگرنه به آن توجهی نخواهد شد!

محتوای خود را در featured snippet رنک‌بندی کنید.

بنا بر آمار SEMrush در حال حاضر 11.3 درصد از نتایج جست‌وجو دارای featured snippet هستند. این‌ها خیلی بیشتر از رنک اول گوگل کلیک می‌شوند و به نوعی رنک اول هستند!
برای دست‌یافتن به این موضوع لازم است که:

 

1- اول کلمات کلیدی که برای آن‌ها رنک شده‌اید را بیابید.
99.58 درصد snippetها مربوط به صفحاتی است که با آن کلمه کلیدی‌ در صفحه اول جای دارند. بنابراین اگر در حال حاضر جزو ده تای اول نیستید، شانس چندانی برای snippet ندارید.

 

2- سپس کلمات کلیدی که snippet دارند را بشناسید.
برای فهمیدن این مورد به Organic Keywords سایت ahref مراجعه کنید.

 

3- حالا باید یک snippet bait متشکل از 40 تا 60 واژه بسازید.
سایت SEMrush با آنالیز 7میلیون snippet پی برده است که اکثر آن‌ها 40 تا 60 کلمه دارند.
برای این کار من برای همه مطالبم درمورد یوتیوب، snippet bait نوشتم.
سایت hubspot هم باکسی شبیه snippet bait ایجاد کرده است.

4-  متداول‌ترین فرمت snippet bait به صورت پاراگراف می‌باشد.
اما تنها فرمت نیست.
اگر می‌خواهید در List Snippets باشید، برای هر بخش از نوشته از H2 و H3 استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در Table Snippets، یک جدول تولید کنید.
در گذشته تمرکز گوگل بر این بود که کلمه کلیدی چند بار در متن تکرار شده. در حقیقت تمرکز 100درصد بر content بود. اسپایدر گوگل داشتن تگ عنوان، alt عکس، url، H1 و تگ توضیح را چک می‌کرد.
البته الان هم گوگل این موارد را چک می‌کند، اما باهوش‌تر از قبل شده است! بنابراین به جای تمرکز صرفا بر content، گوگل به context نیز اهمیت می‌دهد! در حقیقت گوگل به دنبال نمایش بهترین محتوا به کاربر است و بهترین محتوا لزوما متنی نیست که کلمه کلیدی بارها در آن تکرار شده است.
یک محتوای عمیق، محتوایی است که به کاربر هر چه احتیاج دارد را می‌دهد.

نمونه های featured snippet در نتایج گوگل

 

چگونه محتوای عمیق بنویسیم؟

1- محتوای شما حداقل 2000 کلمه داشته باشد.
به نحوی که همه محتوای موردنیاز کاربر را فراهم کند.

 

2- محتواهای همیشه‌سبز تولید کنید.
محتواهای اورگرین هستند که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند و بک‌لینک می‌گیرند.

 

3- از LSI Keywordها استفاده کنید.
وقتی گوگل این کلمات را در متن شما ببیند، متوجه می‌شود که به خوبی موضوع را پوشش داده‌اید.
چند ماه پیش میلیون‌ها نفر پیام Mobile-first indexing enabled را دریافت کردند. یعنی نسخه موبایل به یک نسخه واقعی تبدیل شد. امروزه 60 درصد کاربران وب‌سایت‌ها از طریق موبایل صفحات را بازدید می‌کنند و جست‌وجو در موبایل روبه افزایش است.

 

 

سه گام اپتیمایز کردن برای ایندکس در موبایل:

 

1- محتوای خود را مناسب دسکتاپ و موبایل کنید. 
برخی محتواها در نسخه موبایل پنهان می‌شوند و چون گوگل نسخه موبایل را یک نسخه کامل می‌داند، آن محتواها از چشم گوگل مخفی می‌ماند. نسخه موبایل محتوای شما باید به نحوی باشد که کاربر محتوا را با همان کیفیتی که در دسکتاپ می‌بیند، در موبایل هم ببیند.

 

2- گوگل توصیه می‌کند که نسخه موبایل ریسپانسیو باشد.

 

3-  دقت کنید که اگر کاربر در نسخه موبایل احساس راحتی نکند، روی دکمه back کلیک می‌کند و از صفحه خارج می‌شود. بنابراین با ابزار زیر موبایل فرندلی بودن صفحات سایت خود را چک کنید:

 

 

حتی توصیه‌هایی برای بهبود سایت شما در نسخه موبایل در این‌جا ارائه می‌شود. در بخش mobile usability وبمستر تولز هم می‌توانید این مورد را بررسی کنید.

 

اپتیمایز کردن برای ایندکس در موبایل

 

 

ویدئوی آنلاین فوق‌العاده است!

بنا بر اظهار Cisco تا سال 2021، ویدئوی آنلاین 80درصد ترافیک را به خود اختصاص داده است! با وجود این که ویدئوهای زیادی الان وجود دارد، HubSpot  بیان کرده که 43 درصد مردم تمایل به دیدن ویدئوهای بیشتری دارند!
به طور خلاصه، اگر محتوای ویدئویی نسازید، فرصت را از دست داده‌اید!

 

مزایای سئوی ویدئویی:

یوتیوب دومین موتوری جست‌وجوی دنیاست. بنا بر گزارش Huffington Post، میزان گذران وقت کاربران در یوتیوب امسال نسبت به سال گذشته 60 درصد رشد داشته است.در حقیقت مردم در یوتیوب هم همزمان با گوگل سرچ می‌کنند!
بنابراین اگر می‌خواهید ترافیک ارگانیک بیشتری به دست بیاورید، از ساخت محتوا در یوتیوب غافل نشوید.اغلب سایت‌ها در ساخت ویدئو تنبلی می‌کنند، بنابراین دیده شدن ویدئوی شما کار ساده‌ای است!
داشتن ویدئو در یوتیوب نه تنها کاربران را به وب‌سایت شما هدایت می‌کند بلکه 55 درصد نتایج گوگل حاوی ویدئو نیز هست که بیشترشان مربوط به یوتیوب است! با توجه به این که گوگل مالک یوتیوب است، در سال 2019 ویدئوهای بیشتری در نتایج جست‌وجو به نمایش در آمد!
و حتی تعداد بیشتری Video Featured Snippets نمایش داده شد!
اگر کاربران تمایل بیشتری به دیدن ویدئو دارند، چرا آن را در اختیارشان قرار ندهیم؟ داشتن ویدئو Dwell Time را در سایت بالا می‌برد و به شما توصیه می‌کنم از محتوای ویدئویی در مطالب صفحات خود حتماً استفاده کنید.

 

سئو ویدیویی و نمایش Video Featured Snippets ها در گوگل

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 5

21 دیدگاه برای “سئو چیست؟ هرآنچه لازم است از سئو بدانید

 1. محمدرضا موسوی گفته:

  سلام وقتتون ببخشید من یه مشکلی داشتم که هر چی جستجو میکنم جوابی پیدا نمیکنم و مشکل اینه که سایتم ایندکس نمیشه و ارور Not available due to a site-wide issue و یا Failed: Hostload exceeded با این که ارائه دهنده هاست میگه مشکل از ما نیست، ممنون میشم کمکم کنید

  • مدیر محتوا گفته:

   سلام وقت بخیر
   معمولا ارائه دهنده های هاستینگ قبول نمی کنند که مشکل از سمت اونا هست اما خطای شما مربوط به فضای میزبانی هست پیشنهاد می کنیم فضای میزبانیتون رو عوض کنید و مجدد بررسی کنید احتمالا مشکلتون برطرف می شه

 2. فرید صلاحی گفته:

  سلام ممنونم از این همه اطلاعاتی که از مطلاب شما یاد گرفتم ، واقعا نیاز داشتم در این مقطع بدونم .

 3. یوسفی گفته:

  سلام و ممنون بابت مقاله بسیار خوبتون. یک سوال از جناب منصوری فر در زمینه سئو داشتم و ممنون میشم راهنماییم کنن.
  بنده یک سایت دارم و در مگا منوی اصلی سایتم در زیر منوها به یک صفحه که مثلا در مورد آموزش زبان React هست(با آدرس : Example.com/react) یکبار به انکر تکست”آموزش React” و در جای دیگه از زیر منو با انکرتکست “React” لینک دادم ولی هر دوتا لینکشون یکسان هستش و فرقی با هم ندارن.
  الان سوالم اینه که آیا گوگل هر دوی این انکر تکستها رو برای اون صفحه و اون url ایندکس میکنه؟( نکته ای هم که هست اینه که هر دوی این انکر تکست ها در سطح سوم زیر منو از مگا منو قرار دارن و level اونها با هم فرقی نداره و تفاوتشون اینه که یکی از مسیر : برنامه نویسی—> برنامه نویسی وب—> آموزش React بهش میرسیم یکی دیگه از مسیر: برنامه نویسی—> زبان های برنامه نویسی—> React )
  پیشاپیش ممنون.

  • مدیر محتوا گفته:

   سلام وقت بخیر
   شما می تونید از صفحات مختلف و کلمات کلیدی مختلف یک صفحه به اون صفحه لینک بدید و فقط با این کارتون به گوگل کمک می کنید که متوجه بشه اون صفحه در مورد به چی هست و کاری که شما کردید یک بار از یک کلمه و کلمه دم دراز همون کلمه لینک دادید که کار صحیحی است و در نهایت کمک می کنه گوگل اون صفحه رو بهتر بشناسه و ضرری هم برای شما نداره

 4. سروش اسدی گفته:

  واقعا مگا پست خوبی بود من بیشتر با مرور عکس ها این صفحه رو اسکرول کردم تشکر از علم بالای شما

 5. صادق بهرام پور گفته:

  من این صفحه رو مطالعه کردم می تونم بگم بهترین مطلب در زمینه سئو در کل وب فارسی هستش واقعا دمتون گرم!
  چرا شما این مطلب به این خوبی رو رایگان منتشر می کنید؟ چی پشت این کاره من نمی فهمم فقط می تونم تشکر کنم.
  عالی بود

  • مدیر محتوا گفته:

   خوشحالیم که براتون مفید و کاربردی بوده قصد از انتشار این مطالب کمک به همراهان مدیروب می باشد
   از همراهی شما بسیار سپاسگزاریم

 6. مهرشاد کورش نیا گفته:

  مفید بود و با خصاصت کمی نوشته شده( البته بعضی از مطالب زیادی خلاصه هست و درکشون نیاز به آموزش بیشتری داره. ضمنن مقداری غلط املایی هم این مقاله داره ) ممنون و خسته نباشید.

 7. ممد گفته:

  سلام چرا سایت من توسط گوگل ایندکس نمیشه تازه زدم سایتو تو گوگل کنسول هم ثبت کردم اما ایندکس نمیشه البته سایت من تازه زدم
  این آدرس
  Farsjokes.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *