،

هرآنچه باید درباره اسپم اسکور بدانید

اسپم اسکور
4.2
(426)

اگر به تازگی به سئو علاقمند شدید یا به هر نحوی نام اسپم اسکور به گوش­تان خورده است، ممکن است به این فکر کنید که اسپم اسکور چیست یا چگونه به بهینه شدن وب­سایت شما کمک خواهد کرد؟ در این مقاله قدم به قدم با یکدیگر بررسی خواهیم کرد که اسپم اسکور چه کمکی به وب­سایت ما کرده و چه مراحلی دارد. همچنین به این می­‌پردازیم که برای پایین آوردن اسپم اسکور سایت خود باید به چه نکاتی توجه داشت. پس با ما در مدیروب همراه باشید.

اسپم اسکور چیست؟

برای بهتر درک کردن این مفهوم ابتدا بهتر است با مفهوم پنالتی گوگل آشنا شویم. زمانی که وب­سایت شما از قوانین و استراتژی­‌های بازاریابی اینترنتی گوگل پیروی نکند، سایت شما به­ عنوان خاطی شناخته شده و گوگل به سایت شما اخطار می‌­دهد و درصورت تکرار، سایت شما را پنالتی، یا جریمه می‌کند. اسپم اسکور Spam-score خطاهایی که گوگل به یک وب سایت می‌­دهد را می­‌سنجد و به شما کمک می­کند تا اخطارهای مدنظر را بررسی کنید و با برطرف کردن این مشکلات، سایت خود را بهتر سئو کنید. به زبان ساده اسپم اسکور با کمک گوگل زیردامنه‌های وب­سایت شما را تجزیه و تحلیل می­‌کند و درصورت شناسایی وب‌سایت‌های جعلی و بک ­لینک‌های نامعتبر و مشکوک، به شما هشدار می­‌دهد. در اسپم اسکور برای هر مشکل یک فلگ یا پرچم در نظر گرفته می­‌شود (مطابق شکل زیر تا حداکثر17 پرچم) و هم­چنین به وب­سایت شما امتیازی بین ۰ تا ۱۰۰ داده می­شود که هر چه تعداد فلگ‌ها بیشتر و این امتیاز به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، سایت شما اسپم‌­های بیشتری داشته که روی رتبه سایت شما تاثیر منفی خواهد داشت و احتمال این­که گوگل سایت شما را جریمه و مسدود کند بیشتر خواهد بود.

 

اسپم اسکور چیست؟

 

 • امتیاز 0%-30% و 0-4 پرچم به عنوان اسپم پایین در نظر گرفته می شود.
 • امتیاز 31% -60% و 5-7 پرچم به عنوان اسپم متوسط در نظر گرفته می شود.
 • امتیاز 61%-100% و 8-17 پرچم به عنوان اسپم بالا در نظر گرفته می شود.

 

 

محاسبه اسپم اسکور با امتیاز و پرچم‌ها

 

Moz چیست و چه کمکی به کاهش اسپم اسکور می­کند؟

وب­سایت Moz که یکی از معتبرترین وب­سایت­ های بررسی و تجزیه و تحلیل سئوی سایت­هاست، فناوری اسپم اسکور را در اختیار سئوکاران و گرداننده ­های سایت قرار می­دهد تا میزان اسپم وب­سایت خود را بررسی کرده و برای کاهش آن تلاش کنند. بخشی از خدمات ارائه شده در این وب­سایت را در زیر می­توانید مشاهده کنید:

 

Moz چیست

 

 

 • Link Explorer
شما در سایت Moz می­توانید لینک وب­سایت خود را از طریق Link Explorer جستجو کنید تا متوجه شوید که چه تعداد از لینک­ های وب­سایت شما اسپم هستند. با کمک ابزارهای این سایت می­توانید به خوبی لینک­ های وب­سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید و به نتایج مفیدی برسید که ترافیک و اعتبار سایت شما را بالا ببرد.

 

 • Keywords Analysis و Domain Analysis
Domain Analysis و Keyword Analysis نیز دوتا از ابزارهای دیگری هستند که به ما در اندازه­ گیری عملکرد و کیفیت دامنه و کلمات کانونی سایت کمک می‌کنند. کافی­ست لینک مدنظر خود را به سایت بدهید تا در کسری از ثانیه دامنه­ ی صفحه­ ی مذکور مورد بررسی و آنالیز قرار بگیرد.
Keywords Analysis

 

 

 

 • MozRank و MozTrust
Mozrank تعداد لینک­ های با کیفیت را سنجیده و Moztrust فقط میزان قابل اعتماد بودن آن­ها را بررسی می­‌کند. برای مشاهده اسکور MozRank و MozTrust به اکسپلورر سایت Moz مراجعه کنید و لینک صفحه یا صفحاتی را که می‌خواهید تجزیه و تحلیل کنید را به اکسپلورر بدهید. سپس برخی از گزینه­ های منو را در نوار کناری سمت چپ سایت پیدا خواهید کرد.
 • مقایسه MozRank و MozTrust
 به زبان ساده هر چه سایت­ های دیگر بک­ لینک بیشتری به صفحه وب شما داشته باشند، MozRank بالاتری دارید. MozRank در مقیاس 0 تا 10 ارائه می شود؛ 0 کمترین و 10 بالاترین امتیاز است. اساساً این عدد نشان می‌دهد که صفحه وب ما چقدر ارزش پیوند دارد. MozRank و MozTrust هر دو بر اساس الگوریتم ­های توسعه­ یافته­ ی موتورهای جستجو کار می­کنند. این دو ابزار به ما کمک می­کنند بفهمیم چه محتوایی به احتمال زیاد رتبه بهتری خواهد داشت و در نهایت کمک می­کند تا با ویرایش و بازنویسی محتوای وب­سایت خود، هم سئوی بهتری داشته باشیم و هم اسپم اسکور پایین­ تری دریافت کنیم.
البته این­ها فقط تعدادی از خدمات رایگانی هستند که این وب­سایت ارائه می­دهد.  برای مشاهده خدمات بیشتر می­توانید به عضویت Moz درآمده و از خدمات انحصاری سایت استفاده کنید.

 

مقایسه MozRank و MozTrust

 

اسپم اسکور چگونه محاسبه می­شود؟

برای محاسبه اسپم اسکور هر صفحه، API (رابط برنامه­ نویسی نرم ­افزار) سیگنال‌های مختلفی را در نظر می‌گیرد. این سیگنال­ها عموما از طرف وب­سایت شما به گوگل و سایر موتورهای جستجو ارسال می­شود. برخی از مهم­ترین علل این سیگنال­‌ها و میزان تأثیر آن­ها بر اسپم اسکور را در زیر می­توانید مشاهده کنید:

1.طول نام دامنه (شامل TLD) کمتر از 3، برابر با 3، یا بیشتر از 20 کاراکتر باشد که بیش از 10% تاثیر دارد.

2. دامنه اصلی شامل بیش از 2 یا مساوی با 2 کاراکتر عددی باشد.

3. زیر دامنه شامل بیش از 2 یا مساوی 2 کاراکتر عددی باشد که بیش از 20% تاثیر دارد.

4. دامنه شامل یکی از TLD­های مرتبط با وب­سایت­ های اسپم است که بیش از 20% تاثیر دارد.

5. تیتر صفحه شامل تگ پیوند یا اسکریپت از منابع قابل اعتماد (مثل گوگل) نباشد که بیش از 20% تاثیر دارد.

6. تیتر صفحه شامل تگ­ های پیوند یا اسکریپت از منابع قابل اعتماد باشد که 5% تاثیر منفی دارد.

7. صفحه حاوی متا تگ باشد که 15% اثر منفی دارد.

8. صفحه حاوی اطلاعات تماس باشد که 20% اثر منفی دارد.

9. صفحه از تگ کنونیکال (Rel=Canonical tag) استفاده کند که 20% تاثیر مثبت دارد.

10. وب­سایت از پروتکل HTTP ناامن به جای HTTPS استفاده کند که 30% تاثیر مثبت دارد.

11. صفحه تگ عنوان نداشته باشد یا تگ عنوان آن کمتر از 30 یا بیشتر از 65 کاراکتر باشد که 5% تاثیر مثبت دارد.

12. صفحه دارای تگ عنوان بوده و تگ عنوان آن بیشتر از 30 یا کمتر از 65 کاراکتر باشد که 5% تاثیر مثبت دارد.

13. صفحه تگ توضیحات نداشته باشد یا تگ توضیحات آن کمتر از 40 یا بیشتر از 200 کاراکتر باشد که 5% تاثیر مثبت دارد.

14. صفحه دارای تگ توضیحات بوده و تگ توضیحات آن بیشتر از 40 یا کمتر از 200 کاراکتر باشد که 5% تاثیر مثبت دارد.

15. صفحه دارای بیش از 10 کلمه کلیدی در تگ متا باشد که 15% تاثیر مثبت دارد.

16. صفحه دارای بیش از 100 پیوند خارجی باشد که 20% تاثیر مثبت دارد.

17. صفحه دارای بیش از 500 پیوند داخلی باشد که 15% تاثیر مثبت دارد.

18. نسبت لینک ­های خارجی به لینک ­های داخلی بیشتر از 3 باشد که 15% درصد تاثیر مثبت دارد.

 

محاسبه اسپم اسکور

 

تأثیر اسپم اسکور بر سئو

سئو فرایندی برای بهینه ­سازی وب­سایت شماست. هرچقدر اسپم اسکور بالاتر باشد، صفحه وب­سایت پر ایرادتر است؛ پس اسپم اسکور بالا کیفیت سئوی سایت شما را کاهش می­‌دهد. علاوه بر سئو، باید دانست که بارگذاری محتوای غیرمجاز، مثل محتوای بزرگسالان یا استفاده بدون اجازه از محصولاتی که کپی­­‌ رایت دارند نیز باعث افزایش اسپم اسکور شده و سایت شما رتبه پایین‌­تری دریافت می­‌کند. در نتیجه گوگل به وب سایت شما رتبه منفی می‌­دهد و درصورت تکرار، سایت شما بن می­شود. اگر اسپم اسکور بالا باشد خزنده‌­های وب (Crawlers) یا ربات­‌های گوگل صفحه شما را نمایش نداده و ترافیک خیلی پایینی خواهید داشت. بنابراین اگر می­‌خواهید وب­سایت شما در نتایج جستجو ظاهر شده و به آسانی در دسترس عموم قرار گیرد، باید توجه کنید که اسپم اسکور وب­سایت شما بیشتر از 5 درصد نباشد.

 

 

تأثیر اسپم اسکور بر سئو

 

راهکارهای کاهش اسپم اسکور

اگر اسپم اسکور سایت شما درصدی بین 31 تا 60 را نشان دهد، باید در مورد کیفیت وب‌سایت خود تجدید نظر کنید و سعی کنید تا این عدد را کاهش دهید. اما اگر درصد نشان داده شده بین 1٪ تا 30٪ باشد، کیفیت سایت شما قابل قبول است؛ زیرا همان­طور که در بالا اشاره کردیم این عدد به عنوان اسپم اسکور پایین در نظر گرفته می­شود. اما برخی از مواردی که با کمک آن­ها می­توانید بفهمید که وب­سایت شما چرا اسپم تشخیص داده شده و برای بر طرف کردن آن تلاش کنید را می­توانید در زیر مشاهده کنید:

 1. عنوان اول صفحه: تیتر یا عنوان صفحه محتوای آن صفحه را مشخص می­کند. این عنوان نه باید کلمات زیادی داشته باشد و و نه کلمات کم. همچنین باید از کلمات اصلی مطلب خود، یا اصطلاحاً کلمات کانونی، در عنوان صفحه استفاده کنید.
 2. تعداد صفحات: برای بهبود رتبه سایت باید به تعداد صفحات و البته مطالب آن­ها توجه کنید؛ زیرا تعداد صفحات ارتباط مستقیمی با رتبه سایت شما و کسب امتیازات مثبت و منفی در اسپم اسکور دارد.
 3. توضیحات متا: اگر طول توضیحات متای شما خیلی طولانی یا خیلی کوتاه به نظر برسد، یک امتیاز منفی برای سایت شما محسوب می شود. پس متا را به اندازه بنویسید و مطمئن شوید که حتماً از کلمات کانونی در آن استفاده کنید.
 4. فونت: از فونت­‌های استاندارد برای سایت خود استفاده کنید که توسط گوگل قابل تشخیص باشد. همچنین برای تیترهای اصلی، دوم و سوم خود از اندازه ­های مختلف و مناسب استفاده کنید.
 5. نام دامنه: نام دامنه بسیار مهم است. شما برای وب­سایت خود می­توانید از دامنه های مختلف مثل com، ir، net،org و… استفاده کنید. همچنین در نام وب­سایت خود از کلماتی استفاده کنید که نشان دهنده حرفه شما هستند و سعی کنید از اعداد در نام دامنه خود استفاده نکنید.

 

راهکارهای کاهش اسپم اسکور

 

 1. خرید دامنه: در خرید دامنه باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. پیش از خرید دامنه حتماً آن را تجزیه و تحلیل کرده و از امکانات و قوانین کلی دامنه آگاهی پیدا کنید. اگر دامنه ­ای بزرگتر خریداری کنید، انجام سئو و بهینه­ سازی در آن دامنه برای شما بسیار سخت خواهد بود. همچنین به پنالتی­‌ها توجه کنید. مجازات‌­ها می­‌تواند به اشکال مختلف باشد. به عنوان مثال اگر گوگل به وب­سایت شما رتبه منفی دهد، یا شما را بن کند برای شما جریمه در نظر گرفته می‌شود. بنابراین هر زمان که می­‌خواهید دامنه انتخاب کنید فقط دامنه‌ه­ای را خریداری کنید که اسپم اسکور آن کمتر از 5٪ باشد.
 2. سن سایت: اگر سایت شما قدیمی است و مطالب متعددی در زمینه­‌های مختلف دارد، تعداد بک­لینک­‌ها باید زیاد و البته کافی باشد.
 3. لینک داخلی: برای تبلیغ سایت خود از لینک داخلی استفاده کنید. با پیوند دادن از صفحه فعلی که کاربر در آن قرار دارد به مطلب مرتبط دیگری که در همان سایت منتشر شده است، توجه کاربر به سایر محتوای موجود در سایت شما جلب شده و زمان بیشتری در سایت شما می­گذراند که این موضوع به افزایش ترافیک سایت شما نیز کمک می­کند.
 4. لینک خارجی: یکی دیگر از دلایل اسپم، لینک­‌های خارجی بسیار کم یا بسیار زیاد است. با استفاده از لینک­‌های خارجی قابل اعتماد و مطرح، رتبه سایت خود را در صفحات نتایج موتورهای جستجو بهتر کنید.
 5. جذب کاربران: اگر سایتی نتواند فاکتورهای سئو را رعایت کند، به یک وبسایت کم بازدید تبدیل می­‌شود که یکی از دلایل مهم اسپم شناخته شدن است. در واقع اگر یک وب­سایت کم بازدید دارید، گوگل ممکن است آن را به عنوان یک وب سایت نامعتبر درنظر بگیرد.
 6. محتوای وب­سایت: مطالب وب­سایت باید بدون نقص و حاوی اطلاعات کاملی در مورد هر چیزی که در سایت آپلود می‌­شود باشد که موضوع شما را به صورت جامع بیان کند. باید لینک­‌های مناسب و با ارزش سایت را افزایش دهید؛ زیرا محتوا هر چقدر هم که کامل باشد، اگر به قوانین لینک سازی توجه نکنید، ارزشی نخواهد داشت و در نهایت امتیاز اسپم سایت افزایش می­ یابد. همچنین باید از کلمات ساده­‌ای استفاده کنید که برای هر کاربر وب­سایت شما قابل درک باشد.
 7. تعامل با کاربران: حتما شماره تماس، آدرس ایمیل، آدرس شبکه اجتماعی و آدرس موقعیت مکانی را در سایت خود وارد کنید تا در صورت نیاز کاربر با پشتیبانی سایت تماس بگیرد. به این ترتیب، بازخورد خوبی از گوگل دریافت خواهید کرد.

 

 اسپم اسکور

 

در پایان

هر وب­سایتی که می‌­خواهد به راحتی در دسترس عموم قرارگرفته و در موتورهای جستجو قرار گیرد، باید اسپم اسکور پایینی داشته باشد. ما در این مقاله از مدیروب سعی کردیم به طور جامع و مفید تمامی مباحث مربوط به اسپم اسکور را بررسی کنیم. حالا این به شما بستگی دارد که چگونه این امتیاز یا نمره را در وب­سایت خود پایین نگه داشته باشید و در جهت سئوی سایت خود تلاش کنید تا از گوگل اخطار دریافت نکنید. با پیروی از نکات ذکر شده در بالا، می­توانید اسپم اسکور خود را به طور موثر کاهش دهید و وب­سایت خود را مطرح­ و معتبر کنید. ممنون که با ما همراه بودید.

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 426

2 دیدگاه برای “هرآنچه باید درباره اسپم اسکور بدانید

 1. seobyreza گفته:

  با سلام و تشکر از مطلب عالی شما
  سوال من اینه که ما سایتی داریم که نزدیک دو ساله وجود داره و حتی در بعضی کلیدواژه‌های طولانی رتبه یک گوگل رو داریم و تقریبا همه ضفحاتمون ورودی گوگل داره (هرچند کم)، با این حال در MOZ هیچ اطلاعاتی برای سایت ما نشون داده نمیشه و این پیغام رو میده.
  Bummer! No data found for this domain
  به نظرتون مشکل چیه؟

  • مدیر وب گفته:

   سلام وقت بخیر
   احتمالا لینک سازی که برای سایتتون انجام شده کمه و خزنده های moz به لینک هاتون بر نخورده اند که با سایتتون مواجه بشوند و ببیننشون چون اونا بر اساس لینک شما رو پیدا می کنند و اصلا مهم نیست که چند ساله فعالیت داشته باشید یا رتبه داشته باشید خزنده هاشون سایت شما رو هنوز ندیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *