،

پوش نوتیفیکیشن چیست؟ و چگونه به کسب و کار شما کمک می کند؟

پوش نوتیفیکیشن

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.8
(491)

پوش نوتیفیکیشن در حال حاضر یکی از قدرتمندترین و بهترین ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ است که می‌تواند به شما در بازاریابی و تبلیغات بهتر کمک می‌کند. این ابزار مانند ایمیل و پیامک یک پیام تبلیغاتی را برای کاربران ارسال می‌کند اما سازوکار آن متفاوت بوده و نتایج بسیار بهتری به دنبال خواهد داشت. اگر شما نیز به دنبال گسترش کسب و کار خود هستید، خواندن این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن چیست؟

پوش نوتیفیکیشن مانند پیامک یک پیام تبلیغاتی یا همان نوتیفیکیشن بر روی صفحه گوشی یا رایانه شخصی کاربران نمایش داده می‌شود. با خواندن این پیام کوتاه کاربر تصمیم می‌گیرد وارد سایت یا اپلیکیشن شما شود یا خیر؟ اگر کاربران شما از تلفن همراه استفاده می‌کنند، این نوتیفیکیشن مانند اعلان‌های واتس آپ یا تلگرام بر روی تلفن همراه آن ها نمایش داده می‌شود.

انواع پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن به دو صورت موبایل و وب برای کاربران ارسال می‌شود.
نوتیفیکیشن وب از طریق یک سایت برای کاربرانی که از لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنند، ارسال می‌شود. وب نوتیفیکیشن با سیستم‌های عامل کروم و سافاری سازگار بوده و پیام تبلیغاتی حتی زمانی که سایت‌ مورد نظر باز نیست برای کاربران ارسال می‌شود.
نوتیفیکیشن موبایل کمی متفاوت تر از وب است. برای دریافت این نوتیفیکیشن‌ها، کاربر ابتدا باید نرم افزار موبایل آن را دانلود کند تا نوتیفیکیشن‌های مربوطه از طریق آن به کاربر نمایش داده شود.

 

انواع پوش نوتیفیکیشن

 

تفاوت پوش نوتیفیکیشن با ارسال پیام تبلیغاتی

در صورتی که بین انتخاب پوش نوتیفیکیشن با سیستم‌های ارسال پیام و تبلیغات دیگر شک دارید، بهتر است در ابتدای مطلب با تفاوت این روش تبلیغاتی با روش‌های دیگر آشنا شوید.

محدودیت در تعداد کلمات

یکی از تفاوت‌های پوش با دیگر سیستم‌های ارسال پیام به خصوص SMS محدودیت در تعداد کلمات و کاراکترها است. زمانی که شما یک پیامک تبلیغاتی برای کاربران خود ارسال می‌کنید، محدودیت شما برای تعداد کاربران کم‌تر است. در حالی که برای ارسال پوش نوتیفیکیشن شما محدودیت زیادی برای تعداد کلمات دارید. اگر نوتیفیکیشن ارسالی شما بلند باشد، بر روی صفحه تلفن همراه یا رایانه به طور کامل نمایش داده نمی‌شود و کاربران نمی‌توانند دقیقا از محتوای تبلیغاتی شما مطلع شوند.
برای اهمیت تعداد کلمات در پوش نوتیفیکیشن آمار جالبی در اختیار شما قرار خواهیم داد. نرخ کلیک بر روی نوتیفیکیشن هایی با تعداد 10 کلمه و کم‌تر حدود 8.8 درصد، برای نوتیفیکیشن‌هایی با تعداد کلمات 11 تا 20 کلمه، حدود 4.9 درصد و برای پیام‎هایی با بیش از 21 کلمه، حدود 3.2 درصد است. این آمار نشان می‌دهد که هر چه تعداد کلمات در پوش نوتیفیکیشن شما کم‌تر باشد، احتمال کلیک کردن مخاطب بر روی آن بیشتر خواهد بود.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

انتخاب کاربران برای دریافت یا عدم دریافت پیام

زمانی که شما تعدادی از کاربران را برای دریافت پیام تبلیغاتی انتخاب می‌کنید، در زمان‌های مشخص پیامک تبلیغاتی را برای آن‌ها ارسال خواهید کرد و کاربران نمی‌توانند انتخاب کنند که پیامک تبلیغاتی را دریافت کنند یا خیر؟
تفاوت دیگر آن است که در پیام های تبلیغاتی شما پیامک را باز می‌کنید، متن را می‌خوانید و در پایان لینک سایت یا نرم افزار درج شده که شما می‌توانید بر روی آن کلیک کنید یا خیر؟ اما در پوش نوتیفیکیشن شما با کلیک بر روی آن و باز کردن نوتیفیکیشن مستقیما وارد سایت ارسال کننده پیام تبلیغاتی خواهید شد.
ارسال بیش از حد پیامک‌های تبلیغاتی در بسیاری از موارد می‌تواند غیر قانونی به شمار رفته و نه تنها تاثیر مثبت بر روی تبلیغات نمی‌گذارد، بلکه می‌تواند نظر کاربران و مشتریان شما را منفی کند. کاربران معمولا این پیام‌های تبلیغاتی را به عنوان اسپم دیده و ممکن است شماره شما را مسدود کنند. در حالی که پوش نوتیفیکیشن چنین دردسری را برای شما به دنبال نخواهد داشت.

 

تفاوت پوش نوتیفیکیشن با سیستم‌های ارسال پیام دیگر

یکی از تفاوت‌های پوش نوتیفیکیشن با سیستم‌های تبلیغاتی دیگر، هزینه آن است. هزینه ارسال نوتیفیکیشن در مقایسه با ارسال ایمیل و پیامک و دیگر سیستم‌های تبلیغاتی بسیار کم‌تر است. از این رو اگر به دنبال یک روش تبلیغاتی با هزینه مناسب هستید، می‌توانید نسبت به ارسال پوش نوتیفیکیشن اقدام کنید.
تفاوت دیگر در امکانات ارسال پیام است. زمانی که شما یک پیامک تبلیغاتی ارسال می‌کنید، تنها می‌توانید یک محتوای متنی ارسال کنید. در حالی که برای ارسال پوش نوتیفیکیشن می‌توانید از ابزارهای متنوع دیگر مانند عکس نیز استفاده کنید.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

مزایای استفاده از پوش نوتیفیکیشن چیست؟

استفاده از پوش نوتیفیکیشن می‌تواند مزایای ویژه‌ای برای شما به دنبال داشته باشد که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

نرخ دیده شدن بالاتر

پیامک‌ها یا ایمیل‌های تبلیغاتی می‌توانند بین ده‌ها و یا گاهی صدها پیام و ایمیل دیگر گم شده و کاربر چک کردن آن‌ها را فراموش کند. این مشکل برای پوش نوتیفیکیشن بسیار کمتر از روش‌های دیگر است. استفاده از نوتیفیکیشن می‌تواند نرخ کلیک و دیده شدن سایت و یا نرم افزار شما را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

بازدهی کوتاه مدت

اگر به دنبال آن هستید که تبلیغات شما در زمان کوتاهی به نتیجه برسد، این روش تبلیغاتی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. دیگر روش‌های تبلیغاتی معمولا با تاخیر شما را به بازدهی مورد نظرتان می‌رساند اما پوش نوتیفیکیشن دارای بازدهی سریع است.

تبلیغات با هزینه کم

همه ما به دنبال آن هستیم که تبلیغات با بازدهی بالا و هزینه کم داشته باشیم. جالب است بدانید پوش نوتیفیکیشن در برخی از پلت فرم‎ها رایگان بوده و شما برای استفاده از آن هزینه‌ای پرداخت نخواهید کرد. در صورت پرداخت هزینه نیز پوش نوتیفیکیشن دارای هزینه بسیار کمتری در مقایسه با روش‌های دیگر است.

امکان طراحی و شخصی سازی

ممکن است شما یک سایت فروش لوازم آرایشی بهداشتی داشته و بخواهید از طریق پوش نوتیفیکیشن تبلیغات کنید. از آن جا که محتوا و نوتیفیکیشن در این روش باید کوتاه باشد، شما باید بتوانید پیام خود را به خوبی طراحی و یا شخصی سازی کرده تا کاربران را مجاب کند در میان ده ها پیام تبلیغاتی روزانه، شما را برای بازدید انتخاب کند. در نوتیفیکیشن می‌توانید از ایموجی، عکس و طراحی‌های شخصی سازی استفاده کنید تا در مقایسه با دیگران متمایز شوید.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

بازگرداندن کاربران به سایت

یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش تبلیغات آن است که شما می‌توانید زمانی که کاربران داخل سایت شما نیستند و یا شما را فراموش کرده‌اند، به سایت شما برگشته و ترافیک سایت شما بالا برود.

بالا بردن تجربه کاربری

بسیاری از افراد از این روش کاربردی در دنیای دیجیتال مارکتینگ تنها برای بازاریابی و تبلیغ استفاده می‌کنند. اما این روش می‌تواند باعث بهبود تجربه کاربری شده و همین مساله اعتماد و ارتباط کاربران با شما را افزایش دهد. برای مثال در اپلیکیشن اسنپ، از نوتیفیکیشن برای اطلاع از رسیدن اسنپ و یا فرم نظرسنجی بعد از پایان سفر استفاده می‌شود. این پیامک هیچ گونه تبلیغاتی برای کاربر ندارد اما می‌تواند باعث افزایش حس اعتماد و تجربه کاربری خوب شود.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

بهبود سئو سایت

همان طور که می‌دانید سئو یکی از فاکتورهای مهم در امتیاز دهی هر سایت توسط گوگل است. در صورتی که سایت شما توسط موتورهای جستجو در صدر نمایش جست و جو نشان داده شود احتمال مشاهده سایت شما توسط کاربران تصادفی چند برابر خواهد شد. یکی از فاکتورهای مهم در بهبود سئو سایت افزایش ترافیک است. پوش نوتیفیکیشن با افزایش نرخ کلیک و بازدید از سایت می‌تواند به صورت غیر مستقیم تاثیر قابل توجهی بر بهبود سئو سایت شما بگذارد.

 

راهکارهایی برای بالا بردن بازدهی پوش نوتیفیکیشن

در صورتی که شما این روش تبلیغاتی را برای برند و کسب و کار خود انتخاب کرده‌اید، باید نکات و مواردی را در نظر داشته باشید که بازدهی شما به بهترین شکل ممکن به ثمر برسد.

نوع دستگاه کاربران را در نظر بگیرید

ابتدای شروع پوش نوتیفیکیشن به عنوان روش تبلیغاتی تنها محدود به تلفن‌های هوشمند بود اما چند سالی است که این روش برای تبلیغات برای کاربرانی که از لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنند، نیز به کار برده می‌شود. برای آن که ارسال نوتیفیکیشن بتواند برای کاربران شما به نتیجه مطلوب برسد، باید نوع دستگاه کاربران خود را شناخته و پیام تبلیغاتی خود را متناسب با نوع دستگاه طراحی و ارسال کنید.

پوش نوتیفیکیشن

زمان ارسال پیام ها را در نظر بگیرید

نکته مهم دیگری که می‌تواند به بهتر شدن نتیجه پوش نوتیفیکیشن کمک کند، توجه به زمان ارسال پیام‌ها است. حتما از ارسال نوتیفیکیشن در زمان‌های نامتعارف مانند آخر شب تا حدود ساعت 9 صبح خودداری کنید. بهتر است زمانی را برای ارسال پیام انتخاب کنید که کاربر بیدار و سرحال بوده و احتمال باز کردن نوتیفیکیشن تبلیغاتی شما زیاد باشد.

به سیستم عامل کاربران خود توجه کنید

آمارها نشان می‌دهد باز کردن پیام‌ها توسط کاربرانی که از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند، در مقایسه با سیستم‌های عامل IOS بیشتر است. این مساله نشان می‌دهد که تبلیغات در این روش هنوز برای کاربران آیفون به خوبی طراحی نشده است. با تکیه بر این آگاهی می‌توانید تغییراتی در طراحی و ارسال پوش نوتیفیکیشن خود ایجاد کرده و آمار بازدید کنندگان سایت خود را بالا ببرید.

به موقعیت مکانی کاربران خود توجه کنید

ارسال پوش نوتیفیکیشن برای یک فروشگاه در غرب تهران برای یک کاربر که در شهر دیگری زندگی می‌کند، چقدر می‌تواند به ثمر بنشیند؟ بدون شک تاثیر آن بر بازدهی تبلیغات در این حالت صفر است! از این رو برای ارسال نوتیفیکیشن بهتر است به موقعیت مکانی کاربران خود توجه داشته باشید. شما می توانید از نظر سنجی یا نرم افزارهایی که موقعیت جغرافیایی کاربران را به شما نمایش می دهتد استفاده کنید تا ارسال پیام به افراد مناسبی انجام شود.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

یک محتوای جذاب تهیه کنید

یک اصل مهم برای موفقیت ارسال نوتیفیکیشن، جذاب بودن آن است. محتوا باید به قدری جذاب باشد که در همان لحظه که به کاربر نمایش داده می‌شود آن قدر جذاب باشد که او وارد سایت یا نرم افزار شود.

امکان میوت کردن نوتیفیکیشن را فراهم کنید

زمانی که می‌خواهید برای سایت و کسب و کار خود پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید، حتما گزینه‌ای برای آن در نظر بگیرید که کاربران بتوانند دریافت یا عدم دریافت آن را انتخاب کنند. در اغلب نرم افزارها این گزینه به صورت پیش فرض فعال بوده و با نصب نرم افزار، کاربر نوتیفیکیشن‌ها را دریافت می‌کند. این مساله می‌تواند برای برخی از کاربران ناخوشایند باشد. از این رو هنگام طراحی نرم افزار برای ارسال نوتیفیکیشن گزینه ای را طراحی کنید که کاربران بتوانند دریافت پیام را میوت یا غیر فعال کنند.

برای پوش نوتیفیکیشن کال تو اکشن در نظر بگیرید

هدف شما از ارسال یک نوتیفیکیشن باید کاملا واضح و مشخص باشد. بهتر است هنگام ارسال پیام دقیقا به کاربر خود بگویید چه کاری انجام دهد و برای آن دکمه کال تو اکشن طراحی کنید. برای مثال اگر برای یک شرکت هواپیمایی فعالیت می‌کنید می توانید از کال تو اکشن خرید بلیط در پیام خود استفاده کنید.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

از پیشنهادات با زمان محدود استفاده کنید

یکی از راهکارهایی که می‌تواند پوش نوتیفیکیشن شما را مفید تر از قبل کند، استفاده از پیشنهادهایی با زمان محدود است. برای مثال می‌توانید تخفیف های جذاب چند روزه را از طریق پوش نوتیفیکیشن به کاربران خود معرفی کرده و با عباراتی مانند تا دیر نشده خرید کنید، آنها را راغب به باز کردن صفحه سایت یا فروشگاه اینترنتی خود کنید.

نتایج را بررسی کنید

مانند هر روش تبلیغاتی دیگر شما باید بتوانید میزان بازدهی و موفقیت پوش نوتیفیکیشن را بررسی کنید. برای بررسی میزان موفقیت این روش بهتر است شاخص عملکرد کلیدی KPI برای اهداف شرکت را مشخص کرده و بررسی کنید ارسال نوتیفیکیشن چقدر شاخصه ها را بهبود بخشیده است. با بررسی نتایج می‌توانید ایرادهای موجود را پیدا کرده و آن‌ها را اصلاح کنید.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

کاربردهای پوش نوتیفیکیشن

اکنون که با مزایای پوش نوتیفیکیشن آشنا شدید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا شما می‌توانید از این روش تبلیغاتی استفاده کنید و یا به عبارت دیگر در چه مواردی می‌توانید از ارسال نوتیفیکیشن استفاده کنید.

  1. اگر شما یک سایت خبری دارید، می‌توانید اخبار مهم و به روز را از طریق نوتیفیکیشن به کاربران ارسال کنید تا کاربران با مشاهده یک متن کوتاه خبری وارد سایت شما شده تا اطلاعات دقیق و جزئی آن را مشاهده کنند.
  2. اگر به دنبال جلب مشتری‌های جدید و یا به دست آوردن مشتری‌های دائمی برای کسب و کار خود هستید، با استفاده از این روش می‌توانید پیشنهادهای داغ و جدید خود را به کاربران اطلاع دهید.
  3. اگر نرم افزار خود را ارتقا داده اید و یا به تازگی سایت شما دستخوش تغییرات شده است، می‌توانید با ارسال یک نوتیفیکیشن آن را به کاربران خود اطلاع دهید.
  4. پیام‌های تبلیغاتی نیز یکی دیگر از کاربردهای مهم پوش نوتیفیکیشن است که به شما کمک می‌کند با هزینه مناسب، محصولات و یا خدمات جدید خود را به کاربران معرفی کنید.
  5. اگر یک صفحه شخصی در اینستاگرام یا یوتیوب دارید و از طریق آن کسب درآمد می‌کنید، پوش نوتیفیکیشن می‌تواند تعداد دنبال کنندگان شما را افزایش دهد. چگونه؟ بعد از بارگذاری یک پست و یا ویدئو جدید در صفحه خود می‌توانید آن را با یک نوتیفیکیشن جذاب به کاربران اطلاع دهید و آمار بازدید از آن در زمان کوتاهی چند برابر کنید.
  6. کاربرد دیگر ارسال نوتیفیکیشن برای مطلع کردن کاربران از زمان پرداخت اقساط است. این سیستم برای بانک‌ها و یا فروشگاه‌هایی که به صورت اقساطی کار می‌کنند، می‌تواند بسیار مفید باشد. کاربران با کلیک بر روی پیام ارسال شده می‌توانند مستقیما وارد صفحه پرداخت شده و اقساط خود را واریز کنند. آمارها نشان می‌دهد بیش از 80 درصد افراد پرداخت‌های فروشگاهی خود را از طریق تلفن همراه انجام می‌دهند، از این رو ارسال نوتیفیکیشن در این حالت می‌تواند بسیار مفید باشد.
  7. اگر یک آژانس مسافرتی دارید و می خواهید کاربران خود را در جریان تورهای لحظه آخری، برنامه‌های سفر و بلیط‌ها بگذارید، پوش نوتیفیکیشن می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

 

پوش نوتیفیکیشن

 

چگونه کاربران را راضی کنیم که از پوش نوتیفیکیشن استفاده کنند؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، کاربران می‌توانند برخی از نوتیفیکیشن‌های ارسالی را میوت کرده و آن را غیر فعال کنند.از این رو این سوال پیش خواهد آمد که چگونه می‌توان کاربران را راضی کنیم که این پیام‌ها را دریافت کنند؟

یکی از راهکارهای مناسب، انتخاب زمان مناسب برای درخواست است.زمان مناسب برای آن که از کاربران خود بخواهید پوش نوتیفیکیشن شما را دریافت کنند، پس از پایان یک فعالیت کاربر در سایت است، مثلا زمانی که کاربر خرید خود را انجام داده است.راهکار مناسب دیگر ارسال نوتیفیکیشن خوش آمد گویی و احتمالا یک جایزه کوچک برای کاربران در هفته اول عضویت است. با این کار کاربر به شما اعتماد کرده و احتمالا منتظر نوتیفیکیشن‌های بعدی شما خواهد ماند.

روش‌های پیاده سازی پوش نوتیفیکیشن

در صورتی که شما برای سایت و کسب و کار خود به دنبال پیاده سازی پوش نوتیفیکیشن هستید، گزینه‌های داخلی و خارجی مختلفی در اختیار شما قرار دارد. از جمله گزینه‌های داخلی و سرویس‌های ارائه دهنده پوش نوتیفیکیشن می‌توان به پوشفا، ذره بین، پوشه و چشمک اشاره کرد که معمولا بر پایه نمونه‌های مشابه خارجی نوشته شده‌اند. از نمونه‌های خارجی با امکانات بیشتر نیز می‌توان به FCM، GCM و One Signal اشاره کرد که قابلیت توسعه و تعمیم امکانات زیادی را دارند.

 

پوش نوتیفیکیشن

جمع بندی

پوش نوتیفیکشین یکی از ابزارهای تبلیغاتی جدید است که می‌تواند شما و کسب و کارتان را به خوبی به دیگران معرفی می‌کند. در این روش شما یک متن یا هر کاراکتر تبلیغاتی دیگر را از طریق نوتیفیکیشن به تلفن همراه و یا سیستم لپ تاپ جامعه هدف مورد نظرتان ارسال کرده و کاربران با کلیک بر روی نوتیفیکشن وارد سایت شما خواهند شد. در صورت انتخاب یک پیام تبلیغاتی جذاب، می‎توانید آمار بازدید از سایت و فروش خود را با این روش چند برابر کنید.

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 491

4 دیدگاه برای “پوش نوتیفیکیشن چیست؟ و چگونه به کسب و کار شما کمک می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *