،

سئو محتوا چیست؟ مهم‌ترین نکاتی که باید در این مورد بدانید

4.8
(12)

سئو محتوا یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که بر رتبه بندی گوگل تاثیر می‌گذارد. بنابراین اگر می‌خواهید در صدر نتایج جست و جو مشاهده شده و در رقابت با رقبایتان قرار بگیرید، سئو محتوا یکی از کارهایی است که باید جدی بگیرید. سئو محتوا مجموعه اقداماتی است که محتوا شما را برای کاربر و برای گوگل ارزشمند می‌کند. با ما همراه شوید تا در این مطلب بیشتر با مفهوم سئو محتوا، اصول انجام آن و تاثیر آن بر رتبه بندی سایت بیشتر آشنا شویم.

 

سئو محتوا چیست؟

در گام اول می‌خواهیم بدانیم که منظور از سئو محتوا چیست؟ سئو مجموعه‌ای از فرآیندها و تکنیک‌ها است که باعث بهینه سازی آن برای موتورهای جست و جو شده و سایت را در صدر نتایج جست و جو قرار خواهد داد. برای سئو متن و بهینه سازی آن ابتدا باید یک یا چند کلمه کلیدی برای محتوا در نظر گرفته و محتوا را برای آن کلمات بهینه کنید. علاوه بر سئو متن نگارش شده کارهایی مانند بهینه سازی ساختار سایت، استفاده از عناوین مناسب، استفاده از تصاویر باکیفیت و مرتبط، ارائه نمودار، بهینه سازی متاتگ‌ها و کارهای دیگر نیز جز تکنیک‌های سئو محتوا قرار می‌گیرد.

 

سئو محتوا چیست

 

چرا سئو محتوا مهم است؟

باید بدانید که حدود 60 تا 70 درصد سئو سایت به سئو متن و محتوا مربوط می‌شود، بنابراین ارتقا رتبه سایت بدون توجه به سئو متن امکان پذیر نخواهد بود. برای سئو محتوا شما باید دو موضوع را در نظر داشته باشید. گوگل و کاربر، یعنی در گام اول شما باید یک محتوای با کیفیت و مفید تولید کنید تا کاربر با خواندن مطلب شما بتواند پاسخ سوال‌های خود را پیدا کند. از طرف دیگر شما باید براساس تکنیک هایی محتوای خود را نیز برای گوگل شناسایی کرده و خط مشی آن را تعریف کنید. تا گوگل موضوع محتوای شما را تشخیص داده و هنگام جست و جوی کاربران سایت شما را به او نمایش دهد.

از طرف دیگر بهترین روش تبلیغ و بازاریابی در دنیای آنلاین، قرار گرفتن در صدر نتایج جست و جو است. در واقع اگر سایت شما در صفحه اول گوگل به کاربران نمایش داده شود، به احتمال زیاد افراد وارد آن خواهند شد. در نتیجه با افزایش بازدید از سایت احتمال خرید یا دریافت خدمات از شما به شکل چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین مزایای سئو محتوا را می‌توان در چهار فاکتور زیر خلاصه کرد:

 

  • افزایش رتبه سایت: سایت در نتایج بالای جست و جو قرار خواهد گرفت.
  • افزایش ترافیک و افزایش مشتری: با قرار گرفتن در صفحه اول گوگل تعداد بازدید کننگان سایت به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده که منجر به افزایش فروش خواهد شد. آمارها نشان می‌دهد بیش از 32 درصد کلیک‌ها درباره هر موضوع در صفحه اول گوگل اتفاق می‌افتد.
  • افزایش اعتبار سایت: به این معنا که گوگل سایت شما را با کیفیت و قابل اعتماد تشخیص خواهد داد.
  • ایجاد تجربه کاربری خوب: همانطور که در بالا نیز اشاره شد، شما در سئو متن به دنبال تولید محتوای مفید و باکیفیت هستید. این موضوع و دیگر تکنیک‌های به کار رفته مانند استفاده از عکس و نمودار، استفاده از علائم نگارشی، بخش بندی مقاله و غیره باعث ایجاد تجربه کاربری خوب خواهد شد.

دلیل اهمیت سئو محتوا

 

اصول و تکنیک‌های مهم برای سئو محتوا

برای آن که بتوانید یک محتوای سئو شده تهیه کنید، باید بدانید اصول و تکنیک‌های آن چیست و هرکدام را به طور دقیق و کامل اجرا کنید. در ادامه با این اصول بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

انتخاب کلمه کلیدی هدفمند

تولید محتوا بر پایه کلمه کلیدی آغاز خواهد شد. کلمه کلیدی تعیین می‌کند که محتوای شما درباره چه موضوع و مساله‌ای نوشته خواهد شد. نکته مهم در انتخاب کلمه کلیدی آن است که این کلمات را به صورت هوشمندانه انتخاب کنید. ابزارهای مختلفی برای تعیین  و تحقیق کلمات کلیدی بهینه وجود دارند که به شما کمک می‌کنند بتوانید بهترین و پرتکرارترین کلمات کلیدی که توسط کاربران جست وجو می‌شود را پیدا کرده و محتوا را بر اساس آن بهینه کنید.

 

اصول سئو محتوا

 

انتخاب URL مناسب

فاکتور مهم دیگر در سئو محتوا، استفاده از URL بهینه و مناسب است. برای بهینه سازی URL بهتر است از URLهای کوتاه همراه با کلمه کلیدی استفاده کنید. آمارها نشان می‌دهد اگر کاربران و گوگل بین دو URL با محتوای یکسان، احتمال  انتخاب URLکوتاه بیشتر است.

 

استفاده از عنوان جذاب و مناسب

عنوان در محتوا مانند ویترین یک مغازه، اولین چیزی است که توجه افراد را به خود جلب می‌کند. یکی از اصول سئو محتوا استفاده از یک عنوان جذاب، بهینه شده و البته همراه با کلمه کلیدی است.

 

بهینه سازی توضیحات متا

یکی دیگر از کارهایی که برای سئو محتوای خود باید انجام دهید، بهینه سازی توضیحات متا است. این توضیحات بخشی از محتوای شما است که در صفحه نتایج جست و جو نمایش داده می‌شود. در صورتی که شما توضیحات متا را ننویسید، گوگل بخشی از محتوا را به توضیحات متا اختصاص خواهد داد. این مساله تفاوت زیادی بین کلیک‌ها ایجاد خواهد کرد. بنابراین برای محتوای یک خود یک توضیحات مختصر تا 160 کاراکتر را به خوبی نوشته تا سئو آن را بهبود ببخشید.

 

بهینه سازی توضیحات متا

 

به روزرسانی با استفاده از تاریخ

به روز رسانی تاریخ انتشار یا آپدیت محتوا شاید به طور مستقیم یکی از فاکتورهای سئو به شمار نرود، اما تاثیر بسیار زیادی بر روی تعداد کلیک‌ها خواهد گذاشت. تصور کنید شما به دنبال قیمت بلیط یک مجموعه گردشگری هستید. ممکن است سایت‌های زیادی به شما نمایش داده شود که قیمت به روز را در اختیار شما قرار ندهند. در صورتی که شما بتوانید زمان به روزرسانی یا انتشار محتوا را ببینید، بدون شک سراغ محتواهای جدید خواهید رفت تا خیالتان بابت اطلاعات آن آسوده‌تر باشد.

 

استفاده مناسب از کلمات کلیدی

بعد از انتخاب هوشمندانه و مناسب کلمه کلیدی، نوبت به نحوه استفاده از آن می‎رسد. به کارگیری کلمه کلیدی مانند لبه یک چاقوی تیز است. استفاده بیش از اندازه این کلمه در محتوا می‌تواند سایت شما را به عنوان یک کلاهبردار به گوگل معرفی کرده تا جریمه شوید. از طرف دیگر در صورت عدم استفاده از کلمات کلیدی، خط و مشی اصلی محتوا شما مشخص نخواهد شد. بر اساس آخرین تکنیک‌های سئو محتوا،  به ازای هر هزار کلمه می‌توان بین 3 تا 7 بار از کلمه کلیدی در متن استفاده کرد. نکته مهم دیگر چگالی کلمات کلیدی در محتوا است. بهتر است کلمات کلیدی را به طور یکپارچه در محتوا به کار ببرید. استفاده از آن‌ها در پاراگراف اول و آخر و زیر عنوان‌ها می‎تواند بسیار مفید و موثر باشد.

 

کلمات کلیدی

 

استفاده از Headingها

موضوع بسیار مهم دیگر در سئو محتوا به کاربردن هدینگ‌ها در متن است. هدینگ‌ها ساختار سلسله مراتبی به محتوای شما داده و باعث ایجاد درک بهتر گوگل و کاربران خواهد شد. برای استفاده از این ساختار باید برای اصلی‌ترین زیر عنوان یعنی عنوان اصلی متن هدینگ یک و برای زیرعنوان‌های بعدی هدینگ2 انتخاب کنید. در صورتی که هر کدام از heading2 نیز زیر مجموعه‌هایی داشته باشد، به آن‌ها h3 را اختصاص دهید. نکته مهم دیگر استفاده مناسب از کلمات در زیرعنوان‌ها است. جالب است بدانید که آمارها نشان می‌دهد تنها 16 درصد از کاربران تمامی کلمات موجود در زیر عنوان‌ها را خوانده و بقیه نگاهی کلی به آن می‌اندازند. از این رو شما باید سعی کنید کلمات مورد استفاده در زیر عنوان‌ها را به شکلی انتخاب کنید که مفهوم پاراگراف آن را به خوبی روشن کند.

 

استفاده از Headingها

 

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و هم معنی

همانطور که در بالا اشاره شد، کلمه کلیدی سمت و سوی موضوع محتوای شما را به گوگل نشان خواهد داد اما شما نمی‌توانید در استفاده از آن افراط کنید. برای جلوگیری از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی شما می‌توانید از تکنیک استفاده از کلمات مرتبط، هم معنی و کلمات کلیدی فرعی استفاده کنید. برای مثال اگر شما محتوایی با کلمه کلیدی تم تولد می‌نویسید، کلماتی مانند رنگ لباس تولد، کیک تولد، اکسسوری و دیگر موارد مربوط به تولد و تم به گوگل نشان خواهد داد که محتوای شما درباره چه موضوعی است، بدون آن که از کلمه کلیدی اصلی خود بیش از حد استفاده کرده باشید.

 

استفاده از کلمات کلیدی طولانی و دقیق

در استفاده از کلمات کلیدی شما می‌توانید در کنار کلمه کلیدی اصلی که معمولا یک عبارت یک یا دو کلمه‌ای است، از کلمات کلیدی طولانی و دقیق‌تر نیز استفاده کنید. برای مثال اگر شما یک فروشگاه آنلاین فروش کفش دارید، خرید کفش می‌تواند کلمه کلیدی اصلی برای سئو محتوای شما باشد. اما کاربران معمولا هنگام جست و جو از کلمات دقیق تری مانند خرید کفش آنلاین، خرید کفش چرم اصل، خرید کفش برند آدیداس یا هر برند دیگر و عنوان‌های دیگر استفاده می‌کنند. برای سئو محتوای خود باید بتوانید تمامی کلیدواژه‌های مورد استفاده توسط کاربران را پیدا کرده  محتوای خود را برای آن‌ها بهینه کنید.

 

استفاده از انواع مختلف محتوا

بسیاری از افراد بر این باورند که محتوا تنها به موارد متنی گفته می‌شود و تولید محتوا تنها به معنای نگارش متن است. در حالی که هر فایل با هر فرمتی که شما در سایت یا صفحه مجازی خود منتشر می‌کنید یک محتوا خواهد بود. استفاده از انواع دیگر محتوا مانند ویدئو، عکس، پادکست و غیره می‌تواند تاثیرات عالی داشته باشد. از یک طرف باعث ایجاد تجربه کاربری بهتر برای خوانندگان شده و از طرف دیگر باعث می‌شود گوگل محتوای شما را قابل اعتمادتر تشخیص دهد. استفاده از انواع دیگر محتوا مانند ویدئوها همچنین زمان حضور کاربران در سایت شما را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد. این مساله بر روی سئو سایت تاثیرگذار خواهد بود.

 

انواع مختلف محتوا

 

استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی

موضوع بسیار مهم و تاثیرگذار دیگر بر سئو محتوا، استفاده از لینک یا بک لینک است. با استفاده از لینک شما می‌توانید یک پل ارتباطی میان محتوای مرتبط در سایت خود یا سایت‌های دیگر ایجاد کنید. برای مثال اگر محتوا شما درباره اصول سئو است و در صفحه دیگر از سایت خود راجع به بازاریابی محتوا که موضوعی بسیار مرتبط به محتوا است، صحبت کرده اید. می‌توانید کلمه بازاریابی محتوا را به صفحه محتوای مورد نظر لینک دهید تا کاربران علاقه مند به موضوع بتوانند به راحتی با کلیک بر روی آن وارد صفحه مورد نظرشان شوند. این مساله باعث بهبود تجربه کاربر و افزایش اعتبار سایت خواهد شد.

 

استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی

 

اشتراک گذاری در رسانه‌ها

یکی از جدیدترین تکنیک‌های سئو محتوا، اشتراک گذاری آن در صفحات مجازی است. همانطور که می‌دانید این روزها استفاده از فضای مجازی در میان اغلب افراد رایج و مرسوم شده است. بسیاری از افراد دوست دارند محتواهای مفید و جذاب را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. از این رو سیستم‌های مدیریت محتوا مختلفی مانند وردپرس امکان اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های مجازی را فراهم آورده‌اند. با فعال سازی این قابلیت شما تعامل بهتری با کاربران برقرار کرده، بازدید سایت خود را بالا برده و سئو محتوا را ارتقا خواهید بخشید.

 

تولید محتوای مفید و کامل

همانطور که در بخش مقدمه نیز اشاره شد، یک پای سئو متن کاربران و پای دیگر گوگل است. برای آن که بتوانید توجه هر دو را به خود جلب کنید، بهترین راهکار تولید محتوای مفید و کامل است. در واقع محتوا را تنها برای رفع مسئولیت ننویسید. به دنبال آن باشید کامل‎ترین محتوای موجود را تهیه کنید تا تمامی پاسخ‌ها و نیاز کاربران را برطرف کند. با این کار هم بازدید از سایت بالا رفته و هم مدت زمان حضور کاربران در سایت افزایش پیدا می‌کند. تعداد کلمات مناسب هر متن به فاکتورهای مختلفی مانند موضوع آن بستگی دارد. در حالت کلی سعی کنید یک محتوای جامع و کامل بنویسید. برخی گزارش‌ها عنوان می‌کند که یک محتوای سئو شده باید حداقل دو هزار کلمه باشد که این مساله با توجه به نوع محتوا و موضوع آن متفاوت خواهد بود.

 

آنالیز رقبا

یکی دیگر از اصول مهم برای تولید محتوای سئو شده و بهبود آن، آنالیز رقبا است. بر روی هر کلمه کلیدی 10 سایت برتر را بررسی کنید و درباره موارد زیر تحقیق و جست و جو کنید.

 

  • دلیل اول بودن این سایت‌ها چیست؟
  • چه سایت‌هایی در نتایج اول جست و جو قرار دارند؟
  • مقالات موجود تا چه حد قابل فهم و ساده است؟
  • در محتوا کاربران چگونه مخاطب قرار داده شده‌اند؟
  • کاربران در این سایت چگونه مسیر خود را پیدا می‌کنند؟

 

آنالیز رقبا

 

استفاده از جملات کوتاه و زبان مناسب

نکته مهم دیگر در سئو محتوا آن است که تا حد ممکن از استفاده از جملات طولانی خودداری کنید. این جملات معمولا خارج از حوصله کاربران است. بهتر است از جملات و پاراگراف‌های کوتاه استفاده کنید تا خوانندگان خسته نشوند. از طرف دیگر زبان هر محتوا باید متناسب با خوانندگان آن انتخاب شود. برای مثال اگر شما درباره یک موضوع علمی و تخصصی محتوا می‌نویسید، زبان و لحن شما با موضوعی راجع به راهنمای جهیزیه عروس بسیار متفاوت خواهد بود. از این رو باید پرسونای مخاطب را در نظر گرفته و متناسب با آن تولید محتوا کنید.

 

به روز کردن محتواهای قدیمی

آیا تنها نگارش محتواهای جدید برای کسب امتیاز بالا سئو محتوا کافی است؟ خیر! آمارها نشان می‌دهد به روزرسانی محتواهای قدیم نیز به اندازه نگارش محتوای جدید برای گوگل اهمیت دارد. بنابراین به جای تولید صفر تا صد همه محتواها، محتواهای قبلی را به روز کنید.

 

استفاده از برچسب تصویر

زمانی که در یک متن از تصاویر استفاده می‌کنید، باید تا حد ممکن راجع به آن، اطلاعاتی به گوگل بدهید. این اطلاعات از طریق برچسب تصویر در سیستم‌های مدیریت محتوا قابل ورود است.

 

از سرعت سایت مطمئن شوید

سرعت بارگذاری محتوا در سایت بسیار مهم است. اگر سایت کند باشد و محتوا با سرعت پایین بارگذاری شود، کاربران معمولا سایت را می‌بندند. بنابراین مطمئن شوید که محتواهای غیر متنی مانند ویدئوها و تصاویر سرعت بارگذاری محتوا را کاهش ندهند.

 

سرعت سایت

 

استفاده از لیست‌های عددی

لیست‌های عددی یا بالت پوینت‌ها هم شکل ظاهری محتوا را زیباتر کرده و هم به خوانش بهتر مخاطبان کمک می‌کند. اگر قصد دارید چند کلمه مانند نام شهر، تیم فوتبال، دانشمند یا هر چیز دیگری را به صورت لیستی عنوان کنید، به جای یک پاراگراف طولانی از لیست‌های عددی یا بالت پوینت‌ها استفاده کنید.

 

جمع بندی

سئو محتوا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در رتبه بندی سایت توسط گوگل است، به طوری که بیش از 60 درصد این امتیازدهی را به خود اختصاص می‌دهد. یک محتوای سئو شده هم برای خواننده و هم گوگل جذاب و معتبر است. برای آن که بتوان یک محتوای سئو شده داشت، باید از تکنیک‌هایی استفاده کرده که در این مطلب به طور کامل توضیح داده شده است.

 

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *