دوره غیرحضوری جادوی سئو 2020 چند روز دیگر آغاز می‌شود! ثبت‌نام کردید؟

CDN چیست و چه تاثیری در سئو و امنیت سایت دارد؟

CDN چیست و چه تاثیری در سئو و امنیت سایت دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/04/31 11 نظر 3,541 بازدید

تا به حال نام CDN یا Content Delivery Network را شنیده اید؟ آیا می دانید که تأثیرگزاری این سیستم بر روی سرعت بارگذاری و بهینه سازی یک وب سایت چقدر است؟ در این مقاله به معرفی سیستم CDN و مزایای آن در SEO و بهینه سازی وب سایت می پردازیم.

در این موضوع تردیدی نیست که سرعت بارگذاری یک وب سایت تأثیر بسیار مثبتی روی رتبه بندی موتورهای جستجو دارد. بنابراین شما به عنوان یک وب مستر باید همیشه و در همه حال دنبال راهی برای افزایش سرعت بارگذاری وب سایت خود باشید. در بحث بهینه سازی وب سایت ها، راه و روش های گوناگونی برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب ارائه شده است. اما مبحث نسبتاً جدیدی که تأثیر شگفت انگیزی در این زمینه دارد و از قضا کمتر مورد توجه قرار گرفته است، مبحث CDN یا Content Delivery Network (به فارسی شبکه توزیع یا تحویل محتوا) می باشد.

اغلب وب مسترها حتی با این سیستم آشنایی هم ندارند. سیستم CDN راهی بهینه شده برای توزیع و انتشار محتوا در وب سایت ها برای تمامی نقاط جهان می باشد که مزایای بسیاری دارد. در ادامه با این سیستم کارآمد آشنا می شویم و به این سؤال مهم پاسخ می دهیم که چرا استفاده از شبکه توزیع محتوا در سئو و بهینه سازی وب سایت ها مؤثر است.

مقاله پیشنهادی: 9 نکته مهم و ضروری سئو برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

CDN


CDN یا شبکه تحویل محتوا چیست؟

CDN ها مجموعه ای از سرورها و شبکه های به هم متصل می باشند که دیتاسنترهای آنان در نقاط مختلف دنیا قرار دارند. این سرورها درست مثل یک شبکه زنجیر شده به یکدیگر بوده و به همدیگر متصل هستند. محتوای موجود در اینترنت که در وب سایت های مختلف وجود دارند، در این سرورها به چرخش در می آیند. هدف اصلی از تولید این سیستم، کاهش زمان دسترسی به سرورها در نقاط مختلف دنیا می باشد.

برای مثال، یک وب سایت انگلیسی محتوای خود را در سرورهایش که در انگلیس هستند ذخیره سازی کرده است. در حالت عادی و بدون استفاده از سیستم CDN کاربران ایرانی برای دسترسی به این محتوا می بایست زمان بیشتری را به خاطر فاصله زیاد بین کلاینت و سرور صبر کنند. اما اگر در این شرایط از سیستم CDN استفاده شود، نزدیک ترین سرور به کلاینت انتخاب شده و محتوا از طریق آن سرور در دسترس کاربر قرار می گیرد. ممکن است این سرورها در یکی از کشورهای همسایه ایران مثل روسیه، ترکیه و ... باشند. با توجه به گستردگی سرویس های سی دی ان ، شما در هر جای دنیا که باشید به هر حال یک سرور نزدیک به شما نیز پیدا می شود که در شبکه CDN حضور داشته باشد.

در این صورت سرعت ارسال و دریافت اطلاعات به مراتب بیشتر می شود. این سیستم در حال شکوفایی جایگاه خود را به خوبی تثبیت کرده است و هم اکنون وب سایت ها و کمپانی های معتبر زیادی از آن استفاده می کنند. در ایران نیز وب سایت های گوناگونی از این سیستم بهره مند شده اند. در واقع اگر هدف شما تجارت جهانی باشد، مجبور هستید برای افزایش سرعت مبادله اطلاعات از سی دی ان های معتبر استفاده کنید. شما با استفاده از شبکه های تحویل محتوا می توانید در کسری از ثانیه اطلاعات خود را به نقاط مختلف دنیا ارسال کنید و بالطبع طیف گسترده تری از کاربران را هدف قرار دهید.


CDN ها چگونه کار می کنند؟

CDN ها در واقع سرورهایی هستند که به صورت یک شبکه زنجیری موسوم به POP به یکدیگر متصل هستند. هر کدام از این سرورها در نقطه ای از کره زمین با موقعیت جغرافیایی متفاوت قرار دارند. تعداد کافی این سرورها باعث می شود تا کل کره زمین تحت پوشش این شبکه قرار بگیرد. سروری که از دیگر سرورها به موقعیت جغرافیایی یک کاربر نزدیک باشد را سرور لبه یا Edge Server می نامند. زمانی که یک کاربر درخواست دریافت محتوا از یک وب سایت می کند، در واقع به نزدیک ترین سرور یا همان سرور لبه متصل می شود.

تمامی سرورها همه اطلاعات و محتوای وب سایت مذکور را به صورت کش شده در خود ذخیره کرده اند تا در کمترین زمان ممکن آن را ارائه کنند. به این ترتیب دیگر نگرانی افت سرعت بارگذاری وب سایت ها و یا دانلود محتوا از سرورهای دور وجود نخواهد داشت. اما این افزایش سرعت ارتباطات بین سرورها چه مزایایی دارد؟

CDN Edge Server

مزایای استفاده از CDN :

 • افزایش قابل ملاحظه سرعت بارگذاری وب سایت شما در تمام نقاط دنیا (به خصوص برای موبایل ها)
 • افزایش سرعت بارگذاری و دانلود محتوای آپلود شده در سرورهای شما برای کاربران
 • بهینه سازی و عملکرد بهتر یک وب سایت برای نمایش محتوای بصری مثل تصاویر
 • افزایش چشم گیر پهنای باند و کاهش تعداد ارتباطات از طریق یک کانال و در نتیجه عدم افت سرعت وب سایت
 • عدم مواجه شدن با ترافیک های سنگین به خاطر وجود سرورهای مختلف به ازای یک سرور
 • افزایش چشم گیر پایداری یک وب سایت
 • افزایش امنیت اطلاعات و کاهش خطرات حملات سایبری
 • کاهش مدت زمان لودینگ و بافرینگ (Buffering) ویدئوهای آنلاین
 • عملکرد بهتر در بخش های مختلف وب سایت به ویژه تجربه کاربری (UX)
 • هزینه کم راه اندازی و استفاده

 

شبکه تحویل محتوا CDN


CDN ها به شما این امکان را می دهند تا اطلاعات وب سایت خود را به صورت موقت (Cached) روی نزدیک ترین سرور ذخیره کنید تا کاربران شما در اسرع وقت به آن ها دست پیدا کرده و معطل دریافت اطلاعات از سرور اصلی نشوند. این موضوع باعث می شود تا اطلاعات و محتوای یک وب سایت بدون اینکه نیاز باشد از مقصد اصلی (سرور اصلی) ارسال شود، در کمترین زمان ممکن در تمام دنیا در دسترس هر کسی قرار بگیرد.

از دیگر مزایای CDN ها این است که محتوای ذخیره شده شما در سرورهای CDN به طور منظم ویرایش و به روز می شوند. این شبکه ها به صورت خودکار محتوای جدید را به سیستم اضافه می کنند. این یعنی دسترسی به تمام بخش های یک وب سایت در کمترین زمان امکان پذیر خواهد بود.


CDN چطور به SEO کمک می کند؟

همانطور که پیش از این گفتیم، از بزرگترین مزایای CDN ها کمک به افزایش سرعت بارگذاری و اشتراک گذاری اطلاعات است. در مقاله دیگری از مدیر وب نیز به اهمیت زیاد سرعت بارگذاری بالا اشاره شد. با این تفاسیر می توان به راحتی متوجه شد که CDN به خاطر افزایش سرعت بارگذاری محتوا و اطلاعات می تواند نقش به‌سزایی در رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجو داشته باشد.

پیشنهاد: فایل صوتی 20 نکته مهم برای افزایش بازدید وب سایت

سیستم CDN از الگوریتم های ذخیره موقت (Caching Algorithms) و استاندارد استفاده می کند که به سئوی وب سایت شما کمک شایانی خواهند کرد. این الگوریتم ها حتی به شما این امکان را می دهند تا با مشکل مطالب کپی شده یا مشابه مقابله کنید. محتوایی که اخیراً توسط وب سایت شما منتشر شده باشد در لیست آخرین اطلاعات ذخیره شده در CDN ها قرار می گیرند و در تمامی سرورها به صورت Cached ذخیره می شوند.

همچنین شایان ذکر است که CDN به ایندکس شدن سریع تر تصاویر موجود در وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) کمک می کند. بنابراین اگر تصاویر خود را روی سرورهای CDN آپلود کرده باشید، نه تنها کاربران بیشتر، بلکه ربات های موتورهای جستجو نیز دسترسی سریع تری به آن ها دارند و در نتیجه پتانسیل بسیار بیشتری برای دریافت سریع تر بازدیدها در انتظار شما خواهد بود.


چه ارتباطی بین استفاده از CDN ها و افزایش امنیت وب سایت ها وجود دارد؟

اینکه وب سایت شما از چندین سرور مختلف در نقاط گوناگون دنیا در دسترس باشد نه تنها باعث افزایش امنیت وب سایت شما می شوند، بلکه به خاطر کاهش ترافیک های ورودی از یک سرور، سرعت بارگذاری وب سایت شما را بسیار افزایش می دهد و همانطور که گفته شد، این یکی از مهمترین فاکتورهای اساسی برای SEO می باشد.

کاهش ریسک حملات سایبری به وب سایت ها، از دیگر دلایلی است که نشان دهنده افزایش امنیت یک سایت با استفاده از CDN هاست، از جایی که وب سایت شما از طریق چندین سرور آنلاین می باشد، از کار انداختن آن تقریباً مساوی با از کار انداختن تمام سرورها می باشد. در ضمن، با استفاده از CDN ها خطر از کار افتادگی و از دسترس خارج شدن وب سایت شما نیز به مراتب کاهش می یابد. چرا که در صورت از کار افتادن یک سرور، سرورهای دیگر جای آن را خواهند گرفت.

عملکرد این شبکه شبیه به پردازشگرهای چند هسته ای می باشد. همانطور که پردازشگرهای تک هسته ای قادر به پردازش سریع تمامی پروسه ها نیستند، وب سایتی که روی یک سرور قرار داشته باشد نیز در صورت افزایش ترافیک با این مشکل مواجه می شود. اما پردازشگرهای چند هسته ای، کانال های بیشتری برای پردازش ایجاد می کنند و همین تشابه دقیقاً در مبحث CDN ها دیده می شود.

یکی از خطرناک ترین حملات سایبری حمله DDOS است که با استفاده از یک شبکه بزرگ درخواست های زیادی را به سمت سایت ارسال می کنند و در نهایت باعث از کار افتادن سرور سایت می شوند، از دیگر مزیت های شبکه های CDN چند لایه جلوگیری و خنثی کردن کامل این حملات می باشد که با توزیع درخواست ها در شبکه خود اجازه از دسترس خارج شدن سایت در حملات DDOS را نمی دهد و این حملات را خنثی می کند.

مقاله مرتبط: 5 نکته جهت بهبود امنیت سایت


آیا باید از CDN ها استفاده کرد؟

CDN می تواند برای هر وب مستر یا صاحب تجارتی که دارای یک وب سایت و یا حتی یک اپلیکیشن موبایل است سودآور و کاربردی باشد. CDN برای سرویس هایی که به صورت همزمان توسط صدها و هزاران کاربر در حال استفاده است بسیار مفید خواهد بود. همچنین استفاده از CDN برای وب سایت هایی که دارای تعداد زیادی محتوا در فرمت های مختلف هستند و همچنین وب سایت هایی که کاربران آن از نقاط مختلف دنیا مراجعه می کنند پیشنهاد می شود.

نکته مهم تر اینکه استفاده از شبکه های CDN به افزایش سرعت تمام بخش های وب سایت شما کمک می کند. با همین ویژگی می توانید وب سایت خود را بهینه کرده و در موتورهای جستجو در رتبه های بهتری قرار دهید. اما اگر تصمیم به استفاده از CDN ها گرفتید، قبل از هر چیز مطمئن شوید که از سرویس دهنده مناسبی آن را تهیه کرده باشید. همچنین راه اندازی صحیح یک CDN برای یک وب سایت یا اپلیکیشن نیز بسیار مهم است. پیشنهاد می کنیم این کار را به حرفه ای ها و متخصصین این زمینه بسپارید چرا که اشتباه کردن در استفاده از این سیستم منجر به نتایج ناخوشایندی برای وب سایت و سئوی آن می شود.

 

مشاهده نسخه PDF مقاله: CDN چیست و چه تاثیری در سئو و امنیت سایت دارد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی؛ معرفی 11 ابزار رایگان و کاربردی

ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی؛ معرفی 11 ابزار رایگان و کاربردی

برای اینکه بتوانید در بیزینس آنلاین خود موفق عمل کنید، باید راه ارتباط با کاربر و اینکه دقیقا در گوگل به دنبال چیست را بدانید، این راه ارتباطی دانستن کلمات کلیدی متناسب با کسب و کار شماست. در این نوشته شما را با بهترین ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی آشنا می‌کنیم.

گوگل آنالیتیکس و هر آنچه برای کار با آن باید بدانید (راهنمای جامع)

گوگل آنالیتیکس و هر آنچه برای کار با آن باید بدانید (راهنمای جامع)

هر کسب‌و‌کاری برای به موفقیت رسیدن باید عملکرد کاری‌اش را تحلیل کند. گوگل آنالیتیکس ابزاری است که به کسب‌‌و‌کارهای آنلاین این امکان را می‌دهد که جایگاه و فرایندهای کاری خود را اندازه‌گیری و آنالیز کند. 

تراکم کلمه کلیدی چیست و میزان مناسب آن در سئو چقدر است؟

تراکم کلمه کلیدی چیست و میزان مناسب آن در سئو چقدر است؟

کلمات کلیدی همان برگ برنده هایی هستند که، شانس حضور صفحات وب در نتایج بالاتر گوگل را افزایش می دهد. اهمیت و تراکم کلمه کلیدی در مبحث تولید محتوا، موضوع مورد بحث این مقاله خواهد بود.

9 نکته مهم و ضروری سئو برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

9 نکته مهم و ضروری سئو برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

همه ما می دانیم برای ورود به بازار رقابت تجارت های آنلاین، با سئو و بهینه سازی سایت سرو کار خواهیم داشت. اولین قدم، رعایت مهم ترین اصول مقدماتی سئو است. در این مقاله به 9 نکته مهم و ابتدایی سئو برای کسب رتبه عالی در گوگل اشاره می کنیم.

لینک های فالو و لینک های نوفالو چه کاربرد هایی دارند؟

لینک های فالو و لینک های نوفالو چه کاربرد هایی دارند؟

لینک های فالو و لینک های نوفالو کمک خواهند کرد که سئو کلاه سیاه را به صورتی که گوگل شما را جریمه نکند انجام دهید. اما قبل از آن باید بدانید که لینک های فالو و لینک های نوفالو چه نوع لینک هایی هستند و چه کاربردهایی دارند.

AMP چیست و چه تاثیری در سئوی سایت شما دارد؟

AMP چیست و چه تاثیری در سئوی سایت شما دارد؟

آیا می‌دانید AMP چیست و چه مزایا و چه محدودیت‌هایی دارد؟ آیا می‌دانید که چگونه می‌توانید در صفحات وب‌سایت خودتان از AMP استفاده کنید؟ با مطالعه این مقاله با AMP آشنا خواهید شد و پاسخ سؤالاتی که در این رابطه در ذهن دارید را به دست می‌آورید.

نظرات

علی رضا
۱۳۹۸/۱۲/۰۷۰۰
پاسخسلام ببخشید مزاحم شدم میخواستم ببینم بهترین CDN در حال حاضر کدام هستش برای یک سایت ایرانی
ناجی
۱۳۹۸/۰۵/۱۲۰۰
پاسخسلام استفاده از cdn روی افزایش سرعت سایت تاثیر داره ؟
پشتیبانی مدیر وب
۱۳۹۸/۰۵/۱۴۰۰

بله cdn برای افزایش سرعت سایته با توجه به اینکه از هر کشوری که بخواهند سایت رو باز کنند از سرور همان کشور سایت رو لود می کنه مسلما تاثیر داره 

خانلری
۱۳۹۸/۰۵/۱۲۰۰
پاسخسلام وقت بخیر
استفاده از cdn توی روند و بهبود سئو سایت چه تاثیری داره می تونه به بهتر شدن سئو سایت کمک کنه ؟
مدیر وب
۱۳۹۸/۰۵/۱۴۰۰

cdn سرعت سایت تون رو بهتر می کنه و یه سری عملیاتی انجام می شه که از لحاظ تکنیکال سئو هم به بهبود سئو سایت تون کمک میکنه اگر بتونید cdn مناسبی پیدا کنید در نهایت در سئو سایت شما تاثیر مثبت داره 

matlab24.ir
۱۳۹۷/۰۷/۲۳۰۰
پاسخسلام. وقت شما بخیر
من از CDN استفاده کردم و بعد از آن گوگل خطاهای متعددی بهم داد ازجمله اینکه به فایل robots.txt دسترسی ندارد و کلی خطای سرور داد.
با پشتیبان هاستینگ صحبت کردم گفتند که از CDN استفاده نکنید مگر حالتی که به سایتتان اتک شده باشد.
میخواستم ببینم تا چه حد این حرفشون درست است؟!
و اینکه شما برای سایت خودتون از CDN استفاده نکردین چرا؟
مدیر وب
۱۳۹۸/۰۶/۳۱۰۰
سلام وقت بخیر
این خطا میتونه چند علت داشته باشه شاید تنظیمات را درست انجام ندادید یا هاستینگتون جایی بوده که cdn دسترسی خوبی به هاستینگتون نداشته مثل ایران
cdn هم برای زمانی که سایت در اتک دیداس هست مناسبه هم برای باز شدن سایت در زمان بالا در تمام دنیا اگر بازدید کننده بین المللی دارید
مسعود
۱۳۹۷/۰۵/۰۳۰۰
پاسخسلام
ممنون از مقاله خوبتون
1-ابدیت و ویرایش مطالب و کدهای اضاف شده به وبسایت بصورت لحظه ای بر روی سرورهای cdn ثبت و ذخیره سازی میشن؟؟؟
2-اگر سرور اصلی که سایت روی اون نصب شده قطع بشه، سرورهای cdn تمام نقاط جهان سایت رو بالا میارن؟؟
3-سروراصلی قطع بشه و cdn فعال باشه سایت بالا باشه برای ربات های گوگل خوب هست یا نه ربات ها بیشتر سرورهای اصلی مدنظرشون هست؟؟؟
4-شرکت و یا وبسایت معتبر که استاندارد cdn فعال کنن میشناسید معرفی کنید.
ممنون
مدیر وب
۱۳۹۸/۰۶/۳۱۰۰
سلام وقت بخیر
از اینکه این مقاله برای شما مفید بوده بسیار خوشحالیم
1- در cdn می تونیدزمان آپدیت cdn و کش را در تنظیمات مشخص کنید
2- یک سرویس خاصی بعضی cdn ها ارائه می دهند که وقتی برای بازه مقطعی اگر سرور اصلی از دسترس خارج شد سایت رو بالا بیاورند ولی اصولا بله وقتی سرور اصلی قطع می شود cdn ها هم قطع می شوند
3- ربات ها نمیتونند متوجه بشوند که شما با سرور یا cdn متصل هستید ربات ها تنها وارد سایت می شوند در صورتی که سایت در دسترس باشد محتوای سایت را می خوانند
4- در ایران از کلود فلر و ابراروان میتونید تهیه کنید البته قبل از تهیه تحقیق و بعد اقدام به تهیه کنید
محمد
۱۳۹۷/۰۵/۰۱۰۰
پاسخممنون از مقاله ارزشمندتون. یک سوال داشتم. آیا CDN برای وب سایت هایی که در ایران میزبانی می شند هم خوبه؟ من سایت دانلودی دارم و بازدید خوبی هم دارم. بخاطر سرعت پایینی ک صفحه سایت از خارج داره می خواستم CDN بگیرم. اما پشتیبانی هاست گفت نگیری بهتره. چون با دست خودت داری تمام امتیاز های هاست ایران بودنت رو از بین میبری!
مدیر وب
۱۳۹۸/۰۶/۳۱۰۰
سلام وقت بخیر
از اینکه این مقاله برای شما مفید بوده بسیار خوشحالیم
در مورد cdn اگر شما ایران هستید و می خواهید خارج از کشور باز بشه با شرکت های ارائه دهنده cdn مشورت کنید اگر شرکتی که cdn را تهیه میکنید شرکتی باشد که در لیست هاش ایران را نداشته باشد سرعتتون توی ایران پائین میاد می تونید با شرکت ابراروان که هم در ایران و ارائه دهنده cdnهستند مشورت کنید

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 21

به چه موضوعی علاقه مندید؟

تبلیغات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید