، ،

آموزش جامع گوگل آنالیتیکس به صورت رایگان

آموزش جامع گوگل آنالیتیکس

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

4.4
(64)

ابزارها و روش‌های مختلفی برای بهینه سازی محتوای سایت وجود دارد که یک نمونه کاربردی و رایگان آن، استفاده از گوگل آنالیتیکس است. این ابزار با ارائه یک سری گزارشات درباره کاربران سایت، به شما امکان تحلیل و آنالیز داده‌ها را می‌دهد. چون کارهای سایت صرفا در راه اندازی و تولید محتوا خلاصه نمی‌شود. پس هر از گاهی لازم است تا یک بررسی از عملکرد سایت و رفتار کاربران آن داشته باشیم. با یادگیری و استفاده از آموزش‌های رایگان گوگل آنالیتیکس، انجام چنین کاری میسر خواهد بود. در این مقاله به معرفی و ارائه توضیحاتی در خصوص این ابزار کاربردی و نسل جدید آن، تحت عنوان گوگل آنالیتیکس 4 خواهیم پرداخت.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) چیست؟

همیشه برای بررسی عملکرد و تحلیل مفاهیم مختلف، به جامعه آماری نیاز داریم. چون در واقع این داده‌های آماری هستند که به ما اجازه بررسی و حتی پیش بینی رفتارها را می‌دهند. ابزار آنالیتیکس شرکت گوگل، با هدف دسترسی مدیران سایت به چنین آمار و ارقامی طراحی شده است. حتی می‌توان آماری بودن داده‌ها را از واژه آنالیتیکس در عبارت Google Analytics تشخیص داد. این ابزار در سال 2005 میلادی توسط شرکت گوگل راه اندازی شد تا وبمستران اجازه تحلیل و آنالیز سایت را داشته باشند. بعد از چهار سال از زمان معرفی، گوگل آنالیتیکس تبدیل به پرکاربردترین ابزار برای تجزیه و تحلیل وب سایت شد.

 

آموزش رایگان گوگل آنالیتیکس

 

متنوع بودن ابزار و گزارش‌های حرفه‌ای ارائه شده در گوگل انالیتیکس، به شما این امکان را می‌دهد تا بر روی بخش‌های مختلفی از سایت کار کنید. رفتار کاربران سایت را رصد کرده و به تحلیل ورودی‌های سایت بپردازید. در واقع ما به یک آمارگیر حرفه‌ای دسترسی داریم که توسط شرکت گوگل به کاربران ارائه شده و پشتیبانی می‌شود. گوگل آنالیتیکس GA4 آخرین نسخه از این نرم افزار با قابلیت‌های جدید است.

چرا باید از گوگل آنالیتیکس در سایت استفاده کنیم؟

به عنوان یک مدیر سایت، باید برای شما مهم باشد که کدام صفحات سایت شما بیشتر از بقیه بازدید دارد. یا اینکه کاربران سایت شما از کدام یک از کانال‌های ورودی وارد سایت شما شده‌اند. هر کاربر چه مدت زمانی را در سایت شما سپری کرده است. آخرین صفحه‌ای که توسط کاربران شما بازدید شده، کدام است. کاربر سایت شما از چه سیستم عامل و مرورگری برای استفاده از امکانات سایت شما استفاده کرده است. مدیر وب سایت برای دسترسی به آمار و ارقام مربوط به چنین سوالات مهمی، نیاز به فراگیری و آموزش گوگل آنالیتیکس دارد.

چون با داشتن چنین اطلاعاتی، نقاط ضعف و قوت سایت مشخص می‌شود و می توان از نرخ تبدیل سایت و ترافیک ورودی کاربران مطلع شد. حتی مشکلات موجود در محتوای خود را بروز داده و امکان ردگیری کمپین‌های تبلیغاتی فراهم می‌شود. چون شاید شما برای تبلیغ سایت خود در یک سایت دیگر هزینه‌ای پرداخت کرده باشید. اما بعد از بررسی آمارهای ارائه شده توسط گوگل آنالیتیکس، متوجه شده باشید که تعداد کاربرانی که از این کانال وارد سایت شده اند بسیار کم است. پس می‌توان پروژه تبلیغی را کنسل کرده و بر روی روشی دیگر برای جذب کاربر تمرکز کنید.

 

دوره آموزش گوگل آنالیتیکس

 

کاربران گوگل آنالیتیکس چه کسانی هستند؟

گوگل آنالیتیکس یک ابزار کاربردی و مفید برای مدیران وب سایت است. مدیران سایت همواره به دنبال جذب کاربر و شناسایی نیاز آنها هستند. آنچه که در وهله اول برای آن‌ها اهمیت دارد، افزایش ترافیک سایت است. اما علاوه بر مدیر سایت، آمار و گزارش‌های ارائه شده توسط گوگل انالیتیکس می‌تواند برای متخصصان سئو، وبمسترها، دیجیتال مارکترها، متخصص تجربه کاربری مفید باشد.

 

کاربران گوگل آنالیتیکس

 

مثلا یک متخصص سئو که آموزش کار با گوگل آنالیتیکس را بلد باشد، یک قدم از همکاران خود جلوتر است. چون چنین شخصی می‌تواند اطلاعاتی ارزشمند در خصوص رفتار کاربران سایت به دست آورده و محتوای خود را بر اساس آن تولید کند. پس محتوایی که تولید خواهد شد هدفمند بوده و متناسب با نیاز یا علاقه کاربران سایت است.

 

کاربردهای گوگل آنالیتیکس

تا به اینجای کار باید با ابزار گوگل آنالیتیکس و قابلیت‌ها فراوان این نرم افزار آشنا شده باشید. دلیل کاربردی بودن این ابزار گوگل، استفاده از داده‌های آماری است. چون با بررسی داده‌های آماری و محاسبه فاکتورهای گوناگون، می توان به اطلاعاتی ارزشمند دست یافت. در ادامه لیستی از مهمترین کاربردهای گوگل آنالیتیکس را آورده‌ایم. هر کدام از این کاربردها می‌تواند دلیلی برای شروع و یادگیری آموزش کار با google analytics باشد. البته سایت‌های مختلفی وجود دارد که دوره آموزش گوگل آنالیتیکس را به صورت رایگان یا پولی در اختیار کاربران خود قرار می دهند. پس شما هم می‌توانید بسته به آمار و تخصص مورد نیاز خود، از این آموزش‌های آنالیتیکس استفاده کنید.

 • تعیین ویژگی مشتریان سایت
 • شناسایی موقعیت جغرافیایی کاربران
 • تعیین صفحات محبوب وب سایت
 • مشخص کردن نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری
 • افزایش سرعت وب سایت
 • تعیین تعداد بازدید سایت
 • شناسایی بهترین تکنیک‌های بازاریابی
 • تعیین زمان ماندگاری در سایت
 • شناسایی محتواهای پرطرفدار
 • تعیین کیفیت محتوا بر اساس رفتار کاربران

کاربردهای گوگل آنالیتیکس

 

کاربرد و نقش گوگل آنالیتیکس در سئوی سایت

یکی از مهمترین کاربرد‌های گوگل آنالیتکس، استفاده از داده‌های آماری و تحلیلی آن در راستای بهبود سئوی سایت است. چون یک ارتباط معنا داری بین گزارش‌های دریافتی و محتوای سایت وجود دارد. البته ارتباط بین سئو و گوگل آنالیتیکس به صورت مستقیم نبوده و بر اساس یک سری گزارش‌های آماری انجام می‌شود. یعنی این گزارش‌ها به ما کمک می‌کنند تا اهداف سئوی سایت را مشخص کرده و محتوای خود را با هدف بهبود رتبه سایت در نتایج گوگل تولید کنیم. این گزارش‌های ارزشمند شامل موارد زیر هستند:

۱ – بررسی صفحات لندینگ وعنوان آن‌ها

گوگل آنالیتیکس یک سری آمار ارزشمند در خصوص صفحات لندینگ ارائه می‌دهد. فرد سئوکار هم می‌تواند با استفاده از این آمار، مشخص کند که کدام بخش از سایت مورد توجه بیشتر کاربران قرار گرفته است؟ یا منبع ورودی اغلب کاربران کجا بوده و تمرکز بیشتری بر روی این صفحات و کلمات کلیدی مرتبط با آن داشته باشند. حتی جالب است بدانید که گوگل آنالیتیکس قادر به مشخص کردن رتبه سایت شما در هر کلید واژه است.

۲ – توجه به گزارش‌های نرخ تبدیل

نرخ تبدیل همان درصدی از بازدیدکنندگان سایت است که تبدیل به یک مشتری برای خرید محصولات سایت می‌شوند. البته برای برخی دیگر از سایت‌ها، نرخ تبدیل به معنای تکمیل یک فرم توسط کاربر است. بهرحال گزارش مربوط به نرخ تبدیل می‌تواند به مانند چراغی برای روشن شدن مسیر حرکتی سئو عمل کند. چون هستند سایت‌هایی که علی رغم ترافیک سایت بالا، میزان فروش کمی دارند. فرد سئوکار باید با در نظر گرفتن چنین گزارشی، اهداف سئوی خود را مشخص کند.

۳ – آمار مربوط به جستجوی طبیعی کاربران

برای تکمیل بخش محتوایی سایت، مقالات متعددی نوشته شده و از کلید واژه‌های متفاوتی استفاده می‌شود. اما تأثیرگذاری تمامی این واژگان کلیدی به یک اندازه نبوده و تعدادی از آن‌ها، نقش بیشتری در بهبود رتبه سایت دارند. گوگل آنالیتیکس یک آمار دقیق در خصوص جستجوی طبیعی کاربران ارائه می‌دهد. این آمار مشخش می‌کند که کدام کلمه کلیدی بیشترین ترافیک را وارد سایت کرده است. پس فرد سئوکار از این گزارش برای شناسایی کلید واژه‌های مهم استفاده کرده و تمرکز بیشتری بر روی آن‌ها دارد. نتیجه نهایی چنین کاری، بهینه‌سازی محتوا و بهبود رتبه سایت است.

۴ – اطلاعات مربوط به موتور جستجوی داخلی سایت

برای سایت‌های بزرگی که محتوای زیادی دارند، استفاده از موتور جستجوی داخلی لازم است. اما آنچه برای گوگل آنالیتیکس مهم است، آنالیز مربوط به این بخش است. چون این ابزار مشخص خواهد کرد که کاربران سایت چه کلید واژه‌ای را در گوگل سرچ کرده ولی صفحه مربوط به آن در سایت شما موجود نبوده است. این اطلاعات به فرد سئوکار کمک می‌کند تا محتوای جدید خود را متناسب با نیاز کاربر تولید کند.

۵ – آنالیز سرعت سایت

یکی از مهمترین فاکتور‌ها در رتبه سایت، سرعت آن است. چون آستانه صبر کاربران اینترنتی پایین بوده و اگر بارگذاری صفحه زیاد طول بکشد، از بازدید سایت شما منصرف خواهند شد. گوگل آنالیتیکس به صورت حرفه‌ای سرعت شما را بررسی و آنالیز کرده و گزارشی از مشکلات احتمالی ارائه خواهد داد. فرد سئوکار می‌تواند از همین آمار استفاده کرده و مشکل را حل کند.

۶ – آنالیز ترافیک دریافتی توسط موبایل

اهداف فرد سئوکار باید در راستای بهینه‌سازی محتوای سایت برای کاربران باشد. اغلب مخاطبان سایت هم از موبایل برای بازدید و گردش در اینترنت استفاده می‌کنند. برای مشخص کردن درصد مخاطبان موبایلی سایت، می‌توان از گوگل آنالیتیکس استفاده کرد. چنین آماری به شما کمک خواهد کرد تا محتوایی تولیدی شما، متناسب با ابزار کاربردی مخاطبان باشد.

 

آشنایی کامل با مفاهیم پایه‌ای موجود در گوگل آنالیتیکس

برای استفاده بهتر از هر ابزاری، لازم است تا با اصطلاحات و مفاهیم پایه‌ای آن آشنا باشیم. گوگل آنالیتیکس هم از این قاعده مستثنی نبوده و یک سری اصطلاحات و مفاهیم پایه‌ای مربوط به خود را دارد. آشنایی با این مفاهیم پایه‌ای به شما کمک خواهد کرد تا آموزش google analytics را سریع‌تر یاد بگیرید. تعدادی از مهمترین مفاهیم پایه‌ای در آنالیتیکس گوگل را در ادامه آورده و هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم.

ابعاد (Dimensions)

اصطلاح بعد در گوگل آنالیتیکس، برای اشاره به خصوصیات و ویژگی‌های بارز وب سایت یا برنامه گوشی استفاده می‌شود. صفحه خروج کاربر، زمان حضور کاربر، نوع مرورگر و زمان حضور کاربر چند نمونه از ابعاد مهم در ابزار آنالیتیکس گوگل هستند که می‌تواند مقادیر مختلفی را بپذیرد.

دوره‌ها (Sessions)

به مدت زمان مشخصی که کاربر با وب سایت یا برنامه گوشی شما در ارتباط است، دوره می‌گویند. در این دوره تمامی تعاملات کاربر همچون رویدادها، تعداد صفحات بازدیدی و میزان خرید کاربر بررسی می‌شود. اگر مدت زمان عدم تعامل کاربر با وب سایت بیشتر از 30 دقیقه باشد، دوره بسته خواهد شد و در هنگام بازگشت مجدد یک دوره جدید باز می‌شود.

 

مفاهیم پایه ای آموزش گوگل آنالیتیکس

دوره‌های جدید (New Sessions)

دوره‌های جدید برای تخمین تعداد بازدید‌هایی است که برای اولین بار و توسط کاربران جدید صورت می‌گیرند. چون شاید برخی از کاربران با یک آی پی جدید وارد سایت شوند، از واژه تخمین استفاده شده است.

بازدیدکنندگان (Visitors)

هر کسی که به سایت شما سر بزند، یک بازدیدکننده محسوب خواهد شد. بازدیدکنندگان نیز به دو دسته جدید (New Visitor) و تکراری (Returning Visitors) تقسیم می‌شوند. هر کاربری که قبلا یک دوره در وب سایت شما گذرانده باشد، بازدیدکننده تکراری به حساب می‌آید.

متریک‌ها (Metrics)

متریک‌ها در اصل خصوصیات درونی یک بعد یا دایمنشن هستند که می‌توان آن‌ها را به صورت مجموع یا نرخ اندازه گیری کرد. میانگین زمانی که کاربر در سایت گذرانده و تعداد بازدید از یک صفحه، دو نمونه از متریک‌های رایج هستند.

 

متریک‌ها (Metrics) در یادگیری آنالیتیکس

 

بازدید صفحات (Pageviews)

عبارت Pageviews برای تعداد کل دفعاتی است که یک صفحه مشاهده می‌شود. جالب است بدانید که حتی بازدیدهای مکرر توسط یک کاربر تکراری هم در این مقدار حساب خواهد شد.

کاربران (Users)

هر فردی که حداقل برای یک دوره (Session) در وب سایت یا اپلیکیشن شما حضور یابد، جزو کاربران شما محسوب می‌شود.

نرخ پرش (Bounce Rate)

نرخ پرش یک معیار برای بررسی میزان موفقیت سایت شما در حفظ کاربر است. چون نرخ پرش نشان دهنده درصد افرادی است که صرفا یک صفحه از وب سایت را مشاهده کرده‌اند. یعنی کاربر وارد سایت شده و بدون داشتن هیچ گونه تعاملی با سایت شما، صفحه را بسته است. پایین بودن نرخ پرش برای یک سایت یا اپلیکیشن، نشان دهنده موفقیت سایت در حفظ کاربران اینترنتی است.

 

بانس ریت

 

جذب (Acquisition)

به روشی که شما برای به دست آوردن کاربران بکار می‌گیرید، جذب می‌گویند. مثلا برخی از کاربران سایت شما از طریق موتور جستجوی گوگل جذب شده‌اند. اما در این بین افرادی هم پیدا می‌شود که شاید آدرس سایت را مستقیما در مرورگر وارد کرده و وارد آن شده‌اند.

صفحات/دوره‌ها (Pages/Sessions)

به میانگین تعداد صفحاتی که در طی یک دوره دیده می‌شود، صفحات/دوره‌ها می‌گویند. در محاسبه این معیار، حتی بازدیدهای تکراری از یک صفحه هم حساب می‌شود.

اهداف (Goals)

یکی از جالب‌ترین قابلیت‌هایی که گوگل آنالیتیکس دارد، تعیین اهداف است. یعنی شما می‌توانید یک سری اهداف را برای خود تعیین کرده و میزان موفقیت سایت در تحقق رسیدن به آن‌ها را اندازه گیری کنید. مثلا بررسی کنید که چه تعداد یا درصد از کاربران سایت، فرآیند مشخص مد نظر شما را انجام می‌دهند.

 

اهداف (Goals)

 

تبدیل‌ها (Conversions)

اصطلاح تبدیل برای زمانی است که کاربر اهداف شما را عملی کرده و تبدیل به یک مشتری یا کاربر ثابت برای سایت می‌شود. ثبت نام کاربر در سایت و یا انجام دادن خرید، نمونه‌هایی از تبدیل کاربر و عملی شدن اهداف مدیران سایت است.

کمپین‌ها (Campaigns)

با استفاده از کمپین‌ها، می‌توان پارامترهای شخصی برای یک صفحه مشخص از سایت تعریف کرده و اطلاعات بیشتری در خصوص آن کسب کنید. این ویژگی برای بررسی کارایی صفحات جدید و خاص، بسیار مهم و کاربردی است.

رفتار (Behavior)

این معیار برای بررسی رفتار کاربران و همگام سازی محتوای سایت مطابق با نیازهای آن‌ها است. یعنی با بررسی رفتار کاربران، نیازهای آن‌ها را شناسایی کرده و محتوای سایت را بهینه کنید.

معرفی گوگل آنالیتیکس GA4

نسخه جهانی یا عمومی از گوگل آنالیتیکس (Universal Analytics) علی رغم تمامی کاربردی‌هایی که داشت، اما به لحاظ حفظ حریم خصوصی ضعیف بود. این موضوع باعث شد تا شرکت گوگل به فکر ارائه نسخه جدیدی از این ابزار تحت عنوان گوگل آنالیتیکس 4 (GA4) بیفتد. حتی گوگل برای نسخه قبلی از این ابزار، تاریخ غیرفعال سازی تعیین کرده و هیچ راهی جز استفاده از ورژن 4 این ابزار نداریم.

GA4 یا گوگل آنالیتیکس 4 چیست؟

به زبانی ساده، GA4 همان نسل بعدی از ابزار گوگل آنالیتیکس است که در ابتدای این مقاله آن را معرفی کردیم. با این تفاوت که گوگل در این ورژن جدید، وابستگی خود به کوکی‌ها را کاهش داده است. پس از رویکردی متمرکز برای ردیابی کاربران در وب سایت و نرم افزارها استفاده می‌کند. گوگل برای دستیابی به این ارتقا، از مدل سازی جهت پر کردن شکاف‌ها و بحث‌های یادگیری ماشین بهره گرفته است. یعنی حتی اگر کاربری تصمیم به عدم پذیرش کوکی سایت بگیرد، گوگل آنالیتیکس بتواند به تعامل خود با کاربر ادامه دهد. البته این کار در عین محرمانه ماندن داده‌های آن‌ها انجام می‌شود.

 

آموزش گوگل آنالیتیکس GA4

 

زمان عرضه گوگل آنالیتیکس 4

در جولای 2019 بود که گوگل ارائه نسخه بتا از GA4 را رسانه‌ای کرد. البته هنوز این نسخه جدید توسط همه بازاریابان و مدیران سایت مورد استفاده قرار نگرفته است. اما بهرحال با وجود نقش کاربردی این ابزار و غیرفعال شدن نسخه قدیمی، چاره‌ای جز استفاده از آموزش‌های گوگل آنالیتیکس جدید نداریم.

دلیل بروز رسانی Universal Analytics به GA4 چه بود؟

وابستگی کسب و کار به گوگل آنالیتیکس و استفاده از داده‌های آماری آن بر کسی پوشیده نیست. چون مدیران وب سایت برای بررسی عملکرد آنلاین خود، به آمارهای این ابزار نیاز دارند. البته نسخه 4 از گوگل انالیتیکس هم قادر به ارائه چنین آمار مشابهی است؛ اما گوگل یک بازنگری کلی در مدل داده‌ای که یونیورسال آنالیتیکس بر اساس آن ساخته شده بود انجام داده است.

پس عملا امکان انتقال داده از Universal Analytics به GA4 وجود ندارد و این خود یک مشکل بزرگ برای مدیران سایت است. چون برخی از مدیران برای چندین سال داده‌های آماری را جمع آوری کرده و برخی از ترندهای فصلی را دنبال می‌کنند. پس برای این افراد به صرفه و منطقی نیست که از صفر شروع کنند. البته دلیل این تغییرات، معرفی مقررات حفاظت از داده‌های عمومی (GDPR) در سال 2018 بود. این قانون کسب و کارها را ملزم به جدی گرفتن حریم خصوصی کاربران و تغییر در نحوه مدیریت داده‌های آن کرد. به همین خاطر گوگل با معرفی آنالیتیکس 4، پاسخی منطقی برای این سوالات پیدا کرد. یعنی هم قوانین GDPR را رعایت کرده و هم با استفاده از هوش مصنوعی، مشکل ردیابی کاربرانی که راضی به ردیابی و پذیرش کوکی نیستند را رفع کرد.

آموزش ساخت حساب کاربری و ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

در اغلب آموزش‌های صفر تا صد گوگل آنالیتیکس، توضیحاتی در خصوص نحوه ساخت اکانت و ثبت سایت وجود دارد. چون این آموزش‌ها جزو ابتدایی‌ترین مراحل برای استفاده از این ابزار کاربردی هستند. ما هم به نوبه خود در این مقاله، توضیحاتی در خصوص نحوه ایجاد یک حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس ارائه خواهیم داد؛ که شامل مراحل زیر است:

 

آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس GA4

 

1 – برای ایجاد اکانت در Google Analytics، به حساب Google یا Gmail نیاز دارید. پس در اولین گام، وارد اکانت گوگل خود شوید.

2 – فیلترشکن خود را روشن کرده و وارد صفحه اصلی گوگل آنالیتیکس شوید.

3 – گزینه sign in to analytics را انتخاب کرده و در صفحه ظاهر شده، بر روی گزینه start measuring کلیک کنید. (مطابق شکل زیر)

 

آموزش ساخت حساب کاربری در گوگا انالیتیکس

 

4 – در مرحله جدید وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر خواهید شد. در این مرحله از شما خواسته می‌شود تا یک نام برای اکانت خود در گوگل آنالیتیکس انتخاب کنید. نامی که انتخاب می‌کنید باید اسم خود شما، یک نام تجاری و یا هر فرد دیگری باشد. بهتر است بدانید که با هر اکانت در این ابزار، می‌توان چندین سایت یا اپلیکیشن مختلف را رصد کرد.

در این صفحه با گزینه‌هایی مواجه خواهید شد که تعیین کننده میزان دسترسی گوگل به سایت شما است. پیشنهاد می‌شود تا تیک هیچ کدام از این گزینه‌ها را برندارید تا اطلاعاتی که از گوگل در خصوص سایت خود دریافت می‌کنید کامل باشد. در نهایت گزینه next را بزنید.

 

 آموزش گوگل آنالیتیکس

 

5 – در این مرحله باید یک نام دلخواه برای بخش Property خود انتخاب کنید. بهتر است که نام انتخابی شما متناسب با اسم تجاری باشد تا در مراجعات بعدی برای تحلیل داده‌های چندین سایت، دچار سردرگمی نشوید. امکان داشتن چند Property Name برای یک اکانت گوگل آنالیتیکس وجود دارد.

در آیتم بعدی لازم است تا منطقه زمانی خود را انتخاب کنید. پس از منوی کشویی موجود، کشور ایران را انتخاب کرده و Next را بزنید. از بابت اشتباهات احتمالی نگران نباشید، چون بعدا می‌توانید این جزئیات را در قسمت Admin ویرایش کنید.

 

آموزش گوگل آنالیتیکس

 

در تصویر قبلی گزینه‌ای تحت عنوان show advanced options وجود دارد که شامل برخی تنظیمات اضافه است. مثلا اگر قصد استفاده از نسخه جدید گوگل آنالیتیکس 4 را ندارید، باید گزینه Create a Universal Analytics property را فعال کرده و دامنه سایت را در کادر مشخص شده وارد کنید. سپس تیک گزینه دوم یا همان Create a Universal Analytics property only را فعال کرده و با کلیک بر روی next، وارد مرحله بعد شوید.

 

آموزش گوگل آنالیتیکس

 

 

6 – در صفحه جدید باید اطلاعاتی در خصوص بیزنس خود وارد کنید. پس ابتدا منوی کشویی Industry category را باز کرده و از میان دسته بندی‌های موجود، حوزه فعالیت وب سایت خود را مشخص کنید. قسمت business size مربوط به تعداد کارکنان بیزنس شما است. در قسمت سوم هم باید مشخص کنید که چگونگی استفاده از گوگل آنالیتیکس را مشخص کنید. البته خود سرویس این ابزار هم به شما پیشنهاد می‌کند تا تمامی گزینه‌ها را انتخاب کنید. این کار باعث دسترسی شما به کامل ترین اطلاعات ممکن می‌شود. در نهایت گزینه create را بزنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

 

7 – در صفحه نهایی از مراحل ساخت اکانت گوگل آنالیتیکس، قوانین و مقررات برای شما نمایش می‌یابد. چک باکس مربوط به این قوانین را تیک زده و بر روی گزینه I Accept کلیک کنید.

 

آموزش گوگل آنالیتیکس

 

حساب گوگل آنالیتیکس شما ساخته شده و تنها باید کد آمارگیری را از آنالیتیکس گرفته و آن را در هدر سایت خود قرار دهید.

 

نکات مهم برای استفاده از گوگل آنالیتیکس

 • متاسفانه گوگل آنالیتیکس در داخل ایران غیرفعال است و باید از تغییر IP برای دسترسی و ساخت حساب کاربری استفاده کرد. پس از همان ابتدای کار، فیلترشکن خود را روشن کنید.
 • برای استفاده از گوگل آنالیتیکس، باید شیوه درست استفاده از UTM ها را بلد بود. UTM در اصل پارامترهایی هستند که به گوگل آنالیتیکس کمک می‌کند تا منبع ترافیک کاربر شناسایی شود. کارایی این بخش برای زمانی مشخص خواهد شد که قصد بهینه سازی تبلیغ خود را داشته باشید.
 • تمامی قسمت‌های گوگل آنالیتیکس به زبان انگلیسی است و مدیر سایت برای استفاده از قسمت‌های مختلف آن، باید تسلط کافی بر زبان انگلیسی داشته باشد.
 • گوگل آنالیتیکس در تشخیص منبع ترافیک مربوط به برخی از مشتری‌های فروشگاه اینترنتی، مشکل دارد. این مشکل مربوط به سایت‌هایی است که درگاه پرداخت داشته و کاربر باید برای خرید محصول پرداختی انجام دهد.

 

آموزش گوگل آنالیتیکس

 

معرفی بخش‌های مهم از گوگل آنالیتیکس

با داشتن یک حساب گوگل آنالیتیکس و یا اجازه دسترسی به اکانت شخص دیگر، می‌توان وارد محیط کاربردی گوگل آنالیتیکس شد. این صفحه شامل منو و بخش‌های مختلفی است که در آنالیز کردن رفتار مشتریان به آن‌ها نیاز خواهید داشت. در این بخش مهم‌ترین بخش‌های گوگل آنالیتیکس را معرفی خواهیم کرد.

1 – بخش (All Accounts (All Website Data

این بخش مربوط به تمامی حساب‌هایی است که شما در گوگل آنالیتیکس داشته و یا فردی دیگر به شما دسترسی داده است. چون شاید تخصص اصلی شما کار با این ابزار و بررسی رفتار مشتریان یا کاربران چندین سایت مختلف باشد. پس لازم است تا در مرحله اول، حساب مربوط به آن سایت را انتخاب کرده و گزینه All Website Data را بزنید. بدین ترتیب وارد صفحه اختصاصی گوگل آنالیتیکس سایت مورد نظر خواهید شد.

2 – کادرهای مربوط به جستجو

برای شروع آنالیز اطلاعات و دسترسی به بخش‌های مختلف ابزار گوگل آنالیتیکس، دو مسیر وجود دارد. یا اینکه از منوهای موجود در سمت چپ صفحه استفاده کنید، و یا از طریق بخش جستجو موجود در بالای داشبورد وارد صفحه مورد نظر شوید.

3 – بخش Insights

انتخاب بخش Insights  باعث می‌شود تا گوگل آنالیتیکس با بهره گیری از هوش مصنوعی، دیتای ما را پردازش کرده و چشم اندازهایی را برای ما به نمایش بگذارد. این چشم اندازها حاوی اطلاعاتی در خصوص عملکرد سایت است.

 

بخش Insights در گوگل آنالیتیکس

 

4 – گزینه Users

با استفاده از این گزینه، شما می‌توانید آمار مربوط به تعداد کاربرانی که در یک بازه مشخص و انتخابی وارد سایت شما شده‌اند را بفهمید. یعنی مشخص می‌شود که در آن بازه زمانی مشخص، چه تعداد افرادی وارد سایت شده و از امکانات آن استفاده کرده‌اند. حتی اگر کاربری در طول یک روز چندین بار وارد سایت شما شود، فقط یک عدد برای آن لحاظ خواهد شد؛ مگر اینکه با یک آی پی متفاوت وارد سایت شود.

5 – گزینه Sessions

به محض ورود به محیط گوگل انالیتیکس و باز کردن آن، با عددی تحت عنوان Sessions روبرو خواهید شد. این عدد در اصل نشان دهنده تعداد جلسات کاربران است. اما چه فرقی بین عدد جلسه و کاربر (User) وجود دارد؟ در بخش قبلی گفتیم که کاربر نشان دهنده تعداد افرادی است که در بازه مشخص وارد سایت شده اند. اما جلسه مشخص کننده هر بار ورود کاربر به سایت است.

 

گزینه Sessions در گوگل انالیتیکس

 

 

یعنی اگر کاربری وارد سایت شده و تا سی دقیقه هیچ کاری انجام ندهد، Session قبلی او خاتمه می‌یابد. اما به محض ورود و فعالیت مجدد همان کاربر، جلسه ای جدید برای او ایجاد می‌شود. پس منطقی است که همیشه تعداد جلسات (Session) از تعداد کاربر (User) بیشتر باشد.

6 – بخش Bounce Rate

یکی از مهم‌ترین مباحث در مقالات مربوط به آموزش استفاده از گوگل آنالیتیکس، اصطلاح نرخ پرش یا Bounce Rate است. نرخ پرش همان درصد کاربرانی است که به محض ورود به سایت، به دلایل مختلف از آن صفحه خارج می‌شوند. هر چقدر درصد نرخ پرش یک سایت کمتر باشد، یعنی سایت مورد نظر در جذب و نگهداری کاربران خود موفق بوده است. گوگل آنالیتیکس زمانی برای یک کاربر Bounce Rate ایجاد می‌کند که فقط یک Interaction داشته باشد. Interaction های مدنظر این ابزار شامل سه نوع فعالیت زیر هستند:

Bounce Rate
بازدید صفحات (Pageviews): بازدید‌های غیر تکراری کاربران از صفحات سایت

رخداد (Event): انجام رفتارهای تعریف شده از جانب مدیر سایت که توسط کاربر انجام می‌شود

داد و ستد یا همان تبادل (Transaction): نوعی بازدید سایت در صفحات خرید محصول که منجر به پرداخت الکترونیکی شود. (این عمل باعث کاهش نرخ پرش خواهد شد.)

7 – گزینه Session Duration

در قسمت‌های قبلی جلسه (Session) را توضیح دادیم. اما این گزینه برای محاسبه میانگین زمان دوره و تقسیم آن بر مجموع دوره‌ها است.

 

Session Duration

 

8 – گزینه Active Users Right Now

این گزینه نشان دهنده تعداد کاربرانی است که به صورت برخط و در همین لحظه در سایت ما حضور داشته و مشغول بازدید از صفحات مختلف هستند.

 

Active Users Right Now در آموزش انالیتیکس

 

9 – گزینه  Top Active Pages

این قسمت برای معرفی صفحاتی از سایت است که در همان لحظه، بیشترین کاربر در آن مشغول به فعالیت هستند.

10 – گزینه RealTime

عبارت RealTime، یک اصطلاح رایج در آموزش گوگل آنالیتیکس است که گزارش در لحظه را معنی می‌دهد. یعنی با مراجعه به این بخش، می‌توانید وضعیت سایت خود را در لحظه بررسی کنید. گزارش‌های مختلفی را می‌توان از این منو گوگل آنالیتیکس گرفت که به چند مورد از آن‌ها در زیر اشاره کرده‌ایم:

 • نمای کلی از وضعیت فعلی سایت
 • موقعیت جغرافیایی کاربران فعال و حاضر در سایت
 • گزارش مربوط به منبع یا کانال ورودی کاربران (آدرس مستقیم یا جستجو در گوگل) و ….

 

گزینه RealTime در انالیتیکس

 

11 – گزینه Audience

شاید دوست داشته باشید تا مدت زمان حضور کاربر در سایت خود را ببینید. یا بررسی کنید که چه تعداد از کاربران پس از یکبار بازدید از سایت، دوباره به آن سر زده‌اند؟ کاربران سایت به چه موضوعی علاقه مند هستند و تعداد فعال آنها چند نفر است؟ پاسخ این سوالات و یک سری گزارش های ارزشمند دیگر، در بخش Audience وجود دارد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا رفتارشناسی بهتری از کاربران خود داشته باشید.

12 – گزینه Acquisition

تمرکز این گزینه بر روی نحوه جذب کاربران قرار دارد. یعنی به طور اختصاصی بررسی می‌کند که کاربران از چه طریقی وارد سایت شده‌اند. آمار دقیق مربوط به کاران ورودی از طریق Landing Page، از این بخش قابل استخراج است. یا اینکه چند نفر از کاربران از طریق کمپین‌های تبلیغاتی جذب سایت شده و تبدیل به مشتری شده‌اند.

13 – گزینه Behavior

تمامی تلاش گوگل برای معرفی سایت‌ها، ایجاد یک تجربه کاربری مناسب است. بعد از شناخت مخاطبان در بخش قبلی، نوبت به بررسی رفتار کاربران می‌رسد. گزینه Behavior دقیقا همین کار را انجام می‌دهد. یعنی اطلاعاتی درباره صفحات بازدید شده توسط کاربر، نرخ پرش و میزان تعامل آن‌ها با صفحات سایت را مشخص می‌کند.

گزارش‌های این بخش حاوی نمودارهایی است که مسیر رفتاری کاربران را مشخص می‌کند. شناسایی صفحات پربازدید، مدت زمان حضور کاربران در آن صفحه و حتی سرعت لود شدن صفحات نیز از طریق این منو قابل بررسی است.

14 – گزینه Conversions

مهم‌ترین کارایی گوگل آنالیتیکس برای فروشگاه‌های اینترنتی، تحلیل تبدیل‌ها است. گزینه Conversions در منوی این ابزار، گزارش‌‌هایی در خصوص تبدیل بازدید کننده به کاربر و یا کاربر به مشتری را ارائه می‌دهد. این گزارش نقش موثری در تحلیل عملکرد سایت‌های کسب و کاری دارد.

 

Conversions در انالیتیکس

 

15 – گزینه Attribution

آیتم Attribution جزو منوهای جدید در گوگل آنالیتیکس محسوب می‌شود. این گزینه برای توزیع بهتر تبلیغات و دستیابی به دید مناسب نسبت به مشتری‌ها و عملکرد کمپین های دیجیتال مارکتینگ است. اطلاعات کاملی از نحوه گزارش گیری و استفاده از این منو در سایت‌های فروش آموزش گوگل آنالیتیکس وجود دارد.

16 – بخش Discover

برای افرادی که تسلط کافی بر زبان انگلیسی دارند، یادگیری آموزش‌های گوگل انالیتیکس راحت تر است. چون منوی Discover این ابزار، حاوی یک راهنمای کامل برای یادگیری گوگل آنالیتیکس به زبان انگلیسی است.

17 – گزینه Admin

شاید به عنوان مدیر یک سایت، مشغله‌های زیادی داشته باشید و لازم باشد تا کارهای مربوط به مدیریت حساب گوگل آنالیتیکس را به شخص دیگری واگذار کنید. در بخش Admin، امکان انجام کارهای مربوط به مدیریت حساب گوگل آنالیتیکس وجود دارد. این کارها شامل ایجاد حساب آنالیتیکس جدید و دسترسی دادن به دیگران است.

 

گزینه Admin

 

18 – بخش Customization

در این بخش از ابزار گوگل آنالیتیکس، به شما اجازه سفارشی سازی داده می‌شود. این گزینه به طور کلی شامل چهار بخش زیر است:

 

Customization

 

 • قسمت Dashboards: ساختن میز کار شخصی سازی شده
 • بخش Custom Reports: ساختن گزارش‌های شخصی با متریک و معیارهای مشخص
 • قسمت Saved Reports: دسترسی به گزارش‌های از قبل ذخیره شده
 • بخش Custom Alerts: تعریف هشدارهای شخصی و تنظیم ارسال ایمیل برای آنها

 

در بخش‌های قبلی با گوگل آنالیتیکس ۴ و نقش آن در تجزیه و تحلیل رفتار کاربران سایت آشا شدیم. متوجه شدیم که این ابزار می‌تواند یک سری گزارش و اطلاعات مفید در اختیار مدیران سایت قرار دهد. این گزارشات به مدیران یا سئوکاران این امکان را می‌دهد تا با بررسی رفتار کاربران خود، اهداف بعدی سایت را مشخص کنند. مثلاً اینکه کدام بخش از سایت بیشتر مورد توجه کاربران بوده یا حتی این کاربران از کدام منطقه زمانی و ابزاری برای دیدن محتوای سایت استفاده می‌کنند. البته برای درک گزارش‌های گوگل آنالیتیکس ۴، باید با یک سری اصطلاحات و مفاهیم آشنا بود. پس در این بخش به توضیحی مختصر در خصوص نحوه خواندن گزارش در ga۴ و بخش‌های مختلف آن می‌پردازیم.

 

آموزش آنالیز کردن گزارش‌های گوگل آنالیتیکس ۴

کمی پس از وصل کردن سایت خود به گوگل آنالیتیکس ۴، این نرم‌افزار یک سری گزارش کاربردی را در اختیار شما قرار می‌دهد. پس وارد گوگل آنالیتیکس ۴ شده و سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس در منوی سمت چپ برنامه، گزینه Reports را کلیک کنید. بدین ترتیب یک Overview یا نمای کلی از گزارشات متعدد مربوط به بخش‌های مختلف سایت نمایش می‌یابد. هر کدام از این بخش‌ها، حاوی اطلاعات جامع و کاملی در خصوص رفتار کاربران هستند. چند مورد از اطلاعات موجود در این بخش‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

۱ – بخش Retention

بخش Retention یک سری گزارش در خصوص تعداد کل کاربرانی که وارد سایت شده، از سایت خارج شده و دوباره بازگشته‌اند را نشان می‌دهد. مثلاً در نمودار ابتدایی شاهد آمار مربوط به کل کاربران سایت و تعداد افراد بازگشتی آن هستیم. در نمودار کناری آن، گزارشات مربوط به cohort قابل مشاهده هستند. یعنی با کلیک بر روی هر قسمت از نمودار و داده‌های آن، اطلاعاتی کامل در خصوص تاریخ و ساعت ورود کاربر به سایت و زمان ورود مجدد آن به سایت را ببینید.

نمایش درصدی تعداد کاربرانی که مجدداً وارد سایت شده به همراه زمان ورود و خروج، از دیگر گزارش‌های موجود در این بخش است. حتی با اسکرول کردن صفحه، می‌توان از میزان تعامل (Engagement) کاربران بازگشتی مطلع شده و با کلیک بر روی زمان و بخشی از نمودار آن را به صورت دقیق آنالیز کنید.

بخش Retention دز اموزش گوگل انالیتیکس

 

۲ – بخش Demography

یکی دیگر از گزارشات مهمی که در بخش Reports وجود دارد، Demography یا اطلاعات شخصی کاربران از جمله کشور، جنسیت، سن و غیره آن‌ها است. این گزارشات بیشتر برای زمانی اهمیت می‌یابد که یک صفحه فرود (Landing page) و یا کمپین تبلیغاتی برگزار کرده و می‌خواهید از عملکرد و رفتار کاربران با بازه‌های سنی و مشخصات مختلف آن‌ها آشنا شوید. چون تدوین برنامه‌های کاربردی آتی سایت، بر اساس همین گزارشات استراتژیک انجام می‌شود.

برای دسترسی به گزارشات کاملتری بر روی نمودار، باید گزینه Demography Detail را کلیک کنید. مثلاً نمودار مربوط به کاربران مربوط به کشور‌های مختلف، با رنگ‌های متفاوتی مشخص شده است. با کلیک بر روی هر کدام از این رنگ‌ها، این اطلاعات مربوط به کشور‌ها با جزئیات بیشتری نمایش می‌یابد. البته در بخش Demography Detail، دسته‌بندی‌های بیشتری وجود دارد که با اسکرول کردن صفحه قابل مشاهده هستند. این دسته‌بندی‌ها شامل موارد زیر هستند:

 

 • Country (کشور)
 • City (شهر)
 • Gender (جنسیت)
 • Region (مذهب)
 • Age (سن)
 • Income (درآمد )
 • Language (زبان)

 

برای دسترسی به هر کدام از این اطلاعات در خصوص کاربران سایت، باید بر روی آن‌ها کلیک کرد. حتی می‌توان یک بازه زمانی مشخصی را در نظر گرفته و چنین اطلاعاتی را برای همان بازه بخواهید. کاربرد چنین اطلاعات و گزارشات برای زمانی است که مثلاً قصد برگزاری یک کمپین تبلیغاتی هدفمند را دارید. یا مثلاً با مشخص کردن گروهی از کاربران که درآمد بیشتری برای سایت داشته‌اند، تمرکز و سرمایه‌گذاری خود را بر روی آن‌ها قرار دهید. یا اینکه از ترفند‌های بازاریابی برای ترغیب کاربران نزدیک خود به خرید و استفاده از امکانات سایت استفاده کرد.

 

بخش Demography در اموزش گوگل انالیتیکس

 

۳ – بخش Tech

گزینه Tech یا همان Technology، برای ارائه گزارشاتی مربوط به نوع مرورگر (Browser) و دستگاهی است که کاربر برای وارد شدن به سایت از آن استفاده کرده است. مثلاً مشخص می‌کند که چه تعداد از کاربران با سیستم شخصی، تبلت، موبایل و یا لب تاب وارد سایت شده‌اند. گزارشات کاملتری از این قبیل اطلاعات، در بخش Detail آن وجود دارد. این اطلاعات در اصل نوعی Dimension هستند که برای آنالیز راحت‌تر، به صورت نموداری نمایش می‌یابند. البته همین اطلاعات نموداری را هم می‌توان در در جدول‌هایی جداگانه و در قالب دسته‌بندی‌های مشخص مشاهده کرد. در گزارش‌های موجود در این بخش، تمامی اطلاعات مربوط به موارد زیر را می‌توان به صورت کامل یا درصدی جمع‌آوری کرد:

 

 • Browser (نوع مرورگر)
 • Engagement Rate (نرخ تعامل)
 • New Users (کاربران جدید)
 • Total Revenue
 • Users (تعداد کل کاربران)
 • Engage Session (تعداد تعاملات در هر سشن)
 • Event Count

اما این تمامی امکانات گوگل آنالیتیکس ۴ نبوده و می‌توان اطلاعات بیشتری در تاریخ و بازه زمانی مورد نظر به دست آورد. مثلاً با کلیک بر روی گزینه Browser و انتخاب گزینه Device Category، می‌توان نوع دستگاهی که کاربر برای وارد شدن به سایت از آن استفاده کرده را مشخص کرد. این اطلاعات مشخص‌کننده تجربه کاربری سایت برای کاربران موبایلی یا سیستمی است. البته با تغییر دادن دسته‌بندی گزارشات، اطلاعات مربوط به کاربران مجدداً تغییر خواهد کرد.

 

بخش Tech در اموزش گوگل انالیتیکس

 

کلام آخر

تمامی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موجود در فضای مجازی، با هدف تعامل با کاربر و رفع نیازهای آنها ایجاد می‌شود. حتی مالک یک فروشگاه اینترنتی برای فروش محصول خود، نیاز به تعامل با کاربر دارد. چون در ابتدا باید کاربر را جذب کرده و سپس او را به یک مشتری همیشگی تبدیل کند. پس آنچه در این بین اهمیت دارد، بررسی و شناسایی رفتار کاربر است. این کار با استفاده از گوگل آنالیتیکس و استفاده از ابزارهای کاربردی آن ممکن است. چون قسمت‌های مختلف این ابزار به شما کمک می‌کند تا به یک سری آمار درباره نحوه عملکرد کاربران خود دسترسی داشته باشید. این آمار یاری دهنده شما در شناسایی رفتار کاربران و تلاش برای بهبود رتبه سایت خواهد بود.

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 64

4 دیدگاه برای “آموزش جامع گوگل آنالیتیکس به صورت رایگان

 1. seobyreza گفته:

  دستتون درد نکنه
  خیلی خوب بود
  اگر کاربرد و نقش گوگل آنالیتیکس در سئوی سایت رو هم با چند تا مثال توضیح بدید عالی میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *