،

10 نکته کلیدی که باعث ارتقا سئو و بهبود رنکینگ سایت شما خواهد شد

10 نکته کلیدی برای ارتقا سئو و بهبود رنکینگ سایت

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.7
(459)

با وجود بیش از 3.5 میلیون سایت فعال در دنیای اینترنت شما باید سعی کنید قوی‌تر از همیشه وارد میدان شوید تا سایت شما در صدر نتایج جست و جو به کاربران نمایش داده شود. مهم‌ترین کار برای رسیدن به این هدف کار کردن بر روی سئوی سایت است. در سئو شما سایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه می‌کنید تا آن‌ها سایت شما را پیدا کرده و اعتبار بالا و مناسبی به آن بدهند. در دنیای دیجیتال امروز شما باید بتوانید از ابزارهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل سئو سایت خود استفاده کرده و بتوانید با اعمال تغییراتی سایت خود را ارتقا دهید. این مقاله بر چگونگی بهینه سازی سایت یا سئو در سال 2021 می پردازد.

 

تحلیل سئو سایت

 

از برنامه‌‌ای که با گوگل آنالیتیکس ادغام شده است برای بررسی معیارها استفاده کنید

بهترین گامی که در سال 2021 برای بهبود سئو سایت خود می‌توانید بردارید، درک گوگل آنالیتیکس است. Google Analytics یک ابزار هوشمند برای سایت شما است که به شما کمک می‌کند با استفاده از تحلیل داده‌های هوشمند تصمیم‌های درست بگیرید. این معیارها به شما کمک می‌کند متوجه شوید گوگل بر روی چه فاکتورهایی جهت تعیین اعتبار حساس است تا بیشتر روی آن‌ها و تولید محتوای با کیفیت کار کنید.
با گذشت زمان گوگل آنالیتیکس می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای هدف گیری بهتر در سایت شما تبدیل شود. Google Analytics می‌تواند اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهد. از جمله این اطلاعات می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربران شما بیشتر از چه مرورگرهایی استفاده می‌کنند

Google Analytics به شما این امکان را می‌دهد که بدانید غالب کاربران شما از چه مرورگرهایی استفاده می‌کنند. با دانستن این مساله می‌توانید سایت خود را برای این موتورهای جست و جو و تجربه بهتر کاربران بهینه کنید.

 

مرورگرهای کاربران

 

کاربران شما از چه دستگاهی استفاده می‌کنند

گوگل آنالیتیکس همچنین به شما این امکان را می‌دهد که بدانید کاربران شما بیشتر از چه دستگاه دیجیتالی مانند تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و غیره وارد سایت می‌شوند. با دانستن این نکته شما می‌توانید مواردی مانند فونت‌ها، سایز دکمه‌های اقدام مختلف، حجم تصاویر و غیره را برای آن دستگاه دیجیتال بهینه کنید.

موقعیت جغرافیایی کاربران را به شما نشان می‌دهد

در صورتی که شما بدانید اغلب کاربران شما از یک موقعیت جغرافیایی خاص با یک فرهنگ خاص هستند، می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی را به گونه‌ای راه اندازی کنید که متناسب با آن گروه بوده تا شما بتوانید با یک بازاریابی هوشمندانه، تعداد کاربران خود را افزایش دهید.

 

نشان دادن مکان جغرافیایی کاربران

 

شرایط رقبای خود را بررسی کنید

از دیگر اطلاعاتی که Google Analytics در اختیار شما قرار می‌دهد، بررسی جایگاه و موقعیت رقبای شما است. شما می‌توانید ترافیک و محتوای سایت‌های رقبای خود را بررسی کرده و خود را برای یک رقابت قوی و موفق آماده کنید.
شما می‌توانید از ادغام SEMrush با Google Analytics و Google Search Console استفاده کرده تا بتوانید گزارش‌ها را در یک مکان مرکزی داشته باشید و آن‌ها را تجزیه و تحلیل و اجرا کنید.

 

صفحات کم کار را شناسایی کرده و آنها را با مطالب جدیدی که مردم می خواهند بخوانند ، تازه کنید

بازاریابان محتوا که محتوایی با رتبه بالا ارائه می‌کنند، همگی یک ویژگی مشترک دارند: آن‌ها موضوعات جذاب را به خوانندگان ارائه می‌دهند. بازاریابان محتوا به طور پیوسته محتوای صفحات مختلف سایت را بررسی می‌کنند تا متوجه این موضوع شوند که کدام صفحه کم‌تر از صفحات دیگر توسط کاربران باز شده است. مطالب با بازدید کم عموما دارای ویژگی‌های زیر هستند:
•    قدیمی‌تر هستند.
•    تعداد کلمات آن‌ها از مقدار استاندارد کم‎تر است.
•    تعداد بک لینک آن‍‌ها کم است.
•    از طریق موتورهای جست و جو کم‌‌تر پیدا شده‌اند.

بعد از آن که با صفحات کم بازدید خود آشنا شدید، باید محتوای آن‌ها را با کلمات کلیدی جدید و جذاب برای کاربران تغییر دهید. شما باید به دنبال آن باشید که چه عناوینی برای کاربران شما جذاب است. برخی از بازاریابان محتوا استفاده از نقشه‌های ذهنی را مفید می‌دانند. برای افراد بصری استفاده از این نقشه‌ها می‌توانند به پیدا کردن ایده‌های جدید بالقوه کمک کند. در این روش موضوعات بزرگتر به موضوعات کوچک‌تر تقسیم شده تا ایده‌های مختلف و جذابی از دل آن بیرون بیاید.

 

بروز رسانی صفحات قدیمی

 

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما حول یک کلید واژه اصلی و کلمات کلیدی ثانویه مرتبط ایجاد شده است

داشتن کلمات کلیدی هم باعث می‌شود محتوای شما یک چهارچوب مناسب داشته و هم کاربران متناسب با نیازشان بتوانند به راحتی سایت و صفحه شما را پیدا کنند. درک این که از چه کلمات کلیدی استفاده کنید تا برای کاربران جذاب و پرتکرار باشد، اولین و مهم‌ترین گام در انتخاب کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی باید به طور طبیعی و به تعداد مناسب در سایت شما پراکنده شده باشند. از همان ابتدای نگارش محتوا مراقب استفاده از کلمات کلیدی باشید تا در انتهای محتوا مجبور نباشید کلمات کلیدی را در متن جای دهید.

استفاده از ابزار Keyword Magic Tool

Keyword Magic Tool  ابزاری است که به شما کمک می‌کند بهترین کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی را پیدا کرده و از آن‌ها در متن استفاده کنید. این ابزار همچنین به شما کمک می‌کند سوالاتی که درباره کلمه کلیدی به طور متداول توسط کاربران پرسیده می‌شود را پیدا کنید. سوالاتی که با کلماتی مانند کی؟ کجا؟ چگونه؟ مقدار و غیره درباره کلمه کلیدی مورد نظر شما پرسیده می‌شود. با دانستن این سوال‌ها و پاسخ آن‌ها در متن می‌توانید سئو سایت خود را بالا برده و تعداد زیادی از کاربران را به سایت خود روانه کنید.
این ابزار حتی به شما این امکان را می‌دهد جست و جوهای صوتی کاربران را نیز بررسی کنید. در حال حاضر بسیاری از کاربران به جای تایپ موضوع مورد نظرشان، آن را در قسمت جست و جوی صوتی بیان می‌کنند. با استفاده از ابزار Keyword Magic Tool می‌توانید با این سوال‌ها آشنا شده و محتوای خود را مرتبط با آن‌ها بنویسید.

 

استفاده از ابزار Keyword Magic Tool

 

از بک لینک استفاده کنید

حتی اگر تمامی موارد سئو را رعایت کنید، باز هم تضمینی برای آن که شما در جایگاه اول نتایج جست و جو قرار بگیرید وجود ندارد. این مساله به تعداد و کیفیت بک لینک‌ها مرتبط می‌شود. در صورتی که شما یک محتوای تبلیغاتی و یا یک رپورتاژ آگهی در سایت‌های دیگر قرار داده و کاربران از طریق سایت‌های دیگر وارد صفحه شما شوند، گوگل سایت شما را بسیار ارزشمند و معتبر تشخیص می‌دهد. نکته قابل توجه برای استفاده از بک لینک آن که حتما سایت‌های معتبر و پربازدید را انتخاب کنید تا اعتبار سایت شما نیز بالا برود.
ابزار SEMrush Backlinks Analytics Tool راهکاری است که به شما در بررسی بک لینک‌ها، کیفیت آن‌ها و پیدا کردن سایت‌های مناسب کمک می‌کند. از جمله راهکارهایی که برای بهبود تاثیر بک لینک‌ها می‌توانید انجام دهید، شامل موارد زیر است:

 

دنبال فهرست بهترین‌ها در حوزه کاری خود باشید.

دریافت بک لینک از این گونه سایت‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی بر بهبود سئو سایت شما داشته باشد.

مطمئن شوید که محتوای شما در شبکه‌ها و سایت‌های مختلف قابل اشتراک گذاری است

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی از دیگر راهکارهای موثر برای دریافت بک لینک است. قبل از انتشار و تولید محتوای مناسب برای درج در شبکه‌های اجتماعی با اصول تولید محتوا در این سایت‌ها آشنا شده و محتوایی متناسب با آن شبکه اجتماعی تهیه کنید.

 

انتشار در شبکه های اجتماعی

 

محتوایی با داده‌ها و اطلاعات ارزیابی شده تولید کنید

برای آن که شما بتوانید بک لینک از کاربران مختلف دریافت کنید، محتوای به اشتراک گذاشته باید یک داستان برای روایت کردن داشته باشد. شما باید با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های مختلف به یک ارزیابی و نتیجه‌ای برسید که برای کاربران مفید بوده و سپس برای رفع مشکل یک پیشنهاد ارائه کنید. اگر بتوانید آن را به یک خبر پرطرفدار نیز مرتبط کنید، تاثیر محتوای شما چند برابر خواهد شد.

از برچسب‌های هدر مختلف برای مشخص کردن بخش‌های مهم استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در سنجش سئو سایت، داشتن یک ساختار و چهارچوب مناسب و اصولی برای سایت و محتوا است. صفحه و مطالب نوشته شده در آن باید دارای یک سازماندهی منطقی باشد و مهم‌ترین اطلاعات در بخش ابتدایی آمده باشد. تحقیقات نشان می‌دهد 80 درصد خوانندگان یک سایت بیشتر وقت خود را صرف خواندن مطالب ابتدایی سایت می‌کنند.
علاوه بر توجه  به مطالب اولیه، کاربران بعد از ورود به سایت قبل از شروع به خواندن محتوا نگاهی کلی به آن انداخته و زیر عنوان‌های آن را بررسی می‌کنند تا متوجه شوند که محتوای شما جامع بوده و پاسخگوی سوالات آن‌ها خواهد بود. در صورتی که محتوای شما زیر عنوان نداشته و یکپارچه باشد، در دید اولیه و کلی کاربر خسته شده و مطلب شما را مفید نمی‌داند.
در صورتی که محتوای شما طولانی است می‌توانید ابتدای مقاله آن را فهرست بندی کرده و تا کاربران با کلیک بر زیر عنوان مورد نیازشان به  آن بخش پرش کنند. این ایده می‌تواند در کنار داشتن یک مقاله جامع باعث رضایت کاربران نیز شود.
علاوه بر تجربه بهتر کاربر، استفاده از هدرها باعث می‌شود گوگل مطالب شما را بهتر درک کند. اگر در هدرها از کلمات کلیدی استفاده کنید، موتورهای جست و جو تشخیص می‌دهند که محتوای شما راجع به چه چیزی نوشته شده است و بهتر آن را در نتایج جست و جو به کاربران ارائه می‌کنند.

 

برچسب های هدینگ

 

تصاویر را بهینه کنید

اغلب ، بهینه سازی تصویر برای بهبود SEO نادیده گرفته می‌شود. با این حال ، اگر به درستی انجام شود ، می‌تواند ترافیک زیادی را به وب سایت شما هدایت کند. استفاده از تصویر در سایت مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت:

  •  محتوای شما را جذاب تر می‌کند.
  •  با هدف جست و جوی بصری گوگل مطابقت دارد.
  •  به کاربران کمک می‌کند مطالب را بهتر درک کنند.
  • باعث افزایش اعتبار محتوا از نظر گوگل می‌شود.

همانند محتوای متنی، تصاویر نیز باید بهینه سازی شوند. بهینه سازی سایت می‌تواند تا حد بسیار زیادی بر بهبود سئو سایت موثر باشد. بهینه نکردن تصاویر می‌تواند باعث کند شدن سرعت سایت شده و درنتیجه باعث شود کاربران قبل از باز شدن کامل صفحه شما آن را ببندند.
هنگام استفاده از متن alt برای توصیف تصاویر به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • متن alt باید تا حد ممکن توصیف کننده جزئیات تصویر باشد و زمینه ارتباط آن با محتوا را توضیح دهد.
  • قانون مهم آن که نباید از کلمات کلیدی محتوای خود به عنوان تگ alt برای تصویر در هر صفحه استفاده کنید.
  • متن alt نباید طولانی باشد و از آن تنها برای توضیح تصویر و ارتباط آن با محتوا و کلمه کلیدی استفاده شود.

 

بهینه کردن تصاویر سایت

 

مطمئن شوید سایت شما برای تلفن‌های همراه مناسب است

مطالعات اخیر نشان می‌دهد، بیش از 60 درصد کاربرانی که وارد صفحات اینترنتی می‌شوند از تلفن همراه استفاده می‌کنند. به همین دلیل شما باید مطمئن باشید که سایت شما برای تلفن‌های همراه نیز بهینه شده است، در غیر این صورت تعداد زیادی از کاربران خود را از دست خواهید داد. امروزه می توانید کلمات کلیدی تلفن همراه و دسکتاپ را جداگانه مورد تحقیق و مقایسه قرار دهید. تجزیه این اطلاعات به شما کمک می‌کند بتوانید یک محتوای کاربر پسند برای استفاده کنندگان از تلفن همراه نیز تولید کنید.
برخی معتقدند که شما باید از همان ابتدا بهینه سازی برای تلفن همراه را اولویت قرار دهید، زیرا با این کار شما مجبور به حذف جنبه‌های بی اهمیت سایت خود خواهید شد در نتیجه کیفیت سایت و محتوا بالا خواهد رفت. هنگام تولید محتوای بهینه شده برای تلفن همراه موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • جذاب ترین و مفیدترین مطالب را در جلوی صفحه قرار دهید تا ابتدا بارگیری شود.
  • از کلمات کلیدی پرتکرار در تلفن‌های همراه به عنوان کلمه کلیدی استفاده کنید.
  • محتوایی جامع و مختصر تولید کنید که هم برای تلفن‌های همراه و هم لپ تاپ‌ها مناسب باشد.

 
اطمینان از مناسب بودن سایت برای تلفن همراه

از URLهای کوتاه و توضیحات متا استفاده کنید

آدرس اینترنتی و توضیحات متا از جمله عوامل کلیدی هستند که به گوگل کمک می‌کند تشخیص دهد که محتوای شما راجع به چه چیزی است. اگر چه هیچ قانون سفت و سختی برای طول و اندازه آدرس و متا وجود ندارد، بهتر است این دو فاکتور تا حد ممکن کوتاه و مختصر باشند. همچنین آدرس اینترنتی و توضیحات متا بهتر است دارای کلمات کلیدی باشند.
برای نگارش آدرس اینترنتی و توضیحات متا و بهبود سئو سایت موارد زیر را در نظر داشته باشید:

از یک ساختار یکسان استفاده کنید:

فرقی نمی‌کند که شما در سایت خود راجع به موضوعات مختلف مطلب می‌نویسید، سعی کنید که برای نگارش URL و توضیحات متا یک ساختار یکسان داشته باشید.

از گزافه گویی بپرهیزید:

فاکتور مهم دیگر که باعث تاثیرگذاری توضیحات متا و بهبود سئو سایت می‌شود، مختصر بودن آن است.

از کلمات کلیدی استفاده کنید:

همان طور که در بالا نیز اشاره شد برای تاثیر و نتیجه بهتر سعی کنید در آدرس اینترنتی و توضیحات متا از کلمات کلیدی استفاده کنید.

 

زمان بارگذاری سایت را تا حد ممکن کاهش دهید

یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار که باعث می‌شود کاربران سایت شما را ترک کرده و رتبه و جایگاه شما از نظر سئو کاهش پیدا کند، سرعت بارگزاری سایت است. در حال حاضر سایت‌هایی که زمان بارگزاری آن‌ها بیشتر از 3 ثانیه است، جز سایت‌های کند به شمار می‌روند. شما با استفاده از ابزارهای خاص می‌توانید سرعت بارگزاری سایت خود و عواملی که باعث کند شدن آن می‌شوند را بررسی کرده و به دنبال رفع مشکل برآئید.

 

کاهش زمان بارگذاری

 

به طور مداوم سایت خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید

ممکن است شما اصول سئو را هنگام طراحی سایت و تولید محتوا در نظر گرفته و دیگر سایت را به حال خود رها کنید. اگر شما این روند را در پیش گرفته‌اید، در زمان کوتاهی جایگاه اولیه خود را نیز از دست خواهید داد. شما باید به طور مرتب داده‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده و با استفاده از آن تغییراتی در سایت خود ایجاد کنید. از جمله فاکتورهایی که در این تجزیه و تحلیل باید مورد بررسی قرار گیرد، موارد زیر است:

میانگین زمان صرف شده در هر صفحه

شما باید بررسی کنید که به طور میانگین کاربران چه زمانی را در هر صفحه شما سپری می‌کنند. در صورتی که متوجه شوید برای یک صفحه کاربران بلافاصله بعد از ورود به صفحه از آن خارج می‌شوند، یعنی آن محتوا برای کاربران مفید نبوده و شما باید به دنبال تغییر در آن باشید.

 

تجزیه و تحلیل سایت

نرخ پرش

نرخ پرش نشان دهنده آن است که چه تعداد از کاربران بعد از ورود به یک صفحه از سایت شما وارد صفحه دیگری نشده‌اند. نرخ پرش بالا به شما نشان می‌دهد که چه عواملی در سایت شما باید تغییر کند.

 

منبع بازدید

فاکتور مهم دیگری که شما به طور مرتب باید مورد بررسی قرار دهید آن است که اغلب کاربران شما از چه طریقی وارد سایت می‌شوند؟ آیا به طور مستقیم از جست و جوی گوگل شما را پیدا می‌کنند؟ آیا از طریق بک لینک‌های موجود در سایت‌های دیگر شما را پیدا کرده‌اند؟ و یا آیا از طریق شبکه‌های اجتماعی به سایت شما وارد شده‌اند. با بررسی این عوامل می‌توانید بر روی ترافیک بیشتر و جذب کاربر کار کنید.

جمع بندی

بهبود سئو سایت یکی از مهم ترین کارهایی است که برای موفقیت در کسب و کار خود باید انجام دهید. در صورتی که سئو سایت شما بهبود پیدا کند، گوگل آن را معتبر شناخته و در صدر نتایج جست و جو به کاربران نشان می‌دهد. در این مقاله 10 راهکار مهم و کاربردی جهت بهبود سئو سایت در اختیار شما قرار داده‌ایم.

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 459

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *