،

چگونه در جستجوی تصاویر گوگل رتبه بهتری کسب کنیم؟

جستجوی تصاویر گوگل
4.6
(397)

افزایش درخواست برای محتوای تصویری فرصت‌های جدیدی را برای افزایش ترافیک جستجوی سایت از طریق بهینه‌سازی عکس و ویدئو فراهم کرده است. بهینه‌سازی تصاویر فرصتی را برای وب‌سایت مهیا می‌کند تا کاربر از طریق جستجوی تصاویر مورد نظر به وب‌سایت شما هدایت شود. بنابراین استفاده از لوگوی جالب یا تصاویر گرافیکی باکیفیت نیز به اندازه‌ی محتوای مناسب در جذب ترافیک موثر هستند. اما نکات مورد استفاده در بهینه‌سازی متن هیچ کاربردی در بهینه‌سازی تصاویر ندارند. پس چگونه می‌توان شانس دیده شدن تصاویر در نتیجه‌ی جستجوی کاربر را بالا برد؟ آیا کلمات کلیدی برای این کار مفید هستند؟ در ادامه‌ی این مقاله تمام نکات مربوط به بهینه‌سازی جستجوی تصاویر را بررسی خواهیم کرد.

اندازه تصویر

اندازه تصاویر، تأثیر فوق‌العاده زیادی روی سرعت سایت می‌گذارند. همان‌طور که می‌دانید سرعت سایت یکی از عوامل موثر در رتبه‌بندی است. تصاویر بزرگ و پرحجم یکی از عوامل اصلی پایین آورنده‌ی سرعت سایت مخصوصا در موبایل هستند. اما از طرفی کیفیت تصاویر مهم بوده و تاثیر بالایی در جذب مخاطب دارند. بسیاری از وب‌سایت‌ها ترجیح می‌دهند کیفیت را قربانی سرعت نکنند، بنابراین در چنین شرایطی لازم است تعادل برقرار شود. یکی از نکاتی که باید رعایت کنید این است که اندازه‌ی تصاویر را بزرگ‌تر از چیزی که که کاربر می‌بیند انتخاب نکنید زیرا این کار هیچ فایده‌ای برای شما یا کاربر نداشته و تنها سرعت وب‌سایت را پایین می‌آورد.
سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که چه نوع فایل‌هایی بهتر هستند؟ GIF، JPEG و PNG رایج‌ترین انواع فرمت‌های عکس بوده و 96 درصد ترافیک اینترنت را تشکیل می‌دهند. تصاویری با فرمت PNG معمولا بهترین انتخاب هستند و در عین فشرده‌سازی کیفیت خوبی دارند. فرمت JPEG حجم تصاویر را تا 10 برابر کوچکتر میکند اما ممکن است در عین فشرده شدن، کیفیت تصویر را نیز پایین بیاورد. بنابراین پیش از انتخاب نوع عکس این نکات را در ذهن داشته باشید. ذخیره کردن تصاویر با فرمت GIF کیفیت عکس را پایین نمی‌آورد اما ممکن است جزئیات رنگ را کاهش دهد. این فرمت برای تصاویر متحرک، لوگو و تصاویر ساده و کوچک مناسب‌تر است. صفحه‌ی راهنمای گوگل نیز نکات جالبی را در مورد بهینه‌سازی تصاویر و افزایش سرعت سایت آورده است.

 

اندازه تصویر

 

نام تصاویر

نام تصویر کمک می‌کند که موتورهای جستجو عکس شما را به‌عنوان محتوای متنی پیدا کند و این دقیقا همان جایی است که کلمات کلیدی در مورد تصویر کاربرد پیدا می‌کنند. اگر عکسی که از طبیعت آپلود می‌کنید نامش «عکاسی طبیعت» باشد، در جستجو رتبه‌ی بهتری نسبت به تصاویری با عنوان DSC_1977 به دست می‌آورد. اگر محل عکاسی را نیز در نام تصویر قید کنید برای سئوی سایت بهتر است. اگر در زمان بارگذاری تصویر از عنوان جداگانه استفاده نکنید، همان نام تصویر به صورت پیش‌فرض در نظر گرفته می‌شود. این یعنی انتخاب نام مناسب بسیار مهم است و باید دقیق انتخاب شود. در ادامه به روش‌های بهینه‌سازی عنوان متن (title text) و تگ آلت (alt text) می‌پردازیم.

 

نام تصویر

 

متغیرهای جایگزین (Alt attributes)

متغیرهای جایگزین درواقع همان متن‌های جایگزینی هستند که در صورت باز نشدن تصویر، در وب‌سایت نشان داده می‌شوند. خزنده‌های (crawler) موتورهای جستجو تصاویر را نمی‌بینند و در نتیجه به ازای هر تصویر متغیر متنی آن را ذخیره می‌کنند. درنتیجه تعریف این متغیرها هم دسترسی موتورهای جستجو را راحت می‌کند و هم سئوی سایت را بهبود می‌دهد. پس می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که متن جایگزین (alt text) و عنوان متن (title text) بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با تصویر هستند. به یاد داشته باشید که در نوشتن کلمات کلیدی در این قسمت زیاده‌روی نکنید زیرا نتیجه‌ی خوبی برای بهبود سئو نخواهد داشت.

عنوان متن

عنوان متن همان نام تصویر است و هدف تقریبا مشابهی با نام فایل دارد. تفاوت اصلی این است که این نام باید هم برای انسان و هم برای ماشین قابل خواندن باشد بنابراین برای جدا کردن کلمات تنها از فاصله استفاده کرده و استفاده از آندرلاین و دش را کنار بگذارید.
در شرایط خاص اگر عنوان متن بتواند به تنهایی تصویر را توصیف کند، نیازی به استفاده از متن جایگزین نیست. به‌عنوان مثال اگر عکس مورد نظر، تصویری از سر انسان باشد، نوشتن نام آن فرد برای عنوان متن کفایت می‌کند زیرا هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو توصیف می‌کند که عکس در مورد چه چیزی بوده و نیازی به ذکر هیچ توضیح اضافه‌ای در متن جایگزین نیست. عناوین متن مهم هستند اما در استفاده از آن‌ها زیاده‌روی نکنید.

متن جایگزین

متن جایگزین، تصویر شما را شرح می‌دهد. متن‌های جایگزین نه تنها برای تصویر، محتوا درست می‌کنند بلکه موضوع متن مقاله را نیز به طور خلاصه بیان می‌کنند بنابراین باید با دقت نوشته شوند. در هر صفحه از وب‌سایت حداقل یکی از تصاویر باید کلمات کلیدی متمرکز داشته باشد. متن جایگزین باید واضح و به زبان طبیعی نوشته شده باشد. نوشتن متن جایگزین کار سختی نیست تنها کافی است تصور کنید می‌خواهید تصویر را برای شخصی توصیف کنید. در این صورت از کدام کلمات کلیدی استفاده می‌کنید؟ آن‌ها را یادداشت کنید. بعضی راهنماها پیشنهاد می‌کنند که طول متن جایگزین باید بین 80 تا 150 کاراکتر باشد اما واقعیت این است که هیچ محدودیتی برای نوشتن متن جایگزین وجود ندارد و طول آن باید به اندازه‌ای باشد که بتواند تصویر را به طور کامل توصیف کند. سعی کنید خلاصه بنویسید اما جزئیات ضروری را فدای کوتاه کردن طول متن نکنید. به‌عنوان مثال متن زیر یک متن جایگزین خوب برای تصویر است:
تصویری از شخصی که در حال تایپ کردن پای لپ‌تاپ است و در کنار او کاغذ و خودکار قرار دارد، در بالای تصویر مجموعه‌ای از آیکون‌های تحلیلی مانند نمودار و گراف کشیده شده است.

 

متن جایگزین

 

آدرس سایت و دامنه

آدرس سایت یا همان یو‌آرال نیز می‌تواند روی ترافیک جستجوی تصویر تأثیر بگذارد. اگر تصویر در وب‌سایتی گذاشته شود که آدرس سایت بهینه شده باشد و محتوای باکیفیت و مرتبط داشته باشد، شانس موفقیت در سئوی تصویر نیز بالا می‌رود. علاوه بر یوآرال، دامنه‌ی سایت نیز روی جستجوی تصویر در گوگل تأثیر می‌گذارد. اگر دامنه‌ی شما از نظر محتوای باکیفیت و مرتبط با موضوع سایت به شهرت خوبی رسیده باشد، تصاویر نیز عملکرد بهتری در جستجو خواهند داشت. سئوی سایت، سئوی تصویر و سئوی محتوا تفاوت چندان زیادی با یکدیگر ندارند.

استفاده از محتوا در کنار تصویر

بهینه‌سازی تصویر به تنهایی صورت نمی‌گیرد. محتوایی که در کنار تصویر استفاده می‌شود نیز برای سئو مهم است. مرتبط بودن محتوا، کیفیت و کلمات کلیدی از جمله مواردی هستند که روی رتبه‌ی تصویر در جستجو تأثیر می‌گذارند. مهم‌ترین متن، متنی است که در نزدیکی تصویر قرار دارد. گاهی اوقات متن‌ها توصیفی از تصویر را ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال نوشته می‌شود: «تصویر نمودار زیر نتیجه‌ی نظرسنجی از بیش از 500 بازاریاب را نشان می‌دهد.» یا گاهی اوقات متونی که در زیر تصویر نوشته می‌شوند، توضیحات اضافه‌تری را در مورد تصویر بیان می‌کنند. موتورهای جستجو مانند گوگل، از متن برای تعیین مرتبط بودن تصویر و موضوع مقاله استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال فرض کنید در متن مرتبط با امور لوله‌کشی از تصویر درخت استفاده شده باشد. در این صورت شانس سئوی تصویر پایین می‌آید و همچنین باعث گمراهی کاربران می‌شود.
علاوه بر این، هوش مصنوعی تشخیص تصاویر گوگل در این سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده است و گوگل متوجه می‌شود که آیا موضوع تصویر با محتوا یکسان است یا خیر.

استفاده از عکس‌های دیگران

این بحث از گذشته تا اکنون وجود داشته که استفاده از عکس‌های از پیش موجود روی رتبه‌بندی تأثیر منفی می‌گذارد. اما یکی از مهندسان شرکت گوگل در سال 2013 اعلام کرد که استفاده از عکس‌های استوک هیچ تأثیر منفی روی رتبه‌بندی سایت نداشته و در واقع استفاده از این تصاویر هیچ تفاوتی با استفاده از تصاویر اوریجینال از نظر سئو ندارد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این تصاویر معمولا ماهیت طبیعی دارند و استفاده‌ی بیش از اندازه از آن‌ها ممکن است نتیجه‌ی خوبی روی ظاهر سایت نداشته باشد. این تصاویر معمولا در نتیجه‌ی موتورهای جستجو از تصاویر دیگر متمایز نمی‌شوند و کمتر توجه بیننده را جلب می‌کنند. مگر اینکه خودتان عکاس حرفه‌ای باشید و از تصاویر خودتان استفاده کنید.
نکته‌ی مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که این تصاویر در اختیار عموم قرار دارند و به غیر از شما دیگران نیز از آن‌ها در وب‌سایت خود استفاده می‌کنند. گوگل ترجیح می‌دهد یک تصویر را بیش از یک بار رتبه‌بندی نکند همان‌طور که ترجیح می‌دهد به محتوای متنی نیز تنها یک بار امتیاز دهد و به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود هیچ وب‌سایتی از محتوای تکراری استفاده نکند. بنابراین اگر یک تصویر پیش از شما، هزاران بار در وب‌سایت‌های دیگر استفاده شده باشد، چرا گوگل باید امتیار جداگانه‌ای برای شما در نظر بگیرد؟
به‌عنوان مثال اگر در مورد فرهنگ کسب‌و‌کار شرکت خودتان محتوا می‌نویسید، می‌توانید داخل اینترنت جستجو کرده و عکسی از چند کارمند خوشحال را برای این محتوا آپلود کنید. همچنین می‌توانید در طول جلسه‌ی شرکت خودتان یک عکس باکیفیت از کارمندان تهیه کرده و برای متن استفاده کنید. استفاده از روش دوم توصیه می‌شود زیرا هم یک عکس باکیفیت، مرتبط و شخصی از شرکت خودتان است و هم ساختار شرکت را به طور دقیق به کاربران نشان می‌دهد.

 

استفاده ازعکس اختصاصی

 

کیفیت متن مرتبط با تصویر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکت گوگل در بیانه‌ی خود در سال 2013 اعلام کرد شاید در آینده استفاده از عکس‌های اوریجینال به‌عنوان یک امتیاز برای وب‌سایت در نظر گرفته شود و باعث شود سایت رتبه‌ی بهتری در جستجو دریافت کند. شرکت گوگل در حال حاضر از این نکته برای افزایش رتبه‌ی وب‌سایت استفاده نمی‌کند اما تأثیر استفاده از عکس‌های اوریجینال روی کاربر به‌اندازه‌ای بالا است که ارزش وقت گذاشتن را دارد.

میزان درگیر کردن و محبوبیت تصویر

موتورهای جستجو برای متن‌هایی ارزش قائل هستند که کاربران را بیشتر درگیر کنند. این به این معنا است که اگر در وب‌سایت خود تصویر باکیفیت، مرتبط و غیرتکراری داشته باشید که میان کاربران محبوب شود، امکان اینکه در نتیجه‌ی موتورهای جستجو رتبه‌ی بالاتری کسب کنید بیشتر است. محبوبیت متن نیز به همین صورت است و هرقدر بیشتر باشد، رتبه‌ی سایت بهبود پیدا می‌کند.
یکی دیگر از نکات مهم این است که اصول لینک‌سازی نیز روی جستجوی تصویر تأثیر می‌گذارند. هرقدر وب‌سایت‌های بیشتری به عکس شما لینک دهند، شانس افزایش ترافیک ورودی به سایت نیز بالاتر می‌رود. برای سهولت این کار، در کنار تصویر دکمه‌ی اشتراک‌گذاری تعبیه کنید زیرا زمانی که تصویر توسط دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود، موفقیت آن در موتورهای جستجو بالاتر می‌رود. محبوبیت یک تصویر با کلیک روی سایت شما، به اشتراک‌گذاری در سایت‌های دیگر یا شبکه‌های اجتماعی بالا می‌رود. این موارد نشان دهنده‌ی بالا بودن ارتباط تصویر و متن شده و محبوبیت آن را بالا می‌برند همچنین باعث می‌شود که موتورهای جستجو توجه بیشتری به وب‌سایت شما کنند.

 

محبوبیت بین کاربران

جمع‌بندی

راه‌های زیر به شما کمک می‌کنند تصاویری که در وب‌سایت آپلود می‌کنید، رتبه‌ی بهتری در نتایج جستجو کسب کنند:

  • سعی کنید حجم تصویر را پایین بیاورید اما کیفیت آن را بیش از اندازه کم نکنید.
  • از نام مرتبط برای تصویر استفاده کنید.
  • از محتوای جایگزین مناسب برای توصیف تصویر استفاده کنید.
  • به متنی که در کنار تصویر قرار می‌گیرد دقت کنید.
  • تا جای ممکن از تصاویر اوریجینال استفاده کنید.
  • محبوبیت تصاویر را بالا ببرید و دیگران را به اشتراک‌گذاری تشویق کنید.

 

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *