،

الگوریتم helpful content گوگل چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

الگوریتم helpful content
4.9
(9)

یکی از جدیدترین الگوریتم‌های گوگل الگوریتم helpful content است. همانطور که می‌دانید گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های خود تغییر داده و به روز رسانی می‌کند تا بتواند بهترین محتواها را انتخاب کرده و آن را به کاربران نمایش دهد. این الگوریتم به تازگی توسط گوگل معرفی شده و هدف آن حذف محتواهای غیر مفید است. اگر شما نیز در دنیای سئو و تولید محتوا فعال هستید، خواندن این مطلب برای شما بسیار مفید خواهد بود.

 

الگوریتم helpful content چیست؟

هدف بسیاری از سایت‌ها و نویسندگان محتوا تنها کسب رتبه‌های بالا در نتایج موتورهای جست و جو است. می‌دانیم در سال‌هایی که کلمه کلیدی به عنوان فاکتور اصلی امتیازدهی گوگل معرفی شد، سایت‌های بسیاری بدون توجه به کیفیت محتوا و با استفاده افراطی از کلمات کلیدی توانستند جایگاه بالایی در نتایج جست و جو به دست آورند. مدتی بعد گوگل برای رفع این مشکل الگوریتم پاندا را معرفی کرد. در حال حاضر نیز سایت‌های بسیاری هستند که محتوای خود را به شکل افراطی سئو محور نوشته و توجه چندانی به نیازهای کاربر ندارند. هدف اصلی گوگل آن است که بتواند مفید‌ترین و بهترین محتوا را در نتایج جست و جوی گوگل به کاربران نشان دهد، از این رو الگوریتم helpful content را معرفی کرده است.

 

این الگوریتم می‌تواند محتواهای کم ارزش یا بی ارزش را شناسایی کرده و آن‌ها را تشخیص دهد. با این کار به محتواهایی که کمکی به کاربر نکرده و باعث یک تجربه نامناسب خواهد شد، امتیاز کمتری خواهد داد. این الگوریتم همچنین به محتواهای با کیفیت کمک می‌کند بتوانند جایگاه بالایی در موتورهای جست وجو پیدا کرده و در صفحه اول به کاربران نشان داده شوند. زمان راه اندازی دقیق این الگوریتم هنوز مشخص نیست اما احتمالا در روزهای پایانی ماه اگوست انجام خواهد شد.

 

الگوریتم helpful content

 

الگوریتم helpful content چه محتواهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

در میان میلیون‌ها محتوای موجود در دنیای اینترنت، همگی آن‌ها تحت تاثیر این الگوریتم گوگل قرار خواهند گرفت. با این وجود انواع خاصی از محتواها بیش از انواع دیگر تحت تاثیر این الگوریتم قرار خواهند گرفت. چنین محتواهایی معمولا ویژگی های زیر را دارند:

 

 • با اضافه کردن جملات نامرتبط و غیرمفید، طولانی شده‌اند.
 • سایت‌هایی با موضوعات پراکنده و غیر مرتبط هستند.
 • توسط ابزارهای هوش مصنوعی نوشته شده‌اند.
 • توسط نویسنده گردآوری شده‌اند.

در میان موضوعات مختلف محتوا نیز معمولا موضوعات زیر بیشتر تحت تاثیر این الگوریتم قرار خواهند گرفت.

 

 • موضوعات هنری و سرگرمی
 • محتواهای مربوط به خرید اینترنتی
 • محتوای آموزش آنلاین

 

الگوریتم helpful content

 

عملکرد الگوریتم helpful content چگونه است؟

این الگوریتم در کنار دیگر الگوریتم‌های گوگل محتواهای یک سایت را بررسی کرده و به آن امتیاز می‌دهد. نکته مهم درباره عملکرد این الگوریتم آن است که تمامی محتواهای موجود در سایت توسط الگوریتم بررسی می‌شود. اگر گوگل یک یا چند محتوای شما را بی ارزش در نظر بگیرد، تمامی سایت را جریمه کرده و جریمه تنها به محتواهای مورد نظر محدود نمی‌شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل حتما محتواهای بی ارزش سایت خود را حذف یا بازنویسی کنید.

 

نکته دیگر آن که این الگوریتم نیز مانند دیگر الگوریتم‌های گوگل به طور خودکار و برپایه هوش مصنوعی عمل می‌کند. در نتیجه این الگوریتم تازه نفس با بررسی سایت‌های بیشتر هوشمندتر شده و توانایی رصد، شناسایی و تحلیل محتوا را ارتقا خواهد داد. در حال حاضر این الگوریتم تنها برای سایت‌های انگلیسی زبان فعال بوده و به زودی برای سایت‌ها با زبان‌های دیگر فعال می‌شود. این فاصله زمانی فرصت خوبی است تا قبل از آن که این الگوریتم به سایت‌های فارسی زبان نیز برسد، محتواهای کم ارزش و بی ارزش سایت خود را اصلاح کنید.

 

الگوریتم helpful content

 

فاکتورهای helpful content برای سنجش محتوا

احتمالا این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که گوگل چگونه مفید یا غیر مفید بودن یک محتوا را تشخیص خواهد داد؟ همانطور که در بالا نیز اشاره شد، این الگوریتم تازه کار بوده و به مرور قدرتمندتر خواهد شد. در حال حاضر این الگوریتم برای ارزش دهی به هر محتوا از چندین پرسش استفاده کرده و در هر متن به دنبال پاسخ آن‌ها خواهد گشت. از جمله مهم‌ترین این پرسش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • آیا محتوای شما خلاصه شده و رونوشت سایت‌های دیگر است یا چیز جدیدی به آن اضافه کرده‌اید؟
 • آیا محتوای سایت شما برای کاربران واقعا مفید است؟
 • آیا محتوای شما می‌تواند به سوالاتی که تا کنون پاسخی نداشته‌اند، پاسخ دهد؟
 • آیا هنگام انتخاب موضوع ترند بودن آن را در نظر می‎گیرید یا به دنبال تولید محتوا برای مخاطبان همیشگی و بالقوه خود هستید؟
 • آیا محتوایی که می‌نویسید در حوزه تخصصی شما است یا تنها به دلیل بالا بودن ترافیک و مخاطب آن را انتخاب کرده‌اید؟
 • آیا طول محتوا را براساس نیاز آن یا براساس استانداردهای سئو تعیین می‌کنید؟
 • محتواهای شما ماهیتی سطحی داشته یا توسط افراد متخصص در آن زمینه نوشته شده‌اند؟
 • آیا مقالات به خوبی از نظر ویرایشی و املا نگارش شده یا عجله‌ای بر روی سایت بارگذاری شده‌اند؟
 • آیا با توجه به ماهیت محتوا در آن از نمودارها، گزارشات، تحقیق و تحلیل استفاده شده است؟
 • آیا کاربران محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند؟
 • آیا محتواهای سایت شما مخاطب یا مخاطبان خاصی دارد؟
 • آیا محتوا توسط شخص یا هوش مصنوعی نوشته شده است؟
 • آیا در سایت موضوعات مختلف پوشش داده شده تا بتواند در حداقل یکی از آن‌ها رتبه بگیرد؟
 • و…

 

helpful content

 

چگونه محتوایی مناسب از نظر الگوریتم helpful content بنویسیم؟

بعد از آنکه با این الگوریتم و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم، می‌خواهیم بدانیم محتوای ما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا این الگوریتم آن را ارزشمند و مفید تشخیص دهد؟

 

از صحت اطلاعات مطمئن شوید

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در نگارش محتوا در نظر داشته باشید، ارائه اطلاعات صحیح به کاربران است. الگوریتم helpful content بر روی این موضوع حساسیت خاصی نشان داده است. بنابراین محتوایی بنویسید که از صحت منابع آن اطمینان کافی دارید و از نشر اکاذیب و اخبار دروغ صرفا برای کلیک بیشتر خودداری کنید.

 

به دنبال جامع‌ترین پاسخ به کاربران باشید

برای آن که بتوانید توجه مثبت این الگوریتم را به خود جلب کنید، در گام اول باید توجه خوانندگان را معطوف خود کنید. برای این کار باید سعی کنید به سوال کاربران بهترین و جامع‌ترین پاسخ را بدهید. خود را جای کاربر بگذارید، تمامی سوالات احتمالی او راجع به موضوع را حدس زده و برای آن‌ها یک پاسخ صحیح و مناسب انتشار دهید.

 

الگوریتم helpful content

 

اطلاعاتی فراتر از بدیهیات در اختیار مخاطبان خود قرار دهید

همانطور که در بخش بالا نیز اشاره شد، این الگوریتم محتواهای سطحی را جریمه خواهد کرد. از این رو برای نگارش محتوا پا از بدیهیات فراتر گذاشته و سراغ تجزیه و تحلیل بروید. برای مثال تصور کنید شما یک محتوا درباره راهنمای خرید گوشی یک مدل خاص می‌نویسید. اگر محتوای شما تنها یک بازنویسی از ویژگی های آن مدل گوشی از سایت‌های دیگر باشد، گوگل امتیاز کمی برای محتوای شما در نظر خواهد گرفت. در صورتی که اگر بتوانید هر ویژگی گوشی را تجزیه و تحلیل کنید، مشخص کنید که هر کدام از امکانات موجود مناسب چه افرادی است؟ تلفن همراه با گوشی‌هایی با همان رنج قیمت مقایسه کرده و اطلاعات مفید دیگری در اختیار کاربران قرار دهید، این الگوریتم امتیاز بالایی به شما خواهد داد.

 

عنوان را مناسب با محتوا انتخاب کنید

همانطور که می‌دانید انتخاب عنوان جذاب و گیرا یکی از فاکتورهای مهم در سئو محتوا است. این عنوان جذاب زمانی می‌تواند یک امتیاز بالای همه جانبه به دست آورد که به طور کامل با متن محتوا همخوانی داشته باشد. اگر تنها برای افزایش کلیک از یک عنوان نامرتبط اما جذاب استفاده کنید، این الگوریتم شما را جریمه خواهد کرد.

 

عنوان مناسب با محتوا

 

قواعد نگارشی و املا صحیح را جدی بگیرید

همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد، این الگوریتم برای امتیاز دهی به یک محتوا و سایت، علائم نگارشی و املایی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. از دید این الگوریتم محتوایی که بدون توجه به قواعد نگارشی و املا صحیح نوشته شده باشد، محتوایی عجله‌ای است که نمی‌تواند اطلاعات مفیدی را نیز در اختیار کاربران قرار دهد. از این رو حتما هنگام تولید محتوا املا صحیح کلمات و اصول نگارشی را در نظر داشته باشید.

 

از لینک دهی به صورت اصولی و به اندازه استفاده کنید

همانطور که می‌دانیم  یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در سئو لینک سازی است. برخی سئوکاران از این فاکتور به صورت افراطی استفاده می‌کنند. به این صورت که محتوای خود را در سایت‌های غیر مرتبط، بی ارزش یا سایت‌های پولی به صورت افراطی بک لینک می‌کنند. این کار نه تنها اعتبار محتوای سایت شما را بالا نبرده بلکه آن را به شدت تخریب خواهد کرد. برای آن که بتوانید از امتیاز مثبت بک لینک استفاده کنید حتما سراغ سایت‌های معتبر و مرتبط در زمینه سایت و محتوای خود رفته و برای یک محتوا از بیش از دو یا سه بک لینک خارجی استفاده کنید. استفاده به اندازه و مناسب از بک لینک داخلی نیز می‌تواند تاثیر مثبتی بر این الگوریتم گوگل داشته باشد.

 

لینک دهی فاکتور مهم در سئو

 

از نویسندگان متخصص در هر حوزه استفاده کنید

یکی دیگر از راهکارهایی که بتوانید محتوای ارزشمند تولید کنید آن است که در هر حوزه تخصصی از افراد متخصص در آن زمینه کمک بگیرید. در غیر این صورت محتوای شما یک محتوای سطحی خواهد بود که نمی‌تواند اطلاعات مفید و تخصصی در اختیار کاربران قرار دهد.

 

حوزه کاری سایت خود را تعیین کنید

یکی از فاکتورهایی که می‌تواند بر الگوریتم helpful content تاثیر منفی بگذارد آن است که شما در سایت خود محتواهای مختلف راجع به موضوعات گوناگون درج کنید. سایت‌هایی با موضوع‎ های مختلف نه تنها برای کاربران جذاب و قابل اعتماد نبوده بلکه موتورهای جست و جو را نیز گیج خواهد کرد. تصور گوگل درباره سایت‌های چند موضوعی آن است که برای دریافت رتبه در یک یا چند موضوع اقدام به نشر محتوا کرده‌اند که از نظر helpful content امتیاز منفی خواهد داشت.

 

محتواهای قدیمی را به روز کنید

در دنیای سئو نگارش محتوای جدید اهمیتی تقریبا یکسان با به روزرسانی محتواهای قدیم سایت دارد. به خصوص اگر در محتواهای قدیم خود تجربه کاربر را در نظر نگرفته ‎اید، حتما سراغ آن‌ها رفته و آن‌ها را برای ارائه اطلاعات مفید و کافی بازنویسی کنید.

 

بروز رسانی محتواهای قدیمی

 

آیا الگوریتم helpful content جز الگوریتم‌های اصلی گوگل است؟

باید بدانید که گوگل در معرفی این الگوریتم از کلمه سیگنال به جای جریمه استفاده کرده و درحال حاضر جز الگوریتم‌های اصلی گوگل به شمار نمی‌رود. البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که اغلب الگوریتم‌های دیگر گوگل مانند پاندا و پنگوئن نیز در ابتدا جز الگوریتم‌های اصلی نبوده و بعد از رشد کامل آن به الگوریتم‌های اصلی اضافه شده‌اند. بنابراین احتمال این تغییر برای الگوریتم helpful content نیز بسیار زیاد است.

 

اگر الگوریتم helpful content محتوای سایت را تحت تاثیر قرار داد، چه کنیم؟

در صورتی که سایت شما تحت تاثیر منفی این الگوریتم قرار بگیرد، اولین و مهم‌ترین اقدام حذف یا بازنویسی محتواهای غیر مفید سایت است. بنابراین در گام اول محتواهای غیر مفید و محتواهایی که پر از کلمات کلیدی تکراری است را شناسایی کرده و آن‌ها را اصلاح کنید. تاثیر منفی این الگوریتم می‌تواند تا چند ماه نیز ادامه داشته باشد اما طبق بررسی‌های انجام شده اگر Classifier تشخیص دهد شما محتوای غیر مفید خود را حذف یا بازنویسی کردید، تاثیر منفی الگوریتم بر روی محتوا را از بین خواهد برد.

 

الگوریتم helpful content

 

جمع بندی

الگوریتم helpful content یکی از الگوریتم‌های جدید گوگل است که بر روی شناسایی محتواهای مفید و غیر مفید از دید کاربر تمرکز خواهد کرد. هدف این الگوریتم شناسایی محتواهای ارزشمند و امتیازدهی مثبت به آن‌ها و شناسایی محتواهای غیر مفید است. با اعمال این الگوریتم کاربران می‌توانند در زمان کوتاه‌تری مفید‌ترین وبهترین پاسخ را برای پرسش‌های خود در گوگل به دست آورند.

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *