،

انکرتکست و هر آنچه برای استفاده از آن باید بدانید

انکرتکست
4.7
(35)

انکرتکست چیست؟

انکرتکست متن قابل کلیکی است که در یک‌ هایپرلینک مشاهده می‌شود . اگر اینترنت را به عنوان یک بزرگراه فرض کنیم، انکر تکست‌ها مانند نشانه‌هایی برای خروجی‌های پیش رو هستند. آنها این خروجی‌ها را به موتورهای جستجو و کاربران وبسایت نشان می‌‌دهند.

در ابتدا دنیای سئو کاملا بهم ریخته و برای کاربر آزار دهنده بود. متخصصان سئوی کلاه سیاه، هر کار قابل تصوری را انجام می‌‌دادند تا صفحه‌های وب خود را به نتایج اول گوگل برسانند ، از جمله این کارها می‌توان به وارد کردن کلمات کلیدی بی ربط و ایجاد تعداد زیادی بک لینک نامرتبط اشاره کرد. این روش تا مدت‌ها کاملا کارساز بود، اما امروزه این ترفندهای قدیمی ‌دیگر کاربردی ندارند و قطعا نمی‌توانند نفعی برای سئوکاران داشته باشند. در حال حاضر ما با الگوریتم‌های بسیار پیچیده و و ظاهرا بی عیب گوگل مانند مرغ مگس‌خوار و پاندا رو به رو هستیم. این الگوریتم‌ها که ظاهرا بی عیب و اشکال به نظر می‌رسند، می‌توانند مشکلات زیادی برای بهینه سازی وبسایت شما بوجود آورند.
یکی از این الگوریتم‌ها بروز شده که با نام پنگوئن شناخته می‌شود، برای مدتی طولانی دنیای سئو را تحت تاثیر قرار داد. این الگوریتم به طور کلی در رابطه با چگونگی استفاده از بک‌لینک‌ها برای ارزیابی رتبه صفحات اینترنتی به کار می‌رود. با توجه به اینکه این الگوریتم بخشی از الگوریتم اصلی گوگل است، لذا انکرتکست‌های استفاده شده در بک‌لینک‌ها و پیوندهای داخلی وبسایت‌ها دارای اهمیت فراوانی می‌باشند. از این رو، در این راهنما قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه انکرتکست لینک‌های خود را بهینه کنید تا بر روی موتور‌های جستجو تاثیرات مثبتی بگذارد و موجب بهبود رتبه صفحات وب‌سایت شما در نتایج این موتورها شود. قبل از پرداختن به این موضوع شما باید بدانید که انکرتکست چیست، چگونه عمل می‌کند و چرا باید به آن بپردازیم؟
اگر به کدهای سایت خود نگاه کنید ، عبارت‌هایی را شبیه به این خواهید دید:

 

ساختار انکرتکست

 

این همان بخش از سایت شماست که گوگل آن را می‌بیند و همین عبارت است که به مرورگرهای وب و موتورهای جستجو لینک‌ها را نشان می‌دهد. هنگامی‌که یک کاربر بر روی لینکی کلیک کند، به صفحه مورد نظر هدایت می‌شود.
یک دلیل بسیار مهم برای تمرکز برندها بر این عنصر ساده وجود دارد .
در سال 2012 گوگل تصمیم گرفت که الگوریتم پنگوئن را وارد جهان سئو کند. پس از این تغییر، انکرتکست‌ها به سرعت به ساده‌ترین راه برای تعیین میزان اعتبار وبسایت‌ها تبدیل شدند. گوگل همچنین برای تشخیص آنکه آیا یک وبسایت بیش از حد بهینه‌سازی شده است نیز از بک لینک‌ها و انکر تکست‌های آنها استفاده می‌کند. با توجه به آنکه گوگل برای بهینه سازی بیش از حد جریمه‌هایی تعیین کرده است، لذا بیشتر می‌توان به اهمیت این عناصر در سئو پی برد.
از سال 2012 تا کنون، گوگل چندین مرتبه و در هر مرتبه به طرز چشمگیری الگوریتم پنگوئن را بروز کرده است که این موضوع باعث شده است هر بار برندهای تجاری بسیاری، افت‌های ترافیکی بزرگی را تجربه کنند.
در بیشتر موارد، افت‌های ترافیکی اینچنینی، کاهش درآمد و سوددهی را به همراه خواهند داشت و می‌توانند ضررهای زیادی را به شرکت‌ها وارد کرده و نام تجاری آنها را به خطر بیاندازند.
این تغییرات به 3.1 درصد از وبسایت‌هایی که انکر تکست‌های خود را بیش از حد بهینه سازی کرده بودند، آسیب رساند و فقط وبسایت‌های قدرتمند توانستند با هر بروزرسانی در عرصه‌ی رقابت باقی بمانند. دست کم می توان دریافت که انکرتکست‌های مورد استفاده در بک‌لینک‌ها، در آینده قابل پیش بینی اینترنت و سئو، می‌توانند عناصر مهمی باشند.
با بروزرسانی اخیر پنگوئن 4.0 در سال 2016، بازی یک بار دیگر تغییر کرد. گوگل اکنون به جای تمامی‌ یک سایت، فقط صفحاتی که از قوانینش تخطی کرده‌اند را مجازات می‌کند، اما به هر حال، این موضوع نیز می‌تواند ترافیک و درآمد یک وبسایت را در بلند مدت تحت تاثیر قرار دهد.
اکنون که می‌دانید انکر‌تکست‌ها چقدر برای ترافیک وبسایت‌ها مهم هستند، اجازه دهید تا راه‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی را که از طریق آنها می‌توانید انکر‌تکست بسازید را به شما آموزش دهیم.

 

انواع مختلف انکر‌تکست

روش های متنوعی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها انکر تکست‌های مختلفی را ایجاد کنید که این انکرتکست‌ها می‌توانند مفید و یا بی‌فایده باشند.

 

– انکرتکست‌های دقیقا مشابه

انکرتکست‌های دقیقا مشابه، زمانی بوجود می‌آیند که شما در جایگاه کلمات کلیدی هدف لینک‌ها، از عبارات دقیقا مشابه استفاده کنید.
در روزهای اولیه سئو، استفاده از انکرتکست‌های دقیقا مشابه در یک صفحه و به تعداد کافی، تقریبا تضمین می‌کرد که پست شما خوب عمل خواهد کرد و در موتورهای جستجو بازخورد خوبی خواهد داشت. این موضوع باعث شد که گوگل با وضع قوانینی، وبسایت هایی که از این شیوه استفاده می‌کردند را مجازات کند. با این وجود، می‌توان گفت این ایده هنوز هم ایده خوبی است و برخی اوقات می‌توان از آن استفاده کرد، اما به طور کلی توصیه می‌شود که از سایر انواع انکر‌تکست‌ها استفاده کنید.

 

 

انکرتکست‌های دقیقا مشابه

 

– انکرتکست‌های دارای تشابه جزئی

وقتی به عبارت لینک خود کلمات دیگری نیز اضافه می‌کنید، انکرتکست‌هایی با مطابقت جزئی به وجود می‌آیند. عبارات جدید باید تقریبا مشابه کلمات‌ کلیدی اصلی باشند. این یک روش مفید برای ساخت انکرتکست است، زیرا می‌توان کلمات کلیدی را بدون وجود خطر جریمه شدن، به طور موثری به کار برد. از این رو، گوگل نگاه بهتری به محتوایی که در صفحه‌ شما است خواهد داشت و نمی‌تواند برای دستکاری در الگوریتم و ارتکاب خطا، به شما مظنون شود. این یک روش بسیار توصیه شده برای افزایش قدرت صفحه شما است.

– انکر‌تکست برند

فقط حاوی عنوان وبسایت موردنظر است و یک راه امن و موثر دیگر برای ساخت یک انکر‌تکست قوی‌ است. این انکر تکست به گوگل نشان می‌دهد که شما در حال اشاره به سایر ابزار‌ها و سرویس‌های با کیفیت هستید. شما همیشه باید سعی کنید برند‌های دیگری را که در این زمینه به شما کمک می‌کنند پیدا کنید. از لینک دادن به یک نام تجاری دیگر، به خصوص با یک کلمه کلیدی مرتبط با آن، دریغ نکنید. تا زمانی که شما بیش از حد به آن نام تجاری لینک نداده‌اید، گوگل اینکار را به عنوان عملی سالم و قانونی در نظر می‌گیرد.

– انکرتکست خالی

اساسا فقط حاوی آدرس وبسایت است و اکثرا غیر مفید در نظر گرفته می‌شود. هنگام خواندن محتوا، این نوع انکرتکست بسیار ناخوشایند است. این انکرتکست‌ها می‌توانند کاربران را از وبسایت شما فراری داده و باعث پیشرفت وبسایت‌های رقیب شوند. همچنین ممکن است بازدید کنند‌گان را به این باور برساند که شما از لحاظ فنی آن طوری که باید حرفه ای نیستید. بنابراین تا حد ممکن، از درج این نوع انکر‌تکست‌ها خود‌داری کنید.

– انکر تکست عمومی

شما احتمالا بسیاری از این انکرتکست‌ها را دیده‌اید. آنها برای استفاده در جریان محتوای شما بسیار مناسب هستند و خیلی سریع به نتیجه می‌رسند. این انکر‌تکست‌ها همانطور که از نامشان پیداست، ساده و عمومی‌ هستند. وقتی می‌خواهید نظر مخاطبان خود را به یک منبع معتبر یا ابزار مفید جلب کنید، از این انکر‌تکست‌ها استفاده کنید، اما حتما به اندازه باشد.

 

 انکر تکست عمومی

 

– کلید واژه‌های نامتقارن فهرست معنایی یا LSI

این مورد ممکن است کمی پیچیده به نظر بیاید، اما در واقع یک زیر سیستم در موتورهای موتورهای جستجو است که آنها را قادر می‌سازد تا درک بهتری از موضوعات صفحات داشته باشند و بتوانند آنچه را که کاربران در نوار جستجو تایپ می‌کنند پیش‌بینی نمایند.
مثلا وقتی یک عبارت مثل «انکرتکست چیست» را در گوگل تایپ می‌کنیم، مجموعه‌ای از سایر گزینه‌های جستجوی محبوب برای ما تمایان می‌شود. ما می‌توانیم با استفاده از کلمات کلیدی LSI به عنوان انکر‌تکست به موتورهای جستجو کمک کنیم تا بتوانند موضوع صفحه‌ی موردنظر ما را بهتر درک کنند که این می‌تواند باعث بهبود رتبه‌ آن صفحه در نتایج جستجو شود.

 

کلید واژه‌های نامتقارن فهرست معنایی

 

– انکرتکست تصویری

می‌توانید از یک انکر تصویری برای کمک به کاربران وبسایت خود استفاده کنید. به طور معمول، استفاده از این روش به واسطه یک دکمه قابل کلیک انجام می‌شود و بسیار شبیه به یک آگهی است. در این موارد، گوگل، ابزار تگ تصویر شما را، به عنوان انکر‌تکست خواهد خواند و اگر شما یک ابزار تگ ایجاد نکرده باشید، گوگل آن را بدون انکر‌تکست در نظر می‌گیرد، که البته باید از این کار اجتناب کنید. این یک روش عالی برای متنوع کردن انکر‌تکست‌ها و استفاده از یک رویکرد متفاوت در این زمینه می‌باشد.

 

نکات مهم که درباره انکرتکست‌ها باید بدانید

اکنون که در مورد انواع مختلف انکرتکست بیشتر آموخته‌اید، وقت آن است که به یکسری نکات ساده و پایه‌ای بپردازیم که می‌توانند در ایجاد یک استراتژی پویا به شما کمک کنند.

نکته 1: از عبارات مرتبط با موضوع صفحه استفاده کنید

متاسفانه تصورات غلط زیادی درباره اینکه «چه انکر‌تکستی خوب است» وجود دارد. باید بدانیم که، مرتبط بودن مهمترین چیزی است که گوگل از شما می‌خواهد. این بدین معناست که انکر‌تکست شما باید از کلمات و عباراتی تشکیل شده باشد که به موضوع صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید نزدیک باشند.
مثلا فرض کنید شما شرکتی را اداره می‌کنید که خدمات بازاریابی محتوا برای کسب و کارهای کوچک را ارائه می‌دهد. اگر می‌خواهید بازدیدکنندگان سایت خود را به یک پست وبلاگ که در مورد اهمیت محتوا ایجاد کرده‌اید هدایت کنید، نیاز دارید که یک لینک بسازید و در این لینک، شما باید یک کلمه یا عبارت را که مرتبط با موضوع و محتوای پست موردنظر است، به عنوان انکر‌تکست خود قرار دهید. در غیر این صورت، گوگل این لینک را به عنوان دستکاری و محتوای بی ربط تشخیص داده و احتمالا سایت شما را جریمه خواهد کرد.
تصور کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر به جای یک پست وبلاگ ، لینک شما به یک صفحه که سعی در فروش عینک آفتابی دارد مرتبط باشد .
اگر می‌خواهید بازدیدکنندگان وبسایت به شما اعتماد کنند، باید به آنها اطمینان دهید که از شیوه‌های لینکدهی و منابعی‌ استفاده می‌کنید که به نفع آنهاست.
در یک مطالعه نشان داده شده است که داشتن حداقل یک کلیدواژه مرتبط با موضوع در انکرتکست، شانس کسب رتبه‌ بالاتر در نتایج جستجو را افزایش می‌دهد. این بدان معناست که گوگل برای یک انکر‌تکست دارای کلمات کلیدی مرتبط با موضوع محتوای صفحه موردنظر، ارزش زیادی قائل می‌شود. زیرا مادامی که شما سعی می‌کنید حداقل برخی از کلمات کلیدی انکرتکست‌هایتان مرتبط با موضوع باشند، گوگل می‌تواند سریعتر و آسانتر مطالب شما را رتبه‌بندی کند.

 

نکته 2: تنوع را در نظر بگیرید

اگر همیشه بخواهید انکرتکست‌های دقیقا مشابه داشته باشید، فیلتر هرزنامه گوگل وارد عمل شده و ممکن است شما را جریمه کند. همچنین اگر بخواهید فقط به نام های تجاری نیز پیوند داشته باشید، احتمالا اتفاق مشابهی برایتان خواهد افتاد. لذا برای ایجاد یک استراتژی انکر‌تکست‌ که به بهینه‌سازی وبسایتتان کمک ‌کند، باید بدانید که استفاده از یک رویکرد منحصر به فرد و متنوع بهترین روش برای انجام این کار است.
راهنماهای زیادی وجود دارند که به شما می‌گویند انواع انکر‌تکست‌ها را باید در چه نسبت‌هایی استفاده کنید. مشکلی که این نوع توصیه‌ها دارند این است که با توجه به تعداد فراوان توصیه‌کنندگان، انواع مختلفی از این راهنما‌ها بوجود آمده‌اند که گاها حتی با هم در تناقض‌اند. این موضوع شما را گیج خواهد کرد و سبب می‌شود که نتوانید تصمیم درستی بگیرید.
فرض کنید بین چندین توصیه متفاوت از افراد مختلف که سعی دارند شما را در بهینه‌سازی وبسایتتان یاری کنند گیر افتاده‌اید.
حرف کدام یک از آنها درست است؟
آیا اصلا هیچ یک از آنها درست می‌گویند؟
پاسخ این سوال به نتیجه مدنظر شما بستگی دارد، در هر موقعیتی، شما باید تلاش کنید تا بهترین روش ایجاد استراتژی انکر‌تکست را پیدا کرده و از آن استفاده کنید.

یک مطالعه در مورد اثرات پنگوئن 4.0 بر روی برندهای مختلف در اندازه‌های متفاوت انجام گرفته است که برخی از نتایج آن به شرح زیر است:

 

تنوع در انکرتکست

 

پس از بروزرسانی پنگوئن 4 ، برند اول، انکرتکست‌هایی را که کلمات کلیدی دقیقا مشابه داشتند را کاهش داده و LSI را افزایش داده است، این برند پس از اعمال تغییرات، به جایگاه قبلی خود در رتبه بندی گوگل برگشت و توانست به رنکینگ خود قبل از ارائه پنگوئن 4.0 برسد.
اکنون گراف بالا را با گراف زیر مقایسه کنید.

 

تنوع در استفاده از انکرتکست

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، این دو گراف تفاوت‌های زیادی با هم دارند و در برخورد با الگوریتم پنگوئن 4، شیوه‌های متفاوتی را اتخاذ کرده‌اند، اما با این وجود، هر دو توانستند جایگاه‌های خود را در نتایج جستجوی گوگل دوباره بدست بیاورند.
این چه معنایی برای انواع طرح‌های بهینه سازی انکر‌تکست دارد؟
پاسخ این است که اگر یک استراتژی برای یک برند خوب کار کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که برای برندهای دیگر نیز به همان مقدار کارآمد باشد. به علاوه، این واقعا کسل کننده است که سعی کنید دقیقا با استراتژی برند دیگری پیش بروید. با تمرکز بر روی آزمون و خطا، احتمال بیشتری برای رسیدن به نتایج بهتر در طولانی مدت وجود دارد.

نکته 3: انکرتکست‌های خود را تست و بررسی کنید

بررسی انکر‌تکست‌ها دارای اهمیت زیادی است، زیرا این تنها راه برای درک این موضوع است که انکرتکست‌ها چگونه می‌توانند بهینه‌سازی وبسایتتان را در طول زمان تحت تاثیر قرار ‌دهند.
توصیه می‌کنم برای شروع فرایند بررسی انکر‌تکست‌ها، از ابزار  Anchor Text Categorizer Tool که محصول کمپانی  Linkio است استفاده نمایید. این ابزار از شما می‌خواهد اطلاعات مختلفی در مورد محتوای خود، از جمله نشانی اینترنتی، عنوان صفحه، برند شما و کلمات کلیدی را وارد کنید. شما همچنین باید انکر‌تکست‌هایی که در محتوا استفاده می‌کنید را نیز دقیقا مشخص کنید تا نرم‌افزار بتواند با دقت کار خود را انجام دهد.
همچنین شما می‌توانید از ابزار SEMrush استفاده کنید، برای پیدا کردن اطلاعات لازم درباره‌ لینک‌هایی که به سایت شما می‌شوند، شما باید به تَب بک لینک در داشبورد SEMrush رفته و بر روی گزینه Anchors کلیک کنید، حالا شما می‌توانید ببینید که کدام عبارات توسط برند‌های دیگر وقتی که به سایت شما لینک دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به یاد داشته باشید که انکر‌تکست‌ها به طور گسترده‌ای توسط گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین برای سئو وبسایت شما یک موضوع حیاتی به شمار می‌روند.

 

 تست و بررسی انکرتکست

 

نتیجه گیری

انکر‌تکست‌ مفهوم جدیدی نیست، اما نمی‌توان این را بدین معنا دانست که مهم نمی‌باشد. از سال 2012، گوگل به انکر‌تکست‌ و بک‌لینک‌ اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. بنابراین بهتر است اطمینان حاصل کنید که همیشه در حال استفاده از بهترین رویکرد در این زمینه برای سئوی وبسایتتان هستید.
برندهای بسیاری در گذشته، به شدت تحت تاثیر پنگوئن قرار گرفتند و همیشه این احتمال وجود دارد که این الگوریتم دوباره به آن‌ها آسیب برساند.
تا زمانی که انکرتکست‌های وبسایت شما با موضوع صفحات لینک داده شده مرتبط باشند، یک علامت مثبت برای خزنده‌های گوگل به شمار می‌آیند.
همچنین بهتر است که استراتژی خود را بر اساس یافته‌هایتان پیاده‌سازی کنید. وقتی صحبت از یافته‌ها می‌شود باید خاطر نشان کرد، استفاده از ابزارهایی مانند Anchor Text Categorizer و  SEMrush، تضمین می‌کنند شما هیچ چیزی را در بهینه‌سازی انکرتکست‌های خود از قلم نخواهید انداخت.
با به کارگیری این توصیه‌ها شما می‌توانید که استراتژی انکر‌تکست خود را به اندازه کافی قوی کنید تا سئوی وبسایت تان را بهبود دهیدو از خطرات احتمالی آینده جلوگیری کنید.

شما چه استراتژی‌هایی را برای بهبود انکر‌تکست‌هایتان استفاده می‌کنید؟

 

 

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 35

2 دیدگاه برای “انکرتکست و هر آنچه برای استفاده از آن باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *