،

17 روش ایندکس صفحات سایت در گوگل

افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت
4.7
(389)

Index سایت چیست؟

ایندکس چیست؟ هر مطلبی که انتشار داده می شود و یا سایت جدیدی که قصد ثبت کردنش وجود داشته باشد مراحلی را باید طی کند تا اول به گوگل و بعد به کاربران معرفی شود. این که سایتی در موتورهای جستجو به نمایش درآید یعنی سایت ایندکس شده است. با جستجو در صفحه های موتورهای جستجو و وارد کردن URL سایت، باید بتوان هر سایتی را مشاهده کرد. اگر نتوانیم سایت را ببینیم یعنی سایت ایندکس نشده است. این موضوع برای صفحات داخلی سایت و لینک ها هم به همین صورت است.
خودتان را جای گوگل بگذارید. اگر قصد داشتید سایتی را بررسی کنید و بعد به مردم معرفی کنید، از آن سایت چه توقع هایی داشتید؟ صد در صد برای گوگل هم مواردی وجود دارد که بسیار اهمیت دارد و اگر نکات مورد نظرش رعایت شده باشد گوگل در این صورت به سایت اهمیت بیشتری می دهد.

مراحل ایندکس شدن سایت توسط موتورهای جستجو

در ابتدا پس از اینکه طراحی سایت و ثبت دامنه و مراحل ابتدایی کار انجام گرفت، نوبت معرفی کردن سایت به گوگل می رسد. بعد از ثبت سایت در موتورهای جستجو به کمک نقشه سایت، به گوگل اطلاع داده می شود که به سایت سر بزند. گوگل با استفاده از خزنده ها (Crawler) سایت ها را بررسی می کند و بعد از بررسی توسط خزنده ها (Crawler) سایت مورد نظر index خواهد شد. به طور کلی ممکن است index شدن سایت در موتورهای جستجو چند دقیقه ای طول بکشد ولی نهایتاً تا 15 دقیقه بعد مطالب index خواهند شد.

 

افزایش سرعت ایندکس

 

روش های ایندکس شدن سایت در گوگل

برای سایت های خبری و بسیاری از سایت ها که در زمینه های پر رقابت کار می کنند سرعت ایندکس مطالب اهمیت ویژه تری پیدا می کند که با رعایت مواردی که در ادامه به توضیح در رابطه با آن ها پرداخته ایم می توان سرعت index شدن سایت را بسیار بهبود بخشید.

زمان بندی برای انتشار محتوا

محتوای سایت در هر کاری که در سایت خود انجام می دهید تأثیر می گذارد. برای افزایش سرعت Index سایت و اینکه به خزنده های گوگل (Crawler) بفهمانید در چه زمانی به سراغ سایت شما بیایند، باید زمان‌بندی برای انتشار محتوای سایت داشته باشید. در یک زمان مشخص در هر روز مطالب خود را منتشر کنید. حتی اگر روزی 1 مقاله می نویسید باز هم زمان بندی داشته باشید.
مثلا ساعت 12 ظهر هر روز یا 12 ظهر شنبه ی هر هفته. این کار باعث می شود خزنده های گوگل (Crawler) بدانند که چه زمانی به سراغ سایت بیایند و آن ها به این زمان بندی عادت خواهند کرد. در نتیجه زودتر از قبل سایت را چک می کنند.

داشتن فایل Robot.txt

داشتن فایل Robot.txt بی تأثیر در سرعت Index شدن سایت نیست و فایلی ضروری است. سایت های نو پا و یا خیلی از سایت ها ممکن است صفحاتی داشته باشند که قصد Index شدنش را نداشته باشند، مانند صفحه ورود برای کاربران به حساب شخصی شان. صفحات این چنینی با استفاده از لینک ها قابل دسترس می شوند و نیازی نسیت که در صفحه های موتورهای جستجو به نمایش در بیایند. شما با کمک فایل Robot.txt با خزنده های گوگل (Crawler) ارتباط برقرار می کنید و راه ارتباط برقرار کردن و یا صحبت کردن با خزنده ها فایل Robot.txt است.

کنسول جستجوی گوگل (webmaster tools)

با ابزار وب مستر تولز می توانید با چشم های گوگل سایت خود را ببینید! سرعت سایت، صفحات در دسترس، موقعیت صفحاتتان در گوگل، خطاها و اخطارهای احتمالی و … همگی در کنسول جستجو گوگل (webmaster tools) قابل درک هستند.
با این ابزار می توان سایت را بررسی کرد و به افزایش سرعت Index سایت بسیار کمک کرد.

داشتن نقشه سایت

نقشه سایت به خزنده های گوگل (Crawler) مسیر می دهد. با وجود نقشه سایت می توان تمامی صفحات سایت را به صورت یک فایل xml در اختیار خزنده های گوگل (Crawler) قرار داد تا بدون معطلی و بدون این که صفحه ای را جا بگذارند، زودتر صفحات سایت را بررسی کنند. این کار باعث می شود که خزنده های گوگل با داشتن نقشه کاملی از صفحات، سایت را Index کنند و عملیات Index با سرعت بیشتری انجام شود.

 

افزایش سرعت ایندکس

 

انجام عملیات Fetch as Google

با استفاده از Fetch as Google می توان سایت را ثبت کرد و به روز رسانی ها را به خزنده های گوگل (Crawler) اطلاع داد. یکی از بهترین و پرکاربردترین ابزارهایی که برای Index سایت ها استفاده می شود Fetch as Google است.
برای Index کردن سایت در Fetch as Google باید با استفاده از آدرس زیر به ترتیب این مراحل را دنبال کرد :
– ابتدا باید به اکانت وب مستر تولز وارد شد.
– در میان گزینه های سمت چپ صفحه وارد بخش Health شوید.
– با انتخاب گزینه Fetch as Google در قسمت مربوط به وارد کردن URL که در وسط صفحه می بینید، می توان آدرس سایتی که قصد ثبت کردنش را دارید ، وارد کنید.
– پس از زدن دکمه Fetch به گوگل پیغام می فرستید که به روز رسانی انجام شده و یا سایت جدیدی را وارد کرده اید.
– با بارگذاری مجدد صفحه و ظاهر شدن پیغام Successful در پایان روی دکمه submit to index کلیک کنید.

ثبت آدرس صفحه در موتورهای جستجو

با ثبت لینک آدرس صفحه در موتورهای جستجو، می توان به راحتی باعث افزایش سرعت index سایت شد. ثبت سایت در سرویس های محلی نیز بسیار تأثیر گذار خواهد بود و این تنظیمات به ‌صورت دستی انجام می شوند. علاوه بر افزایش سرعت Index سایت، این کار برای جلوگیری از اسپم شدن نیز بسیار تأثیر گذار است. ثبت آدرس سایت در موتورهای جستجو باعث می شود که بر اساس موقعیت نزدیک بودن به کاربران، سایت نزدیک تر به آنها پیشنهاد داده شود، در چنین شرایطی حتی اگر سئوی سایت های دیگری از سایت شما بهتر باشد، باز هم به عنوان سایت نزدیک تر پیشنهاد داده می شوید. به طور مثال شخصی که در جزیره کیش کلمه ی کلیدی (بهترین رستوران) را جستجو می کند، رستوران های شهر کیش را خواهد دید و شخصی که در تهران این کلمه را جستجو می کند رستوران های تهران را خواهد دید.

 

 

بهره گیری از شبکه های اجتماعی

استفاده و ساختن شبکه های اجتماعی به ویژه گوگل پلاس تأثیر خوبی در افزایش سرعت Index هر سایتی می گذارد. حداقل ساخت 2 اکانت در شبکه اجتماعی و به روز رسانی آنها را در برنامه های خود قرار دهید. شبکه های اجتماعی به طور کلی تأثیر مثبتی روی سایت ها می گذارند، حتی در سئو کردن سایت نیز ساختن اکانت در شبکه های اجتماعی بسیار توصیه می شود. شبکه های اجتماعی به دلیل داشتن کاربران فعال و محبوب شدن سایت هایشان از نظر گوگل اهمیت زیادی دارند و به همین دلیل می توان از محبوبیت آن ها برای بهتر Index شدن صفحات و بهبود رتبه سایت استفاده کرد.

اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی

قرار دادن امکان اشتراک گذاری مطالب در صفحات اجتماعی در زیر صفحات می تواند این شانس را بیاورد که مطالب توسط کاربران به اشترک گذاشته شوند. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی، میزان ورودی خزنده های گوگل (Crawler) را به سایت افزایش می دهد و ورود خزنده ها به سایت به معنی زودتر Index شدن صفحات سایت است.

 

افزایش سرعت index سایت

 

تأثیر ویدئوهای یوتیوب در Index شدن

گوگل به یوتیوب اهمیت ویژه ای می دهد. یوتیوب را می توان به عنوان سایت و ابزاری بسیار قوی برای ایجاد محبوبیت و افزایش ورودی برای سایت دانست. به همین دلیل می توان از این اهمیت استفاده کرد و در سایت خود از ویدئوهای مرتبط با محتوای سایت استفاده کرد. به طور مثال اگر سایت در مورد روانشناسی است می توان از ویدئوهای مرتبط با مبحث روانشناسی در سایت استفاده کرد. حتما به مرتبط بودن محتوا با فیلم توجه کنید. نمی توان مطالبی در مورد سایت آشپزی نوشت و فیلمی در مورد آموزش فتوشاپ قرار داد. گوگل توانایی درک موضوع ویدئو را هم به خوبی دارد پس خطر پنالتی شدن را در نظر داشته باشید.

استفاده از RSS

RSS مخفف “Really Simple Syndication” می باشد که علاوه بر اینکه برای موتورهای جستجو و افزایش سرعت Index سایت مفید است، کاربران نیز می توانند از این قابلیت استفاده کنند و از به روز رسانی سایت های مورد علاقه شان اطلاع یابند. RSS ها در هر لحظه که سایت به روز رسانی شود می تواند به گوگل کمک کند که زودتر به سایت مورد نظر سر بزند و در نتیجه به افزایش سرعت Index سایت بسیار کمک خواهد کرد. RSS باعث می شود به جای منتظر موتورهای جستجو ماندن، خود سایت به گوگل علامت دهد که سایت به روز رسانی شده و Crawler ها را به سایت دعوت کند.

ایجاد لینک سازی داخلی

از صفحات مرتبط به هم لینک داخلی بسازید. این کار هم برای بازدید دیگر مطالبتان مفید است، هم به افزایش سرعت Index سایت بسیار کمک می کند. تار عنکبوتی بودن اینترنت این ویژگی را دارد که می توانید خزنده های گوگل را به دیگر صفحات سایت خود دعوت کنید و نگذارید از سایت شما زود خارج شوند. در بین مطالب خود با انکرتکست ها و یا لینک گذاشتن از مطالب دیگر می توان لینک سازی داخلی انجام داد.

 

افزایش سرعت index سایت

 

استفاده از بک لینک ها

استفاده از بک لینک ها و قرار دادن سایت در بلاگ ها به افزایش سرعت Index صفحات سایت بسیار کمک می کند. خزنده های گوگل در همه سایت ها در حال بررسی هستند تا اطلاعات سایت ها را در پایگاه داده های گوگل ذخیره کنند. با عملیات لینک بیلدینگ از چندین سایت مختلف، خزنده ها را به سایت خود هدایت می کنید. اما برای این کار باید نکاتی را در نظر بگیرید:
از بلاگ هایی بک لینک بگیرید که رتبه خوبی دارند و اینکه زبان سایت شان مطابق زبان سایت شما است. اگر به طور مثال سایت خود را درفقط در بلاگ های ژاپنی قرار دهید اسپم خواهید شد. استفاده از بک لینک های دیگر زبان ها در صورتی تاثیرگذار است که تعدادش کمتر از بک لینک های زبان خودتان باشد. لینک بیلدینگ یا بک لینک عملیاتی است که به خوبی روی سئو سایت هم تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

 

بهره گیری از تصاویر

باید از عکس هایی استفاده شود که حجم کمتری داشته باشند. عکس ها می توانند سایت ها را به شدت سنگین کنند. سنگین شدن سایت یعنی دیر Index شدن سایت. در نتیجه با استفاده از ابزارها و نرم افزارهای زیادی می توان حجم عکس ها را کم کرد و عکس هایی که مناسب وب سایت ها هستند را تهیه کرد. عکس های سایت را با فرمت های save for web ذخیره کنید تا حجم کمتری اشغال کنند و کیفیت خود را هم از دست ندهند.

 

استفاده درست از متاتگ های سئو

با استفاده صحیح و درست از متاتگ ها می توان به گوگل فهماند چه چیزهایی در هر صفحه اهمیت دارد. فهماندن موضوع سایت به موتورهای جستجو و فهماندن عنوان های هر تیتر متن به گوگل بر عهده تگ های هدینگ و متا تگ ها است. استفاده از تگ های h1 و دیگر hها به صفحات شما موضوع می دهد و برای گوگل اهمیت دارد. این که خزنده ها با ورود به هر صفحه به جزئیات صفحه و موضوع هر تیتر پی ببرد به عهده متاتگ های سئو است که در صورتی که آن ها را مشخص کنیم، کار خزنده ها را کم کرده ایم و سایت با سرعت بیشتری Index خواهد شد.

افزایش سرعت

به طور کلی تمام راه کار هایی که در زمینه افزایش سرعت سایت عملی هستند می توانند به افزایش سرعت Index سایت هم کمک کنند. برای سرعت بخشیدن به سایت ها باید سایت های سبک داشته باشیم و سایت را با قالب های سنگین طراحی نکنیم. در نتیجه سایت، سرعت بیشتری برای بارگذاری در مرورگر کاربران پیدا خواهد کرد. سایت سبک نسبت به سایت هایی که سنگین هستند بسیار سریع تر Index خواهد شد، زیرا زمان بارگذاری کمتری هنگام اضافه کردن سایت به وب مستر تولز خواهند گرفت.

 

افزایش سرعت سایت

 

عدم استفاده از مطالب تکراری

استفاده از صفحات و مطالب تکراری در سایت ها علاوه بر تأثیر بد روی سئو سایت، به Index شدن سایت در موتورهای جستجو نیز ضربه خواهد زد. ایندکس شدن مطالب تکراری تاثیر خوبی نخواهد داشت، زیرا گوگل آن مطلب را مطلب تکراری می داند و امتیازی برایش قایل نیست. در نتیجه تکراری بودن مطالب، فقط سایت را سنگین می کند و کدهای اضافه تولید می کند. با استفاده از مطالبی که خودتان آن ها را می نویسید -مطالبی که نه تنها در سایت خودتان بلکه در هیچ سایت دیگری مشابه آن وجود ندارد- بسیاری از مشکلات را حل خواهید کرد.

 

استفاده از ابزارهایی برای افزایش سرعت Index سایت

اگر برای این index شدن مظالب سایت عجله دارید و برایتان مهم است که صفحات در لحظه index شوند از ابزارهای نام برده در ادامه مقاله استفاده کنید:
– سایت Pingomatic
با استفاده از این سایت می توانید به صورت رایگان سایتتان را زودتر index کنید. سایت های نوپا ممکن است زمان index شدن کندتری نسبت به سایت هایی که مدتی است به فعالیت مشغول اند داشته باشند. با وارد کردن url سایت، موتورهای جستجوگر با دریافت پینگ از این سایت متوجه می شوند که سایت به روز رسانی شده و به ربات ها دستور می دهند که سایت را ببینند و مطالب را index کنند.
– سایت pingler.com
این سایت نیز مانند fetch google و pingomatic است که در دو نسخه قابل استفاده بوده که رایگان و غیر رایگان است و نحوه کار کردن آن با این دوسایت تفاوتی ندارد. با استفاده از این ابزار نیز به موتورهای جستجو اطلاع می دهید که به روز شده اید. نسخه غیر رایگان این سایت نیز با دریافت هزینه ای به طور سالانه به صفحاتی که برای این سایت مشخص کرده اید به طور اتوماتیک سر میزند. البته این ابزارها برای سایت هایی مفیدتر است که اخبار لحظه ای دارند و یا زمان بندی انتشار مطالب برایشان اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت استفاده از خود webmaster tools برای سایت های دیگر کافی است.

 

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 389

2 دیدگاه برای “17 روش ایندکس صفحات سایت در گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *