،

چگالی کلمات کلیدی یا تراکم کلمه کلیدی به چه معناست؟ و چه تاثیری در سئو دارد؟

چگالی کلمه کلیدی

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.5
(427)

حوزه سئو یک حوزه بسیار گسترده است که فاکتورهای متعددی را شامل می‌شود. برای آن که بتوانید سایت خود را در صدر نتایج جست و جو مشاهده کنید، باید موارد مختلف حوزه سئو را بررسی کرده و بر روی آن‌ها کار کنید. تراکم کلمه کلیدی یکی از فاکتورهای مهم در سئو است که کار کردن بر روی آن مانند راه رفتن بر روی چاقوی دو لبه است. در استفاده از این فاکتور شما باید بدانید دقیقا چه تعداد و با چه پراکندگی کلمه کلیدی مناسب محتوای شما خواهد بود. استفاده کمتر یا بیشتر از میزان استاندارد در هر دو حالت می‌تواند بر سئو سایت تاثیر منفی بگذارد. اما تراکم کلمه کلیدی دقیقا چیست و میزان مناسب آن چقدر است؟ اگر این سوال برای شما نیز پیش آمده، با ما همراه شوید تا بیشتر با این موضوع آشنا شویم.

 

 

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی «keyword» به عباراتی گفته می شوند که کاربران برای یافتن محتوای مورد نیازشان، در موتورهای جستجو وارد می کنند. در واقع کلمات کلیدی همان عبارات و اصطلاحاتی هستند که کاربران اینترنت، از آنها برای دست یابی به محتوای وب سایت ها استفاده می کنند. برای هر سایت و کسب و کار، کلمات کلیدی متفاوتی وجود دارد.
در یک کلام می شود گفت؛ کلمه کلیدی، معرف محتوای یک وب سایت است. هر زمانی که یک کاربر کلمه یا ترکیبی از کلمات را جستجو می کند، همان ها کلمات کلیدی هستند که کاربر را به نتایج مورد نظر می رسانند. در اینجا ذکر یک مثال می تواند تعریف کلمه کلیدی را کاملتر کند.
تصور کنید شما می خواهید اطلاعاتی در مورد وضعیت آب و هوا در چند روز آینده به دست آورید، چه چیزی را جستجو می کنید؟ احتمالا “هواشناسی یا اخبار آب و هوا” را سرچ خواهید کرد. در اینجا دو عبارت «هواشناسی و اخبار آب و هوا» کلمات کلیدی برای رسیدن به سایت های پیش بینی آب و هوا هستند.

 

تراکم کلمه کلیدی

 

 

تراکم کلمه کلیدی به چه معنا است؟

همانطور که از نام این عبارت پیدا است، تراکم کلمه کلیدی به تعداد دفعاتی که آن کلمه در محتوا مورد استفاده قرار گرفته، گفته می‌شود. از این شاخص به صورت نسبت تکرار کلمه کلیدی مورد نظر به تعداد کل کلمات محتوا محاسبه می‌شود. در برخی تحلیل‌ها علاوه بر کلمه کلیدی اصلی، کلمات کلیدی ثانویه و LSI ( کلمات و عباراتی که از نظر گوگل یک معنی و مفهوم را می‌رسانند) نیز در نظر گرفته خواهد شد. همانطور که می‌دانید کلمات کلیدی در واقع کلید واژه‌هایی هستند که کاربران از طریق آن سایت شما را در گوگل جست و جو می‌کنند و شما در نگارش محتوای خود باید بر روی آن‌ها کار کنید. برای مثال اگر شما یک روسری فروشی آنلاین دارید، کلمات کلیدی شما خرید روسری، خرید روسری آنلاین، خرید روسری ارزان، خرید روسری ارزان و با کیفیت و کلمات دیگری است که با کمک متخصص سئو باید آن‌ها را پیدا کنید.
نکته بسیار مهم آن که الگوریتم‌های گوگل در چند سال اخیر بسیار پیشرفت کرده است و دیگر نمی‌توان با استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی در یک محتوا به رتبه بالا دست پیدا کرد. در واقع انجام این کار یعنی استفاده بیش از اندازه کلمات کلیدی در یک متن، نه تنها بر روی آن تاثیر مثبت نگذاشته بلکه باعث کاهش رتبه آن نیز خواهد شد. بنابراین پیش از هر چیز شما باید با میزان اصولی و مناسب تراکم کلمه کلیدی در متن خود آشنا شده و آن را به کار بگیرید.

 

اهمیت کلمه کلیدی برای یک وب سایت

هر وبسایت با توجه به موضوع اختصاصی اش، برای خود کلمات کلیدی دارد. که بر اساس آن محتوای متنی، تصویری، ویدئویی، صوتی و یا ترکیبی از این ها را تولید می کنند. در واقع مدیران سایت ها در تلاشند تا فکر کاربران را بخوانند و کلمات کلیدی که قرار است برای رسیدن به محتوایشان سرچ کنند، را پیش بینی کنند. تا با وارد کردن این کلمات کلیدی در متا تگ ها و محتوای متنی، کاربر را به سمت سایت خودشان جذب کنند. این کار مستلزم دانش و ابزار خاصی است که با نام سئو SEO شناخته می شود.

دانش سئو مجموعه ای از مهارت ها و ابزارهای آنالیز است که به وبمسترها کمک می کند تا به درک دقیقی از رفتار کاربران و موتورهای جستجو برسند و با آنالیز داده ها کلمات کلیدی را به ترتیب اولویت برای هر سایت یا کسب و کار مشخص سازند. همه این کارها برای حضور موثر در رتبه های بالاتر نتایج جستجو است.
با یافتن کلمات کلیدی و بهینه سازی سایت بر اساس آنها، شانس اینکه یک وبسایت در صفحات نخست نتایج جستجو دیده شود، بالاتر می رود. کلمه کلیدی یک میانبر بین کاربر و محتوای سایت شما است. سعی کنید در انتخاب کیوورد و تراکم کلمه کلیدی در محتوای سایت، بسیار حساس باشید. همه چیز به keyword بستگی دارد!

اگر موضوع را از دید بازاریابی بررسی کنیم باید گفت کلمه کلیدی همان پل بین فروشنده و مشتری است. همان سرنخی که قرار است، کاربر را به سایت شما برساند. با انتخاب کلمات کلیدی مناسب می توان پیروز رقابت شد، اما نه برای همیشه!
تنها وجود چند کلمه کلیدی در سایت تان نمی تواند برای همیشه، نتایج را به نفع شما نگه دارد. رقبای شما بیکار ننشسته اند آنها هم از کلمات کلیدی مشابه استفاده می کنند! پس چاره کار در چیست؟ داشتن یک استراتژی بی نقص و متداوم می تواند راه موفقیت را هموارتر سازد.

استفاده درست و مناسب از کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در سئو است. کلمات کلیدی سمت و سوی محتوا را نشان داده و از طریق آن‌ها گوگل تشخیص می‌دهد محتوا شما درباره چه موضوعی است؟ نکته مهم در استفاده از کلمات کلیدی میزان تکرار آن و در واقع چگالی کلمه کلیدی است. در هر متن چه مقدار باید کلمه یا کلمات کلیدی به کار رود؟ تراکم آن در متن چگونه باید باشد؟ چگالی کلمه کلیدی چقدر بر سئو محتوا تاثیرگذار است؟ اگر پاسخ این سوالات برای شما نیز مهم است، با ما همراه شوید تا بیشتر با این موضوع مهم در دنیای محتوا آشنا شویم.

 

چگالی کلمه کلیدی به چه معناست؟

 

 

چگالی کلمه کلیدی یا تراکم کلمه کلیدی به چه معنا است؟

به معنای بسیار ساده چگالی کلمه کلیدی یعنی نسبت تعداد کلمه کلیدی به کل کلمات محتوای شما چقدر است؟ برای به دست آوردن این شاخص کافی است تعداد دفعات به کار بردن کلمات کلیدی را تقسیم بر تعداد کل کلمات کرده و نتیجه را در صد ضرب کنید. نکته مهم در این محاسبه آن است که کلمات کلیدی تگ‌های html یا تگ‌ها دیگر را نباید به مجموع کلمات کلیدی به کار رفته در متن اضافه کنید.

در دنیای سئو اهمیت و تاثیر چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density مخالفان و موافقان خاص خود را دارد. برخی سئوکاران معتقدند که چگالی کلمات کلیدی نقش کلیدی و بسیار مهمی در رتبه بندی سایت داشته و گوگل با استفاده از آن تشخیص خواهد داد که محتوای نگارش شده در چه زمینه‌ای است.

برخی دیگر از سئوکاران معتقدند با توجه به هوشمند شدن گوگل و موتورهای جست و جو چگالی کلمات کلیدی تاثیر زیادی بر این موضوع نداشته و گوگل با توجه به الگوریتم‌های پیشرفته خود سمت و سوی هر محتوا را تشخیص می‌دهد. نتیجه منطقی در میان این دو سناریو آن است که نه نسبت به چگالی کلمه کلیدی باید بی توجه بود نه در استفاده از آن زیاده‌روی کرد.

 

تراکم کلمات کلیدی

 

 

چگالی کلمه کلیدی چقدر باید باشد؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، برای موفقیت در دنیای سئو بهتر است نسبت به چگالی کلمات کلیدی بی تفاوت نباشید و در استفاده از آن نیز زیاده روی نکنید. بسیاری از سئوکاران معتقدند بهترین عدد برای چگالی کلمه کلیدی در متن یک تا چهار درصد است. به این معنا که اگر محتوای شما هزار کلمه باشد، تعداد تکرار کلمه کلیدی در آن می‌تواند یک تا چهار بار باشد.

 

 

نحوه بررسی تراکم کلمه کلیدی

در روش ساده‌تر تراکم کلمه کلیدی به صورت تعداد کلمه کلیدی مورد نظر به تعداد کل کلمات متن مورد محاسبه قرار می‌گیرد. برای مثال اگر محتوای شما هزار کلمه بوده و کلمه کلیدی پنج بار در متن به کار رفته باشد، تراکم کلمه کلیدی متن 5% خواهد شد. در صورتی که سئو سایت خود را با کمک افزونه Yoast SEO انجام می‌دهید، ابتدا کلمه کلیدی مورد نظر را معرفی می‌کنید تا افزونه تراکم آن را به شما نشان دهد. در صورتی که تراکم کلمه کلیدی در متن بین سه تا پنج درصد باشد، چراغ سبز رنگی به شما نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد شما تراکم کلمه کلیدی در متن را به خوبی رعایت کرده‌اید. در صورتی که این فاکتور بیشتر یا کمتر باشد، با دو رنگ زرد و قرمز به شما این موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.

 

استفاده از تکنیک TF-IDE

تکنیک TF-IDE مختصر شده عبارت Term Frequency and Inverse Document Frequency و به معنای فراوانی وزنی کلمه کلیدی است. این تکنیک صرفا میزان تکرار کلمه کلیدی مورد نظر در یک متن را نشان نمی‌دهد بلکه هدف آن نشان دادن اهمیت کلمه کلیدی مورد نظر است. برای انجام این کار تعداد تکرار کلمه مورد نظر در متن در مقایسه با مجموعه‌ای بزرگتر یعنی کل صفحات سایت مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این استراتژی یک کلمه کلیدی واحد در نظر گرفته نمی‌شود بلکه کلمات کلیدی مرتبط که مورد جست و جوی کاربران قرار گرفته شده، استفاده می‌شود. این تکنیک علاوه بر کمک به دستیابی به رتبه‌های بالا گوگل به شما کمک می‌کند بتوانید به خوبی از کیفیت محتوای خود مراقبت کنید. معادلات مورد استفاده در این تکنیک به صورت زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
TF=1+LOG(تعداد کلمات کلیدی)/LOG(تعداد کل کلمات)
IDE=LOG(1+(کل محتواها)/محتواهای شامل کلمه کلیدی مورد نظر)

 

تفاوت کلمه کلیدی با عبارت کلیدی در چیست؟

در دنیای سئو و تولید محتوا شما علاوه بر کلمه کلیدی با عبارت کلیدی نیز سروکار دارید. کلمه کلیدی همانطور که از نام آن پیدا است، تنها یک کلمه بوده که معمولا به عنوان کوئری جست‌وجو مورد استفاده قرار می‌گیرد. عبارت کلیدی از چند کلمه مرتبط با کلمه کلیدی تشکیل شده است. برای مثال ممکن است در محتوای شما کفش کلمه کلیدی باشد اما کفش اسپرت سفید یک عبارت کلیدی خواهد بود. در تعیین چگالی کلمه کلیدی شما با عبارات کلیدی کاری نداشته و در فرمول مورد نظر تنها کلمه کلیدی تنها را درنظر خواهید گرفت. آمارها نشان می‌دهد با وجود آن که تعداد جست و جوی کلمه کلیدی توسط کاربران در دنیای اینترنت بیشتر است، عبارت کلیدی یک جست و جوی هوشمندانه‌تر بوده و کاربران واقعی را به سایت شما وارد خواهد کرد. در واقع اگر 10 کاربر از طریق جست و جوی کلمه کلیدی سایت شما را پیدا کنند، ممکن است تنها دو کاربر از شما خرید کنند. در حالی که اگر هشت کاربر با جست و جوی عبارت کلیدی وارد سایت شما شوند، ممکن است پنج نفر از شما خرید کنند. چرا که نتایج جست و جو با عبارت کلیدی نتایج دقیق‌تری برای کاربران خواهد بود.

 

تفاوت کلمه کلیدی با عبارت کلیدی

 

تکرار کلمه کلیدی و تاثیر آن بر دنیای سئو

تا پیش از 10 سال پیش که سئو پدیده‌ای نوظهور و تازه در دنیای دیجیتال بود، تکرار کلمات کلیدی باعث شد بسیاری از صفحات بی کیفیت به نتایج اولیه موتورهای جست و جو راه پیدا کنند. در واقع در آن زمان هرچه تعداد کلمات کلیدی در یک متن بیشتر بود، گوگل آن را سایت ارزشمند‌تری در نظر گرفته و آن را در نتایج اولیه جست و جو به کاربران نشان می‌داد. در چند سال اخیر ماجرا کاملا تغییر کرده است. الگوریتم‌های گوگل کاملا هوشمند شده‌اند و این روزها تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی نه تنها تاثیر مثبتی بر سئو نداشته بلکه گوگل آن را یک کلاهبرداری سئویی در نظر می‌گیرد. بنابراین به هیچ عنوان در تولید محتوای خود دنبال تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی نباشید.

 

 

میزان مناسب تراکم کلمه کلیدی در متن چقدر است؟

بعد از آن که با مفهوم تراکم یا چگالی کلمه کلیدی در متن و فرمول‌های محاسبه آن آشنا شدیم، این سوال برای ما پیش خواهد آمد که میزان مناسب تراکم کلمه کلیدی در یک متن چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع هیچ قاعده و دستورالعمل خاصی ندارد تا شما بدانید در هر متن دقیقا باید چند بار کلمه کلیدی مورد نظرتان را تکرار کنید. نکته مهم آن که کلمه کلیدی باید به صورت کاملا طبیعی و در جایگاه مناسب به کار برده شود. تشخیص این موضوع با توجه به نوع محتوا و شرایط دیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال زمانی که محتوای یک موضوع ترند و موضوع روز را می‎نویسید، احتمالا نیاز شما به تکرار کلمه کلیدی کمتر خواهد بود چرا که با توجه به ترند بودن موضوع، محتوا راحت‌تر در نتایج صدر جست و جو حاضر می‌شود. به عنوان یک قاعده عمومی برای چگالی کلمه کلیدی بسیاری از کارشناسان سئو معتقدند که در هر 100 کلمه، تکرار کلمه کلیدی نباید از یک کمتر و از دو تا سه بیشتر باشد.

 

تاثیر کلمه کلیدی بر سئو

 

نحوه توزیع کلمه کلیدی باید چگونه باشد؟

در بخش‌های بالا با میزان منطقی چگالی کلمات کلیدی در متن آشنا شدیم. اکنون این سوال پیش خواهد آمد که نحوه توزیع کلمات کلیدی نیز مهم است؟ قطعا بله. اگر شما بخواهید در یک متن هزار کلمه‌ای سه بار کلمه کلیدی را در یک پاراگراف بیاورید، از نظر سئو چندان تاثیری نخواهد داشت. بهتر است توزیع منطقی از کلمه کلیدی داشته باشید و آن را در طول متن به شکل مناسبی به کار ببرید. برای آن که بتوانید از توزیع کلمه کلیدی بهترین نتیجه را بگیرید، حتما آن را در پاراگراف اول و آخر و در میانه متن به کار ببرید. بهترین مکان‌ها برای استفاده از کلمه کلیدی بخش‌های زیر است:

URL سایت

معمولا هر سایت برای کسب و کاری خاص طراحی می شود. که بهتر است بنا به موضوع اصلی سایت کلمه کلیدی در آدرس آن باشد.

عنوان صفحه

همان تگ تایتل یا عنوانی است که برای نوشته خود انتخاب می کنید. آنچه که کاربر دنبالش است را در عنوان مطالب بیاورید.

تگ H1

تگ H1 که مهم ترین تگ بین هدینگ ها است می بایست، کلمه یا عبارت کلیدی را در ترکیبش داشته باشد.

محتوای اصلی

آنچه که کاربر برای خواندنش به سایت شما آمده متن اصلی است. در این متن لازم است که تراکم کلمه کلیدی به درستی رعایت شود و نه زیاد به کار رود و نه بسیار کم!

تگ Alt تصاویر

تصاویر موجود در صفحه می بایست توسط تگ Alt برای موتورهای جستجو توصیف شوند. بهتر است در این تگ از کلمه کلیدی استفاده شود.

لینک های داخلی سایت

قرار است توسط لینک های داخلی مطالب تان را به هم مرتبط کنید. سعی کنید در عنوان این لینک ها از کلمات کلیدی صفحه مقصد(که احتمالا یکی از کلمات کلیدی هدف در تجارت شما است)، استفاده کنید.

توضیحات متا

Meta Description همان توضیحات مختصری هستند که در زیر عنوان صفحات، در نتایج جستجو ظاهر می شوند. این توضیحات نباید بیش از 160 حرف باشند اما با این وجود بهترین مکان برای قانع کردن کاربر جهت ورود به سایت می باشد.

نحوه توزیع کلمه کلیدی

 

 

 

 

 

فرمول تراکم کلمه کلیدی

بسیاری از متخصصان سئو معتقدند که میزان تراکم کلمه کلیدی در هر متن باید بین 1 تا 3 درصد کل متن باشد. یعنی به ازای هر صد کلمه یک تا سه بار! اما بهتر است میانگین را در نظر گرفته و ریسک نکنید و همان یک و نیم درصد را مدنظر قرار دهید. برای مثال در یک متن 1000 کلمه ای 15 بار کلمه کلیدی تکرار شود کافیست.
اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید همه چیز را طبق قواعد و دستور خاصی انجام دهید برای چگالی کلمه کلیدی هم فرمولی وجود دارد که در اینجا معرفی خواهیم کرد. با استفاده از این فرمول می توانید به میزان تراکم کلمه کلیدی پی ببرید.

(Nkr / Tkn) × 100)

در این فرمول Nkr تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در متن تکرار شده است و Tkn تعداد همه کلماتی است، که در متن وجود دارند. اگر بخواهیم این فرمول را به زبان ساده تر بیان کنیم اینگونه می شود نوشت؛
برای اینکه بخواهیم چگالی کلمه کلیدی در یک متن را به دست آوریم. لازم است تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی تکرار شده را بر تعداد کل کلمات متن تقسیم کنیم و سپس نتیجه را در 100 ضرب کنیم.
همانطور که اشاره شد اگر تعداد کلمات کلیدی موجود در یک صفحه بیش از اندازه مجاز، باشند آن صفحه از طرف موتور جستجو به عنوان اسپم شناخته می شود و از نتایج حذف خواهد شد.

 

فرمول محاسبه تراکم عبارات کلیدی

در اینجا بهتر است ابتدا در مورد عبارت کلیدی توضیحی مختصر بدهیم سپس به شرح فرمول بپردازیم. عبارات کلیدی دقیقا همان کار کلمات کلیدی را انجام می دهند با این تفاوت که کلمه کلیدی یک کلمه است. اما عبارات کلیدی از چند کلمه تشکیل شده است (منظور همان کلمات کلیدی چند سیلابی که در بالاتر ذکر شد می باشد).
دلیل استفاده از عبارت کلیدی توضیح بهتر محتوای سایت برای کاربران است. برای مثال می توان در کمک به کاربری که دنبال غذای سگ است، در کنار کلمه کلیدی سگ از عبارت های «غذای سگ، غذای ارزان سگ یا بهترین غذای سگ» استفاده کرد.
فرمول چگالی عبارت کلیدی شبیه به همان فرمول کلمه کلیدی است. اما یک بخش اضافه دارد که مربوط به تعداد کلمه های عبارت کلیدی است.

Nkr × Nwp/ Tkn ) × 100)

مقادیر دقیقا مشابه فرمول قبلی هستند و Nwp تعداد کلمات موجود در عبارت کلیدی را مشخص می کند. که برای عبارت «غذای ارزان سگ» عدد 3 است چون از سه بخش تشکیل شده است.
در پایان این بخش باید به این نکته اشاره شود که لازم نیست، برای هر نوشته نیم ساعتی را به محاسبه چگالی کلمات کلیدی بپردازید. افزونه های بسیاری برای این کار وجود دارند که در زمان نگارش این مطلب افزونه  Yoast seo برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس این کار را به سادگی و با دقت زیادی انجام می دهد. این افزونه به سادگی نصب و مدیریت می شود و  زبان پارسی را هم پشتیبانی می کند.

 

تراکم کلمه کلیدی

 

ترفندهایی مهم برای جلوگیری از تکرار کلمات کلیدی

گفتیم که کلمه کلیدی سمت و سوی محتوای شما را تعیین خواهد کرد، اما آیا تکرار یک یا دو بار کلمه کلیدی در یک متن هزار کلمه‌ای می‌تواند سمت و سوی محتوا را به گوگل نشان دهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت علاوه بر تکرار کلمات کلیدی که می‌تواند تاثیر منفی بر سئو سایت شما بگذارد، ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای جلوگیری از تکرار بیش از اندازه کلمه کلیدی می‌توانید از کلمات کلیدی فرعی استفاده کنید. برای مثال اگر شما یک سایت فروش گوشی دارید، تلفن همراه یا گوشی کلمه کلیدی اصلی شما خواهد بود اما می‌توانید از کلمات کلیدی فرعی مانند فروش گوشی سامسونگ یا برندهای دیگر، فروش اقساطی گوشی یا عبارات دیگر استفاده کنید.

استفاده از کلمات هم معنی ترفند مهم دیگر برای جلوگیری از تکرار کلمات کلیدی است. برای مثال به جای به کار بردن بیش از اندازه موبایل در سایت خود می‌توانید از تلفن همراه یا گوشی استفاده کنید.

 

ترفند دیگر برای جلوگیری از تکرار کلمه کلیدی استفاده از مشتق کلمات است. به این موضوع توجه داشته باشید که الگوریتم‌های گوگل بسیار هوشمند هستند و با استفاده از کلمات به کار رفته در محتوای شما می‌توانند سمت و سوی آن را تشخیص دهند. برای مثال اگر محتوای شما درباره مکان‌های دیدنی کرمانشاه است، به جای تکرار بیش از اندازه این عبارت مکان‌های دیدنی این شهر را توضیح دهید. برای مثال زمانی که از بیستون و طاق بستان صحبت خواهید کرد، گوگل متوجه خواهد شد متن شما درباره کرمانشاه و جاذبه‌های توریستی آن است، بدون آن که مجبور به تکرار این عبارت کلیدی در متن خود باشید.

 

ترفندهای مهم جلوگیری از تکرار کلمات کلیدی

ابزارهای مفید برای بررسی چگالی کلمات کلیدی

در دنیای سئو شما باید از ابزارهای کاربردی برای سنجش معیارهای مختلف استفاده کنید. سنجش چگالی کلمات کلیدی نیز نیاز به ابزارهایی دارد که می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید.

  • افزونه یواست سئو یکی از افزونه‌های بسیار پرکاربرد برای سئوکاران است که فاکتورهای مختلف سئو متن را سنجیده و عیب‌های موجود را به شما نشان خواهد داد. این افزونه همچنین چگالی کلمات کلیدی در یک متن را بررسی کرده و با چراغ سبز و قرمز مناسب بودن یا نبودن چگالی آن را نشان خواهد داد.
  • اگر سئوکار حرفه‌ای نیستید و تنها می‌خواهید در یک فایل ورد چگالی کلمه کلیدی محتوای خود را ببینید، نرم افزار ورد آفیس این کار را برای شما انجام خواهد داد. در گوشه پایین ورد تعداد کلمات متن به شما نمایش داده خواهد شد. همچنین می‌توانید با استفاده از ctrl+f تعداد کلمه کلیدی مورد نظرتان در متن را پیدا کرده و با یک فرمول ساده ریاضی چگالی آن را تشخیص دهید.
  • ابزار آنلاین Small SEO Tools Checker چگالی تمامی کلمات و عبارات کلیدی متن را به شما نشان خواهد داد.
  • ابزار SEO Review SEO Tools Checker نیز تراکم هر کلمه کلیدی در متن را به شما نمایش خواهد داد.

 

ابزارهای مفید برای بررسی چگالی کلمات کلیدی

 

چرا تراکم کلمه کلیدی مهم است؟

در بخش بالا متوجه این موضوع شدیم که تراکم کلمه کلیدی برای سئو مهم است و استفاده بیش از اندازه آن می‌تواند تاثیر منفی بر جایگاه سایت بگذارد. اما استفاده به اندازه و مناسب چگالی کلمه کلیدی چگونه بر سئو سایت تاثیرگذار خواهد بود. گوگل روزانه میلیون‌ها سایت و محتوا درباره موضوعات مختلف را بررسی می‌کند. برای آن که تشخیص دهد هر محتوا در چه حوزه‌ای و درباره چه چیزی است، سراغ کلمات کلیدی اصلی، کلمات کلیدی ثانویه و LSI خواهد رفت. در این صورت زمانی که کاربر در هر موضوع یک کلیدواژه خاص را جست و جو کند، گوگل در دسته بندی خود می‌داند سراغ چه محتواهایی رفته تا آن‌ها را براساس امتیاز به کاربران نشان دهد. بنابراین اگر شما در انتخاب کلمه کلیدی و میزان تراکم آن اشتباه کنید، در دسته بندی مناسبی قرار نگرفته و در نتیجه گوگل سایت شما را در نتایج جست و جوی کاربران به آن‌ها نمایش نخواهد داد.

 

ابزار رایگان آنالیز و یافتن کلمه کلیدی

دنیای وب گستردگی بسیاری دارد و سئو روز به روز پیشرفت کرده تا همه چیز را زیر نظر داشته باشد. ابزارهای بسیاری برای آنالیز داده در اختیار وبمسترها هستند. شرکت های بزرگی این ابزارها را توسعه داده اند، که می توان در این میان به گوگل اشاره کرد. در ادامه چند ابزار رایگان اما قدرتمند را به شما معرفی می کنیم که توسط هر کدام از آنها می توانید، به نتایج ارزشمندی برسید. از این ابزارها می شود برای یافتن کلمات کلیدی بهره برد.

ــ Google Trends
ــ Keyword Shitter
ــ AdWord & SEO Keyword Permutation Generator
ــ Answer the Public
ــ Google Correlate
ــ Keywords Everywhere
ــ Wordtracker Scout
ــ Google Search Console

 

 

راهکارهای کاربردی برای بهبود تراکم کلمه کلیدی در متن

همانطورکه در بخش‌های بالاتر نیز اشاره شد در هر متن حداکثر شما می‌توانید 3 تا 5 درصد از تراکم کلمات کلیدی استفاده کنید، بنابراین چطور می‌توان بدون افزایش تعداد این کلمات تاثیرگذاری آن را بیشتر کرد؟ راهکارهای زیر به شما در دستیابی به این هدف بسیار کمک خواهد کرد.

 

توازن در استفاده کلمات کلیدی

شما در یک متن به ازای هر 100 کلمه می‌توانید یک تا دو کلمه کلیدی استفاده کنید اما آیا نحوه به کارگیری آن بر نتیجه کار تاثیرگذار خواهد بود؟ بدون شک بله. در صورتی که شما تمام کلمات کلیدی خود را در چند سطر اول، وسط یا آخر بگنجانید، تاثیر گذاری آن بسیار کمتر از حالتی است که آن را به صورت متوازن در تمامی محتوا به کار ببرید. سعی کنید کلمات کلیدی در تمام متن از ابتدا تا انتها به صورت متوزان استفاده شوند. همچنین حتما در پاراگراف اول و ترجیحا دو خط اول کلمه کلیدی را به کار ببرید.

 

تنها به متن اصلی اکتفا نکنید

نکته مهم دیگر که تاثیرگذار چگالی کلمات کلیدی را چند برابر خواهد کرد، آن است که نباید کلمات کلیدی تنها در متن اصلی به کار برده شوند. شما باید این کلمات را در بخش‌های برجسته‎تری مانند عنوان صفحه(H1)، هیدینگ‌ها، پیوند یکتا، متای توضیحات، ALT تصویر و دیگر بخش‌های مهم نیز به کار ببرید. البته به این موضوع توجه کنید که به کار گیری کلمات کلیدی در این بخش‌ها به معنای استفاده از آن در تمامی آن‌ها نیست. برای مثال اگر شما در تمامی هیدینگ‌ها یا تمامی آلت تصویرها از کلمه کلیدی استفاده کنید، این افراط بر روی سئو سایت تاثیر منفی می‌گذارد. برای انجام این کار نیز تعادل را در نظر داشته باشید.

 

استفاده از کلمات کلیدی متفاوت در یک موضوع

نکته مهم دیگری که می‌تواند بر تاثیرگذاری تراکم کلمات کلیدی کمک کند آن است که شما در یک موضوع از اشکال مختلف کلمات کلیدی و عبارات آن استفاده کنید. این کلمات تفاوت‌های جزئی با یکدیگر داشته اما در جست و جوی کاربران در یک دسته بندی قرار می‌گیرند. برای مثال اگر شما یک فروشگاه لوازم آرایشی دارید، کاربران ممکن است با جست و جوهای مختلف خرید لوازم آرایشی اصل، خرید لوازم آرایشی ارزان، خرید لوازم آرایشی از برند فلان، وارد سایت شما شوند. بنابراین در تولید محتوا تنها به یک کلمه کلیدی متمرکز نشده و از کلمات کلیدی مرتبط که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، غافل نشوید.

 

استفاده از کلمات کلیدی متفاوت در یک موضوع

 

استفاده از تکنیک خوشه بندی یا Keyword Clustering

تکنیک خوشه بندی یکی دیگر از تکنیک‌هایی است که می‌تواند به تراکم کلمات کلیدی شما نظم خوبی داده و با جلوگیری از تکرار بیش از اندازه، تاثیرگذاری آن را بهتر کند. تصور کنید که محتوای شما درباره رودهایی است که در ایران جریان دارند. رودهای ایران به عنوان کلمه کلیدی تنها چند بار قابل استفاده در متن محتوا است اما شما می‌توانید نام رودهایی که زیر مجموعه رودهای ایران قرار می‌گیرند را به عنوان تکنیک خوشه بندی استفاده کنید. در صورتی که شما در محتوای خود از نام رودهایی مانند زاینده رود، الوند، ارس یا دیگر رودها استفاده کنید، هوش مصنوعی گوگل متوجه خواهد شد محتوای شما درباره رودهای ایران است و از نظر تراکم کلمه کلیدی بدون تکرار بیش از حد امتیاز مناسب و قابل قبولی به آن خواهد داد.

 

استفاده از کلمات هم معنی

تکنیک بسیار کاربردی دیگر در موضوع تراکم کلمات کلیدی استفاده از عبارات هم معنی است. برای مثال اگر شما یک فروشگاه آنلاین تلفن همراه دارید، می‌توانید به جای استفاده بیش از اندازه از عبارت فروش تلفن همراه از عباراتی مانند فروش گوشی، فروش موبایل و کلمات هم معنی دیگر استفاده کنید. با انجام این کار شما بدون استفاده بیش از اندازه از یک کلمه رتبه بالایی برای محتوای خود ایجاد خواهید کرد.

 

مراقب چگالی کلمات کلیدی غیر مرتبط باشید

موضوع دیگری که بسیاری از نویسندگان محتوا به آن بی توجه هستند، چگالی کلمات غیر مرتبط است. برای مثال ممکن است شما کلمه کلیدی اصلی و مرتبط با موضوع محتوا را سه تا 10 بار در یک محتوای هزار کلمه‌ای به کار برده باشید، اما ممکن است کلمه یا کلمات غیر مرتبط دیگری وجود داشته باشد که شما بدون توجه به اهمیت آن بارها نام آن‌ها را تکرار کرده باشید. این مساله موتورهای جست و جو را برای دسته بندی سایت شما گمراه و سردرگم خواهد کرد. بنابراین در نگارش محتوا به این موضوع نیز توجه کافی داشته باشید.

 

از سئو محلی کمک بگیرید

یک تکنیک بسیار مهم در نگارش محتوا که بر روی جنبه‌های مختلف تاثیرگذار خواهد بود، استفاده از سئو محلی است. تصور کنید شما یک کافی شاپ در غرب تهران دارید، استفاده از کلمات کلیدی کلی نمی‌تواند تاثیر کافی بر روی موضوع داشته باشد که کاربران صفحه کافی شاپ شما را پیدا کنند. برای این کار شما باید از کلماتی مانند کافی شاپ غرب تهران، کافی شاپ در غرب تهران، کافی شاپ محله اکباتان یا دیگر محلات غرب تهران استفاده کنید. این کار هم از تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی جلوگیری کرده هم باعث می‌شود جامعه هدف شما راحت‌تر به سایت دسترسی پیدا کنند.

 

سئو محلی

 

از کلمات کلیدی طولانی کمک بگیرید

درست مانند سئو محلی، کلمات کلیدی طولانی جامعه هدف شما را دقیق‌تر پیدا کرده و باعث می‌شود مشتریان شما، راحت‌تر شما، محتوا و سایت شما را پیدا کنند. این موضوع همچنین از تکرار کلمات کلیدی جلوگیری کرده اما همان تاثیر را بر روی موتورهای جست و جو خواهد گذاشت. برای مثال خرید اقساطی تلفن همراه سامسونگ، فروش فرش دستبافت ارزان، کافی شاپ ارزان در غرب تهران و موارد مشابه کلمات کلیدی طولانی هستند که می‌توانند در حوزه‌های کاری مرتبط مورد استفاده قرار گیرند.

 

برای هر کلمه کلیدی یک محتوا اختصاص دهید

موضوع دیگری که از تراکم بیش از اندازه کلمه کلیدی در سایت شما جلوگیری می‌کند، آن است که برای هر کلمه کلیدی یک محتوای جداگانه نوشته و آن را بهینه کنید. این موضوع هم از تکرار بیش از اندازه یک کلمه در محتوا جلوگیری کرده هم از رقابت چند صفحه سایت شما در یک کلمه کلیدی با یکدیگر جلوگیری می‌کند.
کلمات کلیدی درست انتخاب کنید.
موضوع بسیار مهم و شاید مرحله پایه و اصلی درباره تراکم کلمات کلیدی، پیدا کردن کلمات کلیدی درست و پرتکرار در حوزه کاری مورد نظر است. اگر شما تمامی اصول سئو را رعایت کرده و یک محتوای عالی تولید کنید، اما کلمات کلیدی شما اشتباه باشد، به هیچ وجه نتیجه زحماتتان را نخواهید دید. در حال حاضر ابزارهای مختلفی برای انتخاب و بررسی کلمات کلیدی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. Google Trend، Keyword Shitter، Answer the public از جمله نرم افزارهایی است که به شما در کسب این مهم کمک می‌کند.

 

کلمات کلیدی درست انتخاب کنید

 

ابزارهای بررسی چگالی کلمات کلیدی

با وجود آن که افزونه یاست یکی از افزونه‌های بسیار کاربردی در زمینه سئو است که اطلاعات بسیار خوبی مانند بررسی چگالی کلمات کلیدی در اختیار شما قرار می‌دهد، ابزارهای پیشرفته دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای بررسی تراکم کلمه کلیدی از آن‌ها استفاده کنید.

 

SEO Review

برای استفاده از این ابزار کافی است آدرس سایت خود را وارد کرده تا چگالی کلمات کلیدی هر صفحه از وب سایت را مشخص می‌کند. این ابزار کلمات کلیدی که بیش از اندازه در متن تکرار شده‌اند را به شما نشان خواهد داد.

Copywritely

یکی دیگر از ابزارهایی که کاربری بسیار ساده و فرندلی دارد، کپی رایتلی است. این ابزار به شما امکان بررسی سریع تراکم کلمات کلیدی، بررسی و اصلاح خطاهای موجود در وب سایت را خواهد داد.

SEObook

با استفاده از این ابزار شما در کنار بررسی تراکم کلمات کلیدی می‌توانید 5 صفحه اول هر کلمه کلیدی را پیدا و آن‌ها را بررسی کنید. انجام این کار به شما اطلاعات بسیار خوبی درباره نحوه استفاده از کلمات کلیدی در صفحه رقبا خواهد داد.

 

سخن پایانی

موتورهای جستجو بر اساس کلمات کلیدی که کاربران جستجو می کنند سعی دارند تا دقیق ترین نتایج را به نمایش بگذارند. این نتایج بر اساس ارزشمند بودن محتوا طبقه بندی می شوند. که مواردی مثل؛ خوانایی، کپی نبودن، تراکم کلمه کلیدی و صدها معیار دیگر در این طبقه بندی دخیل هستند. کسب و کارها برای بهتر دیده شدن، نیازمند به کار گیری کلمات کلیدی مخصوص به خود هستند. که می شود آنها را توسط ابزارهای خاصی که در این مقاله، به برخی از آنها اشاره شد، مشخص کرد.
سئو بر اساس همین کلمات کلیدی keyword شکل گرفته و به روش های مختلف سعی دارد تا محتوای وبسایت ها را به آنچه که کاربران جستجو می کنند نزدیکتر کند. از آنجایی که الگوریتم های رتبه بندی دائما به سود کاربران در حال تغییرند، می بایست در جهت تولید محتوای کاربر پسند تلاش کرد.

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 427

2 دیدگاه برای “چگالی کلمات کلیدی یا تراکم کلمه کلیدی به چه معناست؟ و چه تاثیری در سئو دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *