،

کتاب الکترونیکی چیست | چگونه کتاب الکترونیکی بسازیم ؟

کتاب الکترونیکی

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.6
(468)

نوشتن کتاب و فروش آن یکی از کارهایی است که افراد زیادی برای انجام آن رویا پردازی می‌کنند. اما زمانی که بحث هزینه‌های چاپ کتاب و ریسک خرید به میان می‌آید؛ پا پس می‌کشند. البته این موضوع در مورد نویسنده‌های جوان و کم تجربه، پر رنگ‌تر است. اما تکنولوژی باعث حل این مسائل شده و افراد را به نوشتن کتاب الکترونیکی سوق داده است.
امروزه به لطف کتاب الکترونیکی ، نوشتن کتاب نه تنها سخت نیست؛ بلکه تبدیل به یکی از روش‌‌های درآمد‌زایی پرسود شده است. البته نوشتن کتاب الکترونیکی نیاز به دانستن نکات و جزئیات زیادی دارد که در این مطلب گفته خواهد شد. در ادامه شما را ابتدا با معنی کلمه ایبوک آشنا کرده و سپس به این سوال پاسخ می‌دهیم که چطور کتاب الکترونیکی بسازیم ؟

 

کتاب الکترونیکی

 

کتاب الکترونیکی چیست ؟

کتاب الکترونیکی که آن را با نام‌‌ ایبوک یا Ebook نیز می‌شناسند؛ کتابی است که به صورت دیجیتالی تولید شده و در کامپیوتر، لپ تاپ، گوشی و تبلت قابل استفاده است. کاربران می‌توانند به آسانی این کتاب‌ها را در زمان و مکان دلخواه خود مطالعه و سپس ذخیره کرده و برای افراد دیگر ارسال کنند.
ما در مدیروب چند نمونه کتاب الکترونیکی رایگان داریم که می‌توانید آن‌ها را دانلود کرده و استفاده کنید. برای مثال می‌توانید دانلود رایگان کتاب الکترونیکی سئو و الگوریتم های گوگل را انجام داده و از مطالب آن برای بهبود سئو سایت خود بهره ببرید.

 

مزایای استفاده از ایبوک چیست؟

شاید برای شما سوال ایجاد شده باشد که به چه دلایلی محبوبیت استفاده از ebook نسبت به کتاب های فیزیکی بیشتر شده است؟ در ادامه شما را با مزایای استفاده از کتاب های الکترونیکی آشنا خواهیم کرد.

 

کتاب الکترونیکی

 

کتاب الکترونیکی هزینه کمتری دارد

تمامی کتاب‌هایی که در کتاب فروشی‌ها می‌بینید؛ هزینه‌هایی را برای نویسنده داشته است که از هزینه چاپ می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین آن‌ها نام برد. اما ساخت کتاب الکترونیکی به معنای واقعی با کم‌ترین هزینه قابل انجام است.
هزینه کارهای گرافیکی و انتشار کتاب در سایت‌های پربازدید؛ از جمله این هزینه‌ها می‌باشد که نسبت به کتاب فیزیکی به مراتب کمتر است.

ایبوک دردسر زیادی ندارد

چاپ کتاب فیزیکی نیاز به صرف زمان و مراحل طولانی‌تری دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ارسال فایل به انتشارات
 • بررسی نمونه فایل
 • بستن قرارداد و تعیین میزان هزینه چاپ
 • دریافت شماره شابک ، انجام کارهای مربوط به صفحه آرایی، گرفتن مجوز و غیره
 • اما طراحی، نوشتن و انتشار ایبوک نیاز به زمان زیادی ندارد و به سرعت کتاب شما به دست علاقه‌مندان می‌رسد.

هزینه دوباره برای ویرایش کتاب فیزیکی

فرض کنید که یک نویسنده کتاب خود را منتشر کرده و بعد از چند سال قصد دارد مطالبی را به آن اضافه کند. در این حالت باید مطالب به کتاب اضافه شده و دوباره چاپ و در کتاب فروشی‌ها توزیع شود. اما برای ویرایش کتاب الکترونیکی، کافی است که خودتان مطالب مورد نظر را اضافه کرد و دوباره از سیستم خروجی بگیرید. به همین سادگی!

درختان کمتری قطع می‌شود!

به این فکر کنید که برای تولید کاغذ چند تا درخت قطع می‌شود؟ انتشار کتاب الکترونیکی نیاز به کاغذ نداشته و درختی هم قطع نخواهد شد.

 

کتاب الکترونیکی

 

دسترسی خواننده‌ها را راحت می‌کنید

با تهیه کتاب الکترونیکی امکان استفاده از آن در هر زمان و مکانی وجود دارد. هر جایی که گوشی خود را به همراه خود داشته باشید؛ می‌توانید ایبوک مورد علاقه خود را باز کرده و مطالعه کنید.

چگونه کتاب الکترونیکی بسازیم ؟

برای اینکه پاسخ به سوال چگونه یک کتاب الکترونیکی بسازیم را خوب یاد بگیرید؛ آن را به صورت گام به گام مطرح کرده‌ایم.

گام 1: مشخص کردن موضوع کتاب

در مورد چه موضوعی قصد نوشتن ایبوک را دارید؟ چقدر در آن زمینه از تخصص و دانش کافی برخوردار هستید؟ آیا مخاطبین شما به آن موضوع علاقه‌مند هستند؟ این‌ها مهم‌ترین سوالاتی است که باید در این مرحله از خود بپرسید. جهت انتخاب ایده برای نوشتن کتاب الکترونیکی ، پیشنهاد می‌شود که موضوعی را انتخاب کنید که تاکنون درباره آن محتوا تولید کرده‌ و مخاطبان از آن استقبال کرده‌اند.
اگر قصد انتخاب موضوعی را دارید؛ درباره چیزی ننویسید که به حوزه کاری شما مربوط نیست. به عنوان مثال کتاب الکترونیکی «روش های ارتباط با افراد خاص در شبکه های اجتماعی» مربوط به زمینه کاری مدیر وب یعنی دیجیتال مارکتینگ است. درضمن توجه به دو مورد زیر به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب را برای ایده‌یابی داشته باشید:

 • دغدغه‌ها و مشکلات مخاطبان خود را بشناسید.
 • ایده گرفتن از طریق سوالات و جملاتی که مخاطبین از طریق کامنت‌ها مطرح می‌کنند.

کتاب الکترونیکی

گام 2: عنوان جذاب انتخاب کنید

کتاب الکترونیکی اگر داری عنوان جذاب نباشد؛ موفقیت بالایی نخواهد داشت. شما با نوشتن یک عنوان عالی می‌توانید مخاطبان را به سمت خرید کتاب هدایت کنید. حتی اگر قرار است چندین ساعت برای نوشتن عنوان اختصاص دهید؛ حتما این کار را انجام دهید؛ چون ارزشش را دارد. در ضمن می‌توانید از تکنیک های عنوان نویسی هم استفاده کرده و یک تایتل بی عیب و نقص برای کتاب خود بنویسید.

 

گام 3: مقدمه را حرفه‌ای بنویسید.

مقدمه نوشتن یکی از بخش‌های بسیار مهم یک کتاب بوده که دارای اصول و قواعد خاص خودش است. مقدمه را باید طوری بنویسید که دو مورد زیر محقق شود:
● اولا اینکه مخاطب یک دید کلی نسبت به کتاب پیدا کرده و متوجه شود که قرار است چه مطالبی را بخواند.
● ثانیا مقدمه باید به اندازه‌ای جذاب باشد تا خواننده اشتیاق پیدا کند تا هرچه زودتر مطالعه بخش‌های اصلی کتاب را آغاز نماید.

گام 4: کتاب را بخش‌بندی کنید

منظور از بخش‌بندی این است که مطالب کتاب را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده تا خواندن آن آسان‌تر شود. شما چند بخش اصلی دارید و باید آن بخش‌ها را نیز به اجزای کوچک‌تر تقسیم کنید. فرض کنید که کتاب شما در مورد آموزش سئو است؛ در این هنگام می‌توان کتاب را به صورت زیر به بخش‌های اصلی و فرعی تقسیم کرد:

1- سئو چیست؟

● تعریف سئو
● تاریخچه سئو

2-  دلایل اهمیت سئو

● افزایش فروش
● بهبود رتبه سایت
● افزایش مخاطب

3- انواع سئو

● سئو کلاه سفید
● سئو کلاه سیاه
● سئو کلاه خاکستری

4- الگوریتم های گوگل

● الگوریتم رقص گوگل
● الگوریتم پاندا
● الگوریتم مرغ مگس خوار
و …

کتاب الکترونیکی

گام 5: طراحی کتاب را انجام دهید

اگر قصد طراحی کتاب الکترونیکی را دارید؛ می‌توانید از نرم افزارهای گوناگونی استفاده کنید. به عنوان نمونه Adobe InDesign، Publisher، PowerPoint از جمله این نرم افزارها هستند. سعی کنید که از رنگ‌های جذاب برای طراحی کتاب استفاده کنید تا مطالعه برای خواننده جذاب شود. در ضمن استفاده از رنگ سازمانی نیز به برند سازی شما کمک خواهد کرد. مطالعه در مورد روانشناسی رنگ ها به شما در انتخاب رنگ مناسب کمک زیادی خواهد کرد.

 

طراحی کتاب

 

گام 6: نوشتن را آغاز کنید

در این مرحله باید نوشتن ایبوک را آغاز کرده و مطالب را به صورت منظم و طبقه‌بندی شده ارائه دهید. البته پیشنهاد می‌شود که قبل از این کار، حتما تحقیقات گسترده‌ای در مورد آن موضوع انجام دهید. اگر لازم است که به سایت‌های مختلف سر بزنید، یا اینکه یک کتاب مطالعه کنید یا حتی نگاه کردن یک کلیپ در یوتیوب.
تمامی این موارد به شما کمک می‌کند که با دست پُر کتاب را نوشته و نتیجه مطلوبی را دریافت کنید. سعی کنید که فصل‌های کتاب را طوری بنویسید که به صورت زنجیروار به یک دیگر متصل باشند.

گام 7: ویراستاری

بعد از اتمام کارتان، دوباره مطالبی که نوشته‌اید را بخوانید. چون حتما با کلی غلط املایی مواجه می‌شوید که باید اصلاح شوند. در انجام این کار دقت زیادی به خرج دهید و حتی بهتر است که مرحله ویراستاری را دوبار انجام دهید.

 

ویراستاری

 

گام 8: کتاب الکترونیکی خود را بهینه کنید

بهینه کردن ایبوک شانس دیده شدن آن را برای مخاطبان افزایش می‌دهد. بدین منظور می‌توانید کارهای زیر را جهت بهینه کردن انجام دهید:

 • یک کلمه را به عنوان کلمه کلیدی اصلی خود انتخاب کنید. کلمه‌ای که موضوع اصلی کتاب الکترونیکی شماست.
 • از این کلمه و مترادف های آن به میزان لازم در مطالب خود استفاده کنید.
 • کلمه کلیدی را در عنوان ایبوک به کار ببرید.
 • حجم عکس‌های کتاب را کم کنید.
 • از متن جایگزین عکس (ALT) مناسب برای عکس‌های خود استفاده نمایید.

گام 9: تبدیل کتاب به Pdf

در این مرحله کار شما به اتمام رسیده است و باید از کار خود خروجی Pdf بگیرید. شاید سوال بپرسید که چرا خروجی کتاب باید Pdf باشد؟ به این دلیل که در فایل Pdf امکان ویرایش وجود نداشته و به همین دلیل کسی نمی‌تواند در کتاب شما تغییرات ایجاد کند. اما در خروجی‌های Word یا Powerpoint امکان تغییر وجود دارد و ممکن است که فردی از کتاب شما سوء‌استفاده کند.

تبدیل کتاب به Pdf

گام 10: یک صفحه برای دانلود ایجاد کنید

وقتی کار خروجی گرفتن انجام شد؛ باید یک صفحه برای آن کتاب  ایجاد کنید. در آن صفحه باید لینک دانلود و همچنین توضیحات مناسبی را در مورد کتاب بنویسید. متن را باید طوری بنویسید که خواننده برای دانلود کتاب ترغیب شود. در این خصوص باید با نحوه نوشتن توضیحات محصول آشنا باشید.

 

یک روش خوب دیگر این است که یک فرم ایجاد کرده و از مخاطب درخواست کنید تا برای دانلود کتاب، ابتدا مشخصات خود را وارد کند. مشخصات می‌تواند شامل اسم، فامیل، شماره تماس و ایمیل باشد. بعدا از این اطلاعات می‌توانید برای مقاصد بازاریابی خود استفاده کنید.

چگونه برای کتاب الکترونیکی خود بازاریابی کنیم؟

برای کتابی که نوشته‌اید باید به خوبی بازاریابی کنید تا افراد بیشتری با آن آشنا شوند. روش‌های زیر را می‌توان برای انجام این کار مناسب دانست:

1- تبلیغ در وب سایت خودتان

اگر وب سایت دارید؛ در قسمتی از آن کتاب خود را تبلیغ کنید. می‌توانید در صفحه اصلی یا دیگر صفحات وب سایت عکس کتاب را قرار داده و آن را به صفحه دانلود لینک دهید.

 

کتاب الکترونیکی

 

2- بازاریابی در مقالات سایت

کاربران معمولا از مقالات سایت به خوبی استقبال می‌کنند؛ چون جنبه آموزشی دارند. پس شما هم می‌توانید تبلیغ کتابی که نوشته‌اید را در مقالات سایت خود انجام دهید. فرض کنید شما یک ابوک در مورد آموزش طراحی سایت نوشته‌اید.
ممکن است که مقاله شما در مورد روش‌های کسب درآمد از اینترنت بوده و یک قسمت از این مقاله در مورد طراحی سایت باشد. پس در قسمت مربوطه به این کتاب اشاره کرده و کاربر را به صفحه دانلود هدایت کنید.

3- ارسال از طریق ایمیل

اگر از کاربران خود مشخصاتی مانند شماره همراه یا ایمیل دارید؛ بازاریابی کتاب کار خیلی سختی نیست. کافی است که برای مخاطبان پیام‌های جذابی را ارسال کرده و آن‌ها را از انتشار کتاب الکترونیکی مطلع کنید.

4- تبلیغات در سایت های پربازدید

سایت‌های زیادی وجود دارند که بازدید خوبی داشته و بهترین مکان برای تبلیغات هستند. یک روش این است که به آن‌ها پول بپردازید که کتاب شما را به عنوان تبلیغات در سایت خود قرار دهند. روش دیگر انتشار رپورتاژ آگهی است که این مورد نیز با هزینه همراه است.

5- معرفی کتاب در شبکه های اجتماعی

اگر در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب فعال هستید و پیج و کانال شما بازدید خوبی دارد؛ اقدام به معرفی کتاب خود کنید.

6- استفاده از فروشگاه ایبوک

فروشگاه های زیادی وجود دارند که اقدام به فروش کتاب های الکترونیکی کرده‌اند و با سرچ در گوگل به این سایت‌ها دسترسی خواهید داشت. اگر کتاب خود را در این سایت‌ها قرار دهید؛ شانس دیده شدن آن را بسیار بالا برده‌اید.

 

کتاب الکترونیکی

 

نکات مهم برای ساخت کتاب الکترونیکی پیشرفته

 • حتما در کتاب اقدام به عمل یا ( Call To Action) داشته باشید که خواننده کار مورد نظر شما را انجام دهد. این کار می‌تواند ثبت نام در سایت، خرید یک محصول یا شرکت در دوره آموزشی شما باشد.
 • توجه مخاطب را به مطالب مهمی که در کتاب مطرح می‌کنید؛ جلب کنید. این کار به وسیله بولد کردن نکات مهم و بزرگ کردن فونت متن انجام می‌شود.
 • استفاده از عکس و عناصر بصری را در ایبوک فراموش نکنید. همین مقاله‌ای را که مشغول خواندن آن هستید را در نظر بگیرید. فرض کنید که هیچ عکسی در این صفحه وجود نداشت. آیا از جذابیت مقاله و رغبت شما برای خواندن آن کم نمی‌شد؟
 •  سعی کنید که گاهی جملات طنز‌آمیز یا تجربه‌های شخصی خودتان را در کتاب به کار ببرید. این کار علاقه مخاطب را به خواندن مطالب افزایش داده و خستگی او را کاهش می‌دهد.
 • حتما در کتاب خود از نقل قول استفاده نمایید؛ چون این کار باعث افزایش اعتبار مطالب شما خواهد شد. البته هر موقع خواستید که از نقل قول استفاده کنید؛ آن را بولد کنید تا بیشتر جلب توجه کند.
 • هنگامی که مشغول نوشتن کتاب الکترونیکی خود هستید؛ گاهی به سایت یا شبکه‌های اجتماعی خود هم لینک دهید. البته مراقب باشید که در انجام این کار زیاده‌روی نکنید.
 • استفاده از طرح و عکس مناسب برای ایبوک بسیار اهمیت دارد. اگر در این کار تخصص ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم که از یک گرافیست کمک بگیرید.
 • قبل از اینکه کتاب را منتشر کنید؛ از چند نفر بخواهید تا کتاب الکترونیکی شما را بخوانند. توصیه می‌شود که این کار را به دست افرادی بسپارید که به آن موضوع علاقه داشته، دقیق باشند و رُک و راست ایرادات کتاب را به شما بگویند.
 • استفاده از Header و Footer را فراموش نکنید
 • منظور از Header، بخش‌های ثابت بالای صفحات و مقصود از Footer، بخش‌های ثابت پایین صفحات است. به عنوان یک ایده می‌توانید در قسمت هدر، تایتل کتاب و نام کسب‌و‌کار خود را نوشته و در فوتر، اسم سایت خود را بنویسید و به آن لینک دهید. در ضمن وارد کردن شماره تماس و دیگر راه‌های ارتباطی شما نیز در ایبوک تاثیرات خوبی برای دارد.

 

کتاب الکترونیکی

 

آپدیت کتاب را فراموش نکنید

نوشتن کتاب الکترونیکی مانند نوشتن مقالات سایت است. همانطور که یک مقاله بعد از چندین ماه نیاز به بازبینی دارد؛ ایبوک شما هم باید آپدیت شود. باید بررسی کنید که چگونه می‌توانید کیفیت آن را افزایش دهید.

سخن آخر

امروزه کسب درآمد از ایبوک یک فرصت است و نباید آن را از دست داد. چه بخواهید درآمد‌زایی کنید چه برند‌سازی کسب‌و‌کارتان، تولید کتاب الکترونیکی کمک زیادی به شما خواهد کرد. آیا شما تاکنون اقدام به نوشتن و انتشار کتاب های الکترونیکی کرده‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 468

6 دیدگاه برای “کتاب الکترونیکی چیست | چگونه کتاب الکترونیکی بسازیم ؟

 1. ابراهیم قربانیان گفته:

  درود استاد
  این مطلب واقعا برام جالب و مفید بود چون تا حالا به فکر ساخت کتاب الکترونیکی برای برندسازی و رشد کسب و کارم نبودم و با خوندن این مقاله ترغیب شدم که این کار رو هم انجام بدم، تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *