گوگل ادوردز چیست و چطور کار می‌کند؟

چکیده این مطلب : انتشار : 1396/09/20 0 نظر 858 بازدید

گوگل ادوردز چیست و چطور کار می‌کند؟
اگر دنیای بازاریابی موتورهای جست‌وجو و تبلیغات کلیکی برای شما تازگی دارد یا به دنبال توصیفی ساده از ابزارها و اصطلاحات این حوزه هستید این مقاله حتماً به کارتان می‌آید.
در این مقاله به بررسی گوگل ادوردز (Googe Adwoeds) یا به عبارت دیگر سرویس تبلیغات در گوگل خواهیم پرداخت. گوگل ادوردز به شما اجازه می‌دهد تا وب سایت خود را در صفحه نتایج موتور جست و جو (SERP) با پرداخت هزینه تبلیغ کنید.
احتیاجی نیست تا صبر کنید وب سایت شما به‌طور طبیعی رتبه بهتری در صفحات جست‌وجو پیدا کند. با استفاده از جست‌وجو پرداختی در گوگل ادوردز می‌توانید نتایج آنی برای کسب و کار خود مشاهده کنید. برای این‌که بفهمید این خدمات آن‌قدری که فکر می‌کنید سخت یا پرهزینه نیستند در ادامه با ما همراه باشید...
جست‌وجو پرداختی
منظور از جست‌وجو پرداختی انجام تبلیغات در بین فهرست نتایج یک موتور جست‌وجو است. این تبلیغات معمولاً در بالای صفحه نتایج جست‌وجو و یا در جنب آن نمایش داده می‌شوند. گوگل همواره در حال بهبود این تبلیغات است به صورتی که شبیه به نتایج طبیعی به نظر برسند. در حال حاضر گوگل در کنار این نتایج برچسبی زرد یا سبز رنگ با عبارت "Ad" نشان می‌دهد.
 
گوگل تنها موتور جست‌وجو که می‌توانید در آن تبلیغات انجام دهید نیست. یاهو و بینگ نیز شبکه تبلیغات مخصوص به خودشان موسوم به شبکه یاهو بینگ را دارند.
اما در ادامه به بررسی بیشتر سیستم تبلیغات در گوگل یعنی گوگل ادوردز می‌پردازیم...
قواعد اساسی در گوگل ادوردز
اساس کار با انتخاب چند کلیدواژه که ممکن است یک کاربر در گوگل جست‌وجو کند آغاز می‌شود. بعدازآن تبلیغی را که بر اساس آن کلیدواژه‌ها قرار است در صفحه نتایج جست‌وجو نمایش داده شود می‌سازید. این تبلیغ ممکن است مانند تصویر زیر باشد:
 
البته ممکن است شما تنها شرکتی نباشید که بخواهید تبلیغات شما برای اشخاصی که به دنبال آن کلیدواژه‌ها هستند نمایش داده شود. شرکت‌های مختلف می‌توانند در رقابت برای عبارات جست‌وجو یکسان پیشنهاد قیمت دهند. درنتیجه معمولاً بخش بالایی صفحه نتایج موتور جست‌وجو به شکل زیر درمی‌آید:
 
اگر می‌خواهید تبلیغات شما نمایش داده شود باید همراه با سایر آگهی‌دهندگان در گوگل ادوردز پیشنهاد قیمت دهید. شما باید تعیین کنید که چه مقدار تمایل دارید برای هر بار که یک کاربر روی آگهی شما کلیک می‌کند به گوگل ادوردز بپردازید.
واضح است که هر چه پرداخت به ازای کلیک (PPC) بالاتر باشد شانس نمایش آگهی و تبلیغات شما در صفحه نتایج جست‌وجو بیشتر است.
گرچه این تمام ماجرا نیست و برخلاف تمام مدل‌های مزایده دیگر، تنها پیشنهاد قیمت شما در آن دخالت ندارد. گوگل از معیار دیگری به نام امتیاز کیفی نیز استفاده می‌کند.
امتیاز کیفی
گوگل میزان تناسب و سودمندی آگهی را برای کاربران و عبارت جست‌وجو استفاده‌شده توسط آن‌ها در نظر می‌گیرد. این‌که چقدر در گذشته روی آگهی شما کلیک شده است یا به عبارتی نسبت تعداد کلیک به دفعات نمایش آگهی (CTR) نیز بررسی می‌شود. به‌علاوه میزان تناسب صفحه فرود نیز در امتیاز کیفی گوگل ادوردز اثر دارد.
برای مثال فرض کنید کاربری به جست‌وجو عبارت «کفش نایکی مدل ایر مکس» می‌پردازد و تبلیغ شما با این محتوا ظاهر شود: «کفش نایکی مدل ایر مکس را از اینجا بخرید». وقتی کاربر روی این آگهی کلیک کند باید به صفحه‌ای که در آن کفش نایکی مدل ایر مکس عرضه می‌شود منتقل شود. این‌که کاربران به صفحه‌ای عمومی نظیر صفحه خانگی وب سایت شما منتقل شوند به‌اندازه کافی خوب نیست.
هر چه امتیاز کیفی بالاتر باشد بهتر است. درواقع اگر حتی بیشینه پیشنهاد قیمت شما کم‌تر از رقیبان باشد هنوز برای نمایش آگهی خود شانس دارید. ممکن است امتیاز کیفی شما در گوگل ادوردز از بقیه بالاتر باشد.
پیشنهاد قیمت
شما تنها زمانی به گوگل ادوردز مبلغی پرداخت می‌کنید که آگهی شما کلیک خورده باشد. مبلغی که می‌خواهید برای هر کلیک بپردازید هزینه به ازای کلیک (CPC) نامیده می‌شود.
می‌توانید یک بیشینه برای مقدار پیشنهاد قیمت انتخاب کنید و با انتخاب گزینه خودکار، گوگل مقدار پیشنهاد قیمت شما را در بازه بودجه شما تعیین می‌کند. به‌صورت تئوری گوگل ادوردز با این کار بیشترین میزان کلیک را با بودجه‌ای که در اختیار دارید فراهم می‌کند.
انتخاب دیگری نیز برای نحوه پرداخت وجود دارد که کم‌تر متداول است. شما می‌توانید از روش هزینه به ازای هزار بار نمایش (CPM) استفاده کنید. با این روش برای هر 1000 بار نمایش تبلیغات خود در صفحه نتایج موتور جست‌وجو به گوگل پول پرداخت می‌کنید. در این حالت نیازی نیست تا حتماً کاربر روی تبلیغات شما کلیک انجام دهد.
هر یک از دو روش را که تمایل داشته باشید می‌توانید انتخاب کنید.
تمام این اتفاقات یعنی بررسی تمام پیشنهادات قیمت متناسب با یک عبارت جست‌وجو، تصمیم‌گیری برای انجام مزایده، برقراری مزایده، تعیین بالاترین رتبه آگهی بر اساس بیشینه پیشنهاد قیمت و امتیاز کیفی، و بالاخره نمایش آن تبلیغات در صفحه نتایج همگی تنها به‌اندازه‌ای که کاربر عبارت موردنظر خود را تایپ و نتایج را مشاهده کند برای گوگل زمان می‌برد؛ به‌عبارت‌دیگر تمام این مراحل در حدود 0.26 ثانیه انجام می‌شود.
نقاط ضعف
گوگل ادوردز آن‌قدر خوب کار می‌کند که بر اساس تحقیق انجام شده حدود 40% کاربران از تبلیغات بودن آگهی‌ها در گوگل ادوردز بی‌اطلاع‌اند. کاربران ممکن است به‌سادگی نتایج طبیعی جست‌وجو را نادیده بگیرند. این نتایج بسته به کیفیت صفحه نمایش و میزان دید کاربران مقداری پایین‌تر قرار گرفته است.
جایگزین‌ها
شبکه یاهو بینگ (YBN): در کشور امریکا این شبکه 29% از جست‌وجوهای آنلاین را در برمی‌گیرد. بر اساس داده‌های این شرکت‌ها، کاربران این موتور جست‌وجو 23% زمان بیشتری را در همان وب سایت‌هایی که با موتورهای جست‌وجو دیگر پیدا شده‌اند سپری می‌کنند.
بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (SEO): به تمامی روش‌ها، تاکتیک‌ها و فرآیندهایی که می‌توان احتمال نمایش وب سایت و امکان بالاتر دیده شدن در نتایج جست‌وجو طبیعی (بدون هزینه) را فراهم نمود سئو یا بهینه‌سازی موتور جست‌وجو گفته می‌شود. اگر بتوانید سئو را به‌خوبی در خدمت بگیرید ممکن است حتی نیازی به تبلیغات پرداختی نداشته باشید. بااین‌وجود بسیاری از متخصصان بازاریابی توصیه می‌کنند از هر دو این روش‌ها برای بازاریابی در موتورهای جست‌وجو استفاده شود. درواقع این دو روش مکمل یکدیگر هستند.
خرید در گوگل (Google Sopping): ممکن است تابه‌حال به این موضوع توجه کرده باشید که در بالای صفحه پنجره‌ای جدا نتایجی برای خرید را به شما پیشنهاد می‌دهد:
 
می‌توانید چنین فهرست‌هایی را برای تبلیغات در گوگل ثبت کنید. این کار با ساخت تبلیغات گروهی محصولات (PLA) شامل جزئیات مرتبط، تصاویر جذاب، قیمت محصولات و نام فروشگاه شما ممکن است.
در این مقاله مفاهیم پایه درباره سیستم تبلیغات در گوگل ارائه شد. این ابزار یکی از بهترین راه‌های جذب ترافیک برای یک کسب و کار اینترنتی و درنتیجه افزایش فروش شما است. اگر می‌خواهید بر روی بازاریابی دیجیتال در کسب و کار خود سرمایه‌گذاری کنید توصیه می‌کنیم حتماً گوگل ادوردز را در برنامه خود قرار دهید.

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

تبلیغات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید