،

معرفی تکنیک ها و روش های افزایش ترافیک سایت

ترافیک سایت‌ها

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.3
(399)

افزایش ترافیک سایت یکی از اهداف اصلی صاحبان وب سایت‌های مختلف است. افزایش ترافیک یا افزایش میزان بازدید کاربران از سایت می‌تواند هم بر روی سئو سایت تاثیر گذاشته و هم تعداد مشتریان بالقوه شما را به مشتریان بالفعل تبدیل کند. از این رو مالکان سایت همواره به دنبال آن هستند که با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی ترافیک سایت خود را بالا ببرند. در دنیای دیجیتال بیش از ده‌ها روش قانونی و مناسب وجود دارد که با کمی صبر در به کارگیری آن‌ها می‌توانید ترافیک سایت خود را به شکل قابل توجهی ارتقا دهید. با ما همراه شوید تا بیشتر با این روش‌ها و تکنیک‌ها آشنا شویم.

منظور از ترافیک وب سایت چیست؟

همانطور که در بخش مقدمه نیز اشاره شد، ترافیک وب سایت منظور تعداد کاربرانی است که از یک سایت بازدید می‌کنند. افزایش ترافیک سایت یعنی بالا بردن افزایش تعداد بازدیدها یکی از شاخص‌های اصلی عملکرد KPI در دنیای دیجیتال مارکتینگ به شمار رفته و نشان دهنده میزان موفقیت و اثربخشی برنامه‌ها و استراتژی‌ها خواهد بود. از طرف دیگر افزایش ترافیک سایت بر روی میزان موفقیت عملکرد کلی کسب و کار نیز تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال طبیعی است که هر چه تعداد بازدیدکنندگان از یک سایت فروشگاهی بیشتر باشد، افزایش فروش و کسب درآمد بیشتر را به دنبال خواهد داشت.

نکته مهم آن که در دنیای دیجیتال و اینترنت صاحبان سایت‌ها به دنبال افزایش با کیفیت ترافیک سایت هستند. این عبارت به چه معنا است؟ ترافیک با کیفیت سایت به کاربرانی اشاره دارد که جامعه هدف شما هستند و احتمال خرید و دریافت خدمات آن‌ها از شما زیاد است. این نوع افزایش ترافیک می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر عملکرد شما داشته باشد.

 

افزایش ترافیک وب سایت

 

روش‌ها و تکنیک‌های افزایش ترافیک سایت

همانطور که می‌دانید در دنیای اینترنت و دنیای دیجیتال مارکتینگ روش‌های مختلفی شامل سئو سفید و کلاه سیاه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ترافیک سایت خود را ارتقا دهید. نکته مهم آن که روش‌های کلاه سیاه شاید در نگاه اول شما را هدف خود برساند، اما در طولانی مدت تاثیر بسیار مخربی بر روی سایت شما گذاشته و می‌تواند جایگاه آن را پایین آورد. از این رو بهتر است کمی صبوری به خرج داده و با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های صحیح و مناسب، ترافیک سایت خود را بالا ببرید. تکنیک‌ها و روش‌های زیر به شما در افزایش ترافیک سایت کمک خواهد کرد.

تولید محتوای مفید انجام دهید

گوگل همواره به دنبال آن است که بهترین و سریع‌ترین روش برای پاسخ دهی به سوالات کاربران را پیدا کند، از این رو اگر تشخیص دهد که محتوای شما برای کاربران مفید بوده و می‌تواند پاسخی به سوالات آن‌ها باشد، سایت شما را در نتایج جست و جو به کاربران نمایش خواهد داد. بنابراین برای آن که بتوانید رضایت کاربران و در درجه بعدی رضایت گوگل را به دست آورید، حتما محتوایی آماده کنید که برای کاربران مفید باشد.

 

تولید محتوای مفید برای رشد ترافیک سایت

 

اصول سئو را در تولید محتوا جدی بگیرید

برای آن که گوگل بتواند محتوای شما را در میان هزاران یا میلیون‌ها محتوای دیگر تشخیص دهد، باید در نگارش محتوا رعایت اصول سئو را به دقت انجام دهید. انتخاب درست کلمات کلیدی، استفاده از کلمات کلیدی لانگ، استفاده به اندازه از این کلمات، رعایت طول مناسب پاراگراف، انتخاب محتوای جذاب، استفاده از تگ‌ها و راهکارهای دیگر سئو در تولید محتوا به شما کمک می‌کند محتوای خود را به گوگل معرفی کرده و گوگل نیز آن را به کاربران نمایش دهد.

 

محتوای همیشه سبز تولید کنید

محتوای همیشه سبز محتوایی است که هیچ تاریخ انقضایی ندارد. برای مثال عبارت نکات شیردهی مادران موضوعی است که هیچ تاریخ انقضایی نداشته و همواره توسط افرادی که به آن نیاز دارند، جست و جو می‌شود. محتواهای دیگر مربوط به یک برهه زمانی خاص است. در این برهه شما نیز باید بر موج سوار شده و محتوای مفصلی راجع به آن‌ها بنویسید اما پس از پایان محبوبیت یا زمان استفاده از موضوع مورد نظر، تاریخ انقضای آن تمام شده و باید سراغ محتواهای دیگر بروید. از این رو در تولید محتوا همواره برنامه‌ای برای تولید محتوای همیشه سبز داشته باشید.

 

محتوای همیشه سبز

 

از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

این روزها بیش از اینترنت و گوگل، کاربران وقت خود را در دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. از این رو نباید این جامعه بزرگ را دست کم بگیرید. شما باید در شبکه‌های اجتماعی مختلف فعالیت داشته باشید، با کاربران تعامل کنید و در این شبکه‌های اجتماعی وب سایت خود و محتوای آن را به کاربران معرفی کنید. کاربران تنها با یک کلیک بر روی لینک سایت شما می‌توانند وارد سایت شده و نسبت به دریافت خدمات یا خرید محصول اقدام کنند.

 

 

شبکه‌های اجتماعی

 

محتوای مختلف و متنوع تولید کنید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند منظور از تولید محتوا تنها تولید محتوای متنی است اما هر آن چه که شما در سایت یا صفحه مجازی خود منتشر می‌کنید، یک محتوا به شمار می‌رود. برای آن که بتوانید مطابق سلیقه وسیع جامعه هدف خود پیش بروید، باید محتواهای مختلف و متنوعی تولید کنید. پادکست، انیمیشن، فیلم کوتاه، موشن گرافیک، عکس می‌تواند به خوبی با کاربران متناسب با موضوع ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را جذب سایت و محتوای شما کند.

سرعت سایت را بهینه سازی کنید

اگر یک سایت کند باشد، معمولا کاربران آن را رها کرده منتظر لود شدن آن نمی‌مانند. بنابراین یک سایت کند در زمانی کوتاهی حجم قابل توجهی از کاربران، بازدید کنندگان و در نتیجه ترافیک خود را از دست خواهد داد. یکی از مهم‌ترین ترفندهای افزایش ترافیک سایت آن است که سرعت آن را افزایش داده و به یک مقدار بهینه و مناسبی برسانید.

 

 

 بهینه سازی سرعت سایت

 

استفاده از تبلیغات گوگل

ابزارهای تبلیغاتی در دنیای اینترنت بسیار گسترده و متنوع است. در میان این ابزارهای تبلیغات گوگل یکی از ابزارهای پرکاربردی است که می‌تواند محتوای سایت شما را به افراد علاقه مند به موضوع نمایش دهد. از آن جا که گوگل بانکی عظیم و گسترده از کاربران، تاریخچه جست و جوی آن‌ها، سن و موقعیت مکانی دارد، به خوبی می‌تواند جامعه هدف شما را تشخیص داده و محتوای شما را به کاربران هدف نشان دهد. این مساله بر روی افزایش ترافیک سایت شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

بک  لینک بگیرید

یکی دیگر از راهکارهای افزایش بازدید سایت، استفاده از بک لینک‌ها است. بک لینک به شما این امکان را می‌دهد که از سایت‌های دیگر کاربران را وارد سایت خود کنید. برای ایجاد بک لینک کافی است در یک سایت مربوط به حوزه کاری خود یک محتوای مفید تولید کرده و سپس به شکل هنرمندانه‌ای سایت خود را معرفی کنید. با این کار خوانندگان محتوا که اغلب جامعه هدف شما هستند، با کلیک بر روی لینک وارد سایت شما شده و ترافیک سایت به اندازه قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. شما همچنین می‌توانید در سایت خود نیز از لینک میان صفحات و محتواهای مختلف استفاده کنید.

 

در انجمن‌ها و فروم‌ها فعال باشید

یکی دیگر از کارهایی که باید برای افزایش ترافیک سایت خود انجام دهید، فعالیت در انجمن‌ها و اتاق‌های گفت و گو است. انجمن‌ها بهترین مکان برای پیدا کردن جامعه هدف شما هستند. در فروم‎ها می‌توانید در پست‌های مربوط به کسب و کار خود سوالات رایج کاربران را بشناسید و براساس آن تولید محتوا کنید. می‌توانید با کاربران به گفت و گو پرداخته و در صورتی که قوانین فروم اجازه دهد، سایت خود را معرفی کنید. افراد با خواندن پاسخ‌ها و اطلاعات شما بدون شک به محتوا و سایت شما علاقه مند شده و از آن بازدید خواهند کرد.

 

انجمن‌ها و فروم‌ها یکی از روش های افزایش ترافیک

 

از وبلاگ نویسی به عنوان مهمان استفاده کنید

یکی دیگر از راهکارهای افزایش ترافیک سایت، نوشتن پست مهمان در سایت‌های معتبر است. در این روش شما هزینه و دستمزدی بابت نگارش محتوا دریافت نخواهید کرد اما می‌توانید خودتان و سایتی که دارید را در پست مهمان معرفی کرده و کاربران را با آن آشنا کنید. از آن جا که شما پست مهمان را در سایت‌های پر بازدید و مربوط به کسب و کار خود منتشر خواهید کرد، دسترسی شما به جامعه هدف بالا رفته و ترافیک با کیفیت سایت خود را بالا خواهید برد.

 

 

ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید

با وجود آن که بازاریابی در دنیای دیجیتال مارکتینگ این روزها روش‌های مختلف و جدید بسیار زیادی دارد اما سایتی در این رقابت موفق خواهد بود که در کنار روش‌های جدید، روش‌های قدیمی بازاریابی را نیز فراموش نکند. هنوز بسیاری از افراد روزانه ایمیل‌های خود را چک می‌کنند و در صورت مشاهده ایمیل تبلیغاتی جذاب بر روی آن کلیک خواهند کرد. شما با دسترسی به ایمیل کاربران فعال و علاقه مند در حوزه خود می‌توانید به راحتی به جامعه هدف دسترسی پیدا کرده و با ارسال ایمیل تبلیغاتی آن‌ها را به بازدید از سایت خود علاقه مند کرده و ترافیک سایت را بالا ببرید.

 

ایمیل مارکتینگ

 

سایت خود را ریسپانسیو کنید

یکی دیگر از راهکارهای بسیار مهم در افزایش ترافیک سایت، ریپسانسیو کردن آن است. یک سایت ریسپانسیو سایتی است که صفحات آن به طور کامل و با سرعتی مناسب بر روی تمامی دستگاه‌های دیجیتال مانند تلفن همراه، تبلت، کامپیوتر و لپ تاپ بارگذاری شده و کاربران می‌توانند از آن بازدید کنند. توجه داشته باشید حجم قابل توجهی از کاربران اینترنت این روزها از تلفن همراه برای ورود به صفحات وب استفاده می‌کنند و شما با ریسپانسیو کردن سایت خود می‌توانید بازدید سایت را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

تبادل کنید

تبادل این روزها یکی از روش‌های پرطرفدار و بدون هزینه تبلیغات است. در این روش شما با سایت‌های مربوط به کسب و کار خود که جز رقبای شما نیستند تبادل لینک و یا تبادل تبلیغات انجام خواهید داد. این روش یک روش دو سر برد برای هر دو سایت است که معمولا هیچ هزینه‌ای نیز برای شما به دنبال نخواهد داشت. با این روش با توجه به دسترسی به جامعه هدف، میزان افزایش ترافیک با کیفیت سایت را به دنبال خواهید داشت.

محتوای سایت را به روزرسانی کنید

اگر سابقه شما در مدیریت سایت بالا باشد، می‌دانید که به روزرسانی محتوا به اندازه تولید محتوا جدید بر روی تغییر رتبه و جایگاه سایت در گوگل تاثیرگذار خواهد بود. با ارتقا جایگاه در گوگل کاربران بیشتری بر روی لینک شما کلیک کرده و بازدید و ترافیک سایت بالا خواهد رفت. بنابراین به روزرسانی محتواهای قدیمی را به عنوان راهکار افزایش ترافیک سایت جدی بگیرید.

 

 

 افزایش ترافیک سایت با به روزرسانی محتواهای قدیمی سایت

 

با بلاگران معروف همکاری کنید

این روزها همکاری با افراد معروف می‌تواند حجم زیادی از کاربران را به سایت و صفحه شما روانه کند. یک فرد تاثیرگذار و شناخته شده که افراد زیادی او را دنبال می‌کنند، می‌تواند کلید موفقیت شما در کسب و کارتان باشد. برای انجام این کار ابتدا خدمات یا محصولات خود را به این افراد ارائه کرده و رضایت واقعی آن‌ها را به دست آورید. این افراد هیچ گاه جایگاه خود را با معرفی خدمات و محصولات بی کیفیت پایین نمی‌آورند، بنابراین خدمات و محصول شما باید کیفیت بالا برای جذب رضایت این افراد را داشته باشد. با تبلیغ یا همکاری با چنین افراد ترافیک سایت شما ظرف مدت کوتاهی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

رویدادهای مختلف برگزار کنید

یکی دیگر از راهکارهای افزایش ترافیک برگزاری رویدادهای مختلف است. تصور کنید شما یک سایت آموزش و تدریس دروس دبیرستان یا هر مقطع دیگری داشته و به دنبال افزایش ترافیک هستید. هیچ چیز مانند یک رویداد حضوری یا آنلاین رایگان یا با هزینه کم نمی‌تواند جامعه هدف را با شما آشنا کند. برای مثال می‌توانید یک سمینار رایگان برنامه ریزی درسی، اصول خوانش یک درس خاص یا هر مبحث پرطرفدار دیگر را برگزار کنید. با این کار کاربران زیادی از جامعه هدف جذب شما و خدماتتان شده و به مشتریان و دنبال کنندگان شما تبدیل خواهند شد.

از نوتیفیکیشن‌ها استفاده کنید

یکی از روش‌های جدید و محبوب بازاریابی در دنیای دیجیتال استفاده از نوتیفیکیشن‌ها است. نوتیفیکیشن‌ها پیام‌های تصویری کوچکی هستند که بر روی مرورگر یا تلفن همراه کاربران نمایش داده شده و کاربران می‌توانند آن را باز کرده یا رد کنند. برای استفاده از این روش بهتر است هنگام ورود کاربر به سایت از او اجازه ارسال نوتیفیکیشن را بگیرید، زیرا بعضی کاربران این روش بازاریابی را دوست نداشته و آن‌ها را کلافه خواهد کرد.

 

افزایش ترافیک با استفاده از نوتیفیکیشن‌

 

نشانه گذاری طرحواره را برای سایت خود پیاده سازی کنید

نشانه گذاری طرحواره باعث فهرست بندی صفحات شما برای گوگل شده و به موتورهای جست و جو کمک می‌کند سایت شما را راحت‌تر و بهتر پیدا کنند. این مساله به طور غیر مستقیم بر افزایش ترافیک سایت تاثیر می‌گذارد، چرا که اگر گوگل سایت شما را سریع‌تر و بهتر پیدا کند، آن را ارزشمندتر دانسته و در نتایج صفحه اول گوگل آن را به کاربران نمایش خواهد داد.

استفاده از تبلیغات پولی یا Paid Traffic

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای افزایش ترافیک سایت خود انجام دهید، استفاده از تبلیغات پولی است. شما برای این تبلیغات هزینه پرداخت خواهید کرد اما نتیجه آن را در زمان کوتاهی خواهید دید. تبلیغات ریتارگتینگ یا تبلیغات کلیکی از جمله تبلیغاتی هستند که می‌توانید برای افزایش ترافیک سایت خود انجام دهید.

سئو سایت خود تقویت کنید

سئو سایت یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای ارتقا سایت خود انجام دهید. برای تحلیل سئو ابزارهای مختلفی مانند سمراش، گوگل آنالیتکیس، یاست و ابزارهای دیگر وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید سئو سایت خود را بررسی کنید، نقاط ضعف و ایرادات سایت را پیدا کرده و آن‍ها را رفع کنید و در نهایت سایت خود را ارتقا دهید. با ارتقا سایت و نمایش آن در صفحه اول گوگل تعداد کلیک بر روی لینک سایت شما به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده و ترافیک سایت بالا می‌رود.

 

سئو سایت

 

پیشنهاد ویژه: دوره جادوی سئو پلاس 

 

بهینه سازی سایت برای جست و جوی صوتی

شاید برایتان جالب باشید که این روزها حدود 65 درصد کاربران 25 تا 49 ساله حداقل یک بار از میکروفن دستگاه‌های دیجیتال خود استفاده می‌کنند. جست و جوی صوتی یکی از نورآوری‌های جدید در دنیای وب است که بدون شک در چند سال آینده بسیار پرطرفدار خواهد شد. از این رو جز اولین افرادی باشید که سایت خود را برای جست و جوی صوتی بهینه خواهید کرد.

بر روی سئوی لوکال یا محلی کار کنید

سئو لوکال یا محلی سئویی است که به طور تخصصی بر روی معرفی سایت شما به منطقه اقتصادی خودتان کار می‌کند. برای مثال اگر شما کافی شاپی در یک محدوده جغرافیایی خاص دارید، باید محتوای خود را بر روی فست فود در فلان شهر، پیتزا در موقعیت جغرافیایی مورد نظرتان بهینه کنید.

 

 

سئوی لوکال یا محلی برای افزایش ترافیک

 

دکمه اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی ایجاد کنید

یکی دیگر از راهکارهای مفیدی که می‌تواند برای مخاطبان شما نیز جذاب باشد، دکمه اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی است. با این دکمه اگر کاربران یک محتوا به شکل متنی، صوتی یا ویدئویی در سایت شما را دوست داشته باشند، می‌توانند به راحتی آن را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک گذاشته و منبع آن را درج کنند. با این کار تعامل قابل توجهی بین وب سایت، صفحات مجازی و کاربران داشته و ترافیک سایت خود را بالا خواهید برد.

زیبایی سایت خود را جدی بگیرید

این روزها زیبایی بصری بیش از هر زمان دیگر جلب توجه خواهد کرد، از این رو در کنار تولید محتوای مفید و کار کردن بر روی سئو سایت، جلوه بصری و زیبایی سایت خود را نیز جدی بگیرید.

در گوگل ثبت نام کنید

بسیاری از صاحبان سایت‌ها تصور می‌کنند تنها ایجاد صفحه سایت کافی است، اما برای شناسایی بهتر سایت خود به موتورهای جستجو باید آن را در گوگل نیز ثبت نام کنید و ورود خود به دنیای وب را به گوگل اطلاع دهید. با این کار گوگل صفحه شما را به رسمیت شناخته و سایت شما را در نتایج جست و جو به کاربران نمایش خواهد داد.

 

افزایش ترافیک با ثبت سایت در گوگل

 

لیست قیمت یا آمار ارائه دهید

یک راهکار هوشمندانه برای افزایش ترافیک سایت، ارائه اطلاعاتی است که کاربران به دنبال آن هستند. برای مثال اگر سایت شما در زمینه اقتصادی فعال است، لیست روزانه قیمت سکه و دلار یا خودرو برای کاربران بسیار مفید و خوشایند بوده و سایت شما را به اولین انتخاب برای آن‌ها تبدیل خواهد کرد. همچنین ارائه آمارهای درست و مرتبط در هر حوزه برای کاربران بسیار ارزشمند است. از این رو با ارائه این اطلاعات مفید و کاربردی می‌توانید ترافیک سایت خود را به شکل چشمگیری ارتقا دهید.

برای افزایش ترافیک از بات‌ها کمک بگیریم؟

بسیاری از افراد برای افزایش ترافیک سایت خود سراغ ربات‌های افزایش ترافیک می‌روند. این روش ممکن است در ابتدا مفید واقع شود، اما معایبی نیز به دنبال خواهد داشت. برای مثال اگر یک ربات به طور پی در پی اطلاعات سایت شما را درخواست کند، بر روی سرعت سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. همچنین این ربات‌ها در کنار افزایش ترافیک سایت، باعث افزایش نرخ پرش نیز خواهند شد. همچنین این روزها الگوریتم‌های گوگل بسیار هوشمند هستند و احتمال آن که متوجه فیک بودن بازدیدهای سایت شوند، زیاد است. بنابراین بهتر است به جای استفاده از بات‌های افزایش ترافیک سایت، کمی صبوری به خرج داده و با انجام راهکارهای معرفی شده، ترافیک سایت خود را بالا ببرید.

 

 افزایش ترافیک از بات‌ها

 

جمع بندی

افزایش ترافیک سایت یا افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت یکی از عوامل اصلی موفقیت یک کسب و کار آنلاین و یک وب سایت است. برای افزایش ترافیک سایت می‌توان از ده‌ها روش در کنار هم و به صورت موازی استفاده کرد، تا صفحه به میزان ترافیک مطلوب برسد. در این مطلب با مهم‌ترین راهکارهای افزایش ترافیک سایت آشنا شدیم.

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *