،

15 کلید طلایی برای بهبود سئو سایت

بهبود سئو سایت
5
(502)

سئو یا بهینه سازی سایت چیزی است که تعیین می ‎کند در نتایج جست و جو سایت شما در چه رتبه و جایگاهی قرار بگیرد. هر نوع سایتی که شما دارید، فرقی نمی کند شما مسئول سایت یک اداره بزرگ باشید و یا یک سایت فروشگاهی کوچک را اداره می ‎کنید، داشتن یک استراتژی موفق برای بهبود سئو باعث می‌شود شما بازدید آنلاین بیشتر، مشتری بیشتر و در نتیجه سودآوری بیشتری داشته باشید.
برای انجام این کار باید روی بهینه سازی سایت خود کار کنید تا موتورهای جست و جو سایت شما را ارزشمند دانسته و آن را در نتایج بالای صفحه گوگل به کاربران نشان می دهد.

 

بهینه سازی سایت

محتوای با کیفیت بنویسید

یکی از مهم ترین راهکارها برای بهبود سئو سایت، نوشتن محتوای با کیفیت است. محتوای با کیفیت هسته اصلی موفقیت سئو است، بنابراین سایت خود را پر از محتوا کنید.
برای شروع اطمینان حاصل کنید که هر مطلب حداقل دارای 300 کلمه است. به این مساله توجه داشته باشید که موتورهای جست و جو به راحتی می توانند مطالب کپی شده را تشخیص داده و سایت شما را به خاطر کپی مطالب مجازات کنند.
محتوا را به قطعات کوتاه تقسیم کنید و از نوشتن یک متن طولانی و یکپارچه خودداری کنید. برای این منظور می توانید از هدینگ ها و زیر عنوان استفاده کنید.
مهم تر از موارد بالا برای بهبود سئو سایت محتوای شما باید از معیارهای EAT گوگل برخوردار باشد: تخصص، اعتبار، قابلیت اطمینان. گوگل این معیارها را در سال 2018 معرفی کرده و بیشتر آن را در مورد سایت‌هایی با موضوعات پزشکی و علمی بررسی می‌کند. برای آن که محتوای شما از نظر گوگل این معیار را داشته باشد، باید سعی کنید از منابع و مراجع رسمی و معتبر برای نگارش محتوای خود استفاده کرده و از آن‌ها نام ببرید.

 

محتوای با کیفیت

 

از سئوی داخلی استفاده کنید

راهکار مهم دیگر برای ارتقای سئو سایت، استفاده از سئو داخلی است. سئوی داخلی مربوط به محتوای نگارش شده متن است. محتوا فقط نباید با کیفیت باشد، بلکه باید برای موتورهای جست و جو نیز بهینه شده باشد. چگونه این کار را انجام دهیم؟
•    یک کلمه کلیدی اصلی و 3 یا 4 کلمه کلیدی فرعی انتخاب کنید.
•    کلمه کلیدی اصلی را در آدرس اینترنتی آن صفحه قرار دهید.
•    اطمینان حاصل کنید که تگ عنوان، توضیحات متا و هدینگ H1 شامل کلمه کلیدی اصلی باشد.
•    از بالت پوینت‌ها برای ذکر نام‌ها و توضیحات کوتاه استفاده کنید.
•    محتوای شما حداقل یک تصویر داشته باشد.
•    از لینک سازی داخلی استفاده کنید.
•    عنوانی که برای موضوع انتخاب می‌کنید باید جذاب و گیرا باشد.
•    فایل‌های تصویری باید با نام فایل برچسب گذاری شده و دارای کلید واژه اصلی با تگ alt تصویر و عنوان آن باشند.

 

استفاده از سئوی داخلی

 

کلمه کلیدی موثر انتخاب کنید

فاکتور مهم و موثر دیگر بر بهبود سئو سایت، انتخاب کلمه کلیدی مناسب و موثر است. شما باید بدانید که کاربران شما بیشتر چه کلمات و عباراتی را جست و جو کرده و به دنبال چه چیزی هستند؟ سپس محتوای خود را بر اساس آن کلمات کلیدی بهینه کنید.
کلمه کلیدی به موتورهای جست و جو می‌گوید که صفحه و محتوای شما درباره چیست تا آن را در نتایج جست و جوهای مرتبط نیز به کاربران نمایش دهد. همچنین علاوه بر داشتن کلمه کلیدی اصلی برای یک صفحه، داشتن کلمه کلیدی دوم نیز می‌تواند مفید باشد. برای پیدا کردن کلمات کلیدی پر تکرار و کلماتی که بسیار توسط کاربران مورد جست و جو قرار می‌گیرد، اپلیکیشن‌ها و سایت‌های رایگان و پولی مختلفی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید موثرترین و مناسب‌ترین کلمات کلیدی را پیدا کنید.

 

کلمه کلیدی موثر

 

استفاده از بک لینک‌های خارجی

یکی دیگر از کلیدهای بهبود سئو سایت استفاده از بک لینک‌های خارجی است. زمانی که کاربران از طریق بک لینک‌هایی که در سایت‌های دیگر قرار دارد وارد سایت شما می‌شوند، گوگل سایت شما را ارزشمند در نظر می‌گیرد. برای دریافت بک لینک از سایت‌های دیگر کیفیت را فدای کمیت نکنید. یعنی به جای آن که در چندین سایت با اعتبار کم لینک‌های تبلیغاتی خود را قرار دهید، یک یا دو سایت با اعتبار بالا انتخاب کنید. هرچه بک لینک‌های سایت شما از سایت‌های معتبر باشد، تاثیر بیشتری بر رتبه سئو سایت شما خواهد داشت.
یک روش موثر برای دریافت بک لینک خارجی آن است که یک اینفوگرافیک جذاب تهیه کرده و به سایت‌های دیگر اجازه دهید آن را در سایت و محتوای خود منتشر کنند.(اینفوگرافیک بیان یک موضوع و محتوا به شکل عکس، نمودار و غیره است.) معمولا کاربران دوست دارند اینفوگرافیک‌ها را با یکدگیر به اشتراک گذاشته و از آن‌ها استفاده کنند.
Venngage یک ابزار ساده برای ساخت اینفوگرافیک است. شما می‌توانید یک تصویر بر اساس آمارها و اطلاعاتی که دارید ساخته و آن را از طریق ایمیل در اختیار کاربران و جامعه هدف خود قرار دهید. در پایان اینفوگرافیک ساخته شده حتما آدرس سایت خود را قرار دهید تا اگر اینوگرافیک شما برای کاربران مفید بود از طریق لینک وارد سایت شما شوند.

 

استفاده از بک لینک‌های خارجی

 

امنیت سایت را جدی بگیرید

در صورتی که سایت شما امنیت و اطمینان بالایی نداشته باشد، کاربران با اکراه در سایت شما ثبت نام کرده و اطلاعات خود را وارد می‌کنند، میزان دانلود مطالب از سایت شما بسیار کم‌تر شده و کاربر از ترس هک شدن و یا ویروسی شدن سیستم خود به سایت شما وارد نمی‌شوند. برای اطمینان از ایمن بودن سایت خود، از رمز گذاری HTTPS استفاده کنید. این سایت به شما گواهی نامه SSL می‌دهد، ارتباطی امن بین پلتفرم و کاربران ایجاد کرده و از اطلاعاتی مانند گذرواژه که کاربران در سایت شما وارد می‌کنند محافظت می‌کند.
همچنین برای اطمینان از دسترسی سایت شما، باید آن را به خوبی کد گذاری کنید. این امر باعث می‌شود ربات‌های گوگل سایت شما را خزنده کنند. درج یک فایل robots.txt به ربات‌ها اطلاع می‌دهد که در کجا باید و نباید به دنبال اطلاعات سایت شما باشند.
همچنین داشتن یک نقشه سایت می‌تواند تاثیر بسزایی بر بهبود سئو آن داشته باشد. نقشه شامل یک نمای کلی از لیست صفحات است و به گوگل کمک می‌کند بداند سایت شما دقیقا راجع به چه چیزی است.

 

امنیت سایت

 

قابلیت خزندگی را ارتقا دهید

فاکتور مهم دیگر که بر بهبود سئو سایت تاثیر می‌گذارد، قابلیت خزندگی است. خزندگی به فرآیند موتورهای جست و جو برای پیدا کردن صفحات جدید و به روز اشاره دارد. قابلیت خزندگی تضمین می‌کند که موتورهای جست و جو می‌توانند سایت شما را پیدا کنند. با توجه به این مساله که در حال حاضر میلیاردها سایت فعال در اینترنت وجود دارد، این مساله تاثیر بسیار زیادی بر سئو سایت دارد. شما باید تا جای ممکن سایت خود را برای قابلیت خزندگی بهینه کنید.
با استفاده از ابزار Google Search Console می‌توانید بررسی کنید که صفحات شما در موتورهای جست و جو از نظر قابلیت خزندگی چگونه هستند. “Googlebot” دائما در حال خزیدن در وب، جست و جو و فهرست بندی است. در صورتی که شما سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده‌اید، احتمالا توسط گوگل بات به سختی پیدا می‌شود. از این رو برای جلوگیری از بروز این مشکل به گوگل بات اجازه دهید به CSS، جاوا اسکریپت و فایل‌های تصویری که در سایت قرار می‌دهید، دسترسی داشته باشد. همچنین باید با استفاده از یک فایل “robots.txt” به Googlebot بگویید که در چه صفحاتی را خزش نکند. این فایل باید در فهرست اصلی سایت شما قرار بگیرد.
یکی از راه کارها برای ارتقا قابلیت خزندگی آن است که به طور پیوسته سایت خود را به روز کرده و در آن مطالب و محتوای جدید قرار دهید.

 

سرعت سایت را بالا ببرید

از زمانی که دنیای دیجیتال برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته تا کنون تغییرات بسیاری ایجاد شده است. مدت زیادی است که از انتظارهای بی صبرانه برای شماره گیری و اتصال به اینترنت گذشته است! این روزها سرعت حرف اول را در دنیای دیجیتال می‌زند.
در حال حاضر میانگین بارگزاری سایت‌های گوگل 3 ثانیه است. این مقدار برای سایت‎های تجارت الکترونیک تا 2 ثانیه نیز کاهش پیدا کرده است. گوگل عنوان کرده قصد دارد در آینده این زمان را به نیم ثانیه کاهش دهد. در نتیجه شما نیز برای بهبود سئو سایت خود باید بر روی سرعت آن نیز کار کنید.
ربات های جست و جوی گوگل سرعت سایت را بر اساس کد HTML تخمین می‌زنند. Google همچنین از داده‌های کاربر مرورگر Chrome استفاده می‌کند تا از سرعت بارگیری سایت، اطلاعات بیشتری کسب کند. شما می‌توانید چندین کار را برای سرعت بخشیدن به وب سایت خود انجام دهید.  از جمله این کارها می‌توان به حداقل رساندن درخواست‌های HTTP ، کوچک سازی و ترکیب فایل‌ها و استفاده از بارگذاری  غیر همزمان فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS اشاره کرد.
زمان پاسخگویی سرور مسئله دیگری است که باید آن را در نظر بگیرید. سرور سیستم، پایگاه داده ای از آدرس‌های IP را در خود نگه داری می‌کند. وقتی شخصی یک URL را در مرورگر خود وارد می‌کند ، سرور DNS آن آدرس را به آدرس IP مربوطه ترجمه کرده تا آن را پیدا کند، مثل اینکه کامپیوتر در دفترچه تلفن شماره‌ای را جستجو می‎کند. مدت زمان انجام این کار بستگی به سرعت ارائه دهنده DNS شما دارد. بنابراین قبل از انتخاب سرور برای اطمینان از سرعت مناسب سایت خود حتما سرعت ارائه خدمات سرور مورد نظرتان را بررسی کنید.

 

افزایش سرعت سایت

 

با کاربران خود تعامل داشته باشید

فاکتور دیگری که می‌تواند بر بهبود سئو سایت تاثیرگذار باشد، تعامل با کاربران است. محتوای شما باید به قدری جذاب باشد که کاربران را درگیر کرده و با شما وارد تعامل و ارتباط شوند. گوگل از طریق ابزار هوش مصنوعی به نام RankBrain این میزان تعامل را بررسی می‌کند.
رنک برین به فاکتورهایی مانند نرخ کلیک( تعداد افرادی که از طریق نتایج جست و جو بر روی لینک سایت شما کلیک می‌کنند.)، زمان ماندگاری( زمانی که کاربران در سایت شما سپری می‌کنند) و غیره میزان تعامل کاربران با سایت شما را ارزیابی می‌کند. برای مثال اگر تعداد زیادی از کاربران بعد از ورود به سایت شما بلافاصله آن را ترک کنند، نرخ پرش سایت شما بالا رفته که از نظر سئو مناسب نیست.
برای افزایش تعامل کاربران با سایت محتوایی جذاب و با کیفیت تولید کنید. سایت ساده و واضحی داشته باشید که کاربران به راحتی بتوانند در سایت شما حرکت کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورند. استفاده از تصاویر و اینفوگرافیک‌ها نیز به این فاکتور در بهبود سئو سایت کمک می‌کند.

 

تعامل با کاربران

 

از نشانه گذاری طرحواره استفاده کنید

نشانه گذاری طرحواره یا داده‌های ساختار یافته، نوعی ریز داده پشتیبان است که به Google نشان می‌دهد چگونه صفحه و سایت شما را طبقه بندی و تفسیر کند. این داده‌ها به موتور جستجو کمک می‌کند تا نوع صفحه را تعیین کند. برای مثال، با استفاده از این نشانه‌ها گوگل تشخیص می‌دهد صفحه شما یک دستور غذا است یا  یک فصل از یک کتاب؟
Schema.org یک زبان جهانی برای داده‌های ساختار یافته ارائه می‌دهد. زمانی که شما در حال تولید یک محتوا و صفحه جدید هستید با استفاده از این ابزار می‌توانید طرحواره سایت خود را تعیین کرده و به بهبود سئو سایت خود کمک کنید.

اعتبار سایت خود را بالا ببرید

زمانی که شما دامنه یک سایت را ثبت می‌کنید، زمان قابل توجهی طول می‌کشد که اعتبار و جایگاه مناسبی پیدا کنید. سئو داخلی، بک لینک‌های داخلی و خارجی، سرعت بارگزاری و غیره از جمله عواملی است که به سایت شما اعتبار می‌بخشد. نکته قابل توجه آن که هیچ گاه برای افزایش رتبه سایت خود سراغ راهکارهای غیر اصولی و اصطلاحا سئو کلاه سیاه نروید. در صورتی که یک بار گوگل سایت شما را متخلف تشخیص دهد تا مدت‌ها در حافظه آن مانده و برای پس گرفتن جایگاه خود باید چندین برابر تلاش کنید.
شما باید به طور مدام اعتبار و جایگاه سایت خود را با استفاده از ابزارهایی مانند Backlink Audit Tool بررسی کنید. با استفاده از این ابزارها شما اعتبار سایت خود را در امتیازی بین 0 تا 100 پیدا خواهید کرد. در صورتی که امتیاز سایت شما بین 0 تا 60 است، باید برای بهبود جایگاه خود تلاش بیشتری کنید.

 

افزایش اعتبار سایت

 

سایتی سازگار با تلفن همراه طراحی کنید

این روزها بیش از کامپیوترها و لپ تاپ‌ها از تلفن‌های همراه برای ورود به اینترنت استفاده می‌شود. گوگل با درک این موضوع اعلام کرده است که سازگاری سایت‌ها با تلفن‌های همراه یکی از عوامل مهم برای تعیین جایگاه سایت و بهبود سئوی آن است. Google یک ابزار تست سازگار با تلفن همراه رایگان به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن برای شناسایی موانع استفاده از تلفن همراه از سایت خود استفاده کنید.
طراحی سایت شما باید به گونه‌ای باشد که در زمان باز کردن آن در صفحه کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن همراه سایت دچار به هم خوردگی نشود، تمامی مطالب به وضوح نمایش داده شده و دکمه‌هایی که کاربر باید روی آن‌ها کلیک کند به راحتی هم در تلفن همراه و هم در کامپیوتر قابل استفاده باشد. همچنین فونت‌ها باید به گونه‌ای باشند که در نمایشگرهای کوچک مانند تلفن همراه نیز به خوبی قابل خواندن باشند. این مساله در بهبود سئو سایت چیزی است که در ابتدای طراحی سایت باید مورد توجه قرار دهید.

 

سایت سازگار با تلفن همراه باشد

 

در کاربران اعتماد و اطمینان ایجاد کنید

نکته مهم دیگر برای بهبود سئو سایت و افزایش تعامل با کاربران آن است که اعتماد آن‌ها را نسبت به خود به دست آورید. تصور کنید که شما یک شرکت و یک سایت در زمینه تولید قطعات فنی و مهندسی دارید. شما باید در سایت خود از نام‌های تجاری بزرگ و کوچکی که با شما همکاری کرده‌اند نام برده و نظرات آن‌ها را در اختیار کاربران قرار دهید. باید از مقالات به روز و علمی در زمینه حوزه کاری خود استفاده کرده تا کاربران مطمئن شوند شما در جریان جدیدترین وقایع در زمینه فعالیت خود هستید. همچنین شما باید آدرس و راه‌های ارتباطی مانند ایمیل، شماره تلفن و شبکه‌های مجازی را در اختیار کاربران قرار دهید. قرار ندادن آدرس و لوکیشن در سایت تا حد بسیار زیادی باعث خواهد شد کاربران شما نتوانند به واقعی بودن و قابل اعتماد بودن شما اطمینان کنند.

 

از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

در حال حاضر بیش از 3.6 میلیون نفر از شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده می‌کنند. این عدد نشان دهنده تاثیر بسیار زیاد این شبکه‌ها بر افراد است. فعال شدن در یک یا تعدادی از این شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، فیس بوک و غیره باعث جذب کاربران شده و تعامل آن‌ها با شما را افزایش خواهد داد. این که شما بیشتر بر روی چه شبکه اجتماعی تمرکز می‌کنید تا حد زیادی به هدف شما و کاربرانتان بستگی دارد. برای بهبود سئو سایت سعی کنید با استفاده از ابزارهای مختلف تشخیص دهید که جامعه هدف شما بیشتر از چه شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
نکته قابل توجه در استفاده از شبکه‌های مجازی آن است که به دنبال دور زدن گوگل نباشید! گوگل برای بررسی شبکه‌های مجازی نیز الگوریتم‌ها و اصولی دارد که با کمک آن‌ها جعلی و فیک بودن کابران، کامنت‌ها و تعداد لایک‌ها را تشخیص می‌دهد. بنابراین برای بهبود سئو سایت خود به دنبال جذب فالوورهای واقعی باشید.

 

شبکه های اجتماعی

 

از پرسش و پاسخ استفاده کنید

یکی از راهکارهای زیرکانه برای بهبود رتبه سئو سایت، استفاده از پرسش و پاسخ‌های رایج و متداول است. بعد از آن که شما یک محتوای جامع و کامل راجع به موضوع مورد نظرتان نوشتید می‌توانید در غالب پرسش و پاسخ نیز به سوال‌های پرتکرار کاربران پاسخ دهید. اگر برای پیدا کردن سوال‌های پر تکرار کاربران مشکل دارید، می‌توانید از ابزار Keyword Magic Tool استفاده کنید تا با پر تکرارترین سوال‌های کاربران در حوزه کاری خود آشنا شوید.

سایت خود را کاربر پسند طراحی کنید

نکته پایانی برای بهبود سئو سایت، طراحی سایت به گونه‌ای است که برای کاربران جذاب بوده و مورد پسند آن‌ها قرار بگیرد. سایت خود و محتواهایی را که در آن قرار می‌دهید، علاوه بر رعایت نکات سئو به گونه‌ای طراحی کنید که بر اساس علایق کاربران شما بوده و دارای ارزش باشد. همچنین محتوایی که در سایت قرار می‌دهید در عین تخصصی بودن باید به گونه‌ای باشد که تمامی کاربران بتوانند آن را درک کرده و از آن استفاده کنند.

 

سایتی کاربر پسند طراحی کنید

 

جمع بندی

برای آن که سایت شما در نتایج ابتدای موتورهای جست و جو قرار گیرد، باید روی سئو سایت خود کار کنید. در این مقاله ما با بیان 15 نکته مهم را برای بهبود سئو سایت در اختیار شما قرار داده‌ایم تا به کمک آن بتوانید کسب و کار خود را توسعه دهید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 502

5 دیدگاه برای “15 کلید طلایی برای بهبود سئو سایت

 1. احسان ترابی گفته:

  هوش مصنوعی گوگل توی زبان فارسی چقدر باهوشه و کیفیت رو میفهمه؟

 2. علی گفته:

  سلام این سوال رو تو یکی از ویدیوها هم پرسیدم ممنون میشم جواب بدید. سپاس
  آیا شرکت میزبان سایت می تواند رتبه گوگل سایت را دستکاری کند ؟ مثلا روبات های گوگل رو بر روی سایت رو محدود کنه ؟ یا از این دست کارها که به رتبه سایت من ضربه بزنه . مثلا بگیم به این دلیل که احتمالا یک سایت دارد که من رقیب اون باشم. من روی یکی از سایت ها که از هاست های ایران استفاده میکنم روی یکی از عبارت های محصول لینک یک بودم همچنین روی یکی از مقالات که سرچ مناسبی هم داشت لینک 2 بودم ولی اکنون هر 2 تا عبارت تو صفحه یک نیستم . پشتیبانی هاست میگه بخاطر تحریم گوگل علیه هاست هاس ایران هست.

 3. seobyreza گفته:

  ممنون
  کاش یه دوره ویژه بالا بردن سرعت سایت به صورت صفر تا صد و کاملا حرفه‌ای طراحی می‌کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *