،

با صفر تا صد فین تک آشنا شوید

صفر تا صد فین تک
4.7
(443)

فین تک یا Fin Tech  از دو کلمه اختصار یافته مالی و تکنولوژی تشکیل شده و به معنای فناوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مالی می‌‌باشد. در واقع فین تک به استفاده از تکنولوژی و دنیای دیجیتال در دنیای مالی اشاره دارد که می‌‌تواند تا حد زیادی عملیاتی مانند انتقال کارت به کارت، پرداخت قبوض، خرید شارژ و غیره را با سرعت و دقت بالاتری انجام دهد. در حال حاضر استارت آپ‌‌های بسیاری از این ایده برای کار‌‌آفرینی استفاده کرده‌‌‌اند که بسیاری از آن‌‌ها موفقیت‌آمیز بوده‌‌‌اند. در این مقاله صفر تا صد این مقوله جدید و جذاب را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

فین تک چیست؟

همان‌‌طور که در بخش مقدمه نیز به آن اشاره شد، Fin Tech  به مجموعه نرم افزارها و تکنولوژی‌‌‌هایی گفته می‌‌شود که هدف آن انجام خدمات مالی و بانکی با سرعت و کیفیت بهتر است. در ترجمه فارسی از این کلمه با عنوان‌‌‌های فناوری مالی یا نوآوری در خدمات مالی نیز یاد می‌‌‌‌شود.
در حال حاضر فعالان حوزه برنامه‌‌نویسی علاقه زیادی به ایجاد پروژه‌‌‌ها و استارت آپ‌‌‌هایی در این زمینه دارند چرا که از طرفی می‌‌تواند برای کاربران بسیار مفید و موثر واقع شده و از طرف دیگر منجر به درآمدزایی قابل توجهی خواهد شد. به طوری که در سال 2017 پروژه‌‌های مربوط به حوزه فین تک بیش از 40 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. از طرف دیگر سه شرکت از لیست ده شرکت برتر از نظر میزان سرمایه، در زمینه فین تک فعالیت می‌‌‌‌‌کنند.
همان‌‌طور که در بالا نیز اشاره شد، خدمات فناوری مالی شامل تمامی خدمات بانکی مانند سرمایه گذاری، انتقال وجه، پرداخت قبوض، خرید شارژ، خدمات بیمه، وام و غیره است که به شکلی جدید و بر پایه تکنولوژی ارائه خواهد شد.

 

صفر تا صد فین تک

 

آیا فین تک همان خدمات الکترونیک است؟

بسیاری از افراد خدمات فناوری مالی را با خدمات الکترونیکی که توسط بانک‌‌ها ارائه می‌‌شود، اشتباه می‌‌گیرند. در صورتی که شما نیز چنین تصوری دارید، باید بدانید که این دو واژه کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.
نکته قابل توجه آن است که در Fin Tech  فناوری در حوزه بانکداری همراه با نوآوری و خلاقیت است و صرف استفاده دنیای دیجیتال در امور مالی، نمی‌‌توان پروژه و استارت آپ را در حوزه فین تک جای داد.
نکته دوم آن که خلاقیت و نوآوری در دنیای مالی و بانکداری لزوما مختص فضای آنلاین و دنیای دیجیتال نیست، بلکه هر راهکار جدید در نظام بانکداری می‌‌تواند در مجموعه فین تک قرار بگیرد. برای مثال اگر یک استارت آپ به دنبال تهیه و چاپ اسکناس پلیمری برود که قابلیت شست و شو داشته باشد، این ایده را می‌‌‌توان در حوزه نوآوری مالی جای داد.

از فناوری مالی کجا استفاده می شود؟

بدون شک یکی از شناخته شده‌‌ترین و البته جذاب‌‌ترین حوزه‌‌های فناوری مالی که چند سالی است استفاده از آن بسیار رایج شده است، ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است. همان‌‌طور که می‌‌دانید استفاده از ارزهای دیجیتال تا حد زیادی محدودیت‌های اسکناس‌های واقعی را برطرف کرده و شما می‌‌‌توانید با استفاده از آن‌‌ها در سطح بین المللی فعالیت کنید.
مساله مهم دیگر آن که در حال حاضر افراد بسیاری حساب بانکی ندارند، فین تک می‌‌‌تواند بستری برای این افراد فراهم کرده تا بدون نیاز به افتتاح حساب بانکی، خدمات مالی خود را به صورت آنلاین و در زمان کوتاهی انجام دهند.
فناوری مالی در حوزه‌‌‌های بانکداری، بیمه و اپلیکیشن‌‌‌هایی مانند آپ، 780 و موارد مشابه نیز تاثیر بسیاری گذاشته است. علاوه بر خدمات معرفی شده در بالا، شما می‌‌‌توانید با گوشی همراه خود چک بکشید، می‌‌‌توانید یک شعبه بانک را برای دریافت وام انتخاب کنید، بدون حضور فیزیکی در بانک افتتاح حساب کنید، برای راه اندازی کسب و کار خود پول جمع آوری کرده و سرمایه گذار بگیرید، گوشی هوشمندتان را به کیف پول دیجیتال تبدیل کرده و با استفاده از آن خرید کنید و کارهای دیگری که استارت آپ‌‌های جدید در حوزه فین تک به شما ارائه خواهند کرد.

مزایا و معایب استفاده از فناوری مالی

استفاده از فناوری مالی یا فین تک، بدون شک مزایای زیادی برای افراد و صاحبان کسب و کار فراهم خواهد آورد. چرا که یک استارت آپ به دنبال حذف محدودیت‌‌ها و بهبود شرایط است. در حال حاضر پیشرفت دنیای دیجیتال و اینترنت باعث شده است که تلفن‌‌های همراه، لپ تاپ‌‌ها و فضای مجازی به بخش جدایی ناپذیر زندگی افراد تبدیل شود.
همه ما دوست داریم تمامی کارهای خودمان از خرید گرفته تا آموزش و خدمات بانکی را تنها با چند کلیک ساده و از منزل انجام دهیم. در صورتی که شما دارای یک کسب و کار نوپا یا قدیمی هستید و یا به دنبال یک ایده پول ساز و کار آمد برای کارآفرینی و استارت آپ، خدمات فین تک می‌تواند شما را چندین پله به موفقیت نزدیک کند. فناوری مالی به طور اختصاصی دارای مزیت های زیر است:

 

فناوری مالی

 

سرعت و راحتی

یکی از مهم‌‌ترین مزایای استفاده از فناوری مالی، افزایش سرعت و راحتی افراد است. همه ما به خاطر می‌آوریم که سال‌‌ها قبل برای افتتاح حساب و یا پرداخت وجه مجبور بودیم مدت‌‌ها در صف انتظار بانک‌‌ها بمانیم، اما به لطف دنیای دیجیتال و فناوری مالی تمامی این خدمات ظرف چند ثانیه و تنها با چند کلیک انجام خواهد شد.
همچنین در معاملات تجاری پرداخت و یا عودت وجه به سختی انجام می‌شد و ممکن بود هفته‌‌ها طول بکشد. اما این روزها ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می‌‌دهد که در زمان کوتاهی به صورت بین المللی پول را در مقادیر هنگفت هم به راحتی جابجا کنید.

کاهش هزینه ها

همان‌‌طور که در بالا نیز اشاره شد، استفاده از فین تک میتواند هم برای کاربران و مشتریان و هم صاحبان کسب و کارها مفید واقع شود. برای صاحبان ایده و کسب و کار بسیاری از هزینه‌های تامین و تهیه زیر ساخت‌ها و نیروی انسانی کاهش پیدا می‌کند. این مساله باعث می‌شود، قیمت خدمات و محصولات ارائه شده برای مشتری نیز کمتر شود.

معاملاتی بدون محدودیت جغرافیایی

فناوری مالی و دنیای دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد که بدون محدودیت جغرافیایی معاملات و خرید و فروش خود را انجام دهید. با این اتفاق حجم وسیعی از محصولات، خدمات و صاحبان کسب و کار در حوزه انتخابی شما قرار گرفته و شما می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

شخصی سازی

از دیگر مزایای استفاده از فین تک امکان شخصی‌‌سازی خدمات و محصولات است. در دنیای دیجیتال شما به راحتی می‌توانید داده‌‌ها و اطلاعات مورد نیازتان از مشتری را جمع آوری کرده، آن ها را تجزیه و تحلیل کنید. با استفاده از این آمار و اطلاعات می‌توانید خدمات و محصولاتی درست مشابه به خواست و نیاز مشتری تهیه کرده و در دنیای رقابت از دیگران پیشی بگیرید.

 

شخصی سازی

 

جرائم اینترنتی

همانند هر فعالیت و کسب و کار آنلاین و اینترنتی، فین تک هم می تواند تحت تاثیر هکرها و جرائم اینترنتی قرار بگیرد. با وجود آن‌که برنامه نویسان این حوزه حداکثر تلاش خود را برای ایمنی کار انجام می‌دهند، با این حال باز هم احتمال نفوذ هکرها و باج افزارها در شبکه وجود دارد.

قوانین و شرایط نا شناخته

تصور کنید که شما قصد امضای یک قرارداد جدید را دارید که اطلاعات شما راجع به آن محدود است. در صورتی که طرف مقابلتان کمی بخواهد شما را دور بزند و شرایط را به سود خود تغییر دهد، شما چندان متوجه نخواهید شد. از آن‌‌جا که Fin Tech یک ایده و فعالیت نو و جدید است، اخذ قرارداد ممکن است کمی برای شما که اطلاعاتتان محدود است سخت باشد. برای مثال ممکن است در بندهایی از قرارداد که چه کسی مسئول جبران خسارت باشد، نقص فنی شامل چه مواردی خواهد شد و غیره ابهاماتی ایجاد شود و تمامی کوزه ها در نهایت سر شما شکسته شود!

عدم اعتماد تعداد زیادی از افراد

با وجود آن که این روزها استفاده از اینترنت، معاملات آنلاین و خرید و فروش‌های مجازی بسیار پررونق و پرطرفدار است، هنوز افراد زیادی از آن استفاده نمی‌‌کنند. گروهی از این افراد هنوز به چنین روش‌‌های معامله و پرداخت وجه اعتماد ندارند و همان شیوه سنتی را ترجیح می‌دهند. گروه دیگر نیز قشر کم‌درآمد و بی‌سوادی است که از دنیای دیجیتال دور هستند. استفاده شما از فناوری‌های مالی ممکن است باعث شود تعداد قابل توجهی از مشتریان خود را از دست دهید.

 

عدم اعتماد تعداد زیادی از افراد

 

حوزه‌های اصلی فعالیت فین تک

در بخش‌های بالا، به طور کلی با مفهوم فناوری مالی، مزایا و معایب و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم. در این بخش به طور جامعی به شما توضیح خواهیم داد که این پدیده نو در چه حوزه‌هایی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

انتقال و پرداخت پول

فعالیت‌‌های Fin Tech  در این زمینه شما را از استفاده از کارت‌های اعتباری و یا پول نقد بی‌‌نیاز می‌‌کند. شما به راحتی و تنها با استفاده از تلفن همراه خود می‌‌توانید به خرید رفته و از تلفن به عنوان کیف پول دیجیتالی خود برای پرداخت استفاده کنید. همچنین برای انتقال پول نیز شما نیازی به انجام مراحل طولانی و ایستادن در صف‌‌های انتظار بانک‌‌ها ندارید.

کیف پول آپ یکی از نمونه‌های فین تک در این حوزه است که امروزه کاربران بسیار زیادی از آن استفاده کرده و به راحتی و با فشردن چند دکمه تلفن همراه خود به انتقال و دریافت پول می‌پردازند.

وام

یکی از حوزه‌‌هایی که فناوری مالی به طور جدی قصد فعالیت حرفه‌‌ای در آن را دارد، سیستم وام دهی به افراد است. همان‌طور که می‌‌دانید این روزها برای گرفتن وام باید از هفت خوان رستم بگذرید! دریافت وام و تهیه شرایط آن ممکن است آن قدر برای شما زمان بر و سخت باشد که از دریافت آن منصرف شوید. شرکت‌‌های دانش بنیان فین تک به دنبال آن هستند که سیستم و نظام وام دهی را تغییر داده و آن را سادهتر از حال کنند. با شکل گرفتن این شرایط، شما می‌‌‌توانید بدون نیاز حضوری به بانک، در زمان کوتاهی درخواست آنلاین وام داده و آن را دریافت کنید‌. در حال حاضر در ایران نیز شرکت‌های بسیاری در زمینه پرداخت وام و خرید اقساطی فعالیت می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دیجی پی و لندو اشاره کرد.

امور مالی شخصی

در حال حاضر شرکت‌های مشاوره مالی بسیاری در اروپا وجود دارند که به افراد برای کاهش هزینه‌‌ها، افزایش درآمد و بهبود شرایط مالی مشاوره می‌‌دهند. یکی دیگر از حوزه‌‌هایی که فناوری مالی می‌‌تواند در آن تاثیرگذار باشد، مشاوره در امور مالی شخصی است. در واقع یک شرکت دانش بنیان و یک استارت آپ می‌‌تواند، یک اپلیکیشن طراحی کرده تا افراد بتوانند میزان حقوق، مخارج و بودجه‌‌های مالی خود را به آن اعلام کنند. این اپلیکیشن‌‌ها به صورت هوشمند و یا با کمک مشاوران مالی، به افراد کمک می‌‌کند که بهترین تصمیم‌‌های مالی را گرفته تا بهره وری اقتصادی بیشتری داشته باشند.کافی است جست و جویی ساده در اینترنت با کلمه کلیدی نرم افزارهای مدیریت امور مالی بزنید تا ده ها نرم افزار مانند پین پول، ث (ثروت)و غیره برای شما نمایش داده شود.

 
امور مالی شخصی
 

سرمایه گذاری

فناوری مالی می‌‌تواند بر نحوه سرمایه گذاری افراد تاثیر مستقیم و مثبتی بگذارد. شما به عنوان یک سرمایه گذار خرد یا کلان، می‌‌توانید با استفاده از پلت فرم‌‌ها و نرم‌‌افزارهایی، پروژه‌هایی که می‌‌توانید در آن سرمایه گذاری کنید، همراه با شرایط سودآوری و همکاری را ببینید، با مشاوران اقتصادی به صورت آنلاین مشورت کنید و مناسب ترین مکان را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. در حین اجرای پروژه‌‌های مالی نیز می‌‌توانید بر روند اجرای کار و میزان سود و زیان پروژه نظارت داشته باشید.
علاوه بر سرمایه گذار، فین تک می‌تواند برای کسب و کارهای نوپا و استارت آپ ها که نیاز به جذب اسپانسر دارند، بسیار مفید و موثر واقع شود. شما به عنوان یک صاحب ایده می‌‌توانید به راحتی با سرمایه داران مختلف آشنا شده، پروژه خود را برای آن‌‌ها توضیح داده و اسپانسر جذب کنید. در این حوزه کارگزاری‌های آنلاین بورس زیادی در حال فعالیت هستند که شما می‌توانید با خیال آسوده خدمات بورسی خود را به آن‌ها بسپارید.

بانکداری

به نظر می‌رسد که حضور Fin Tech در نظام بانکداری بیش از هر حوزه دیگری موثر و البته ملموس است. بسیاری از فعالیت‌های آنلاین و دیجیتالی در حوزه بانکداری مدیون فعالیت‌های فین تک بوده است. برای مثال در حال حاضر می‌توان به سرویس هدف بانک آینده که یک سرویس بسیار هوشمند و کاربردی است اشاره کرد که بسیاری از خدمات بانکداری را برای مشتریان آسان کرده است.

تامین سرمایه

در بخش بالا توضیح دادیم که پلت فرم‌ها و اپلیکیشن‌‌هایی وجود دارد که می‌تواند به عنوان یک رابط میان صاحب سرمایه و صاحب ایده عمل کرده و باعث شکل گیری یک فعالیت اقتصادی کوچک تا بزرگ شود. اما بسیاری از شرکت‌های فناوری مالی خود اقدام به تامین سرمایه برای صاحبان ایده کرده و همراه با شرایطی که به توافق دو طرف معامله می‌رسد در پروژه همکاری و سرمایه گذاری می‌‌کنند. در حال حاضر شرکت‌های بسیاری در ایران وجود دارند که شما می‌توانید ایده استارت آپ خود را به آن‌ها معرفی کرده تا سرمایه مورد نیاز شما را طبق شرایط خاصی برای شما تامین کنند.

 
تامین سرمایه
 

بیمه

فناوری مالی در بیمه چند سالی است که در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است. این فناوری جدید در بیمه باعث می‌شود که انعطاف پذیری شرایط بالا رفته و امکان شخصی‌سازی بیشتری فراهم شود. برای مثال اگر شما برای چند ساعت خودروی دوست خود را امانت می‌گیرید، می‌توانید به صورت آنلاین و تنها برای همان مدت، خودرو را بیمه کنید. این انعطاف پذیری در شرایط باعث شده است ظرف مدت کوتاهی، افراد زیادی از آن استفاده کنند.در حال حاضر سایت‌های بسیاری مانند بیمه بازار، بیمیتو و … وجود دارند که بیمه‌های مختلف را به طور کامل و تخصصی با یکدیگر مقایسه کرده تا انتخاب را برای شما مطمئن‌تر و ساده‌تر کنند.

بلاکچین

همانطور که می‌دانید بعد از افتتاح حساب در یک بانک، اطلاعات شما در آن ثبت و نگه داری می‌شود. در صورتی که شما بخواهید خدمات مالی خود را از بانک دیگری دریافت کنید، اطلاعات قبلی در دسترس نبوده و همه مراحل را باید برای بانک جدید نیز انجام دهید. بلاکچین یک سیستم اطلاعاتی جامع و یک پارچه را فراهم می‌کند که به کمک آن می‌توانید بدون محدودیت از تمامی موسسات مالی خدمات خود را دریافت کنید.

تجزیه داده‌ها

تمامی نظام‌های مالی باید بتوانند به طور پیوسته اطلاعات مورد نیازشان را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. بدون شک انجام این کار برای روش‌های سنتی و قدیمی بسیار سخت و حتی غیر ممکن است. فناوری‌های مالی به موسسات مختلف این امکان را می‌دهد که با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف و هوش مصنوعی به تمامی اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کند.

جمع بندی

فین تک به مجموعه فناوری‌‌‌‌های مالی گفته می‌شود که می‌تواند بسیاری از محدودیت‌‌ها و مشکلات نظام مالی، بانکداری و اقتصادی را برطرف کرده و باعث ایجاد سهولت و سرعت بالا در انجام اقدامات مالی شود. بانکداری دیجیتال، ارزهای دیجیتال، بلاکچین و غیره از مهم‌ترین حوزه‌‌‌‌های فعالیت این پدیده استارت آپی به شمار می‌رود.

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا: 443

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *