،

لینک فالو و لینک نوفالو چه کاربرد هایی دارند؟

لینک های فالو و نوفالو
4.5
(76)

آشنایی با لینک follow و لینک nofollow

قبل از تعریف دقیق از لینک های فالو و نوفالو باید با مفهوم لینک سازی کمی آشنا باشید تا این دو موضوع برایتان قابل درک شود. سئو و بهینه سازی سایت عملیاتی است که به کندی مراحل آن انجام می شود ولی در مدت زمان چند ماهه بیشترین تأثیر را بر روی هر کسب و کاری خواهد گذاشت. اما اگر بخواهیم این روند با سرعت بیشتری انجام گیرد باید از لینک سازی استفاده کنیم. علاوه بر سرعت بخشیدن به سئو سایت می توان با لینک سازی کاری کرد که اگر رقیب قدرتمندی در حوزه کاری خود داریم به آن برسیم و اگر هم رقیبی نداریم، در سطر اول صفحه SERP (صفحه ای که در آن نتایج جستجو را مشاهده می کنیم) جای خود را محکم کنیم.
لینک سازی به دو صورت انجام می شود: لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی.

 

 

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی به کمک انکر تکست ها و لینک کردن انکر تکست به دیگر قسمت های سایت انجام می شود. کاربرد لینک سازی داخلی افزایش بازدید و بیشتر نگه داشتن کاربر در سایت است که سبب افزایش رتبه سایت در نظر گوگل خواهد شد. اگر در سایت مقالات مختلفی وجود داشته باشد می توان با کمک انکر تکست ها بین متن ها ارتباط برقرار کرد و این ارتباط به معنی لینک سازی داخلی است.

 

 

لینک های follow.

 

لینک سازی خارجی

لینک سازی خارجی لینک گرفتن از سایتی است که آدرسی متفاوت با سایت لینک شده دارد. با روش های مختلفی می توان لینک سازی خارجی انجام داد مثل لینک گرفتن از سایت ها، انجمن ها و فروم ها به صورت (رپورتاژ آگهی، تبلیغات بنری و کلیکی و گذاشتن لینک سایت در بخش نظرات).
لینک سازی خارجی می تواند به رشد سریع تر سایت در سئو کمک کند که آن را عمده‌ترین جزء عملیات Off page SEO می دانند. لینک سازی خارجی باعث می شود که سایت لینک دهنده مقداری از اعتبار خود را به سایت لینک شونده بدهد. در نتیجه گوگل نیز به سایتی که لینک گرفته است توجه بیشتری خواهد کرد. فرض کنید که شرکتی دارید و قصد دارید نیروی جدیدی را استخدام کنید. در همین زمان یکی از دوستان شما فردی را به عنوان شخصی ماهر در حوزه‌ی کاری شما معرفی می کند و می گوید که این فرد را برای کار، کاملاً تضمین می کند.
نیروی معرفی شده برای مصاحبه به شرکت شما می آید و هنگام توضیح دادن از خودش متوجه می شوید که مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارد و تا دیپلم بیشتر درس نخوانده است و از مسیر دوری مثلاً با 2 ساعت فاصله زمانی با شرکت شما زندگی می کند.
در چنین شرایطی آیا به آن فرد اعتماد می کنید که در شرکت شما شروع به فعالیت کند؟ اگر در همین زمان دوست دیگری به عنوان فرد دوم، آن نیرو را تائید کند باز هم خیالتان راحت تر نمی شود؟
قطعاً برای موتورهای جستجو هم همین شرایط وجود دارد. یعنی اگر سایت های دیگری یک سایت را تائید کنند گوگل به آن سایت اعتبار بیشتری خواهد داد و در نتیجه به سایت در صفحه SERP (صفحه ای که در آن نتایج جستجو را مشاهده می کنیم) رتبه بهتری خواهد داد.
اما لینک ها همیشه هم خوب نیستند! این که از چه سایت، وبلاگ و انجمنی لینک می گیرید مهم است و اگر از جای درستی لینک نگرفته باشید نه تنها تأثیر مثبت نخواهد گذاشت بلکه باعث پنالتی شدن سایت هم خواهد شد.
برای بر طرف کردن مشکلات لینک های اسپم از سایت های کم ارزش قطعاً باید راه حلی وجود داشته باشد، یا حتی ممکن است که بخواهید به سایتی لینک دهید ولی از اعتبار سایت شما به آن سایت چیزی تعلق نگیرد در چنین شرایطی باید از لینک نوفالو استفاده کرد.

 

 

 

لینک nofollow

 

 

لینک نوفالو چیست؟

لینک نوفالو لینکی است که در نحوه نوشتن آدرس لینک تنها با قرار دادن یک ویژگی یا attribute در آدرس لینک، لینک را از حالت فالو به نوفالو تبدیل می کند.

 

follow-and-nofollow-links

 

این تغییرات در صفحه نمایش قابل رؤیت نیستند و تنها برای ربات های موتور جستجوگر گوگل کارایی خواهند داشت. ربات ها یا (crawler) لینک های سایت را با دقت پیمایش می کنند و مسیر داده شده توسط لینک ها را به عنوان مسیر رفت و آمد خود انتخاب می کنند. درگذشته پیج رنک معیار گوگل برای امتیاز دادن به لینک ها بوده است، اما در حال حاضر Domain Authority و Page Authority  معیار اصلی برای امتیاز دهی به لینک ها می باشند. ربات های گوگل به خوبی قادر به امتیاز دهی به لینک ها و تعیین پیج رنک برای لینک ها هستند و زمانی که یک سایت از لینک نوفالو برای لینک دهی استفاده می کند به ربات های گوگل می فهماند که نباید برای این لینک ها امتیاز یا پیج رنکی اختصاص دهد.

 

 

لینک نوفالو چیست

 

 

لینک نوفالو؛ ابزاری برای بررسی عملکرد وب‌سایت در موتورهای جست‌وجو

با توجه به آپدیت الگوریتم‌های گوگل برای رتبه‌بندی نتایج وب‌سایت‌ها، استفاده از لینک نوفالو و شناخت اهمیت آن در لینک‌سازی بسیار مهم است. تگ‌های “nofollow” از ساده‌ترین تگ‌های “html” به‌شمار می‌آیند که برای ارزیابی عملکرد سایت نقش مهمی دارند. در واقع Nofollow (rel=”nofollow”) یک ویژگی پیوندی است که به ربات‌های موتورهای جستجو دستور می‌دهد که پیوند را دنبال نکرده و در نتیجه صفحه پیوند شده را بررسی نکنند. به‌طورکلی لینک‌های نوفالو بر رتبه‌بندی موتور جستجوی URL پیوند‌شده تاثیر نمی‌گذارند؛ زیرا گوگل رتبه صفحه یا سیگنال‌های دیگر را به آن‌ها انتقال نمی‌دهد.

 

آیا لینک های نوفالو بر سئو سایت تأثیر می گذارند؟

بله قطعاً لینک های نوفالو هم بر سئو سایت تأثیر خواهند گذاشت. با قرار دادن rel=”nofollow” در تگ لینک تنها مانع انتقال اعتبار به سایت لینک گرفته می شویم که منظور اضافه نشدن پیج رنک به سایت لینک گرفته است. در نتیجه پیج رنک با سئو متفاوت است و لینک های نوفالو هم مانند لینک های فالو بر سئو سایت تأثیر مثبت می گذارند. نوفالو بودن لینک ها باعث نمی شود که ربات های گوگل نتوانند به سایت لینک شده دسترسی داشته باشند بلکه فقط اعتباری به سایت لینک شونده داده نمی شود.
اگر سایتی تمام لینک های خود را به صورت فالو قرار دهد و سایت های دیگری را لینک کند گوگل کاملاً احساس می کند که این سایت قصد فروش بک لینک داشته و سایت را اسپم خواهد کرد. در نتیجه با وجود حساسیت گوگل برای جلوگیری از تخلفات لینک سازی، بک لینک نخرید و خودتان به صورت اصولی با تعداد کنترل شده شروع به ساختن لینک های خارجی کنید.
حتماً توجه داشته باشید که از چه سایت هایی لینک می‌ گیرید. سایت های غیر مرتبط و اسپم در صورت لینک دادن به سایت شما باعث پنالتی شدن سایت خواهند شد.
اگر قصد داشتید که از سایتی لینک بگیرید، حتماً به میزان پیج آتوریتی سایت توجه کنید و در صورتی که سایت امتیاز خوبی نداشت به هیچ وجه از آن سایت بک لینک نگیرید.
اگر این لینک ها به صورت نوفالو قرار گیرند باز هم تأثیر گذار خواهند بود به شرطی که از سایت هایی لینک گرفته شود که میزان ورودی بالایی دارند و قطعاً در صورتی که بنر و یا رپورتاژ در آن ها قرار دهید کلیک بالایی خواهد خورد و ورودی سایت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 

 

لینک follow

 

 

چرا باید از لینک نوفالو استفاده کنیم؟

بک لینک نوفالو درحالی‌که مستقیما به رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در موتورهای جستجو کمک نمی‌کنند؛ اما می‌توان از مزایای آن برای اهداف مختلف دیجیتال مارکتینگ و بهبود وضعیت وب سایت بهره‌مند شد. فراموش نکنید این لینک‌ها نیز در ارزیابی‌های سئو تاثیرگذار هستند و شناخت مزایای آن‌ها می‌تواند برای بهبود عملکرد سایت‌های میزبان اثرگذار باشد. بر همین اساس در ادامه به مزایای لینک نوفالو می‌پردازیم.

 

 افزایش ترافیک وب‌سایت‌ها

لینک‌های نوفالو از منابع معتبر، می‌توانند ترافیک سایت شما را افزایش دهند و باعث افزایش بازدید و جذب مخاطبان مرتبط شوند. این ویژگی به‌ویژه برای کسب‌وکارهایی که تازه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، به‌عنوان یک استراتژی مناسب برای جذب مخاطبان هدف است.

 

تنوع در پروفایل پیوند

متنوع‌ بودن پروفایل پیوند وب‌سایت‌ها از نظر سئو بسیار مهم است. به همان اندازه که بک لینک‌های  dofollow برای سایت‌ها ارزشمند هستند، برخورداری از پروفایل پیوندی که ترکیبی از لینک‌های nofollow و dofollow باشند، برای موتورهای جستجو طبیعی‌تر به‌نظر می‌رسد.

 

 

چرا باید از لینک نوفالو استفاده کنیم؟

 

 

افزایش اعتبار سایت‌ها با درج لینک نوفالو

زمانی که وب‌سایت‌ها توسط سایت‌های معتبر حتی با لینک‌های نوفالو‌ مرتبط می‌شوند، اعتبار و ارزش آن‌ها افزایش می‌یابد. به همین دلیل بسیاری از وب‌سایت‌های خدماتی، برای افزایش بازدید سایت‌ها و معتبر شمرده شدن نزد موتورهای جستجو، از این بک لینک استفاده می‌کنند.

 

کمک به شهرت برند

اصلی‌ترین اهداف دیجیتال مارکتینگ و به‌کارگیری استراتژی‌های مختلف برای بازاریابی اینترنتی، رشد شهرت برند و شناخته‌شدن سایت‌های هدف است. لینک نوفالو به‌ویژه از وب‌سایت‌های پربازدید یا رسانه‌های اجتماعی، برند شما را در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار می‌دهد و به‌طور بالقوه باعث شناسایی بیشتر نام تجاری برند شما می‌شود.

 

لینک‌ نوفالو؛ پتانسیلی برای آینده وب‌سایت‌ها

موتورهای جستجو به‌طور مداوم در حال تغییر و به‌روزرسانی الگوریتم‌های خود هستند. به همین دلیل ممکن است لینک‌های نوفالو در آینده اهمیت بیشتری نسبت به امروز پیدا کنند و استفاده از آن‌ها، عملکرد وب‌سایت‌ها در سطح اینترنت را بهبود ببخشد.

 

لینک نوفالو

 

محافظت از محدودیت‌های گوگل با کمک لینک‌ نوفالو

افزایش تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ها، باعث خرید پست‌های تبلیغاتی در آن‌ها می‌شود. زمانی که در یک سایت پربازدید یک پست خریداری شده قرار می‌گیرد، احتمالا در آن بک لینکی وجود دارد تا خوانندگان بتوانند وب‌سایت هدف را به سادگی پیدا کنند. مشکل اصلی در چنین شرایطی، عدم دنبال کردن گوگل از لینک‌های پولی است.
گوگل تمام لینک‌های پولی را با الگوریتم‌های مشخص و دقیقی شناسایی می‌کند تا به این وسیله مانع از افزایش بازدید بی‌دلیل وب‌سایت‌ها شود. با استفاده از به‌کارگیری لینک نوفالو می‌توان به گوگل ثابت کرد که لینک درج شده پولی نیست.

 

بهترین زمان برای استفاده از لینک نوفالو

بدون توجه به استفاده‌ خودکار وب‌سایت‌ها از بک‌ لینک‌های نوفالو، معمولا استفاده از این لینک در سه زمان اهمیت دارد. به عبارت بهتر لینک‌های Nofollow اقدامی عالی برای جلوگیری از تبدیل سایت‌ها به هرزنامه‌ها به‌شمار می‌آیند و شرکت‌ها می‌توانند با آن‌ها با مشتریان واقعی تعامل داشته باشند و رابطه برقرار کنند.
بر همین اساس بهترین زمان ها برای استفاده از لینک نوفالو عبارت‌اند از:
• نظرات وبلاگ: بک لینک نو‌فالو برای نظرات وبلاگ طراحی شده است. بسیاری از سازندگان وب سایت، مانند وردپرس، افزونه nofollow را به ‌عنوان بخشی از وب‌سایت برای جلوگیری از نظرات لینک‌های اسپم در نظر می‌گیرند. این رایج‌ترین مورد استفاده از لینک‌های نوفالو است.
• انجمن‌ها: انجمن‌ها مکان دیگری هستند که سایت‌های اسپم لینک‌های خود را در آن‌ها ارسال می‌کنند. استفاده از لینک‌های نوفالو در انجمن‌ها از ارسال نظرات اسپم جلوگیری می‌کند و محتوا را برای بازدیدکنندگان معتبر نگه می‌دارد.
• پیوندهای پولی: اگر برای یک لینک در یک مکان خاص هزینه می‌کنید، نباید به‌عنوان ترافیک پیوند ارگانیک به حساب بیاید. گوگل از استفاده یا تبلیغ پیوندهای پولی به‌عنوان پیوندهای ارگانیک را نمی‌پسندد.
• وب‌سایت‌های خارجی تایید شده: در زمان پیوند دادن به وب‌سایت های خارجی برای تایید، وابستگی یا حمایت مالی، بهتر است به‌جای پیوندهای dofollow از بک لینک‌های نوفالو استفاده کرد. این روش ماهیت تجاری پیوند را نشان می‌دهد.
• صفحات تکراری یا تولید خودکار: برای حفظ یکپارچگی سئوی سایت خود، از لینک نوفالو برای محتوای تکراری یا تولید خودکار مانند صفحاتی استفاده کنید که توسط پارامترهای URL از فیلترها ایجاد شده‌اند. این موضوع از هدر دادن منابع توسط موتورهای جستجو برای نمایه‌سازی صفحات بدون ارزش سایت جلوگیری می‌کند.

 

بهترین زمان برای استفاده از لینک نوفالو

 

 

نحوه بررسی وب‌سایت‌ها با استفاده از لینک‌ نوفالو

دنبال کردن بک لینک‌هایی که دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل را نقض می‌کنند، برای آینده وب‌سایت‌ها خطرناک است. این موضوع در مورد لینک‌های خروجی وب‌سایت که باید نوفالو شوند نیز صدق می‌کند. از سوی دیگر برخی لینک‌های داخلی نوفالو نیز می‌توانند عملکرد سئو سایت را تحت تاثیر قرار دهند. بر همین اساس باید بر اساس برخی راهکارها وب‌سایت‌ها را بررسی کرد و چنین دستورالعمل‌هایی را از بین برد.
راهکارهای بررسی وب‌سایت‌ها با استفاده از لینک نوفالو عبارت‌اند از:
• به دنبال بک لینک‌های دنبال شده با انکرهای سرشار از کلمات کلیدی باشید
• به دنبال بک لینک‌های حمایت شده باشید
• در وب‌سایت خود به دنبال لینک‌های خروجی دنبال شده با کلمات کلیدی باشید
• به دنبال لینک‌‌های حمایت شده در سایت خود بگردید
• به دنبال لینک‌های داخلی نوفالو باشید

 

فالو بودن و نوفالو بودن لینک ها با دو روش قابل تشخیص است:

1. View source در chrome و Mozila

با کلیک راست بر روی صفحه و انتخاب گزینه view source می توان تمامی کدهای هر صفحه از سایت را دید و برای دیدن لینک های نوفالو کافی است که با فشردن کلیدهای Ctrl + F کلمه‌ی No Follow را وارد کنید تا تمامی تگ های نوفالو را مشاهده کنید.

 

2. ابزار آنلاین No follow tools

No follow tools ابزاری آنلاین است که با وارد کردن آدرس و URL هر سایت و صفحه ای می توان تعداد لینک های داخلی، خارجی و نوفالو بودن لینک ها را متوجه شویم.

 

 

 

فالو بودن و نوفالو بودن لینک ها

 

 

فالو لینک چیست؟

لینک های فالو لینک هایی هستند که به صورت پیش فرض با ایجاد لینک ساخته می شوند. لینک های نوفالو را خود ما باید به صورت نوفالو ایجاد کنیم در نتیجه هر لینکی که ایجاد می کنیم در ابتدا به صورت فالو ساخته می شود.
با توجه به توضیحاتی که در ابتدا دادیم متوجه مفهوم لینک فالو هم شده اید. لینک های فالو نیز نوعی دیگر از لینک های خارجی هستند که سبب افزایش اعتبار سایت لینک گیرنده خواهند شد. اما به دلیل حساسیت گوگل به این نوع لینک سازی خارجی باید در لینک گرفتن این روش بسیار دقت به خرج داد.
این که از چه سایتی لینک می گیریم و سایت تا چه میزان با سایت ما مرتبط است از نظر گوگل قابل تشخیص است و معمولاً سایت هایی که لینک می فروشند برای بازه‌ زمانی‌ مشخصی لینک های شما را در سایت خود نگه می دارند و بعد از سپری شدن این زمان لینک ها برداشته می شود. همین کار باعث می شود که گوگل متوجه تقلبی بودن لینک ها شود و سایت را پنالتی کند.
در چنین شرایطی راه حل چیست؟ پیشنهاد می کنیم به جای خرید بک لینک به صورت فالو از لینک های نوفالو استفاده کنید و مطمئن باشید که تگ های نوفالو هم می توانند ورودی سایت را افزایش دهند و همین موضوع بر سئو سایت شما تأثیر خواهد گذاشت.
زمانی از لینک های فالو استفاده کنید که فقط قصد دارید امتیاز پیج رنک و اعتبار سایت را افزایش دهید و در غیر این صورت لینک های نوفالو هم می توانند به سئو سایت کمک کنند.

 

 

تفاوت لینک فالو و نوفالو

 

 

Referring domain چیست؟

برای لینک گرفتن از سایت ها و بلاگ ها هر دامینی تنها یک بار برای سایت شما به عنوان امتیاز محسوب می شود یعنی نباید یک سایت را تنها به عنوان سایت معتبر در نظر بگیرید و در این سایت 100 بک لینک قرار دهید بلکه باید 100 سایت معتبر پیدا کرده و در هر کدام یک لینک فالو یا نوفالو از سایت خود بگذارید.
Referring Domain به معنی لینک از یک دامنه است و اگر از یک دامنه یک یا چند لینک مختلف بگیریم در نهایت فقط یک اعتبار از آن دامنه دریافت کرده ایم و در اصطلاح یک Referring Domain گرفتیم.

 

تفاوت لینک فالو و نوفالو

بک لینک‌های فالو و نوفالو در ظاهر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند؛ اما تاثیر آن‌ها در سئو سایت متفاوت است. اصلی‌ترین تفاوت این دو نوع لینک در کد htlm آن‌ها خلاصه می‌شود. با نگاهی به منبع آن‌ها، خواهید دید که عبارتی با عنوان rel=”nofollow” در لینک نوفالو وجود دارد.
بااین‌حال مهم‌ترین تفاوت‌های لینک فالو و نوفالو‌ عبارت‌اند از:
• لینک‌‌های Dofollow در تعداد بک لینک سایت شما به حساب می‌آیند و به افزایش رتبه موتور جستجو و معتبرتر کردن دامنه شما کمک می‌کنند.
• لینک‌های Nofollow جزو تعداد بک لینک سایت شما محسوب نمی‌شوند و به‌طور‌کلی، گوگل از آن‌ها برای تعیین رتبه‌بندی موتورهای جستجو استفاده نمی‌کند.

 

تفاوت لینک فالو و نوفالو

 

نتیجه گیری

گوگل همان طور که لینک سازی غیر طبیعی را پنالتی می کند صریحاً اعلام کرده است که لینک ها را به عنوان یک معیار مهم برای ارزش دادن به سایت ها می داند. اما منظور از لینک سازی به این روش لینک هایی هستند که خود کاربران به دلیل مفید بودن و مرجع بودن سایت ایجاد می کنند نه لینک های مصنوعی. از آن جایی که کاربران نیز این کار را به ندرت انجام می دهند ما نیز برای لینک سازی باید رفتاری مشابه کاربران داشته باشیم؛ یعنی نه همه‌ی لینک ها را به صورت فالو بسازیم و نه همه لینک ها را به صورت نوفالو بسازیم.

 

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 76

7 دیدگاه برای “لینک فالو و لینک نوفالو چه کاربرد هایی دارند؟

    • مدیر وب گفته:

      بله قطعاً لینک های نوفالو هم بر سئو سایت تأثیر خواهند گذاشت با قرار دادن rel=”nofollow” در تگ لینک تنها مانع انتقال اعتبار به سایت لینک گرفته می شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *