29 دقیقه

9 نکته مهم و ضروری سئو برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

9 نکته مهم و ضروری سئو  برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو
چکیده این مطلب : زمان مطالعه : 7 دقیقه 16 نظر 8,336 بازدید

همه ما می دانیم برای ورود به بازار رقابت تجارت های آنلاین، با سئو و بهینه سازی سایت سرو کار خواهیم داشت. اولین قدم، رعایت مهم ترین اصول مقدماتی سئو است. در این مقاله به 9 نکته مهم و ابتدایی سئو برای کسب رتبه عالی در گوگل اشاره می کنیم.

هدف از تولید محتوا در وب سایت فقط ارائه مطلب و اطلاعات نیست بلکه باید این محتوا برای موتور های جستجو قابل پذیرش باشد یک مطلب عالی دارای دو ویژگی  اصلی می باشد 1) جذابیت برای کاربران 2) نوشتن بر اساس استاندارد های سئو.
 اگر می خواهید  محتوای شما بازخورد بهتری داشته باشد باید حتما محتوای خود را طبق استانداردهای سئو منتشر کنید در غیر این صورت انتظار پیشرفت در وب سایت خود را نداشته باشید.

سئو فرآیند ساده ای نیست اما پیروی از نکات مقدماتی آن که از قضا نکات پیچیده ای هم نیستند، برای پیشرفت چشم گیر در نتایج جستجوی موتورهای جستجو حائز اهمیت می باشد. در این مطلب به شما 9 نکته مهم و راهنمای حیاتی از چگونگی استفاده از سئو در تولید محتوا را آموزش می دهیم. نکاتی که لازمه ی بی چون و چرای هر مطلب و تولید محتوایی می باشد. ما این نکات را چک لیست سئو می نامیم. این یعنی اگر هر 9 نکته را در مطالب و محتوای وب سایت خود اعمال کنید، راه را درست رفته اید.
 

SEO Tips


1. یک کلمه کلیدی مناسب انتخاب کنید و روی آن تمرکز کنید

اولین قدم برای سئو انتخاب یک کلمه کلیدی اصلی می باشد. کلمه کلیدی انتخابی شما باید دو ویژگی اصلی داشته باشد. این کلمه کلیدی باید یک کلمه کاملاً مرتبط با متن و محتوای شما و همچنین کلمه ای مناسب و منطبق با جستجوی کاربران باشد. در واقع باید این کلمه را با همان چیزی که می خواهید در جستجوها نمایش داده شود یکسان سازی کنید. برای این کار کافیست ببینید موضوع متن شما با جستجوی کاربران چه تناسبی دارد. جستجو کنید تا متوجه شوید مردم برای رسیدن به مطلب و محتوای شما چه کلمه ای را بیشتر جستجو می کنند.

یکی از راه های ساده برای این کار استفاده از ابزار Google Keyword Planner می باشد. با کمک این ابزار (که ممکن است برای استفاده از آن نیاز به دسترسی حساب کاربری AdWords داشته باشید) می توانید به تخمین ها و ارزیابی های گوگل از جستجوی عبارات و کلمات مرتبط دسترسی پیدا کنید و در نتیجه انتخاب مناسب تری داشته باشید.

برای مثال فرض کنید موضوع مطلب شما در مورد رستوران هایی است که غذای گیاهی سرو می کنند. با کمک این ابزار می توانید کلمات کلیدی مرتبط با این موضوع را بررسی کنید. می توانید از بین چند کلمه کلیدی مرتبط که بیشترین مقدار جستجو را داشته اند گزینه ای که از دیگر موارد بیشتر جستجو شده است را انتخاب کنید. در این مورد به عنوان مثال "غذاهای گیاهی" بیشترین جستجو را نسبت به دیگر کلمات داشته اند. پس منطقی است که شما هم کلمه کلیدی مرکزی خود را همین کلمه انتخاب کنید.

مطالب مرتبط: 10 نکته طلائی برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب

 

2. در مورد رقبا و رقابت با آن ها تحقیق کنید

یک صفحه خصوصی (Private Browsing) در مرورگر خود باز کنید تا اطلاعات جستجوهای شما در مرورگر و گوگل ثبت نشوند. سپس موضوع مرتبط با مطلب و محتوای خود را در گوگل جستجو کنید. به جز چند مورد اول که تبلیغات کلیکی گوگل موسوم به AdWords هستند، 10 مورد بعدی همان رقبای شما هستند! وارد صفحات آن ها شده و به آنالیز آن ها بپردازید. هدف جستجوی خود را نقاط ضعف و نقاط قوت آن ها قرار دهید تا با پیدا کردن نقاط ضعفشان بتوانید از اشکالات مشابه جلوگیری کرده و از نقاط قوت آن ها الگوبرداری صحیح کنید.

برای آشنایی بیشتر در این زمینه، مقاله 9 نکته ظریف برای بررسی سایت رقبا را بخوانید!


3. بهترین محتوای ممکن را تولید کنید

انتخاب و نگارش محتوای شما احتمالاً سخت ترین و در عین حال مهم ترین پروسه برای کسب موفقیت در این زمینه خواهد بود. با توجه به اطلاعاتی که از رقبا به دست آورده اید، حالا دست شما برای نگارش مطلبی جامع و کامل باز تر می باشد. مقایسه های خود را بیشتر کنید. سایت ها و مطالب مشابه را با دقت بیشتری بازبینی کنید تا هر خلاء ممکن در آن ها را در کار خود پوشش دهید. مهم نیست که مطلب شما چه موضوعی دارد و در چه جایگاهی از جمله وبلاگ، صفحه اجتماعی، صفحه تجاری، صفحه محصولات و ... منتشر می شود، مهم ترین نکته این است که محتوای متن شما آنقدر عالی و بی نقص باشد که نتوان آن را با دیگر محتوای مشابه از سایت های دیگر مقایسه کرد. این مورد نه تنها برای کاربران بسیار مهم است، بلکه از نظر گوگل نیز امتیاز بالایی در پی دارد.

بیشتر بخوانید: 3 درس مهم که باید در تولید محتوا یاد بگیرید


4. از کلمه کلیدی انتخاب شده در عنوان صفحه استفاده کنید

کلمه کلیدی شما می بایست در عنوان صفحه استفاده شود. اما یک نکته جالب در این مورد وجود دارد. اگر کلمه کلیدی انتخابی شما بیشتر از یک کلمه (بیشتر از یک بخش) باشد، لزومی به نوشتن بخش ها کنار همدیگر نیست. این یعنی ترتیب حضور پشت هم این کلمات الزامی نیست. اگرچه پیشنهاد می کنیم جهت پیچیده نشدن عنوان و ساده تر بودن آن، چنین کاری نکنید؛ اما اگر مجبور به این کار شدید نگران نباشید.

نکته مهم بعدی در این مورد استفاده از جمله بندی و عبارات کوتاه و در عین حال جذاب و خواندنی است. سعی کنید از مبالغه کردن دوری کنید اما تحریک کردن حس کنجکاوی کاربران هیچ اشکالی ندارد. برای مثال سایت معروف PTMoney.com برای یکی از مقاله هایی که در مورد آموزش کسب درآمد می باشد، از عناوین تکراری و کلیشه ای مثل "آموزش کسب درآمد بیشتر برای شما" اجتناب کرده است و با جزئی تر کردن ماجرا این عنوان را به "50 روش برای کسب درآمد بالا" تغییر داده است. همین تغییر کوچک ده ها و صد ها کاربر را مشتاق به کلیک کردن و خواندن محتوای آن می کند.

SEO Keywords

5. کلمه کلیدی خود را در بخش هدر (Header) سایت قرار دهید

شما می توانید صفحات وب سایت خود را با یک هدر بزرگ و اصلی در بالا و چندین ساب هدر در ادامه سازمان دهی کنید. با این کار دسترسی کاربران و همچنین موتورهای جستجو به صفحات دسته بندی شده و سازمان یافته شما بسیار راحت تر خواهد شد. این مورد به گوگل کمک می کند تا عنوان دقیق مطالب و عناوین صفحات شما را به نمایش بگذارد. بنابراین فراموش نکنید که حداقل یک بار از کلمه کلیدی خود در هدر و ساب هدر استفاده کنید.


6. از کلمه کلیدی در نام تصاویر و تگ Alt (نام جایگزین) استفاده کنید

برای اینکه گوگل و دیگر موتورهای جستجو بیشتر از قبل به محتوای صفحات شما دسترسی داشته باشند، پیشنهاد می کنیم در مطالب خود از تصاویر استفاده کنید. اما باید تصاویر خود را نیز حامل کلمات کلیدی کنید. برای این مورد می بایست دو کار انجام دهید. یکی اینکه کلمه کلیدی را در نام اصلی فایل عکس قرار دهید و دوم اینکه کلمه کلیدی را در تگ Alt عکس جایگزاری کنید. تگ Alt منحصراً مخصوص موتورهای جستجو می باشد. تگ Alt مانند یک مهر بر روی تصاویر ثبت می شود اما دیده نمی شود و در صورتی که تصاویر نتوانند لود شوند، متن تگ Alt نمایان می شود.

بنابراین از نام گذاری های بی ربط و پیچیده پرهیز و به جای آن، در نام گذاری ها از کلمه کلیدی استفاده کنید. با این کار می توانید تصاویر خود را در تب تصاویر (Images) در موتورهای جستجو نیز ثبت کنید.


SEO


7. کلمه کلیدی انتخابی خود را در آدرس صفحات (URL) به کار ببرید

یکی دیگر از راه هایی که گوگل متوجه موضوع مطلب شما می شود، آدرس URL می باشد. حتماً کلمه کلیدی خود را در آدرس صفحه وب مورد نظر خود به کار ببرید. چنین کاری نه تنها دسته بندی مطالب شما را بسیار شیک تر و سازمان یافته تر می کند، بلکه شناسایی آن ها را نیز بسیار راحت می کند. در حالت عادی اگر URL صفحات را خودتان انتخاب نکنید ممکن است از اسامی پیش فرض و یا تمام حروف موجود در عنوان اصلی مطلب استفاده شوند. بنابراین در نوشتن URL خود به دو نکته توجه کنید. نکته اول اینکه کلمه کلیدی در آن قرار گرفته شده باشد و نکته دوم اینکه تا حد امکان این آدرس کوتاه باشد. کوتاهی آدرس باعث خوانایی بیشتر آن می شود.


8. از لینک های داخلی استفاده کنید (Internal Links)

مطالب با کیفیت و با ارزش خود را در صفحات مختلف وب سایتتان معرفی کنید. مطالب مهمی که نقش مهره های اصلی محتوای سایت شما را دارند انتخاب کنید و لینک آن ها را در مطالب قدیمی و جدید قرار دهید. برای این کار بهتر است هر از گاهی مطالب قدیمی را مرور کرده و با قرار دادن این لینک ها آن ها را به روز کنید.

مقاله مرتبط: لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی چیست؟

 

9. به سایت های معتبر لینک بدهید (External Links)

به عقیده بسیاری از متخصصین سئو، مهمترین نکته سئو همین است! شاید این قضیه از نظر کاربران عادی اصلاً چیز مهمی به نظر نرسد و حتی شاید بی فایده قلمداد شود اما لینک دادن به سایت های معتبر بازخورد خیلی خوبی برای سایت شما خواهد داشت. یکی از مهمترین ابزارهای گوگل برای آنالیز حرفه ای بودن یک صفحه، لینک های خارجی موجود در آن می باشد. اعتبار مطالب شما با لینک دادن به مطالب سایت های معتبر دیگر به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: 9 روش آسان برای لینک سازی هدفمند

 

SEO External Link


این درست مثل زمانی است که شما از خودتان تعریف کنید. اما تا زمانی که شخص دیگری حرف های شما را تأیید نکند حرف های شما ارزشی ندارند. با لینک دادن به سایت های معتبر و قابل اعتماد دیگر، ارزش کار خود را ثابت کنید. این مقوله (لینک دهی) به یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین مسائل مربوط به دنیای سئو مرتبط می شود. برای نتیجه گیری بهتر، حتی می توانید سایت های همکار را به تبادل لینک دعوت کنید. مطمئناً بسیاری از همکاران و صاحبان سایت های دیگر نیز چنین تصمیمی دارند. البته زیاده روی در تبادل لینک دو طرفه با سایت های دیگر می تواند نتیجه عکس داشته باشد و به سئو‌ سایت شما لطمه بزند، در انجام این کار دقت داشته باشید و زیاده روی نکنید.

 

این 9 روش اگرچه تمام مسائل مربوط به SEO را شامل نمی شوند، اما با پیروی از این چک لیست به ظاهر ساده، شاهد تغییرات عمده ای در کسب ترافیک و بازدید خواهید شد.

 

مشاهده نسخه pdf  مقاله: 9 نکته مهم و ضروری سئو  برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

دوره تولید محتوای دیجیتال حرفه ای (آپدیت شد)

دوره تولید محتوای دیجیتال حرفه ای (آپدیت شد)

تولید محتوای دیجیتال نیاز امروزی هر کسب و کاری محسوب می شود و برای ایجاد محتوای دیجیتال حرفه ای نیاز به تخصص و ابزار می باشد، در این دوره  همه ی آن تخصصی که برای تولید محتوای دیجیتال نیاز دارید به طور کامل آموزش داده شده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اینفوگرافیک: اشتباهاتی که در سئو نباید اتفاق بیفتد!

اینفوگرافیک: اشتباهاتی که در سئو نباید اتفاق بیفتد!

در این فایل تصویری قصد داریم اشتباهات رایج در هنگام سئو و بهینه سازی سایت را نام ببریم. اشتباهاتی که رخ دادن هر کدام از آنها باعث تاثیر بسیار منفی در سئو سایت شما می باشد.

بازاریابی محتوا چیست؛ راهنمای کامل استفاده از آن در کسب‌وکارها

بازاریابی محتوا چیست؛ راهنمای کامل استفاده از آن در کسب‌وکارها

بازاریابی محتوا چیست؟ چطور می‌توانیم با تولید محتوا تجارت اینترنتی خود را دگرگون کنیم؟ در این مقاله جامع به صورت مفصل به این مسئله پرداخته‌ایم. با ما باشید تا در‌این‌باره بیشتر بدانید.

(SMM) بازاریابی در شبکه های اجتماعی چگونه مارا به هدفمان می رساند؟

(SMM) بازاریابی در شبکه های اجتماعی چگونه مارا به هدفمان می رساند؟

SMM یا بازاریابی در شبکه های اجتماعی را می توان راه حلی سریع برای برند سازی دانست که با وجود سایتی خوب برای فعالیت می تواند نتیجه مطلوب تری را ایجاد کند. در ادامه به توضیح بیشتری در رابطه با SMM و نکات مهم آن می پردازیم.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست و یک CMS خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست و یک CMS خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

CMS یا سیستم مدیریت محتوا چه ویژگی‌هایی دارد؟ این سیستم دقیقاً چه کاربردی داشته و چرا بعضی از وب‌مسترها از آن‌ها استفاده کرده و بعضی دیگر خیلی تمایلی به استفاده از آن‌ها ندارند؟ بهترین CMS ها کدامند؟ این‌ها برخی از سؤالاتی هستند که قصد داریم در این مقاله از مدیروب به آن‌ها پاسخ دهیم.

30 قدم تا رسیدن به سئو فوق العاده برای هر سایت

30 قدم تا رسیدن به سئو فوق العاده برای هر سایت

اغلب مردم به اشتباه باور دارند که تهیه یک چک لیست برای  سئو دوستانه خیلی کارآمد نیست. برای موتور های جستجو، رعایت قوانین سئو یکی از بهترین راه ها برای تشخیص یک وب سایت خوب است. در این مقاله نکاتی ارزشمند جهت بهبود سئو به شما خواهیم آموخت.  

معرفی دو متا تگ  مهم برای سئو و افزایش رتبه سایت و نحوه تعریف آنها

معرفی دو متا تگ مهم برای سئو و افزایش رتبه سایت و نحوه تعریف آنها

متا تگ های سئو شاخص‌هایی به‌منظور قابل‌فهم کردن متن برای موتورهای جستجو هستند. در این نوشته شما را با دو متا تگ مهم که کمک می‌کنند رتبه بهتری در نتایج موتورهای جستجو بگیرید آشنا می‌کنیم.

نظرات

شاهین
۰۰
پاسخسلام ممنون برای آموزش خوبتون لطفا منو راهنمایی کنید که حیلی نیاز مند راهنمایی هستم
من منظور شما را در این بخش متوجه نشدم
کلمه کلیدی خود را در بخش هدر (Header) سایت قرار دهید بعد گفته شده یک کلمه قرار دهید ؟ لطفا یک توضیح با مثال بگید ممنون میشم
2- در جایی دیده بودم گفته شده از کلمه کلیدی در هدر استفاده نکنید البته در سایت تست سئو است و نمیشه منظور اونها را پرسید حالا من میخواهم بدونم اگه 3 دسته را در هدر قرار دهم و بعد 2 تا از دسته هارا زیر دسته بقیه مشکلی داره یا بهتره پیوند دلخواه درست کنم تا کلمه کلیدی سر دسته نباشه ممنون میشم راهنمایی فرمایید
3- اگه بجایی کلمه خانه یا صفحه اصلی من نام سایتم را قرار دهم مشکلی درش است؟
4- آخرین سوال اگه من بجایی نام نویسنده نام سایتم را با یک پسوند که از کلمه کلیدی دوجا استفاده نکنم مثلا قبلش کلمه سایت را اضافه کنم استفاده کنم از نظر سئو گوگل ایرادی میگیره و مشکل ساز است یکنی بجای نام خودم در قسمت لقب نام سایت را قرار دهم ؟ چون الان سایت هایی مثل آپارات همه مطالب بنام خود سایت است
سایت من هم وردپرسی است قبل از پاسخ از شما تشکر می کنم
مدیر وب
۰۰

سلام وقت بخیر 

پاسخ به سوالات شما در قالب یک کامنت بسیار دشوار است لطفا سوال خودتون رو در بخش از من بپرس پس از شروع مجدد دوباره مطرح بفرمایید که در قالب بخشی از این ویدئو پاسخ داده شود 

با سپاس از شکیبایی شما

حامد صفوی
۰۰
پاسخسلام خسته نباشید
نسبتا مقاله خوب و مفیدی بود
یه سوال داشتم از خدمتتون اینکه من سه ماه میشه سایتم رو راه اندازی کردم،ولی مطالب رو برای ایندکس سریعتر دستی تو وبمستر گوگل هم ایندکس میکنم اما بازم صفحه اول نمیاد،در حالی که به فرض من یه خبر مربوط به پاییز97 رو منتشر میکنم، ولی در در سرچ در صفحه ی اول و دوم و گاهی نیز سوم قرار ندارم و مطالب نامربوط و کهنه سایر سایت ها در صفحات اول و دوم قرار دارند
اینو چجوری میشه توجیه کرد؟
ممنون میشم پاسخ بدین به عنوان یه سئو کار
مدیر وب
۰۰

سلام وقت بخیر 

صرفا اینکه مطلب شما چون جدیدتر است توی گوگل باید بالاتر نشان داده شود معیارهای بسیاری برای این مسئله وجود دارد 

پیشنهاد می کنیم مطلب سئو چیست؟ را مطالعه کنید 

https://modireweb.com/seo

 

 

 

جواد
۰۰
پاسخبا سلام اقای منصوری فرد .
یه سوال دارم
چرا بهتر است در یک صفحه لینک هم نام نداشته باشیم .
یعنی دو کلمه یا چند کلمه با یه ادرس نباشند ؟
با تشکر
مدیر وب
۰۰
سلام وقت بخیر
یکی از دلایل این موضوع اینست که شما هر چقدر کلمات کلیدی بیشتری در یک صفحه می گذارید و لینک می گیرید، برای این کلمات دارید برای این کلمات اعتبار می گیرید بهتره زمانی که لینک سازی داخلی و اعتبار با لینک ها پخش می کنید با کلمات مختلفی این کار را انجام دهید
http://janome.site
۰۰
پاسخسلام.لطفا توضح دهید که وقتی می گوییم کلمات کلیدی را مثلا در هدر سایت قرار دهیم چگونه. ممنون
اسماعیل تورجانی
۰۰
پاسخعالی بود
مدیر وب
۰۰
از اینکه برای شما مفید بوده بسیار خوشحالیم موفق باشید
webyar.net
۰۱
پاسخ

سلام آدم خوبی هستی با متود سر نخ دادن و هر کی رفت دنبالش بدستش بیاره در آموزش هات مخالفم چون دارن پول میدن (یک صدم ارزش پک) اما به هر حال زنده باشی و موفق . خیلی از آموزش ها و مقالاتتون را خوندم جالب بود برام . به ندرت مطلب خاصی را پابلیک کردی یا من کمی بیش از حد بروزم. در خصوص سایتتون یکی از بهترین سایت های ایرانه و برای موفقیت و پیشرفتتون همیشگی دعای خیر میکنم. زنده باشی رضا سید احمدپور.

خیلی دلم میخواد باهاتون چند دقیقه صحبت کنم اما زمان آزادتو به ساختن فیلم های بهتر و قویتر برای رشد جامعه بزار به امید حذف شدن افراد دارای مجوز قالب فروش و بی سواد . زنده باشی

مدیر وب
۰۰
سلام وقت بخیر
ممنون از نظر شما موفق باشید
سید محمد باقرپور
۰۰
پاسخسلام استاد عزیز،
تازه این مقاله جدیدتون رو خوندم، خیلی کاربردی و مفید بود، متشکرم... موفق باشید همیشه.
مدیر وب
۰۰
از اینکه برای شما مفید بوده بسیار خوشحالیم موفق باشید
سجاد عبادی
۰۱
پاسخجناب منصوری فر متشکرم.
یه سوال از شما داشتم و اون اینکه وقتی مطلب رو سئو کردیم و بر اساس استاندارد ها پیش رفتیم چقدر طول می کشد تا این مطلب در صفحات اول گوگل نشون داده بشه؟
ایا برای اول شدن در گوگل باید برای آن کلمه کلیدی یک دسته بندی انتخاب کنیم یا نه؟
ممنون میشم یه پاسخی به من بدید
با تشکر
ابراهیم بیضایی
۰۰
سلام واسه اول شدن نیاز به مقالات جامع دارید و لینک بیلدینگ. برای کلمات کلیدی باید اکشن پلن بریزید وگرنه امکان نداره توی کلمات خوب و هم مترادف رتبه خوبی بگیرید. رتبه گرفتن سریع به فاکتورهای متفاوتی بستگی داره اما میشه با دریافت سیگنال های قدرتمند از شبکه های اجتماعی زمان رتبه گرفتن رو به حداقل رسوند. بدون آموزش و تجربه نمیتونید در رتبه گوگل دوام بیارید. موفق باشید
مدیر وب
۰۰
سلام وقت بخیر
خیلی خیلی بستگی به کلمه کلیدی هدف، رقبا و میزان رقابت که چقدر زمان می برد تا رتبه بگیرید

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 18

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

دوره تولید محتوای دیجیتال حرفه ای (آپدیت شد)

دوره تولید محتوای دیجیتال حرفه ای (آپدیت شد)

تولید محتوای دیجیتال نیاز امروزی هر کسب و کاری محسوب می شود و برای ایجاد محتوای دیجیتال حرفه ای نیاز به تخصص و ابزار می باشد، در این دوره  همه ی آن تخصصی که برای تولید محتوای دیجیتال نیاز دارید به طور کامل آموزش داده شده است.

تبلیغات

از من بپرس فوتر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید
whatsapp