،

لینک سازی خارجی چیست؟ آموزش انواع روش‌ها و ترفندها

لینک سازی خارجی چیست

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.8
(46)

در دنیای اینترنت و سئو، مدیران سایت و سئوکاران برای ارتقا رتبه سایت باید اقدامات و راهکارهای مختلفی را انجام دهند که هر کدام تاثیر جداگانه ای بر رشد و پیشرفت سایت خواهند داشت. یکی از مهم‌ترین اقدامات لینک سازی خارجی است که اهمیت آن به گونه‌ای است که در دنیای آموزش سئو یک سرفصل جداگانه به آن اختصاص داده می‌شود. لینک سازی خارجی دقیقا چیست؟ چه تاثیری بر سئو سایت خواهد گذاشت؟ در انجام لینک سازی خارجی باید چه مواردی را در نظر گرفت؟ با ما همراه شوید تا در این مطلب به طور جامع با این مساله در دنیای سئو آشنا شویم.

 

لینک سازی خارجی چیست؟

لینک سازی خارجی به لینکی در یک وب سایت گفته می‌شود که کاربر را به هر دامنه‌ای به غیر از دامنه‌ی کنونی سایت و دامنه‌ای که در آن قرار دارد، منتقل می‌کند. برای مثال ممکن است شما یک مقاله راجع به خواص میوه تازه در سایت خود منتشر کرده باشید و بخواهید یک فروشگاه آنلاین فروش میوه ارگانیک را به مخاطبان خود معرفی کنید. در این حالت لینک فروشگاه آنلاین را در محتوای خود وارد کرده و درباره آن توضیح کوتاه و مختصری خواهید داد. مخاطبان شما با کلیک بر روی این لینک مستقیما وارد سایت فروشگاه آنلاین میوه شده و می‌توانند خرید خود را انجام دهند.

در کنار لینک سازی خارجی، لینک سازی داخلی نیز در سایت‌ها انجام می‌شود. سازو‌کار این لینک بیلدینگ کاملا مشابه با یکدیگر است با این تفاوت که در لینک سازی داخلی کاربر لینک یک صفحه دیگر در سایت و دامنه خود را به کاربران معرفی خواهد کرد و کاربران با کلیک بر روی آن لینک وارد سایت و دامنه دیگر نمی‌شوند. آمارها نشان می‌دهد لینک سازی خارجی در مقایسه با لینک سازی داخلی تاثیر بسیار بیشتری بر روی ارتقا جایگاه و سئو سایت خواهد گذاشت.

 

لینک سازی خارجی چیست؟

 

اهمیت لینک سازی خارجی در سئو سایت

موتور جست و جوی گوگل برای تعیین رتبه سایت‌ها از ده‌ها معیار مختلف استفاده می‌کند که لینک سازی خارجی نیز یکی از آن‌ها است. در واقع لینک سازی خارجی نشان دهنده اعتبار و کیفیت سایت شما است. چطور؟ تصور کنید که شما قصد استخدام در یک موقعیت شغلی تخصصی را دارید. اگر شما از خود تعریف کنید و مهارت‌های خود را نزد کارفرما بیان کنید، تاثیر بسیار کمتری در مقایسه با زمانی دارد که افراد متخصص و شناخته شده در آن حرفه کاری، شما را به کارفرمای جدید معرفی کنند. در واقع اعتبار شما در حالت دوم بسیار بیشتر از حالت اول خواهد بود. از این رو زمانی که سایت‌های دیگر به خصوص سایت‌های معتبر به شما لینک می‌دهند، گوگل متوجه این مساله خواهد شد که محتوای شما کیفیت و اعتبار بالایی دارد و رتبه و امتیاز بالاتری برای آن در نظر خواهد گرفت.

 

اهمیت لینک سازی خارجی در سئو سایت

 

انواع لینک سازی خارجی

برای لینک سازی خارجی روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع و محتوای سایت خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

لینک خارجی تالیفی؛ واسطه‌ای معتبر برای افزایش بازدید وب‌سایت‌ها

لینک خارجی تالیفی بهترین نوع لینک سازی خارجی است. در این حالت سایت‌های دیگر بدون تلاش خاصی از سمت شما و به صورت خودکار به یکی از صفحات شما لینک می‌دهند. این لینک می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • لینک کردن صفحه شما به عنوان مرجع مقاله‌ای که در سایت منتشر شده است.
 • نام بردن شرکت شما یا یکی از همکاران شما
 • ارجاع به صفحه شما به عنوان طراح اینفوگرافیک
 • مصاحبه با یکی از همکاران شما

 

لینک خارجی

 

رپورتاژ آگهی

یکی دیگر از روش‌های لینک سازی خارجی رپورتاژ است. رپورتاژ یکی از بهترین روش‌های تبلیغ است که به صورت غیر مستقیم و با ایجاد احساس نیاز در کاربران انجام می‌شود. برای مثال تصور کنید که شما مدیر فروشگاه آنلاین میوه ارگانیک هستید. در یک سایت که با حوزه کاری شما مرتبط است، رپورتاژ آگهی به این صورت نوشته می‌شود که از معایب میوه‌های غیر ارگانیک و سپس مزایای میوه ارگانیک گفته می‌شود تا احساس نیاز به خرید این محصول در کاربر ایجاد شود. سپس سایت شما به عنوان فروشنده این میوه به کاربران معرفی می‌شود. رپورتاژ آگهی در مقایسه با تبلیغات مستقیم تاثیر بسیار بیشتری بر روی کاربر داشته و احساس اعتماد بیشتری را در او ایجاد می‌کند.

 

 

رپورتاژ آگهی

 

پست مهمان

برای لینک سازی خارجی همچنین می‌توانید یک یا چند محتوای با کیفیت برای سایت مورد نظرتان بنویسید و آن را به سایت خود لینک دهید. این کار ترافیک بیشتری را وارد سایت شما خواهد کرد.

 

برگزاری وبینار

این روزها دوره‌های آموزشی بیش از هر زمان دیگر مورد توجه کاربران قرار گرفته است. در هر حوزه‌ای که کار می‌کنید، برگزاری وبینار می‌تواند افراد زیادی را وارد سایت شما کرده و شما را با سایت و حوزه کاریتان آشنا کند. پس از برنامه ریزی برای برگزاری وبینار می‌توانید در سایت‌های مرتبط با حوزه کاری خود این وبینار را تبلیغ کرده و لینک سازی خارجی را انجام دهید. کاربران سایت‌های دیگر می‌توانند با کلیک بر روی لینک مورد نظر وارد صفحه ثبت نام وبینار در سایت شما شوند.

 

 

برگزاری وبینار

 

نسخه رایگان یک ابزار

یک روش دیگر برای بک لینک خارجی ارائه یک ابزار رایگان است. افراد در حوزه‌های کاری خود علاقه مند به استفاده از ابزارهای مختلفی هستند تا بتوانند کار خود را با سهولت و سرعت بیشتری انجام دهند. اگر این ابزار رایگان باشد، علاقه آن‌ها به استفاده از آن چند برابر خواهد بود. شما می‌توانید در سایت خود ابزارهای رایگان به کاربران ارائه دهید و آن را در سایت‌های دیگر از طریق بک لینک خارجی به کاربران غیر از سایت خود معرفی کنید.

 

برگزاری جشنواره و تخفیفات

برگزاری جشنواره و تخفیفات همواره یکی از قدیمی‌ترین روش‌های جذب مخاطب و مشتری بوده است. ممکن است شما بخواهید در سایت خود به مناسب سالگرد تاسیس فروشگاه یا شرکت خود تخفیف‎های ویژه در نظر بگیرید. در این حالت علاقه مند هستید که غیر از مشتریان همیشگی خود، افراد دیگر نیز از این جشنواره مطلع شوند. در این حالت می‌توانید با لینک سازی خارجی در سایت‌های دیگر افراد را از این جشنواره مطلع کنید.

 

تولید محتوای ارزشمند

تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت یک استراتژی و یک اصل مهم در لینک سازی خارجی است. محتوای شما باید آن قدر ارزشمند و دقیق باشد که مورد توجه بلاگرها و وبلاگ نویسان قرار بگیرد تا آن را در سایت یا صفحه خود درج کنند. در کنار ارائه اطلاعات مفید موارد زیر می‌تواند بسیار مورد توجه وبلاگ نویسان و کاربران قرار گیرد.

 • محتواهای فهرستی
 • مطالعات میدانی
 • گزارش‌های نظرسنجی
 • محتواهای تصویری، نموداری و جدولی
 • مطالعات موردی
 • پیش بینی‌های استوار بر نظرات کارشناسی
 • محتواهای راهنما

 

 

تولید محتوای ارزشمند

 

کامنت گذاری زیر محتواهای مرتبط

کامنت گذاری بی هدف و بی رویه از جمله راهکارهای سئو کلاه سیاه است که می‌تواند تاثیرات منفی بر سایت شما بگذارد، با این حال با رعایت اصول مناسب کامنت گذاری می‌توانید ترافیک سایت خود را بالا برده و لینک سازی خارجی را انجام دهید. این اصول شامل موارد زیر خواهد بود:

 • کامنت شما باید حاوی مطالب مفید و اضافی باشد نه تنها صرفا لینک محتوای وب سایتتان
 • لینک قرار داده شده نباید مصنوعی به نظر برسد و باید بخشی از نظر شما باشد.
 • با نویسنده محتوا در سایت مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید.
 • به جای درج یک کامنت منفرد می‎توانید یک بحث مفید و ارزشمند راه بیاندازید. برای این کار می‎توانید بحث خود را با یک سوال آغاز کرده و در ادامه بحث لینک محتوای مورد نظرتان را ارائه دهید.

 

شناسایی بک لینک‌های خراب

یکی دیگر از روش‎های دریافت لینک خارجی از سایت‎های دیگر پیدا کردن بک لینک‎های خراب آن‌ها است. در این روش شما بک لینک‌های خراب و غیر فعال سایت‌های مورد نظرتان که به حوزه کاری شما مرتبط است را پیدا کرده و صاحبان سایت را از آن مطلع خواهید کرد. در خلال پیامتان می‎توانید لینک خود را به عنوان لینک جایگزین معرفی کرده و مزایای آن مانند روش خاص تحقیق، به روز بودن، صحت اطلاعات و غیره را بیان کنید.

 

 

شناسایی بک لینک‌های خراب

 

تبدیل اشارات بدون لینک به بک لینک

گاهی اوقات ممکن است یک محتوا در یک سایت بدون بک لینک دادن به شما از نام برند یا خدمات شما استفاده کند. با شناسایی این محتواها می‌توانید با وبلاگ نویسان این محتواها ارتباط برقرار کرده و ضمن معرفی خود از آن‌ها بخواهید نام برند یا خدمات شما را همراه با لینک در سایت خود درج کنند. ابزارهایی مانند google alerts، buzzsumo و brand24 از جمله ابزارهایی است که به شما در پیدا کردن این اشارات کمک خواهد کرد.

 

دلایل اهمیت لینک سازی خارجی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، تاثیر اصلی لینک سازی خارجی افزایش اعتبار سایت شما است که می‌تواند بر تصمیم گیری گوگل به منظور رتبه بندی سایت‌ها تاثیر بگذارد. علاوه بر این مساله، لینک سازی خارجی می‌تواند از جنبه‌های دیگر نیز مهم و قابل توجه باشد.

 

تضمین صحت و اعتبار محتوا

اگر سایت‌های معتبر و شناخته شده به سایت شما لینک بدهند، اعتبار سایت شما به شکل قابل توجهی بالا خواهد رفت. در واقع به مخاطبان خود این حس را القا خواهید کرد که مطلبی که در حال مطالعه آن هستند، صحت و اعتبار کافی دارد.  کارکرد لینک سازی خارجی در این حالت مشابه ذکر منبع در پایان مقالات است. این مساله در دنیای امروز که فضای مجازی پر از اخبار کذب و دروغ است، بسیار برای کاربران و البته گوگل حائز اهمیت خواهد بود.

 

افزایش ترافیک و بهبود سئو سایت

از آن جا که با لینک سازی خارجی، افراد بیشتری وارد سایت شما خواهند شد، ترافیک سایت شما به شکل قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. در صورت عدم لینک سازی خارجی، مشتریان ومخاطبان شما محدود به افرادی خواهند شد که سایت شما و خدماتتان را می‌شناسند. در صورتی که با لینک سازی خارجی شما به مشتریان بالقوه ای که هنوز با شما آشنا نشده‌اند نیز دسترسی پیدا خواهید کرد.

 

 

افزایش ترافیک و بهبود سئو سایت

 

بهبود روابط مفید

جالب است بدانید که لینک سازی خارجی نه تنها بر روی سئو سایت شما بلکه بر روی سایتی که محتوا در آن درج می‌شود نیز تاثیرگذار خواهد بود. اطمینان داشته باشید که این سایت‌ها نیز شما را زیر نظر داشته و اگر محتوای با کیفیت برای آن‌ها تولید کنید، باز هم به شما بک لینک می‌دهند. این مساله علاوه بر مزایای سئویی باعث گسترش روابط و همکاری شما با سایت‌های معتبر خواهد شد که می‌تواند بر موفقیت کاری شما تاثیر قابل توجهی بگذارد.

 

بهبود تجربه کاربری

زمانی که کاربران تنها با یک کلیک و با خواندن یک مطلب به پرسش سوالات خود دست پیدا کرده و از صحت آن اطمینان پیدا می‌کنند، تجربه کاربری آن‌ها بهبود پیدا می‌کند. در واقع این مساله باعث می‌شود کاربران برای جست و جوهای احتمالی مرتبط در آینده نیز سایت شما را انتخاب کرده و آن را قابل اعتماد بدانند.

 

 

بهبود تجربه کاربری

 

ویژگی لینک سازی خارجی با کیفیت

نکته قابل توجه و مهم آن است که الزاما هر لینک سازی خارجی نمی‌تواند باعث بهبود ترافیک، سئو و جایگاه سایت شما شود. بلکه برای داشتن یک لینک سازی خارجی با کیفیت و اصولی باید ویژگی‌ها و قواعدی را در نظر داشته باشید.

 

توجه به اعتبار سایت خارجی

یکی از مهم‌ترین اصول و قواعد در لینک سازی خارجی، توجه به اعتبار سایت است. ارجاع به سایت‌های نامعتبر و تبلیغاتی نه تنها به ارتقا سایت شما کمک نکرده بلکه ضربه بزرگی به اعتبار سایت و سئو آن خواهد زد. بنابراین اگر قصد انتخاب سایتی برای بک لینک خارجی را دارید، حتما به اعتبار آن در حوزه کاری خود توجه ویژه کنید.

 

ارتباط موضوعی دو محتوا

نکته مهم دیگر که در لینک سازی خارجی باید در نظر داشته باشید، اعتبار موضوعی دو محتوا است. محتوایی که شما آن را به مخاطبان لینک می‌دهید باید مرتبط با موضوعی باشد که در حال مطالعه آن هستند و احتمالا اطلاعات دقیق‌تری مانند آمار در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

 

استفاده به اندازه و اصولی از لینک سازی خارجی

با وجود آن که تعداد لینک سازی خارجی عدد مشخصی ندارد، اما طبیعی است که استفاده غیر معمول و بیش از اندازه از لینک خارجی در یک مطلب نه برای خوانندگان و نه گوگل خوشایند نخواهد بود. در یک مطلب تنها برای موضوعاتی نسبت به لینک سازی خارجی اقدام کنید که مطمئن هستید خواننده به دریافت اطلاعات بیشتر مشتاق و نیازمند است.

 

استفاده به اندازه و اصولی از لینک سازی خارجی

 

استفاده از انکرتکست درست

یکی از اشتباهات رایج در لینک سازی خارجی استفاده از انکرتکست‌های نامرتبط و عمومی مانند اینجا، این مطلب و موارد مشابه است. در این حالت خزنده‌های گوگل چندان متوجه ارتباط محتوای شما با مطلبی که از آن لینک گرفته‌اید نخواهند شد. برای استفاده درست از انکرتکست‌ها از کلماتی استفاده کنید که به کاربر و گوگل نشان دهد با باز کردن لینک چه محتوایی در انتظار آن‌ها است. بهتر است طول انکرتکست به جمله نرسد. کلمات کلیدی بهترین گزینه برای استفاده به عنوان انکرتکست به شمار می‌روند. همچنین در نظر داشته باشید که در هر بار لینک سازی خارجی بیشتر از یک بار از یک انکرتکست استفاده نکنید، چرا که ممکن است به عنوان اسپم شناخته شوید.

 

باز کردن لینک در تب جدا

یکی دیگر از اصول برای لینک سازی خارجی، باز کردن لینک در یک تب جداگانه بدون بستن پنجره قبلی است. بسیاری از کاربران علاقه مند هستند که صفحه قبلی کماکان برای آن‌ها باز بوده و به آن دسترسی داشته باشند. این مساله علاوه بر افزایش میزان رضایت کاربران، باعث افزایش زمان ماندن کاربر در صفحه سایت نیز خواهد شد.

 

ساخت لینک do follow

زمانی که شما یک بک لینک در سایت خارجی می‎سازید، می‌توانید آن را به صورت Dofollow یا Nofollow انتخاب کنید. اگر انتخاب شما نوفالو باشد، با وجود آن که کاربران می‌توانند با کلیک روی لینک وارد سایت شما شوند، گوگل و موتورهای جست و جو آن را نادیده می‌گیرند. از این رو تاثیر آن بر روی موتوهای جست و جو و اعتباربخشی گوگل به سایت چندان نخواهد بود.

 

 

ساخت لینک do follow

 

چگونه برای بک لینک خارجی، سایت‌های مناسب را پیدا کنیم؟

در میان صدها و هزاران وب سایتی که می‌توانید برای درج بک لینک خارجی استفاده کنید، بهترین سایت‌ها کدام سایت‌ها هستند؟ در انتخاب این سایت‌ها به چه مواردی باید توجه کرد؟

 

سایت‌های محلی

سایت‌های محلی سایت‌هایی هستند که بازار آن‌ها محلی و محدود به یک محدوده جغرافیایی مشخص است. اغلب کسب و کارهای ایرانی آنلاین جز سایت‌های محلی قرار می‌گیرند. با بررسی زبان و هاست سایت‌ها می‌توانید تشخیص دهید کدام سایت برای لینک سازی خارجی شما مناسب خواهد بود.

 

کیفیت بک لینک‌ها

سایت مورد نظر شما بدون شک قبل از شما نیز برای سایت‌های دیگر لینک سازی انجام داده است. قبل از انتخاب سایت بهتر است با استفاده از ابزارهای موجود کیفیت بک لینک‎های سایت را از نظر اسپم نبودن و طبیعی بودن، فالو یا نوفالو بودن و موارد دیگر بررسی کنید.

 

کیفیت بک لینک‌ها

 

بررسی تعداد بازدیدهای سایت

معیار دیگری که باید برای انتخاب سایت به منظور لینک سازی خارجی در نظر بگیرید، بررسی تعداد بازدیدهای ارگانیک سایت است. با استفاده از ابزارهای مختلف می‌توانید میزان ترافیک هر سایت در بازه‌های زمانی را مشاهده کرده و سایتی را انتخاب کنید که ترافیک بالا و قابل توجهی دارد.

 

امنیت سایت و جریمه‌های گوگل

قبل از هرکاری باید مطمئن شوید سایتی که قصد لینک سازی خارجی در آن را دارید، امنیت و اعتبار مناسبی دارد. باید بررسی کنید که سایت توسط گوگل جریمه نشده، محتواهای اسپم ندارد یا تبلیغات بیش از حد منتشر نکرده است. برای این منظور می‌توانید از ابزارهایی مانند NetPeak Checker، Sucuri Site Check یا Moz Spam استفاده کنید.

 

 

امنیت سایت و جریمه‌های گوگل

 

بازدهی بک لینک خارجی چه مدت است؟

بازدهی بک لینک خارجی به فاکتورهای مختلفی مانند نحوه لینک سازی خارجی، قدرت صفحات سایت، موضوع، کیفیت بک لینک و موارد دیگر بستگی دارد، اما به طور کلی حدود سه تا 12 ماه زمان نیاز است تا لینک دهی خارجی بتواند بر روی سئو سایت شما تاثیرگذار باشد.

 

چه زمانی لینک دهی خارجی را آغاز کنیم؟

شما برای دریافت بک لینک خارجی از سایت‌های معتبر محدودیت زمانی ندارید اما نکته مهم آن است که باید سایت شما از نظر محتوا و سئو جایگاه مناسبی داشته باشد. دریافت بک لینک برای یک سایتی که فعالیت خود را تازه آغاز کرده و تنها تعداد محدودی محتوا منتشر کرده است، چندان کارآمد نخواهد بود. از این رو اجازه دهید حداقل سه ماه از فعالیت سایت شما گذشته باشد و سایت شما از جنبه‌های مختلف به خصوص محتوا غنی باشد.

 

ابزارهای مفید برای لینک سازی خارجی

در دنیای سئو، سئوکاران می‌توانند از ابزارهای مختلف استفاده کنند. با توجه به اهمیت لینک سازی خارجی برای این منظور نیز ابزارهای مختلف در نظر گرفته شده است.

 

ابزار ubersuggest

با استفاده از  ابزار ubersuggest می‌توانید تعداد بک لینک‌های رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید. با این کار با استراتژی لینک سازی رقبای خود بیشتر آشنا شده و می‌توانید ببینید آن‌ها از چه روشی استفاده کرده‌اند که از شما موفق‌تر بوده‌اند.

 

ابزار ubersuggest

 

ابزار Check my Link

این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که چک کردن بک لینک‌های خود را با سرعت بیشتری انجام دهید. این ابزار یک افزونه در گوگل کروم است که می‌توانید بک لینک‌های معیوب و کیفیت هر بک لینک را با آن شناسایی کنید.

 

ابزار Monitor Backlink

این ابزار اطلاعات مفیدی شامل موارد زیر را در اختیار شما قرار خواهد داد:

 • اگر رقبای شما لینک جدیدی کسب کنند، به شما اطلاع می‌دهد.
 • برای هر بک لینک جدید اطلاعات مورد نیاز را ارائه می‌کند.
 • راجع به رتبه بندی کلمات کلیدی و سرعت سایت به شما اطلاعات مفیدی خواهد داد.

جمع بندی

لینک سازی خارجی یکی از اقدامات مهم در دنیای سئو است که باعث افزایش اعتبار و جایگاه سایت خواهد شد. در این روش شما از سایت‌های معتبر در زمینه کاری خود می‌خواهید که در محتوای خود سایت و صفحه شما را لینک دهند تا کاربران با کلیک بر روی لینک وارد سایت شما شوند. لینک دهی خارجی اصول و قواعد خاصی دارد که در این مطلب به طور کامل با آن‌ها آشنا شدیم.

 

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 46

4 دیدگاه برای “لینک سازی خارجی چیست؟ آموزش انواع روش‌ها و ترفندها

  • مدیروب گفته:

   شباهت های زیادی به هم دارند پست مهمان در واقع شما تولید محتوای مفیدی در حوزه کاری سایتی که می خواهید توش پست مهمان بگذارید، می کنید برای مثال برای مدیروب یک مطلب خوب درباره سئو می نویسید و منتشر میکنیم و اسم منتشر کننده اسم شما رو می زنیم رپورتاژ یک متن تبلیغاتی هست بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *