،

آموزش نصب آنالیتیکس ga4 | فرایندی ضروری برای آنالیز عملکرد وب‌سایت

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس ga4

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

5
(4)

آموزش نصب آنالیتیکس ga4؛ گامی بلند برای بهبود رتبه سایت

به‌کارگیری استراتژی‌های گوناگون برای پیشبرد اهداف دیجیتال مارکتینگ، نیازمند بررسی دقیق عملکرد و آنالیز آمار وب‌سایت است. صاحبان کسب‌وکار برای بهینه‌سازی وب‌سایت‌های خود و استفاده از گزارش‌ها، نمودارها و داده‌های مورد نیاز، از گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنند. تازه‌ترین نسخه این پلتفرم با عنوان ga4، با عملکرد مناسب در جمع‌آوری داده‌های وب‌سایت، به بررسی وب‌سایت‌های هدف می‌پردازد. بنابراین آموزش نصب آنالیتیکس ga4 می‌تواند به‌عنوان اولین گام برای کسب رتبه مناسب در موتورهای جست‌وجو و بهینه‌سازی وب‌سایت هدف در نظر گرفته شود.

 

گوگل آنالیتیکس ga4

 

چرا آموزش نصب‌ آنالیتیکس ga4 اهمیت دارد؟

استفاده از امکانات آنالیتیکس ga4 یک ضرورت اساسی برای وب‌سایت‌ها به‌شمار می‌رود. در دنیای رقابتی امروز، بازاریابی اینترنتی باید بر اساس استراتژی‌های درست و متناسب با نیاز مخاطبان هدف انجام شود. به همین دلیل بسیاری از کسب‌وکارها با تاکید بر بررسی آماری عملکرد وب‌سایت‌هایشان به دنبال کسب رتبه برتر و بهینه‌سازی سئو سایت خود هستند.
بر همین اساس مهم‌ترین دلایل استفاده از آموزش نصب آنالیتیکس ga4 عبارت‌اند از:
• دریافت اطلاعات درباره رفتار کاربران، الگوهای رفتاری و نیازهای مشتریان
• بهینه‌سازی محتوا باتکیه‌بر داده‌های آن
• تنظیم استراتژی‌های بازاریابی
• درک بهتر نیازها و ارائه خدمات مناسب به بازدیدکنندگان بر اساس نیاز آن‌ها
• بهبود عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی
• کمک به ایجاد پرسونای مشخص برای مشتریان وب‌سایت
• کمک به تجزیه‌وتحلیل عملکرد تجارت آنلاین

 

 

گوگل آنالیتیکس ga4

 

آموزش نصب آنالیتیکس ga4

مراحل نصب‌ گوگل‌‌ آنالیتیکس‌ ga4 بسیار ساده است و فقط با پشت سر گذاشتن چند مرحله می‌توانید از امکانات این پلتفرم استفاده کنید. توجه داشته باشید که تمام مراحل را به ترتیب انجام دهید. بر همین اساس در ادامه به‌صورت قدم به قدم و تصویری آموزش نصب آنالیتیکس ga4 را آورده‌ایم.

 

ایجاد حساب کاربری؛ گام اول

اولین قدم برای ‌نصب گوگل‌ آنالیتیکس‌ ga4، ساخت ایجاد حساب کاربری است. برای این منظور ابتدا به پلتفرم بازاریابی گوگل بروید و روی “Sign in to Google Marketing Platform”  کلیک کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

 پس از آن روی دکمهSet up” ” در بخش “Analytics” کلیک کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

با ظاهر شدن پنجره حاضر بر روی “Start measuring” ضربه بزنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

مرحله بعدی از آموزش نصب آنالیتیکس ga4 جایی است که باید به صفحه‌ای بروید تا بتوانید حساب گوگل آنالیتیکس خود را بسازید. بنابراین با کلیک بر روی گزینه “Start measuring” به صفحه “Create an account”  هدایت می‌شوید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در مرحله دوم باید حساب گوگل آنالیتیکس بسازید

گام بعدی از مراحل نصب گوگل‌ آنالیتیکس‌ ga4 ساخت حساب گوگل آنالیتیکس است. برای دسترسی به ویژگی‌های مدیریت “Analytics” به صفحه “Admin” بروید. روی گزینه سمت چپ کلیک کنید تا صفحه مدیریت باز شود و سپس دکمه “”Create Account را بزنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در مرحله بعدی باید نام حساب را واردی کنید و اشتراک‌گذاری اطلاعات را پیکربندی کنید. سپس با کلیک بر روی. دکمه “Next” می‌توانید ویژگی‌های جدید مد نظرتان را به وجود آورید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

ایجاد یک ویژگی جدید در گوگل آنالیتیکس ga4

ویژگی‌های گوگل آنالیتیکس ga4، در حساب ga4 قرار می‌گیرند. در واقع این حساب مکانی است که اطلاعات وب‌سایت شما در داخل آن پردازش می‌شوند. به عبارت بهتر، تعریف یک ویژگی مرحله‌ای ضروری به‌شمار می‌رود که امکان ردیابی و جمع‌آوری داده‌ها را در اختیار گوگل آنالیتیکس قرار می‌دهد. برای انجام این کار، پس از انتخاب نام سایت، منطقه زمانی گزارش و ارز را انتخاب کنید سپس. روی دکمه Next””  ضربه بزنید تا فرم جدیدی برای شما باز شود.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در مرحله بعدی قبل از کلیک بر روی “Next”، جایگاه و اندازه کسب‌وکار خود را انتخاب کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

با باز شدن صفحه جدید، نحوه استفاده از گوگل آنالیتیکس را انتخاب کرده و اهداف مربوطه را علامت بزنید؛ اما به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید چندین نوع گزارش دریافت کنید (دریافت گزارش‌های پایه)، امکان انتخاب هدف دیگری از لیست وجود ندارد. در نهایت بر روی “”Create کلیک کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در پایان این مرحله از آموزش نصب آنالیتیکس ga4 باید با شرایط خدمات گوگل آنالیتیکس را بپذیرید. قبل از پذیرش این شرایط چک‌ باکس‌های مربوطه، شرایط پردازش داده‌ها و سایر شرایط را به دقت بخوانید. در نهایت نیز بر روی دکمه “”I Accept ضربه بزنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

مرحله چهارم از آموزش مراحل نصب گوگل‌ آنالیتیکس ga4 انتخاب جریان داده  است

مرحله بعدی در راه‌اندازی ga4 تصمیم‌گیری درباره انتخاب جریان داده (Data stream)
و منبع جمع‌آوری آن است. این منابع می‌توانند وب برنامه‌های اندرویدی یا iOS باشند. متناسب با نیاز خود بر روی مرتبط‌ترین پلتفرم کلیک کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در گام بعدی تمام گزینه‌های مورد نیاز را در تنظیمات جریان داده تکمیل کنید. اگر پلتفرم وب را انتخاب می‌کنید، باید آدرس وب‌سایت و نام جریان را نیز ارائه دهید. در اینجا همچنین امکان ورود تنظیمات اندازه‌گیری پیشرفته نیز وجود دارد. این ویژگی به شما امکان می‌دهد به طور خودکار اطلاعات بیشتری در مورد تعامل کاربر با وب‌سایت خود بایگانی کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در نهایت برای تکمیل فرایند، روی دکمه Create stream”” ضربه بزنید. البته می‌توانید از این مرحله بگذرید و بعدا از طریق تنظیمات “”Admin یک جریان اضافه کنید. به‌این‌ترتیب به‌سادگی با انتخاب حساب و ویژگی‌های مورد نظر از لیست‌های کشویی، روی Data Streams”” کلیک کرده و دستورالعمل‌های بعدی را دنبال کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

دریافت کد رهگیری Google Tag و آنالیتیکس

مرحله پنجم از آموزش نصب آنالیتیکس ga4 به دریافت کد رهگیری اختصاص دارد. در این مرحله و پس از تنظیم جریان داده، تگ گوگل را دریافت خواهید کرد که این تگ باید در وب‌سایت شما نصب شود. البته می‌توانید از پنل مدیریت نیز به آن دسترسی داشته باشید. برای این کار”Account and “Property”  را انتخاب کنید. سپس به “Data Streams” بروید و یک گزینه را برای وب‌سایت خود انتخاب کنید. در پنجره جدید، کد رهگیری گوگل آنالیتیکس (شناسه اندازه‌گیری) اختصاصی خود را مشاهده خواهید کرد. برای مشاهده تگ GA4 روی “”View Tag دستورالعمل‌ها کلیک کنید. از این قسمت هم می‌توانید کد رهگیری را ببینید و هم امکان کپی کردن آن وجود دارد.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

نصب تگ اختصاصی گوگل آنالیتیکس ga4

پس از پایان مرحله قبلی، باید برای جمع‌آوری داده‌ها تگ ga4 خود را به هر صفحه در وب‌سایتتان اضافه کنید. این کار را همی می‌توانید به‌صورت دستی و از طریق “”Google Tag Manager انجام دهید و هم امکان انجام این فرایند از طریق یک افزونه برای سیستم‌های مدیرت محتوا وجود دارد. برای نصب دستی این کار فقط کافی است کد ردیابی را از دستورالعمل‌های نصب پس از افزودن جریان داده یا دستورالعمل‌های تگ “”View کپی کنید.
کد چیزی شبیه دستور زیر است:
<script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-7PV60M7RPT”></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‘js’, new Date());
gtag(‘config’, ‘G-7PV60M7RPT’);
</script>

 

بعد از کپی کردن کد، باید آن را در هر صفحه‌ای که قصد ردیابی آن را دارید، و بلافاصله بعد از  </head>  قرار دهید. دقت کنید که فقط یک کد رهگیری در هر صفحه اضافه کرده و از حذف آن خودداری کنید؛ زیرا در غیر این صورت داده‌های نمی‌توانند از آن صفحه جمع‌آوری شوند.
روش دیگر برای افزودن تگ اختصاصی گوگل آنالیتیکس‌ ga4، استفاده از گوگل تگ منیجر است. برای این به “”Tag Manager بروید. سپس موارد مورد نیاز را انتخاب کرده و پلتفرم “Target” را انتخاب کنید. در نهایت نیز روی Create”” ضربه بزنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

پس از ورود به “Google Tag Manager”، با انتخاب Add a new tag”” در داشبورد “Overview” روی “New” کلیک کنید. سپس با افزودن عنوان تگ و ضربه زدن روی پیکربندی آن، باید “Google Analytics: “GA4 Configuration انتخاب شود.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در مرحله بعدی باید شناسه اندازه‌گیری خود را اضافه کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

در مرحله بعدی برای بارگذاری پیکربندی باید از طریق گزینه “”Triggering اقدام کرد. سپس با انتخاب Initialization – All pages”” مطمئن شوید که تگ ga4 قبل از بقیه تریگرها فعال می‌شود. در نهایت نیز تمام تغییرات را ذخیره کنید.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

بررسی اطمینان از عملکرد صحیح کد رهگیری گوگل آنالیتیکس

مرحله آخر از فرایند آموزش نصب آنالیتیکس ga4 به اطمینان از درستی عملکرد کد رهگیری گوگل آنالیتیکس اختصاص دارد. در این مرحله باید پس از افزودن کد به وب‌سایت خود، به پنل مدیریت بروید و سایت خود را انتخاب کنید. سپس روی Realtime >> Overview ضربه بزنید. این گزارش نشان می‌دهد که در حال حاضر وضعیت وب‌‌سایت شما چگونه است؟ در صورت وارد شدن صحیح کد رهگیری، برخی از فعالیت‌ها را در زمان واقعی در وب‌سایت خود مشاهده خواهید کرد؛ اما پردازش داده‌ها پس از نصب کد، بین 24 تا 48 ساعت زمان می‌برد.

 

نصب گوگل آنالیتیکس ga4

 

 

آموزش نصب و راه‌اندازی گوگل آنالیتیکس در سیستم‌های مدیریت محتوا

علاوه بر روش نام برده شده برای نصب آنالیتیکس ga4، چندین روش مختلف برای راه‌اندازی این پلتفرم برای وب‌سایت‌های میزبان CMS وجود دارد. بر همین اساس در ادامه به مراحل آموزش نصب آنالیتیکس ga4 برای سیستم‌های مدیریت محتوا می‌پردازیم.

 

آموزش راه‌اندازی گوگل‌ آنالیتیکس ga4‌ در وردپرس

با وردپرس، می‌توانید گوگل آنالیتیکس را یا با کمک افزونه‌ها و یا با نصب GA در قالب وردپرس پیکربندی کنید. روش دوم به دانش اولیه کد نیاز دارد و کاملا غیر قابل اعتماد است؛ زیرا ممکن است در صورت به‌روز‌رسانی، کد از بین برود. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم از یکی از افزونه‌های رایگان یا پولی وردپرس برای ردیابی استفاده کنید. از محبوب‌ترین افزونه‌ها می‌توان به: MonsterInsights، Google Analytics by 10Web، GA Google Analytics WP Google Analytics Events، ExactMetrics، WP Google Analytics Events و… اشاره کرد.

 

آموزش نصب آنالیتیکس ga4 با وردپرس عبارت است از:

• ایجاد حساب گوگل آنالیتیکس و ویژگی آن
• جست‌وجوی افزونه MonsterInsights – Google Analytics”” در داشبورد وردپرس و نصب آن
• کلیک بر روی ” “Insights”در منو و باز کردن ” “MonsterInsights setup wizard
• انتخاب دسته‌بندی وب‌سایت
• انتخاب حساب گوگل و ارائه تمام مجوزهای ضروری به افزونه
• انتخاب وب‌سایت تحت نظارت و کلیک بر روی گزینه “Complete Connection”
• کلیک بر روی ” “Save and Continueبرای ذخیره تنظیمات

 

گوگل آنالیتیکس ga4

 

نحوه راه‌اندازی گوگل آنالیتیکس‌ ga4 در ویکس (WIX)

مراحل آموزش نصب آنالیتیکس ga4 بر روی سیستم مدیریت محتوا WIX نیز مانند دیگر پلتفرم‌ها با ایجاد حساب گوگل آنالیتیکس و تنظیم ویژگی‌های آن شروع می‌شود. سپس باید کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را دریافت کنید. پس از آن با مراجعه به صفحه “Admin” و انتخاب ویژگی مناسب، بر روی “Data Streams” ضربه بزنید. در ادامه نوبت به کپی کردن شناسه اندازه‌گیری می‌رسد.
پس از کپی شناسه اندازه‌گیری، در اکانت Wix خود به بخش “”Marketing Integrations در تب “Marketing & SEO” بروید. سپس بر روی “”Connect کلیک کرده و با انتخاب ” Connect Google Analytics” شناسه خود را قرار دهید. در پایان نیز روی “”Save کلیک کنید.

 

طریقه نصب و راه‌اندازی گوگل آنالیتیکس ga4 در شاپیفای (Shopify)

مراحل آموزش نصب آنالیتیکس ga4 نیز مانند دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا ساده است. شما باید پس از باز کردن حساب گوگل آنالیتیکس و تنظیم کردن ویژگی‌های مورد نظر، از چند مرحله ساده پیروی کنید. این مراحل عبارت‌اند از:
• بازکردن ” “Shopify adminدر پنجره جدید باز شده پس از ساخت حساب
• رفتن به ” “Online storeو پس از آن به “Preferences”
• انتخاب شناسه تگ گوگل از لیست کشویی و کلیک روی ” “Connect your Google Analytics 4
• کلیک بر روی “Save”

 

گوگل آنالیتیکس ga4

 

 

مشکلات رایج در زمان نصب گوگل آنالیتیکس ga4

آخرین موضوع درباره آموزش نصب آنالیتیکس ga4، بررسی مشکلات رایج در زمان اجرای این پلتفرم به شیوه‌های گوناگون است. برخی از کاربران در زمان نصب این ابزار با خطاهای رایجی روبه‌رو می‌شوند که آشنایی با آن‌ها به شما برای کاهش مدت‌زمان نصب و رفع این ارورها کمک می‌کند.
برای هر یک از انواع نقص‌های موجود راهکارهای متفاوتی در دسترس هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها هم برای دستگاه خود و هم برای کاربران دیگر، مشکلات را در زمان نصب گوگل آنالیتیکس ga4 برطرف کنید. بااین‌حال در صورت عدم تسلط کافی به فرایندهای نصب و راه‌اندازی آنالیتیکس بر روی پلتفرم‌های مختلف توصیه می‌کنیم، حتما از کمک کارشناسان زبده در این زمینه کمک بگیرید.
بر همین اساس برخی از مهم‌ترین مشکلات رایج در زمان نصب گوگل آنالیتیکس ga4 عبارت‌اند از:
• اشتباهات تایپی، خطاها یا فضای خالی اضافی در شناسه اندازه‌گیری یا کد تگ
• عدم وجود کد رهگیری ga4 در برخی از صفحات
• قرارگیری کد رهگیری در مکان اشتباه و وجود تگ قبل از بستن تگ </head>
• پیکربندی نادرست در Google Tag Manager
• غیرفعال‌ کردن تغییرات پیکربندی به دلیل عدم ذخیره آن‌ها
• نصب همزمان تگ گوگل و تگ منیجر

 

 گوگل آنالیتیکس ga4

 

آموزش جامع مهارت‌های رشد دیجیتال مارکتینگ با مجموعه مدیر وب

در دنیای دیجیتال امروز، یادگیری مهارت‌های ضروری برای ارتقای رتبه‌بندی سایت‌ها و توسعه دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارها یک فرایند ضروری است. استفاده از امکانات گوگل آنالیتیکس ga4، تاثیر سئو در رشد بازدید وب‌سایت، به‌کارگیری استراتژی‌های تبلیغاتی موثر و… از جمله فرایندهایی است که به توسعه کسب‌وکار شما کمک می‌کند.
مدیر وب به‌عنوان یک مرکز آموزشی معتبر در زمینه‌ راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین، سئو و دیجیتال مارکتینگ، پشتیبان شما برای رقابت موثر در بازاریابی اینترنتی است. مجموعه ما با برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی، نامی شناخته‌شده در صنعت دیجیتال مارکتینگ به‌شمار می‌آید. شما می‌توانید برای شناخت کامل خدمات مدیر وب و کسب اطلاعات بیشتر، از بخش‌های مختلف سایت ما دیدن کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

2 دیدگاه برای “آموزش نصب آنالیتیکس ga4 | فرایندی ضروری برای آنالیز عملکرد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *