،

خبرنامه چیست؟ چرا کسب و کارها باید خبرنامه داشته باشند؟

4.2
(423)

خبرنامه یکی از بهترین و پرکاربردترین ابزارهای بازاریابی است که مزایای زیادی برای کسب و کارهای کوچک تا بزرگ دارد. این ابزار باعث می‌شود کسب و کارها به صورت مستمر و مناسبی با کاربران خود تعامل داشته و اطلاعات لازم و به روز را در اختیار آن‌ها قرار دهند. اگر شما نیز صاحب یک کسب و کار هستید، طراحی و استفاده از خبرنامه شما را چندین گام به موفقیت نزدیک خواهد کرد. با ما همراه شوید تا در این مطلب به طور جامعی با خبرنامه آشنا شویم.

همان طور که از نام آن پیدا است، خبرنامه یک ابزار برای اطلاع رسانی به کاربران است. در این اطلاع رسانی صاحبان کسب و کار و یا مدیران سایت، گزارش‌ها، اخبار مرتبط به یک حوزه، تخفیف‌ها، رویدادهای روز و اطلاعات دیگر را به شکل‌های مختلف مانند نشریه، ماهنامه، مجلات دوره‌ای، اخبار سازمانی و غیره را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. استفاده از خبرنامه از سال 1980 جایگاه خود را در میان کسب و کارهای مختلف باز کرده است. این سال‌ها به دلیل توسعه استفاده از اینترنت رونق قابل توجهی گرفته است، به طوری که این روزها بسیاری از شرکت‌ها برای افزایش کارایی و تاثیرگذاری از آن استفاده می‌کنند.

با وجود آن که خبرنامه یک روش بازاریابی است، کفه ترازو بیش از بازاریابی و تبلیغ بر روی اطلاع رسانی سنگینی می‌کند. براساس فرم اصلی نگارش یک خبرنامه، محتوای خبرنامه باید دارای 90 درصد محتوایات خبری و 10 درصد تبلیغات باشد. در واقع در دنیای دیجیتال مارکتینگ اعتماد کاربران به محتواهایی که به طور کامل تبلیغاتی است شاید کم باشد، اما زمانی که کاربران یک مطلب مفید راجع به موضوعی می‌خوانند، اعتماد آن‌ها به آن سایت و یا فروشگاه بیشتر شده و احتمال خرید آن افزایش پیدا می‌کند.

 

خبرنامه

 

تفاوت خبرنامه با سایر مجلات

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، خبرنامه‌ها معمولا به صورت مجلات با اصول و قواعد خاصی منتشر شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. با توجه به توسعه اینترنت، در چند سال اخیر خبرنامه‌ها نیز به صورت مجلات آنلاین منتشر شده و برای کاربران ارسال می‌شود. اما آیا می‌توان هر مجله ای را خبرنامه دانست؟ بدون شک خیر! در ادامه با تفاوت‌های اصلی خبرنامه با سایر مجلات آشنا خواهیم شد.

مخاطب

یکی از تفاوت‌های اصلی خبرنامه با سایر مجلات، مخاطبان این دو است. مجله با توجه به موضوع عمومی و اختصاصی خود می‌تواند مخاطبان گسترده‌تر و بیشتری داشته و در میان عامه مردم خوانندگان بیشتری نیز داشته باشد. خبرنامه اما معمولا برای افراد خاص با علایق و یا دانش خاصی نوشته شده و اختصاصی تر است.

 

مخاطب خبرنامه

 

موضوع و محتوا

در یک مجله با توجه به عمومی تر بودن آن، چندین مقاله با موضوعات مختلف همراه با عکس و یا حتی داستان منتشر می‌شود. خبرنامه معمولا حول یک موضوع اصلی نوشته می‌شود. یعنی حتی اگر تعداد یک یا چند مقاله نیز در یک خبرنامه منتشر شود، همگی راجع به یک موضوع بوده و از جنبه‌های مختلف نگارش می‌شود.

 

موضوع و محتوای خبرنامه

 

توزیع

تفاوت دیگر خبرنامه با مجله در نحوه و چگونگی توزیع آن است. یک مجله و یا روزنامه دارای بازاریابی بسیار قوی بوده، معمولا توسط انتشارات و مراکز فرهنگی پشتیبانی شده و دارای توزیع بسیار بیشتری در مقایسه با خبرنامه است. توزیع خبرنامه فقط میان افراد علاقه مندی که در سایت و یا شرکت ثبت نام کرده‌اند، توزیع می‌شود.

تعداد صفحات

تعداد صفحات مجلات به صورت کلی از خبرنامه‌ها بیشتر است. یک مجله می‌تواند از ۵ صفحه شروع شده و بیش از 100 صفحه نیز داشته باشد. در حالی که خبرنامه‌ها معمولا دارای 10 تا حداکثر 30 صفحه هستند. بسیاری از کسب و کارها نیز دارای خبرنامه‌هایی 1 یا 2 صفحه‌ای هستند.

 

طراحی و ترکیب بندی

تفاوت دیگر مجلات و خبرنامه‌ها، طراحی و ترکیب بندی است. مجلات معمولا دارای طراحی هستند که بر روی گرافیک آن‌ها به خوبی کار شده، تیترهای اصلی داخل مجله بر روی طراحی آن به صورت بولد شده مشخص بوده و نام انتشارات نیز روی طراحی ذکر می‌شود. خبرنامه‌ها دارای طراحی خاصی نبوده و تنها گاهی اوقات نام تعدادی از مقاله‌های مهم در آن ذکر می‌شود.

 

طراحی و ترکیب بندی

 

خبرنامه الکترونیک، جدیدترین و تاثیرگذارترین نوع

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، با توجه به آن که این روزها اینترنت بیش از هر چیز بر زندگی افراد تاثیر گذاشته است، همه چیز از آموزش، خرید، تعاملات و غیره تغییر شکل داده و به صورت آنلاین انجام می‌شود. در این میان خبرنامه‌ها نیز تحت تاثیر دنیای وب قرار گرفته و در چند سال اخیر به صورت الکترونیکی و آنلاین برای کاربران ارسال می‌شوند. با توجه به آن که خبرنامه الکترونیک می‌تواند دارای جلوه‌های صوتی و تصویری نیز باشد، میزان تاثیرگذاری آن چند برابر خواهد بود.

در میان انواع خبرنامه الکترونیک، خبرنامه ایمیلی نیز از جایگاه قابل توجهی برخوردار است. بر اساس تحقیقات انجام شده، احتمال می‌رود تا سال 2023 تعداد افرادی که از ایمیل استفاده می‌کنند به بیش از 4.3 میلیارد نفر برسد.

 

خبرنامه الکترونیک، جدیدترین و تاثیرگذارترین نوع

 

مزایا و اهداف استفاده از خبرنامه چیست؟

بعد از آن که به طور کلی با خبرنامه و تفاوت آن با دیگر مجلات آشنا شدیم، می‌خواهیم بدانیم که استفاده از آن چه اهداف و مزایایی را برای یک شرکت و یک کسب و کار به دنبال خواهد داشت.

دریافت خبرنامه در صورت تمایل

یکی از مزایای استفاده از خبرنامه آن است که مخاطبان هیچ اجباری برای دریافت آن نخواهند داشت. تا کنون برای شما هم پیش آمده است که از دریافت پیام‌های تبلیغاتی بیش از اندازه که تمایلی به دریافت آن ندارید، خسته شده باشید؟ چنین تبلیغاتی نه تنها کاربران را به خرید یا دریافت کالا و خدمات تشویق نکرده، بلکه تاثیر منفی نیز روی آن‌ها می‌گذارد. خبرنامه دارای پیامی است که از کاربران این سوال را می‌پرسد که آیا مایل به دریافت آن هستند یا خیر؟ در صورت تمایل خبرنامه برای آن کاربران علاقه مند ارسال می‌شود.

افزایش بازدید و تاثیرات آن

خبرنامه باعث می‌شود، کاربران سایت شما را همواره در حافظه مرورگر خود داشته و به طور مداوم به آن سر بزنند. این مساله باعث می‌شود از طرفی بازدید از سایت و سئو آن بالا رفته و از طرف دیگر احتمال دریافت خدمات و یا خرید محصول بیشتر شود.

 

افزایش بازدید و تاثیرات آن

 

انتشار لحظه ای اخبار

یکی دیگر از مزایای استفاده از خبرنامه، انتشار لحظه‌ای اخبار است. برای مثال اگر شما بر روی یک محصول و یا خدمات خود تخفیف چند روزه گذاشته‌اید و یا می‌خواهید محصول جدید خود را به کاربران خود معرفی کنید، خبرنامه می‌تواند در زمان کوتاهی کاربران شما را از آن مطلع کند.

کاهش هزینه‌ها

استفاده از خبرنامه به خصوص خبرنامه‌های الکترونیکی می‌تواند هزینه‌های شما را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. شما هزینه‌ای برای چاپ، انتشار و توزیع پرداخت نخواهید کرد. از طرف دیگر هزینه بازاریابی نیز نخواهید داشت، زیرا خبرنامه به صورت مستقیم برای کاربران ارسال خواهد شد.

حفظ محیط زیست

تصور کنید شما بخواهید ماهیانه تعداد زیادی کاغذ برای انتشار خبرنامه استفاده کنید. علاوه بر شما صدها و هزاران شرکت و کسب و کار دیگر نیز این کار را انجام دهند. استفاده از کاغذ بیش از اندازه باعث قطع بی رویه درختان و از بین رفتن محیط زیست خواهد شد. در نتیجه استفاده از خبرنامه الکترونیک تا حد زیادی می‌تواند در حفظ محیط زیست تاثیرگذار باشد.

 

حفظ محیط زیست

 

عدم محدودیت زمان و مکان

خبرنامه‌های چاپی تنها محدود به افرادی است که در اطراف شما زندگی می‌کنند. از طرف دیگر شما تنها در ساعات محدودی از روز می‌توانید خبرنامه را در میان افراد توزیع کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از خبرنامه الکترونیک، عدم محدودیت زمان و مکان است. شما می‌توانید خبرنامه خود را در هر ساعت از شبانه روز و به هر نقطه از جهان ارسال کنید.

برند سازی

برندسازی یکی از تکنیک‌های مهم برای موفقیت یک کسب و کار است. برندسازی باعث می‌شود برند شما در میان ده‌ها و یا صدها برند دیگر نیز جایگاه خود را پیدا کرده و افراد آن را بشناسند. برای برندسازی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از خبرنامه است.

 

برند سازی

 

انواع خبرنامه از نظر موضوع

خبرنامه‌ها با توجه به موضوعاتی که نوشته می‌شوند، می‌توانند دارای انواع مختلفی باشند. از جمله این انواع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک خبرنامه می‌تواند دارای محتوایی باشد که کاربران را به انجام کاری، خرید محصولی و یا ثبت نام تشویق کند.
 • یک خبرنامه می‌تواند دارای محتوایی باشد که یک محصول و یا خدمات جدید را به کاربران معرفی کند.
 • برخی از خبرنامه‌ها تنها در زمان‌های خاص مانند روز مهندس، روز مادر و روزهای دیگر برای کاربران ارسال شده تا باعث ایجاد حس اعتماد در مخاطبان شود.
 • برخی از خبرنامه‌ها دارای محتوایی است تا کاربران را برای شرکت در یک همایش یا کنفرانس دعوت کند.
 • برخی از خبرنامه‌ها جنبه تبلیغاتی دارند.
 • برخی از خبرنامه‌ها اخبار روز را در مورد موضوعی خاص در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 

 

انواع خبرنامه از نظر موضوع

 

مراحل استفاده از خبرنامه الکترونیکی

در صورتی که مزایای استفاده از خبرنامه ایمیلی شما را راغب کرده که برای کسب و کار خود از آن استفاده کنید، باید چند مرحله و گام اساسی را انجام دهید.

 

تهیه لیست ایمیل مشتریان

قبل از هر کاری شما باید بتوانید یک بانک اطلاعاتی از کاربرانی که وارد سایت شما شده‌اند را به دست آورده و به ایمیل آن‌ها دسترسی پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از بازدیدکنندگان بخواهید برای ثبت نام در سایت و بهره‌گیری از تخفیف‌ها و یا دانلود یک فایل، ایمیل خود را در سایت وارد کنند. در این صورت شما یک بانک اطلاعاتی دارید که می‌توانید خبرنامه ایمیلی را در صورت تمایل برای آن‌ها ارسال کنید.

 

تعیین هدف

انجام هیچ کاری بدون هدف گذاری به نتیجه نمی‌رسد. همان طور که در قسمت‌های بالاتر نیز اشاره شد، خبرنامه انواع مختلفی داشته و اهداف و مزایای گوناگونی را به دنبال خواهد داشت. قبل از تهیه خبرنامه شما باید مشخص کنید که هدف نهایی شما چیست؟ قصد برندسازی دارید؟ می‌خواهید فروش خود را بالا ببرید؟ قصد دارید کاربران خود را افزایش دهید؟ و یا اهداف دیگر دارید؟ تهیه خبرنامه با توجه به هدفی که در نظر گرفته‌اید، متفاوت خواهد بود.

 

تعیین هدف

 

نگارش خبرنامه

در این مرحله باید نگارش خبرنامه را آغاز کنید. ایده‌های مختلفی که می‌تواند برای کاربرانتان جذاب باشد را جمع آوری کرده و با توجه به آن خبرنامه خود را بنویسید. در نگارش خبرنامه به این مساله توجه داشته باشید که تا حد ممکن کوتاه و مختصر بنویسید تا حوصله مخاطب از خواندن آن سر نرود. از طرف دیگر عنوان شما باید به قدری جذاب باشد که کاربران را راغب به باز کردن ایمیل کند. یک فرد ممکن است در طول روز چندین ایمیل دریافت کند و تنها تعداد محدودی از آن را باز کند. نکته دیگر آن که بهتر است در پایان خبرنامه از یک کال تو اکشن نیز استفاده کنید تا مخاطبان دقیقا بدانند بعد از دریافت خبرنامه باید چه کاری را انجام دهند.

نکات مهم در موفقیت تولید و ارائه خبرنامه

در بخش پایانی مطلب می‌خواهیم نکات و موضوعاتی را بررسی کنیم که به شما در تولید و ارائه یک خبرنامه موفق و تاثیرگذار کمک خواهد کرد.

 

تولید و ارائه خبرنامه

 

از یک برنامه زمانی مشخص استفاده کنید

در صورتی که کاربران شما در طول یک هفته چندین خبرنامه از شما دریافت کرده و سپس بیش از 1 ماه از شما بی خبر باشند، حس اعتمادشان نسبت به شما از دست خواهد رفت. برای آن که بتوانید نتیجه مطلوب را از ارسال خبرنامه بگیرید، باید برای آن یک برنامه زمانی مشخص در نظر بگیرید. تحقیق کنید که کاربران شما معمولا چه ساعاتی از روز ایمیل‌های خود را بررسی می‌کنند. همچنین یک برنامه زمانی مشخص هفتگی یا ماهیانه برای زمان ارسال آن داشته باشید.

آن را برای موبایل بهینه سازی کنید

این روزها بیشتر افراد برای استفاده از اینترنت و یا چک کردن ایمیل‌های خود از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند. برای آن که تمامی کاربران هدف شما بتوانند به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشند، قبل از ارسال مطمئن شوید که محتوا برای صفحه تلفن همراه نیز بهینه سازی شده باشد.

 

بهینه سازی برای م.بایل

 

از یک قالب مشخص استفاده کنید

خبرنامه‌ها مانند نشریات و مجلات دیگر باید از یک قالب مشخص و همیشگی استفاده کنند. ویژگی‌هایی مانند عکس‌های گرافیکی، فونت‌ها، تیترها، لینک بندی و طبقه بندی بهتر است در هر خبرنامه به صورت یکسان و مشابه انجام شود تا خوانندگان با آن احساس راحتی بیشتری کنند.

هدفتان را با توجه نیازهای مخاطب قرار دهید

زمانی که قصد نگارش یک خبرنامه را دارید، خودتان را جای مخاطبان قرار داده تا متوجه شوید دقیقا دنبال چه چیزی هستند؟ اگر شما بتوانید در مورد هر مطلب و یا هر موضوع به خوبی به سوال های ذهنی کاربران پاسخ دهید، آن‌ها نسبت به شما اعتماد بیشتری پیدا کرده و احتمال خرید و یا دریافت خدمات بسیار بالا خواهد رفت.

از محتواهای بصری استفاده کنید

دست شما برای استفاده از خبرنامه الکترونیکی باز است. شما می‌توانید از انواع مختلف محتواهای صوتی و تصویری برای جذاب کردن مطلب خود استفاده کنید. استفاده از عکس، کلیپ و یا یک فایل صوتی هم تاثیرگذاری خبر را بیشتر کرده و هم باعث جذاب تر شدن آن خواهد شد.

 

محتواهای بصری

 

نتایج را بررسی کنید

زمانی که شما در یک مسیر قدم می‌گذارید، باید به طور مستمر بررسی کنید که آیا مسیر حرکت شما درست بوده و به هدف خواهد رسید یا خیر؟ در مورد خبرنامه نیز دقیقا مشابه است. شما باید نتایج ارسال خبرنامه را تحلیل کنید، بازخورد خبرنامه‌ها را بررسی کرده و بیشترین کلیک‌ها و علاقه مندی‌ها را بررسی کنید.

صادقانه و خودمانی بنویسید

نکته مهم و کلیدی در نگارش خبرنامه، نحوه نگارش آن است. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، سعی کنید مختصر بنویسید. ساده و خودمانی باشید تا کاربران از خواندن مطلب شما خسته نشوند. محتوا را در عین صداقت بنویسید و از اغراق کردن راجع به یک موضوع و یا محصول خودداری کنید.

 

صادقانه و خودمانی

 

معرفی چند سایت برای تهیه خبرنامه

برای تهیه و انتشار خبرنامه ابزارهای مختلفی در اختیار شما قرار دارد. از جمله این ابزارها می‌توان به نام‌های زیر اشاره کرد.

سایت mailchimp.com و feedburner.google.com

استفاده از این دو سایت برای تهیه خبرنامه رایگان بوده و هرکس می‌تواند به راحتی از آن‌ها استفاده کند. می‌توانید به طور مستقیم در آن ثبت نام کرده و تا 2 هزار عضو رایگان داشته باشید البته این آفر 2هزار عضو رایگان مختص سایت mailchimp.com می باشد. احتمال اسپم شدن ایمیل‌ها در این سایت‌ها نیز بسیار کم است.

افزونه newsletter

اگر برای سایت وردپرسی خود به دنبال یک افزونه هستید که در چند ثانیه بخش خبرنامه را به آن اضافه کند، افزونه newsletter می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

افزونه Email newsletter

این افزونه نیز نصب راحتی داشته و به شما کمک می‌کند ایمیل‌های خود را برای تعداد قابل توجهی از افراد ارسال کنید.

 

جمع بندی

خبرنامه یکی از روش‌های بازاریابی است که در چند سال اخیر به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. در این روش طبق یک برنامه ریزی زمانی مشخص، مطالبی مانند معرفی محصول جدید، برگزاری یک همایش، جدیدترین اخبار راجع به یک موضوع و غیره با زبانی روان برای کاربران علاقه مند ارسال می‌شود. این تعامل به صورت ناخودآگاه باعث افزایش حس اعتماد کاربران، افزایش بازدید از سایت و در نتیجه افزایش خرید و بهره وری خواهد شد.

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 423

4 دیدگاه برای “خبرنامه چیست؟ چرا کسب و کارها باید خبرنامه داشته باشند؟

 1. مهدی گفته:

  سلام من نمیتونم pdf این مقاله رو دانلود کنم و بعدا بخونم ، چکار کنم ؟
  ممکنه فایلش رو واسم ایمیل کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *