،

پیج اتوریتی یا Page Authority چیست و چه تأثیری در سئو دارد؟

پیج آتوریتی
4.6
(27)

پیج اتوریتی چیست؟ صرف نظر از برخی افراد که صرفاً به دنبال بالا بردن اطلاعات عمومی خود هستند، بیشتر ما به دلیل دیگری اینجا هستیم و این مقاله را در کنار هم می‌خوانیم: اینکه ببینیم چطور می‌شود بیشتر دیده شد. دنیای دیجیتال مارکتینگ همین دنیای دیده شدن هاست. پیشتر صرف نظر از اینکه مطالب سایت شما چه بود صرفاً بدلیل اینکه پول زیادی صرف تبلیغات می‌کردید می‌توانستید بیشتر دیده شوید و با بیشتر دیده شدن به هدف‌های خود برسید. اما مدتیست که دیگر تبلیغات علاج کار نیست، هرچند کمک خوبی برای شهرت است اما کافی نیست. دنیای مجازی ساز و کار خاص خود را می طلبد و این ساز و کار با سئو که راه دیده شدن در موتورهای جستجو و مهمترین آنها یعنی گوگل را به ما نشان می‌دهد معنا پیدا می‌کند. پیج اتوریتی هم در سئوی سایت است که معنا پیدا می‌کند.

بنا به گفته دکتر اندی ویلیامز که از ابتدای بحث سئو در این بازار تجربه تدریس و تالیف دارد سئو از چهار رکن اصلی تشکیل شده است:

 

 1. کیفیت محتوا
 2. سازماندهی سایت
 3. اعتبار سایت

و بالاخره

4.حس بازدیدکننده از بازدید سایت

 

page authority

 

حالا فرض کنید ابزاری باشد که روی حداقل سه رکن از چهار رکن گفته شده اثر مثبت داشته باشد. چه چیزی بهتر از این برای دیده شدن سراغ دارید؟
خبر خوب اینکه این ابزار واقعا وجود دارد و نام آن پیج آتوریتی یا اعتبار صفحه است. ما در این مقاله‌ی مدیر وب سعی داریم رازهای پیچ آتوریتی را در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهیم. اما مثل هرچیز دیگری باید ابتدا ببینیم اصلا این پیچ آتوریتی چیست و به چه کار می‌آید.

 

 

پیچ آتوریتی چیست؟

در دنیای وب گروه‌هایی هستند که در کنار گوگل به دنبال بهبود فضای وب هستند به شکلی که آنچه وب عرضه می‌کند اطلاعات مفیدی باشد که دنبالش هستیم نه پرت و پلاهای تبلیغاتی که بیشتر از اینکه چیزی به ما عرضه کنند چشم‌های ما را خسته می‌کنند و وقتمان را هدر می‌دهند. یکی از گروه‌های سودمند وب گروه موز (MOZ) است که در زمینه سئو فعالیت می‌کند و طبیعی است برای بهبود کارش به دنبال راهکارها و استانداردهایی می‌گردد که بر اساس آن سایت‌ها و مطالب مفید از غیر مفید متمایز شوند. یکی از راهکارهای اندازه‌گیری سودمندی محتوا در وب پیج آتوریتی (Page Authority) است که گروه موز آنرا معرفی کرده است.

در دنیای بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو، پیج آتوریتی امتیازی است که موتورهای جستجو به یک صفحه وب می‌دهند. این امتیاز هرچقدر بالاتر باشد بهتر است و مفهوم بالا بودن امتیاز پیج آتوریتی صفحه، بالا رفتن احتمال دیده شدن در بالای صفحه جستجوی گوگل است.

 

پیج آتوریتی چیست

 

شباهت‌ها و تفاوت‌های پیج آتوریتی و دامین آتوریتی

پیج آتوریتی (Page Authority) مانند Domain Authority است منتها به جای چک کردن اعتبار کلی سایت اعتبار صفحات سایت را به شکل جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهد و بسته به لینک‌هایی که به صفحه موردنظر داده شده نمره‌هایی از یک تا 100 به آن صفحه می‌دهد.
هرچه نمره داده شده بالاتر باشد بهتر است. این مقیاس نسبت به دامین آتوریتی به آنچه گوگل اندازه‌گیری می‌کند نزدیکتر است و با استفاده از الگوریتمی سعی می‌کند از الگوریتم گوگل تقلید کند.
با این وجود کمتر از Page Authority استفاده می‌شود. اما چرا؟ به این دلیل ساده که دامین آتوریتی به کل سایت یک نمره می‌دهد اما پیج آتوریتی باید برای هر صفحه به شکل جداگانه محاسبه شود.

 

 

پیج آتوریتی مهمتر است یا دامین آتوریتی؟

سوالی که پیش می‌آید این است که در دنیای سئو پیج آتوریتی مهمتر است یا دامین آتوریتی؟ البته هردو این مقوله‌ها اهمیت فراوانی دارند اما حقیقت ماجرا این است که اهمیت پیج آتوریتی تا آنجاست که پل هار، یکی از مهندسین ارشد گوگل که در زمینه کیفیت جستجو فعالیت می‌کند، در سال 2020 فاش کرد که گوگل در واقع اصلاً چیزیی شبیه دامین آتوریتی را اندازه‌گیری نمی‌کند و به جای اینکه روی دامین آتوریتی سایت‌هایی مانند یوتیوب، وردپرس و تامبلر متمرکز شود به صفحات آن سایت‌ها دقت می‌کند. برای همین نباید اشتباهی که بسیاری مدیران وب و سئو کاران مرتکب می‌شوند را تکرار کنیم و بیش از حد روی دامین آتوریتی متمرکز شویم.

 

پیج آتوریتی چیست

 

محدوده امتیازدهی پیج آتوریتی به چه ترتیب است؟

هر صفحه می‌تواند نمره‌ای بین ۱ تا ۱۰۰ داشته باشد. همانطور که گفتیم هرچه بالاتر بهتر!

 

پیج آتوریتی به چه ترتیبی محاسبه می‌شود؟

گروه موز برای محاسبه امتیاز پیج آتوریتی بیش از چهل فاکتور رتبه بندی را لحاظ می‌کند. این فاکتورها مواردی چون تعداد بک لینک‌های با کیفیت که به محتوا اشاره می‌کنند، کیفیت محتوا، چگالی واژه‌های کلیدی، ترافیک صفحه و سایت، رفتار بازدیدکننده و بسیاری موارد را در برمی‌گیرند.

هر صفحه‌ای که نمره بالای ۹۰ بگیرد درجه A+ را از طرف موز خواهد گرفت.

برای اینکه امتیاز پیج آتوریتی محتوای خود را دریافت کنید به آدرس زیر بروید:

https://smallseotools.com/page-authority-checker

 

ابزار چک کردن پیج آتوریتی

 

چگونه امتیاز پیج آتوریتی صفحه سایت خود را بالا ببریم؟

پیام گوگل به ما سئو کاران این است که: “صفحه‌های سایتتان را برای کاربران بسازید نه برای موتورهای جستجو”. با توجه به اینکه الگوریتم‌های ریاضی پیج آتوریتی بشدت توسط گوگل محافظت می‌شوند تا وب مسترها با آگاهی از این الگوریتم‌ها آنها را اصطلاحا دور نزنند ناچاریم به تجربه سئو کاران حرفه‌ای که موفقیتی در این زمینه کسب کرده‌اند تکیه کنیم تا بتوانیم موفق شویم. فاکتورهایی هستند که کمک می‌کنند در صفحه اول جستجوی گوگل ظاهر شویم. شاید مهمترین فاکتور در این میان PageRank باشد که امتیازی است که نمایش دهنده تعداد ارجاعات صفحات مهم وب به صفحه وبی خاص است. فاکتور مهم بعدی که روی پیج رنک صفحه وب اثر می‌گذارد اعتبار سایتی است که آن صفحه وب را در خود دارد. مطمئنا اعتباری که یک سایت مشهور و معتبر خبری دارد بیش از اعتبار یک وبلاگ دور افتاده است. برای همین گوگل به سایتی که اعتبار بیشتری دارد امتیاز بیشتری خواهد داد.

 

چگونه پیج آتوریتی صفحه سایت خود را بالا ببریم

 

راهکارهایی برای کسب اعتبار و بالا رفتن پیج آتوریتی

برای اینکه امتیاز پیج آتوریتی شما بالا برود باید هدفی روشن برای خود تعیین کنید. هرچه هدفتان روشن تر و مشخص تر باشد بهتر می‌توانید عمل کنید.
برای کسب امتیاز بالای پیج آتوریتی استراتژی‌های زیر بسیار کاربردی هستند:

 

1.لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ راهی است برای ایجاد لینک‌هایی به سایت ما و بدست آوردن بک لینک به سایتمان از سایتی دیگر. اینکار آتوریتی یا همان اعتبار ما را افزایش خواهد داد. اگر محتوای ما عالی باشد خواننده صفحات ما با معرفی سایت و مطلبمان به شکل رایگان اینکار را برای ما خواهد کرد اما خب اینکار زمانبر خواهد بود. اما روش‌هایی برای تسریع این عمل هم وجود دارد.
یکی از این راه‌ها بک لینک‌ها هستند. بک لینک‌ها باعث می‌شوند اعتماد به سایت ما بیشتر شود اما برای اینکه نتیجه مطلوب باشد هر یک مدت یکبار باید به دنبال بک لینک‌های جدید باشید چون وقتی بک لینکی کهنه شد گوگل به آن اهمیت کمتری خواهد داد.
راه دوم راهی عجیب و غیر منطقی به نظر می‌رسد اما هرچیز عجیب و غیر منطقی ممکن است در ظاهر غیر منطقی جلوه کند. این راه همکاری با رقیبانتان است. همکاری با رقیب به رشد هردوی شما کمک خواهد کرد و شما را به شکل شبکه‌ای بزرگ و مرتبط باهم جلوه خواهد داد و اعتبار هردوی شما را بالاتر خواهد برد.

 

لینک بیلدینگ

 

۲. پست‌های مهمان

پست‌های مهمان هم می‌توانند پیج آتوریتی شما را افزایش دهند. هربار که مقاله‌ای را در جایی منتشر می‌کنید که محتوای آن با سایت شما در ارتباط است می‌توانید در جایی از آن مقاله بک لینکی به سایت خودتان بدهید تا اگر کاربری خواست اطلاعات بیشتری درباره آن موضوع کسب کند به سایت شما مراجعه کند. به این شکل سایت شما بعنوان سایتی مرجع و معتبر شناخته خواهد شد و مورد توجه قرار خواهد گرفت. به این شکل سایت‌های معتبر هم محتوای شما را به اشتراک گذاشته و بر اعتبار شما افزوده خواهد شد.
البته ذکر یک نکته هم در اینجا ضروریست: روی این بخش انرژی بیش از حدی نگذارید چون با اینکه این کار ترافیک سایت شما را بالاتر خواهد برد اما الگوریتم جدید گوگل که در ماه می ۲۰۲۲ تدوین شده حواسش به این تاکتیک هست و رتبه شما را با خساست بالا خواهد برد.

 

بهبود پیج آتوریتی

 

۳. فیدهای RSS

فیدهای RSS اطلاعاتی را منتشر می‌کند که معمولاْ بروزرسانی می‌شوند. پس بهتر است سایت خود را عضو فیدهای RSS کنید تا هر زمان که مطلب تازه‌ای در سایت قرار دادید این موضوع به کاربران آن فیدها اعلام شود. به این شکل بدون هزینه، تبلیغ محتوای سایت خود را کرده‌اید!

 

4. انجمن ها

از انجمن ها (فوروم‌ها) به نفع خود استفاده کنید. بسیاری از سایت‌های معتبر و مورد اعتماد سایت‌هایی هستند که یا فوروم هستند و یا بخش فوروم دارند. وقتی در این سایت‌ها به سوالات کاربران پاسخ دهید می‌توانید برای توضیحات بیشتر در مورد مساله‌ای آنها را به سایت خود دعوت کنید. به این شکل روبات‌های وب یا همان خزنده‌های وب لینک شما را یافته و کاربرانی که دنبال پاسخ به سوالی خاص هستند را به شکل ارگانیک به وب سایت شما هدایت خواهند کرد.
تالارهای گفتگو تقریباْ در مورد هرچیزی که فکرش را بکنید مطلب و صفحه پرسش و پاسخ دارند. کافیست به آنها بیشتر توجه کنید و با فعالیت بیشتر و معرفی وب سایت خود شاهد بالا رفتن ترافیک سایت خود باشید.

 

فروم و انجمن

 

5. دایرکتوری ها

دایرکتوری‌های وب به شکل دفترچه تلفن کار می‌کنند. کاربران داخل سایت‌های پرسش و پاسخی که به شکل دایرکتوری و کاتالوگ هستند می‌گردند و اگر در دسته بندی‌های آنها سایت شما هم به عنوان منبع ذکر شده باشد همین کافیست که شاهد بالا رفتن ترافیک سایت خود باشید. هرچند چون این دایرکتوری‌ها توسط انسان‌ها به روز می‌شوند باید صبور باشید که این روش قدیمی اما هنوز هم کارساز بتواند شما را به دیگران معرفی کند.

 

چرا سایت من مثل سابق نیست؟

ممکن است پیشتر رتبه سایت یا صفحه شما بالاتر بوده و اصطلاحا پیج آتوریتی فوق العاده‌ای داشته اید اما اخیرا با وجود اینکه همه چیز بنظر درست است رتبه شما نزول کرده باشد. یکی از دلایل این موضوع این است که ممکن است سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند رتبه‌ی قبل را نداشته باشند و اعتبار آنها به دلایلی کم شده باشد. در این حال تمام سایت‌هایی که با آن سایت‌ها مرتبط هستند هم افت رتبه خواهند داشت. به همین دلیل همیشه دنبال بک لینک گرفتن از سایت‌های جدید و معتبر باشید و به گذشته اکتفا نکنید.

ضمناْ باید این را هم در نظر داشته باشید که رشد آرام آرام و متعادل شکل می‌گیرد. اگر سایت شما قبلا رتبه مناسبی داشته اما با کارهایی مثل هک سئو (سئوی کلاه سیاه) سعی کنید سریع رتبه خود را بالاتر ببرید ممکن است سایت شما به عنوان سایتی مشکوک علامت گذاری شده و دامین آتوریتی و پیج آتوریتی شما کاهش یابد.

 

افزایش پیج آتوریتی

 

عوامل داخلی موثر بر پیج آتوریتی

موارد زیر که فهرست وار بیان شده‌اند به شکل جزئی‌تری روش‌های بهبود پیج آتوریتی را به ما خواهند آموخت:

  • محتوای صفحه باید روی موضوعی خاص متمرکز باشد، حاوی ترکیب مناسبی از متن و عکس و ویدئو و تبلیغات باشد و لینک دادن به آن ساده باشد.
  • واژه‌های کلیدی باید در جای طبیعی خود آمده باشند و در خدمت جستجوی یک موضوع و مشتقات آن موضوع باشند نه اینکه موضوعات بی ربط و متعددی را شامل شوند.
  • URL صفحه باید شامل واژه‌های کلیدی مرتبط باشد و ریدایرکت به لینکی دیگر نباشد.
  • صفحه باید به منابع معتبر لینک شود و محتوای مرتبط را در اختیار مراجعه کننده قرار دهد.
  • صفحه به سرعت بارگذاری شود. حوصله‌ها کم شده پس هرچه سریعتر بهتر!
  • صفحه در تمام مرورگرها بخوبی رندر شده و در موبایل‌ها هم بخوبی دیده شود.
  • صفحه در سایتی باشد که مرتب بوده و دسته بندی‌های دقیقی داشته باشد و پیمایش در سایت بخوبی انجام شود.
  • بخش‌های صفحه بخوبی مشخص شوند (هدر، منو، محتوا، تبلیغات و پاورقی‌ها). ضمناْ از فضاهای خالی هم در جای خود استفاده شود.
  • سایتی که محتوا در‌آن قرار دارد سایتی بزرگ و معتبر باشد که به طور منظم محتوای جدید منتشر می‌کند.

 

عوامل داخلی موثر بر پیج آتوریتی

 

چه چیزهایی درون سایت پیج آتوریتی ما را خراب می‌کنند؟

 • صفحاتی که خطاهای HTML داشته باشند.
 • واژه‌های کلیدی که به شکل غیر طبیعی در جای جای متن آمده باشند. به این ویژگی کی ورد استافینگ می‌گویند.
 • لینک‌های موجود در صفحه خطای ۴۰۴ (موجود نبودن محتوای مقصد) برگردانند.
 • صفحه محتوایی ندارد و یا حاوی تکرار بیش از حد و بی معنی واژه‌های کلیدی است.
 • محتوای پست در پست‌های دیگر هم تکرار شده باشد.
 • محتوای پست کوتاه باشد.
 • محتوای صفحه تبلیغاتی و به شکل رپرتاژ آگهی باشد.
 • محتوای صفحه‌ای که به کاربر داده می‌شود با محتوایی که به خورد موتورهای جستجو داده می‌شود متفاوت باشد. به این تکنیک منفی کلاکینگ می‌گویند.
 • عناصر صفحه به منظور دیگری خارج از انتظار کاربر عمل کنند (مثلا ویدئویی نامرتبط با نام و عنوان ویدئو)
 • صفحه حاوی متن یا پیوندهای مخفی باشد.

 

page-authority

 

عوامل خارجی موثر بر پیج آتوریتی

موارد زیر فهرستی از عواملی هستند که وب سایت‌های دیگر روی پیج آتوریتی ما تاثیر مثبت می‌گذارند:

 • به صفحه ما پیوندهایی از طرف وب سایت‌های معتبر ارائه شده باشد.
 • لینک‌هایی که به صفحه ما اشاره می‌کنند حاوی واژه‌های کلیدی ما و دیگر واژه‌های کلیدی مرتبط باشند.
 • صفحه ما در شبکه‌های اجتماعی توسط افراد معتبر و اینفلوئنسرها معرفی یا تبلیغ شده باشند.
 • وب سایت صفحه ما به عنوان مرجع شناخته شده باشد.

چه چیزهایی از بیرون سایت پیج آتوریتی ما را خراب می‌کنند؟

 • لینک‌های ورودی به صفحه از وب سایت‌های بی کیفیت و اسپم
 • وب سایتی که محتوا درون آن قرار دارد وب سایت معتبری نباشد.

 

امتیاز پیج آتوریتی را کدام مراجع به صفحات ما می‌دهند؟

اینکه بدانیم کدام مرجع امتیاز پیج آتوریتی را به ما می‌دهد به ما کمک می‌کند بدانیم رتبه بندی‌ها به چه شکلی عمل می‌کنند و به این شکل می‌توانیم موقعیت سایتمان را بهتر کنیم.
نکته مهمی که باید در ذهن داشته باشید این است که پیج آتوریتی مستقیما به معنای رتبه بندی گوگل نیست بلکه گوگل برای رتبه بندی فاکتورهای متعددی را در نظر می‌گیرد که پیج آتوریتی یکی از آنهاست.

گروه موز گروهی است که امتیاز پیج آتوریتی را تعیین می‌کند. این امتیازدهی خواهرخوانده سرویس پیج رنک گوگل است و در دنیای تولید محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد.
این روزها موتورهای جستجویی نظیر گوگل برای آنالیز صفحات وب سایت‌ها و رتبه بندی آنها از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا ارزش مطالب سایت مشخص شود. مثلا مغز متفکر سیستم رتبه بندی گوگل از بیش از ۲۰۰ سیگنال استفاده می‌کند تا رتبه و ارزش صفحه را مشخص سازد. ارزش هر کدام از این سیگنال‌ها هم تا به حال فاش نشده است اما موارد ۵ گانه‌ای که در بالا به آنها اشاره کردیم مهمترین سیگنال‌های رتبه بندی محسوب می‌شوند. در واقع کار موتورهای جستجویی نظیر گوگل این است که با این همه سیگنال بتواند تا حد امکان به شکلی شبیه انسانی عمل کند که محتوایی را می‌خواند و از آن برداشت مثبت یا منفی می‌کند.

 

پیج آتوریتی

 

سخن آخر

پیج آتوریتی و دامین آتوریتی مشابه هم هستند. پیج آتوریتی موفقیت محتوای شما را از نظر موفقیت در جستجوی واژه‌های کلیدی بررسی و رتبه بندی می‌کند. دامین آتوریتی هم سایت ما را در مقایسه با سایت‌های دیگر رتبه بندی می‌کند.
با کسب بک لینک از سایت‌های معتبر و مورد اعتماد گوگل می‌توانیم آتوریتی سایت خود را افزایش دهیم. هرچه تعداد این سایت‌های مورد اعتماد که سایت ما را معرفی و یا به آن بک لینک می‌دهند بیشتر باشد دامین آتوریتی و پیج آتوریتی سایت و محتوای سایت ما بهبود خواهد یافت

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 27

8 دیدگاه برای “پیج اتوریتی یا Page Authority چیست و چه تأثیری در سئو دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *