،

جایگاه صفر گوگل چیست و نحوه دستیابی به این جایگاه

جایگاه صفر گوگل
4.9
(11)

اگر در چند ماه گذشته جست و جویی در گوگل انجام داده باشید، احتمالا متوجه این مساله شده‌اید که در بالاترین قسمت صفحه نتایج، یک یا چند پارگراف، عکس، جدول یا هر اطلاعات دیگری در پاسخ به سوال شما نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید بدون کلیک بر روی هیچ url خاصی این اطلاعات را مشاهده کنید. به این قسمت از نتایج جست و جو، جایگاه صفر گوگل گفته می‌شود. هدف از جایگاه صفر گوگل چیست؟ مزایای دسترسی به این جایگاه برای سایت‌ها چیست؟ برای رسیدن به جایگاه صفر یا Zero Position  چه کارهایی باید انجام داد؟ با ما همراه شوید تا به طور ساده و جامع به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

 

جایگاه صفر گوگل چیست؟

جایگاه صفر گوگل که به طور خلاصه به آن P0 نیز گفته می‌شود، اولین نتیجه جست وجوی ارگانیکی است که در صفحه گوگل به کاربران نمایش داده می‌شود. جایگاه رتبه صفر حتی بالاتر از رتبه اول گوگل است و علاوه بر اطلاعات، شامل URL سایت و عنوان صفحه آن نیز خواهد بود. جایگاه صفر می‌تواند اطلاعات را به شکل‌های مختلف مانند جدول، پاراگراف، نمودار، بالت پوینت یا ویدئو یوتیوب باشد. در واقع جایگاه صفر گوگل قسمتی از متن یک محتوا در یک سایت است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به طور خلاصه به پرسش کاربران پاسخ دهد.

 

جایگاه صفر گوگل چیست؟

 

چرا گوگل از رتبه صفر استفاده می‌کند؟

همانطور که می‌دانیم هر ساله گوگل امکانات جدیدی را ارائه می‌کند تا کاربران آن بتوانند در کوتاه‌ترین و ساده‌ترین راه ممکن به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. یکی از این امکانات جایگاه صفر گوگل است. این امکان ابتدا تنها برای وب سایت‌های انگلیسی فعال شد اما در مدت اخیر برای وب سایت‌های فارسی نیز راه اندازی شده است. کافی است سوال خود را در باکس جست و جوی گوگل بنویسید و آن را سرچ کنید. با استفاده از جایگاه صفر گوگل کاربران می‌توانند بدون نیاز به کلیک بر روی یک URL خاص، پاسخ سوال خود را به صورت خلاصه مشاهده کنند.

 

رتبه صفر گوگل

 

مزایای جایگاه صفر گوگل

امروزه استفاده از اینترنت اولین راهکاری است که افراد برای دریافت اطلاعات یا خدمات به ذهنشان می ‎رسد. در هر ثانیه گوگل به طور متوسط 63 هزار کلیک دریافت می‌کند! بنابراین اگر شما بتوانید در جایگاه مناسب گوگل قرار بگیرید و یک کلمه کلیدی را هدف قرار دهید، می‌توانید به شکل معجزه آسایی تعداد بازدید از سایت و تعداد مشتریان خود را افزایش دهید. رسیدن به جایگاه صفر گوگل می‌تواند مزایای بسیاری برای وب سایت شما به دنبال خواهد داشت. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

بهبود رتبه در نتایج SERP

اگر شما بتوانید برای یک محتوای خاص جایگاه صفر یا Zero Position را به دست آورید، بدون شک جایگاه شما در SERP یا جست و جوهای دیگر که با محتوای شما مرتبط است، جایگاه بهتری پیدا خواهد کرد. در واقع با توجه به آن که جایگاه صفر ترافیک سایت شما را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد، جایگاه شما برای محتواهای دیگر سایت نیز ارتقا پیدا می‌کند.

 

بهبود رتبه در نتایج SERP

 

نمایش در نتایج جست و جوی صوتی

امروزه جست و جوی صوتی به سرعت در حال پیشرفت است. بنابراین اگر به دنبال پیشرفت هستید، بهتر است زودتر از دیگران وارد این رقابت شوید. اما چه ارتباطی میان رتبه صفر گوگل و جست و جوی صوتی وجود دارد؟ گوگل در اغلب اوقات در پاسخ به جست و جوی صوتی به دلیل خلاصه بودن محتوای رتبه صفر آن را به کاربران نمایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از 40 درصد از نتایج جست و جوی صوتی از میان رتبه صفر انتخاب می‌شود.

 

کمک به برند سازی

جایگاه صفر گوگل تاثیر مهم و قابل توجهی در برندسازی و برندینگ کسب و کارهای مختلف خواهد گذاشت. اگر شما بتوانید برای کلید واژه های مختلف و مرتبط با حوزه کاری خود به جایگاه صفر گوگل برسید، کاربران پس از جست و جو وب سایت، برند شما را دیده و در ذهن آن‌ها ماندگار خواهد شد.

 

 

افزایش نرخ کلیک

اصلی‌ترین مزیت جایگاه صفر گوگل افزایش نرخ کلیک است. آمارها نشان می‌دهد که 75 درصد از کل کلیک‌های کاربران مربوط به 3 نتیجه اول SERP است. جالب است بدانید که ترافیک سایت‌هایی که در رتبه صفر قرار گرفته‌اند، از سه نتیجه اول گوگل نیز بیشتر است. واقعیت این است که کاربران برای یافتن پاسخ سوالات خود عجله دارند و به اولین نتایج گوگل اعتماد می‌کنند. خود شما آخرین بار چه زمانی دهمین نتیجه گوگل را مشاهده کرده‌اید؟

 

افزایش نرخ کلیک

 

این ترس در میان بسیاری از افراد وجود دارد که آیا جایگاه صفر نرخ کلیک سایت را پایین نمی‌آورد. شاید ترس این افراد منطقی باشد اما تحقیقات نشان می‌دهد که این مساله کاملا برعکس بوده و رتبه صفر نرخ کلیک سایت را بالا می‌برد. آمارهای زیر ارتباط میان نرخ کلیک و رتبه صفر را تائید می‌کند.

 

 • وب سایت SEARCH Engine land وب سایتی را که رتبه صفر خود را در دو هفته گذشته از دست داد و پس از بررسی، آمارها نشان داد که تعداد کلیک ‌های سایت پس از از دست دادن رتبه صفر، حدود 39000 کلیک کاهش پیدا کرد.
 • در سال 2016 وب سایت Hubspot نتایج مطالعات بر روی کلیدواژه‌های مختلف را منتشر کرد. مطالعه انجام شده نشان داد که سایت‌هایی با موقعیت صفر تا 114 درصد افزایش نرخ کلیک داشته‌اند.

 

بهبود سئو سایت

یکی دیگر از مزایای دسترسی به جایگاه صفر گوگل بهبود سئو سایت است. رتبه صفر ترافیک سایت شما را بالا می برد، باعث افزایش نرخ کلیک شده، بک لینک های سایت را افزایش داده و به صورت مستقیم و غیر مستقیم منجر به بهبود سئو سایت خواهد شد.

 

 

بهبود سئو سایت مزایای رسیدن به زیرو پوزیشن

 

چگونه به جایگاه صفر گوگل برسیم؟

برای دسترسی به جایگاه صفر گوگل باید راهکارهای مختلفی را انجام دهید. نکته مهم آن که الزاما ارتباطی میان رتبه صفر و رتبه‌های بالای گوگل وجود ندارد. یعنی حتی اگر در رتبه های پایین گوگل نیز قرار دارید، شانس شما به اندازه رتبه یک گوگل است و شما نیز می‌توانید با برنامه ریزی برای رسیدن به جایگاه صفر به این موفقیت دست پیدا کنید. راهکارهای زیر برای رسیدن به رتبه صفر گوگل Zero Position بسیار موثر خواهد بود.

 

نگارش محتوای ساده و قابل درک

یکی از نکات مهم برای قرارگیری در جایگاه صفر گوگل نگارش محتوای ساده و قابل درک است. باید تا حد ممکن محتوا را به گونه‌ای بنویسید که کاربران به راحتی آن را درک کرده و پاسخ سوال خود را پیدا کنند.

 

نگارش محتوای ساده و قابل درک

 

 

از دیگر فرمت‌های محتوا نیز استفاده کنید

یکی دیگر از راهکارهای مهم برای دسترسی به جایگاه صفر استفاده از فرمت های مختلف محتوا مانند ویدئو، پادکست و عکس است. این فرمت‌ها باعث می‌شود محتوا برای کاربران قابل درک‌تر و جذاب‌تر شود.

 

محتوا را بر اساس قصد دقیق کاربر از جست و جو بنویسید

نگارش محتوای طولانی شاید بتواند تاثیرات مثبتی بر روی سئوی سایت بگذارد اما خواندن تمامی بخش‌های آن برای کاربرانی که به دنبال پاسخ سریع سوال خود هستند، سخت و حوصله سربر است. برای مثال زمانی که کاربر عبارت روش‌های تغییر زبان تلفن همراه را جست و جو می‌کند، به دنبال یک روش گام به گام و ساده است تا بتواند به راحتی و در زمان کوتاه مشکل خود را حل کند. اگر شما بخواهید یک محتوا طولانی بنویسید و ابتدا راجع به انواع زبان‌های تلفن همراه، تاریخچه یا موارد دیگر صحبت کنید، احتمال زیاد کاربر سایت شما را ترک خواهد کرد.

 

اصول سئو را به طور کامل رعایت کنید

استفاده از اصول سئو یکی از کارهایی است که بر بخش‌های مختلف سایت شما تاثیرگذار خواهد بود و به هیچ وجه نباید از آن غافل شوید. از جمله اصول مهم سئو که می‌تواند بر دسترسی به Zero Position نیز تاثیرگذار باشد، شامل موارد زیر است.

 

 • استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی
 • استفاده ار عنوان گویا و جذاب که در آن کلمه کلیدی اصلی نیز استفاده شده باشد.
 • استفاده از URL کوتاه و جذاب
 • استفاده از تگ تایتل و متا دیسکریپشن جذاب و بهینه
 • قرار دادن تگ ALT برای تصاویر با استفاده از کلمات کلیدی اصلی و مرتبط
 • استفاده از تگ‌های H1 تا H5 برای جذاب کردن بصری محتوا و سریع‌تر شدن دسترسی خزنده‌های گوگل به سایت و سهولت خواندن آن برای کاربران

 

اصول سئو

 

کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنید

کلمه کلیدی قلب تپنده سئو سایت است و باید با دقت و وسواس زیادی آن را انتخاب کنید. کلمه کلیدی تعیین می‌کند که گوگل محتوای شما را برای چه جست و جوی کاربران نمایش دهد، اما چه کلیدواژه هایی برای قرار گرفتن در جایگاه صفر مناسب هستند؟

 

 • کلید واژه‌هایی که در حال حاضر در جایگاه صفر قرار ندارند.
 • کلیدواژه های مرتبط با کسب و کار که کاربران بسیار آن را جست و جو می‌کنند.
 • کلید واژه‌های طولانی یا به اصطلاح Long Tail Keyword

 

چه نوع محتوایی در رتبه صفر گوگل نمایش داده می‌شود؟

برای آن که بتوانید یک محتوای مناسب به منظور دسترسی به رتبه صفر گوگل بنویسید، باید بدانید اساسا چه نوع محتواهایی بیش از انواع دیگر در رتبه صفر گوگل قرار می‌گیرند.

 

محتوای 5w

محتواهای 5w محتواهایی هستند که در پاسخ به یکی از 5 سوال کاربران شامل کی؟ کجا؟ چه کسی؟ چرا؟ چه چیزی؟ به کاربران نمایش داده می‌شود. اگر محتوای نوشته شده شما به طور دقیق و خلاصه بتواند به این سوالات پاسخ دهد، احتمال راه یابی شما به رتبه صفر گوگل نیز بالا می‌رود. برای این منظور می‌توانید سری به قسمت People also ask بیاندازید. ابتدا پاسخ سوالات رایج را به طور خلاصه و دقیق داده و سپس آن را بسط دهید.

 

محتوای 5w

 

تعاریف

یکی دیگر از محتواهایی که قابلیت قرارگیری در رتبه صفر گوگل را دارد، تعاریف است. این تعریف می‌تواند شامل هر چیزی مانند تعریف مسائل فیزیک، شیمی، کلمه، کالا یا هر چیز دیگر باشد. محتوایی که تعریفی کوتاه، ساده و مستقیم داشته باشد، می‌تواند در رتبه صفر گوگل به کاربران نمایش داده شود.

 

مقایسه ها

از دیگر انواع محتوا که می‌تواند در رتبه صفر گوگل قرار بگیرد، مقایسه است. این روزها افراد برای انتخاب محصولات، خدمات و کالاهای مختلف میان گزینه‌های مختلف مردد می‌مانند. از این رو بهترین راهکار برای انتخاب مناسب مقایسه گزینه‌های مختلف است. برای مثال جست و جوی مقایسه لپ تاپ مدل لنوو و مدل ایسوس یا دیگر کالاهای دیجیتال دیگر، یکی از عباراتی است که بسیار توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر شما بتوانید محتوای مقایسه‌ای خلاصه و مفیدی برای محصولات مختلف تهیه کنید، می‌توانید در رتبه صفر گوگل نیز قرار بگیرید.

 

محتواهای چگونه و چطور

یکی دیگر از محتواهایی که قابلیت بسیاری برای قرار گرفتن در جایگاه صفر گوگل را دارد، محتواهای چگونه و چطور است؟ برای مثال چطور می‌توانم یک صندلی چوبی بسازم؟ چگونه می‌توان آنتی ویروس را غیر فعال کرد؟ و هزاران سوال دیگر.

 

قیمت‌ها و هزینه‌ها

کاربرانی که به دنبال قیمت و هزینه یک محصول و خدمات هستند، معمولا به دنبال اطلاعات جانبی و اضافه دیگر نیستند و می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن قیمت خدمات یا محصول مورد نظر خودشان را بدانند. از این رو قیمت‌ها نیز می‌توانند یک گزینه عالی برای قرارگرفتن در رتبه صفر گوگل به شمار روند.

 

قیمت‌ها و هزینه‌ها

 

فیچر اسنیپت و انواع آن

قبل از آن که سراغ انواع رتبه صفر گوگل برویم، باید با مفهومی به نام فیچر اسنیپت آشنا شویم. فیچر اسنیپت‌ها پاسخ‎هایی هستند که خود گوگل با استفاده از اطلاعات اینترنت و به طور مستقیم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. جایگاه صفر گوگل، کاروسل ها، پنل دانش گوگل و سوالات متداول از جمله انواع فیچر اسنیپت به شمار می‌رود. نتیجه فیچر اسنیپت علاوه بر ابتدای صفحه می‌تواند در پایین صفحه، میان رتبه یک تا پنج و یا پایین صفحه نیز قرار بگیرد. شناسایی انواع فیچر اسنیپت‌ها و تقلید از ساختار آن می‌تواند در دسترسی به رتبه صفر بسیار مفید باشد.

 

فیچر اسنیپت Paragraph  یا Definition Box

در این فیچر اسنیپت علاوه بر متن گوگل از تصویر نیز برای پاسخ بهتر به کاربران استفاده می‌کند. پاسخ‌ها معمولا حدود 40 تا 60 کلمه بوده و بیشتر در مورد پرسش‌های مربوط به چیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فیچر اسنیپت Number List یا Order List

اگر بخشی از محتوای شما که در پاسخ به سوال کاربران داده شده، به صورت نامبر لیست باشد، گوگل آن را با همان ترتیب در رتبه صفر نشان می‌دهد.

 

فیچر اسنیپت

 

فیچر اسنیپت Bullet list

همانطور که می‌دانید بالت لیست‌ها مشابه با نامبر لیست است با این تفاوت که اولویتی در لیست ارائه شده نبوده و پاسخ به صورت موردی بیان می‌شود.

 

فیچر اسنیپت Table

جدول‌ها محتوای سایت را غنی‌تر کرده و بهترین روش ارائه اطلاعات به کاربران به شمار می‌رود. از این رو اطلاعات جدول به عنوان محتوای مفید یا Helpful Content شناخته شده و در فیچر اسنیپت‌ها نمایش داده خواهد شد.

 

فیچر اسنیپت ویدئو

در حال حاضر این فیچر اسنیپت تنها برای محتواهای یوتیوب نمایش داده میشود. البته گاهی اوقات ممکن است ویدئو سایت شما نیز به عنوان فیچر اسنیپت در نتایج جست و جوی گوگل نمایش داده شود. استفاده درست از داده‌های ساختار یافته، سئوی وب سایت، قرارگیری فایل ویدئو در هاست خود دامنه و اقدامات دیگر این امکان را برای ویدئوهای سایت شما نیز امکان پذیر خواهد کرد.

 

جمع بندی

جایگاه صفر گوگل اولین نتیجه جست وجوی ارگانیکی است که در صفحه گوگل به کاربران نمایش داده می‌شود. این جایگاه حتی بالاتر از رتبه اول گوگل است و علاوه بر اطلاعات، شامل URL سایت و عنوان صفحه آن نیز خواهد بود. با استفاده از این جایگاه کاربران می‌توانند در کوتاه‌ترین و ساده‌ترین راه ممکن و بدون نیاز به کلیک بر روی یک URL خاص، پاسخ سوال خود را به صورت خلاصه مشاهده کنند. دسترسی به این جایگاه می‌تواند مزایای قابل توجهی برای سایت‌ها داشته باشد که در این مطلب به طور کامل با آن آشنا شدیم.

 

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *