پیشنهاد رایگان

خوش‌بینی یا نه؟ خودت را به فنا دادی؟

خوش‌بینی یا نه؟ خودت را به فنا دادی؟

آیا هر روز انتخاب می کنی چگونه باشی؟ خوش‌بینی یا نقش من قربانی و بدبخت را بازی می‌کنی؟ اطرافت چی؟ هستند آنهایی که در تلاش‌اند ثابت کنند بدبخت هستند و کمتر کار کنند؟ 

 

مدیر وب مقالات بازاریابی شبکه اجتماعی چگونه برای مدیریت شبکه های اجتماعی زمان بندی کنیم؟

چگونه برای مدیریت شبکه های اجتماعی زمان بندی کنیم؟

چگونه برای مدیریت شبکه های اجتماعی زمان بندی کنیم؟
چکیده این مطلب : زمان مطالعه : 6 دقیقه 0 نظر 8,410 بازدید

تقویم شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند که برنامه‌ریزی بهتری برای سازمان‌دهی و انتشار محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید. 

کیفیت محتوای تولید شده در شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین راه‌های درگیر کردن مخاطب و افزایش تعداد فالوئرها است. بنابراین اولین کاری که هر بازاریاب محتوایی باید انجام دهد این است که اهداف ماهانه ای در نظر بگیرد و برای رسیدن به این اهداف، برنامه تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی را به صورت هفتگی تنظیم کند. این کار نه تنها در زمان تیم تولید محتوا صرفه‌جویی می‌کند بلکه کیفیت محتوای تولیدی را نیز بالا می‌برد. در ادامه مراحل ساخت تقویم شبکه‌های اجتماعی را بررسی می‌کنیم.

مدیریت شبکه های اجتماعی

1- برای شبکه‌های اجتماعی اهداف ماهانه تعریف کنید

برای اینکه تشخیص دهید چه نوع محتوایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است باید محتوای به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی را مدام تحت نظر داشته باشید. به عبارتی برندها برای بررسی کمپین‌های بازاریابی باید عملکرد این کمپین‌ها را مورد بررسی قرار دهند و ببینند تولید چه نوع محتوایی مخاطب و مشتری بیشتری برای آن‌ها داشته است. اهداف ماهانه برای بازاریابان شبکه‌های اجتماعی به دو دسته افزایش ترافیک وب‌سایت و افزایش میزان فروش تقسیم می‌شود. با بررسی معکوس اهداف بلندمدت، می‌توانید اهداف کوتاه مدتی بسازید که رسیدن به اهداف بزرگ را راحت‌تر می‌کنند.

اهداف کوتاه مدت باید خاص و کوچک بوده و مدت زمانی که برای رسیدن به آن‌ها تعیین می‌شود واقع‌گرایانه‌ باشد. اهداف کوتاه مدت معمولا به پنج دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • محتوا
 • فالوئرها یا دنبال‌کنندگان
 • ترافیک سایت
 • مشترکین
 • فروش

جهت سهولت در مدیریت شبکه های اجتماعی برای هر دسته‌بندی تصمیم بگیرید و مشخص کنید که قصد دارید به چه هدفی برسید و سپس آن را به تقویم شبکه‌های اجتماعی اضافه کنید. در پایان هر ماه عملکرد هر بخش را بررسی کنید. ببینید چه کارهایی بهتر جواب داده‌اند و با توجه به این موضوع برای اهداف آینده برنامه‌ریزی کنید.

مدیریت شبکه های اجتماعی

2- برای نوع محتوای مورد نظر تصمیم بگیرید

هدف از تهیه تقویم شبکه‌های اجتماعی، ساختن قالبی برای محتوا است که بتواند بهتر با مخاطبان ارتباط برقرار کند و میزان فروش محصول یا خدمات را افزایش دهد. پیش از ساختن تقویم، کمپین‌های متفاوتی را طراحی و اجرا کنید. برای این کار باید ابتدا نوع محتوایی که بتواند موضوع کسب‌وکار شما را بهتر نشان داده و مخاطبان را افزایش دهد تعیین کنید. برخی از عمومی‌ترین انواع محتوا عبارت‌اند از:

 • پست‌های وبلاگ
 • نقل قول‌ها و جملات انگیزشی
 • پست‌هایی در ارتباط با تبلیغ محصول یا خدمات
 • محتوای تولید شده توسط کاربران
 • اطلاعیه‌ها و رویدادها

محتوای هر کسب‌وکاری بر اساس نیازهای آن تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال محتوای مرتبط با یک سایت سلامتی شامل ویدئوهای ورزشی، معرفی باشگاه‌ها، کلینیک‌ها و برنامه‌های ورزشی و تغذیه می‌شود. بعد از انتخاب دسته‌بندی محتوا در مورد محتوای اصلی، محصولات، رویدادها و پروموشن‌ها برنامه‌ریزی کنید. 
قبل از آغاز هر ماه نیز در مورد تولید محتوا، طراحی عکس و به اشتراک‌گذاری آن‌ها تصمیم بگیرید و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید.

مدیریت شبکه های اجتماعی

3- ساخت تقویم را آغاز کنید

برای ساختن تقویم شبکه‌های اجتماعی دو راه پیش رو دارید. اینکه خودتان و بر اساس نیازی که دارید، تقویم را تهیه کنید یا اینکه قالب‌های موجود در اینترنت را دانلود کرده و از آن‌ها استفاده کنید. ما در ادامه مراحل ساخت تقویم محتوا به وسیله spreadsheet های Google Drive را بررسی خواهیم کرد.
ابتدا وارد Google Drive شده و وارد حساب کاربری خود شوید. سپس روی New کلیک کرده و new spreadsheet را انتخاب کنید. روی title بزنید و یک عنوان مناسب وارد کنید. حال می‌توانید این صفحه را که شبیه به صفحه‌های اکسل است به سلیقه خود طراحی کنید و قالب خودتان را برای تقویم شبکه‌های اجتماعی بسازید. برای برنامه‌ریزی روزهای هفته به هفت ستون احتیاج خواهید داشت بنابراین هفت ستون انتخاب کنید و ستون‌های اضافی را پاک کنید تا فضای بازتری داشته باشید. قابلیت داکیومنت‌های نرم‌افزار آفیس مانند Merge کردن ستون‌ها، تغییر فونت، رنگ و استایل در این برنامه به شما داده شده است پس می‌توانید تمام تنظیمات را به سلیقه خود تغییر دهید. همچنین می‌توانید ردیف‌های مورد نظر را ثابت یا Freeze کنید تا با پایین آوردن صفحه در جای خود باقی بمانند. روزهای هفته را همراه با تاریخ وارد کنید و برنامه تولید محتوا را به تفکیک هر شبکه اجتماعی مشخص کنید.
برای هر نوع محتوا یک رنگ مخصوص در نظر بگیرید تا آن‌ها را به راحتی از یکدیگر تشخیص دهید. تاریخ انتشار، توضیح پست‌ها، URLها، عکس‌ها، سایر اقدامات کمپین و هر جزئیات دیگری که نیاز به بررسی دارد را مشخص کنید. همچنین اگر می‌خواهید هر هفته روی موضوع مخصوصی کار کنید، یک ستون باز کرده و در مورد جزئیات آن توضیح دهید.

مدیریت شبکه های اجتماعی

4- به تقویم خود محتوا اضافه کنید

صفحه جداگانه‌ای که برای انتشار محتوا برنامه‌ریزی کرده بودید را باز کنید و با توجه به آن ایام هفته را پر کنید. می‌توانید کمی خلاقیت به خرج داده و برای هر نوع محتوا یک رنگ مخصوص در نظر بگیرید تا راحت‌تر تشخیص داده شود. اگر برای انتشار محتوا ساعت به خصوصی در نظر گرفته‌اید، آن را نیز وارد کنید. می‌توانید برای هر روز چند ردیف اضافه در نظر بگیرید و رویدادهای مهم برای تولید محتوای خاص و مناسبتی را یادداشت کنید. در نظر گرفتن یک رنگ مخصوص برای هر شبکه اجتماعی نیز کمک می‌کند در یک نگاه متوجه شوید چه تعداد پست در طول هفته در هرکدام از آن‌ها منتشر خواهید کرد. اگر حجم محتوایی که برای هر شبکه اجتماعی در نظر گرفته‌اید زیاد است می‌توانید از تقویم‌های مجزا برای هرکدام استفاده کنید.

مدیریت شبکه های اجتماعی


5- پست‌ها را بسازید، زمان‌بندی کرده و منتشر کنید

حال که برای انتشار پست‌ها در شبکه اجتماعی برنامه‌ریزی کردید زمان آن رسیده است تا محتوای مورد نظر را تولید کنید. جستجو و جمع‌آوری محتوا کار ساده‌ای است. با توجه به موضوع کسب‌و‌کار خود برای وبلاگ پست تهیه کرده و عکس طراحی کنید. اگر دقت کرده باشید برخی برندها برای تهیه پست‌های خود از قالب‌های یکسان استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید با نظم بیشتری محتوا تولید کنید، سایت‌های زیادی در سراسر اینترنت وجود دارند که برای شبکه‌های اجتماعی قالب ارائه می‌دهند. می‌توانید از این قالب‌ها ایده بگیرید و طرح مورد نظر خود را پیاده‌سازی کنید.

با استفاده از RelayThat تصویر مورد نظر خود را طراحی کنید
سایت RelayThat یک پلتفرم طراحی است که به غیرگرافیست‌ها کمک می‌کند تصاویر زیبا بسازند. تنها کافی است شکل تصویر مورد نظر (دایره یا مربع بودن و سایر تنظیمات مانند طول) را تعیین کرده و یک تصویر برای پس زمینه انتخاب کنید. سپس می‌توانید لوگو و متن مورد نظر را به عکس اضافه کنید. سایر ویژگی‌های این سایت به شما اجازه می‌دهد همه چیز را شخصی‌سازی کنید و درنهایت تصویر مورد نظر خود را بسازید.
با استفاده از Trello برنامه تولید محتوا را مدیریت کنید
Google Docs محل مناسبی برای ساخت تقویم شبکه‌های اجتماعی است. سایت Trello نیز ابزارهای تصویری مناسبی را برای مدیریت فرآیند تولید محتوا ارائه می‌دهد. لیست‌های ترلو دسته‌بندی‌ها را نشان می‌دهند و هر کارت نماینده محتوایی است که باید ساخته شود. می‌توانید کارت‌ها را بین لیست‌ها جابه‌جا کنید و با استفاده از برچسب‌های رنگی و توضیحات، جزئیات مربوط به هر محتوا را مشخص کنید. همچنین مشخص کردن محدوده زمانی یکی دیگر از ابزارهای Trello است که برای زمان دادن به پروژه‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این سایت ابزارهای زیادی را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد و بردهای آن به راحتی میان اعضای تیم به اشتراک گذاشته می‌شود. 

مدیریت شبکه های اجتماعی


6- محتوای تولید شده را بررسی کنید

حال که برای نوع محتوای مورد نظر در شبکه‌های اجتماعی تصمیم گرفتید و آن را منتشر کردید نوبت به بررسی نهایی می‌رسد. یک صفحه جداگانه بسازید و تمام پست‌هایی که منتشر کرده‌اید را به همراه ساعت انتشار یادداشت کنید. همچنین بنویسید که هر پست در کدام شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. این کار کمک می‌کند که آمار دقیقی از مطالب منتشر شده داشته باشید تا در آینده راحت‌تر بتوانید بازخورد هرکدام از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.


نتیجه‌گیری

استفاده از تقویم شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند برنامه‌ریزی بهتری برای تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی برند خود داشته باشید و کمپین‌های تبلیغاتی را هدفمندتر پیش ببرید. روش‌ها و ابزارهای بررسی شده در این مقاله کمک می‌کنند تقویم خود را بر اساس نیازها و سلایق شخصی بسازید و از فعالیت برند خود در شبکه‌های اجتماعی نتیجه بهتری بگیرید. هم چنین بتوانید به درستی مدیریت شبکه های اجتماعی خود را به عهده بگیرید. فراموش نکنید که برای ارزیابی فعالیت‌ها باید تمام پست‌های منتشر شده، میزان درگیر کردن مخاطبان، تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و فالوئرها را به طور روزانه و به تفکیک هر شبکه اجتماعی مورد بررسی قرار دهید.

مشاهده نسخه pdf مقاله: چگونه برای مدیریت شبکه های اجتماعی زمان بندی کنیم؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چه محتوایی را در وب سایتمان قرار دهیم؟

چه محتوایی را در وب سایتمان قرار دهیم؟

تولید محتوا برای وب سایت یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام داد، اگر محتوای وب سایت شما از دید کاربران و موتورهای جستجو مفید باشد وب سایت شما می‌تواند به سرعت رشد کند.

معرفی دو متا تگ مهم برای سئو و افزایش رتبه سایت و نحوه تعریف آنها

معرفی دو متا تگ مهم برای سئو و افزایش رتبه سایت و نحوه تعریف آنها

متا تگ های سئو شاخص‌هایی به‌منظور قابل‌فهم کردن متن برای موتورهای جستجو هستند. در این نوشته شما را با دو متا تگ مهم که کمک می‌کنند رتبه بهتری در نتایج موتورهای جستجو بگیرید آشنا می‌کنیم.

چگونه از بازاریابی محتوایی برای رشد کسب‌و‌کارمان استفاده کنیم؟

چگونه از بازاریابی محتوایی برای رشد کسب‌و‌کارمان استفاده کنیم؟

حتما می‌دانید که بازاریابی محتوایی چقدر می‌تواند کسب‌و‌کار شما را موفق سازد، اما اینکه چگونه باید از آن در جهت پیشرفت استفاده کنید، موضوعی است که نیاز به دانستن مواردی مهم و کلیدی دارد. این نوشته را بخوانید تا با این نکات آشنا شوید.

بهینه سازی وبلاگ با 8 نکته که باید بدانید

بهینه سازی وبلاگ با 8 نکته که باید بدانید

برای اینکه بتوانید در نتایج جستجو بهتر دیده شوید، نیاز دارید که روی سئوی بلاگ‌تان کار کنید. در این نوشته 8 نکته کاربردی برای بهینه سازی وبلاگ به شما می‌گوییم که با رعایت آنها و دیدن نتیجه‌شان، خواهید دید که چقدر ارزشمند هستند.

تگ های هدینگ (heading tags) اثر بخش ترین تکنیک برای سئو مقالات

تگ های هدینگ (heading tags) اثر بخش ترین تکنیک برای سئو مقالات

تگ های هدینگ وظیفه‌ی برقراری ارتباط بین بخش های مختلف متن را به عهده دارند، این کار برای معرفی متن به گوگل و بهینه سازی سایت برای کاربر انجام می شود. در ادامه توضیح جامع تری در این رابطه به شما خواهیم داد.

9 عامل موثر در گوگل برای رتبه بندی محتوا

9 عامل موثر در گوگل برای رتبه بندی محتوا

در این مقاله تصمیم داریم شما را با راه و روش افزایش رتبه بندی محتوا و متدهای گوگل آشنا کنیم، که با رعایت این عوامل تاثیر گذار در بهینه سازی محتوا، میزان بازدید محتوای خود را چند برابر کنید.

نظرات

از من بپرس فوتر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید
whatsapp