،

بهترین روش های کسب درآمد از پادکست

کسب درآمد از پادکست
4.9
(447)

کسب درآمد همیشه به عنوان یک دغدغه اصلی مطرح می‌شود که به شیوه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. در گذشته کارهای کشاورزی، سفالگری و دامداری برای کسب درآمد معمول بود. پس از آن کارهای اداری و شرکتی به مرکز درآمدزایی تبدیل شد. اما در حال حاضر با روی کار آمدن تکنولوژی، شیوه‌های کسب درآمد تغییر کرده‌اند به عنوان مثال می‌توان کسب درآمد از پادکست را در نظر گرفت.
البته در ابتدا فروشگاه های اینترنتی و یوتوبرها و بلاگرها نیز مسیر را برای این گروه از افراد هموار کرده‌اند اما به طور کل تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. کسب درآمد از تولید پادکست نیازمند دانش بالایی است. تولید محتوای صوتی در ظاهر کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما نیاز به دانش بالا، اطلاعات عمومی و فن بیان قوی دارد تا بتواند تاثیر خوبی بر مخاطب داشته باشد. در ادامه شیوه‌های مختلف تولید پادکست و کسب درآمد از طریق پادکست را بررسی خواهیم نمود.

 

کسب درآمد از پادکست

 

تولید پادکست چیست ؟

برای کسب درآمد از پادکست بهتر است یکسری از مفاهیم را بهتر بشناسیم. پادکست یک فایل و محتوای صوتی است که در آن یک گوینده در مورد موضوع خاصی صحبت کرده و صدای خود را ضبط می‌کند. این محتوای صوتی در اینترنت منتشر می‌شود. برای اینکه در ادامه بتوانیم فروش پادکست را در ذهن خود داشته باشیم، می‌توانیم از برنامه کست‌باکس استفاده کنیم. کسب درآمد از castbox با قرار دادن پادکست‌ها داخل آن می‌تواند ساده‌تر و در عین حال حرفه‌ای‌تر باشد.
پلتفرم پادکست می‌تواند به فروش بیشتر محتوای شما کمک نماید به این صورت که در یک محیط خاص تنها افرادی وارد می‌شوند که هدف آن‌ها خرید و استفاده از انواع پادکست‌ها است و در این حالت مطمئن هستید که فرد با خرید پادکست از این پلتفرم خارج خواهد شد.

 

تولید پادکست

 

چگونه پادکست بفروشیم ؟

زمانی که می‌خواهید کسب درآمد از پادکست را در پیش بگیرید شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه فایل صوتی خود را بفروشیم ؟ جالب است بدانید که برای ساخت پادکست هیچ‌گونه مقررات، قانون و چارچوبی وجود ندارد. اما بهتر است شما برای حرفه‌ای نشان داده کار خود یک سری قوانین برای خودتان ایجاد نمایید. به طور مثال پادکست‌ها را در زمان خاصی ارائه دهید که دارای نظم باشد. همیشه سعی کنید محتوای صوتی خود را در اینترنت منتشر نمایید. برای دیده شدن کارها از سایت‌های پادکست کمک بگیرید و محتوای خود را درون این سایت‌ها انتشار دهید تا دیده شود.

کسب درآمد از طریق ساخت پادکست

کسب درآمد از پادکست یک نوع شیوه کسب درآمد جدید است که نیاز به دستگاه‌های خاص و تخصصی زیادی ندارد تنها یک سری لوازم مانند میکروفون و نرم افزار ادیت صوت مورد نیاز خواهد بود. در عین حال می‌توانید لوازم جانبی بیشتری برای ساده‌تر شدن کارها داشته باشید اما وجود آن ها چندان الزامی نیست. در واقع شما کسب درآمد از طریق گویندگی یا کسب درآمد از طریق ضبط صدا را انجام می‌دهید که کار چندان سختی نخواهد بود اما نیاز است که فن بیان خوبی داشته باشید و بتوانید با نوع بیان خود شنونده را برای گوش دادن به ادامه محتوا ترغیب نمایید. اما نحوه کسب درآمد از پادکست دارای زیرشاخه‌های مختلفی است که شامل:

 

کسب درآمد از پادکست

 

همکاری در فروش با سایر افراد

کسب و کار پادکست شامل گستره وسیعی است به این صورت که شما می‌توانید با افراد دیگر همکاری داشته باشید و در مورد محصولات و خدمات آن‌ها توضیح دهید. یک فایل صوتی و حتی فایل تصویری تهیه نمایید و به عنوان تبلیغ ارائه دهید. در این صورت می‌توانید کسب درآمد از پادکست را به شیوه صحیح و حرفه‌ای پیش ببرید.
این کار در واقع می‌تواند یک نوع بازاریابی مدرن هم باشد زیرا کاربران را ترغیب می‌کنید تا محصولی را خریداری نمایند و یا از خدمات خاصی استفاده کنند. در اینجا می‌توانید با کارفرما قرارداد داشته باشید که درصدی از فروش محصول را به شما اختصاص دهد. بدون شک درآمد خوبی برای شما خواهد بود.

سیستم پاداش

سیستم پاداش، دونیت و یا همان تیپ دادن در واقع پاداشی است که کاربران به فردی که محتوای صوتی و یا پادکست را تهیه کرده است، ارائه می‌دهند. البته این حالت نیاز به زمان زیادی دارد تا کاربران بتوانند شما را به عنوان یک فرد حرفه‌ای بشناسند و از پادکست‌های شما لذت ببرند در نهایت شروع به پاداش دادن به شما خواهند نمود.
این سیستم را در یوتیوب با عنوان تیپ دادن و یا در بسیاری از پلتفرم‌های دیگر با عنوان تیپ یا دونیت دیده‌ایم. در پلتفرم‌های مخصوص پادکست نیز چنین امکانی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده نماید و درآمد خوبی داشته باشید.

 

سیستم پاداش

 

جذب اسپانسر یا سرمایه گذار

کسب درآمد با پادکست نیازمند این است که شما بتوانید مهارت خود را به خوبی ارائه دهید. پس از اینکه کاربران شما را بشناسند علاوه بر اینکه از سیستم پاداش برای شما استفاده می‌کنند ممکن است برای ساخت محتوای صوتی شما اسپانسر و سرمایه گذاری روی آن نیز پیش قدم شوند. در این صورت می‌توانید از طریق اسپانسر درآمد خوبی داشته و برای کسب درآمد از پادکست قدم بردارید.

برندسازی و شخصی سازی نمودن کار

شاید فکر کنید که برندسازی تنها مربوط به محصولات، کالاها و یا محتواهای دیداری است. اما در محتوای شنیداری و پادکست نیز می‌توانید کار برندسازی را انجام دهید. به طور مثال با پخش یک موزیک خاص در ابتدای کار و یا گفتن یک جمله و یا حرف خاص می‌توانید محتوای خود را یونیک نمایید و مشخص کنید که تنها مربوط به شخص شما است.
حتی می‌توانید خدمات خاصی را در کنار تولید محتوای صوتی به کاربران خود ارائه دهید در این صورت شهرت شما بیشتر شده و می‌توانید درآمد بالایی را از این طریق کسب نمایید.

 

کسب درآمد از پادکست

 

فروش محتوای صوتی

پس از طی کردن مراحلی که در بالا گفته شد و پس از اینکه شهرت کافی را به دست آوردید حالا زمان کسب درآمد از پادکست است. شما می‌توانید با برند سازی مشهور شوید و در ادامه طرفداران شما برای خرید پادکست‌ها اقدام می‌کنند. حتی می‌توانید برای اینکه کاربران خود را از دست ندهید یک تعداد از پادکست‌های خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهید و قسمت دیگر که تخصصی‌تر است را به صورت  فروشی بر روی پلتفرم‌های مختلف قرار دهید.

 

شیوه های دیگر تولید محتوا در کنار محتوای صوتی

پس از اینکه در زمینه تولید محتوای صوتی حرفه‌ای شدید، حال نوبت به تولید محتوا به صورت ویدیویی می‌رسد. شما می توانید از مهارت‌های خود در ساخت ویدئوهای تبلیغاتی و یا آموزشی استفاده نمایید و از این طریق هم کسب درآمد داشته باشد.

آشنایی با castbox

Castbox یک پلتفرم مخصوص ارائه پادکست و محتوای صوتی است که برای کسب درآمد از پادکست می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در واقع هر نوع فایل صوتی، پادکست و محتوایی که نیاز داشته باشید از مصاحبه گرفته تا پادکست کتاب، دانلود رایگان پادکست و فروش پادکست در این پلتفرم وجود دارد. البته این پلتفرم در ایران مسدود است اما امکان دسترسی به آن برای دانلود پادکست‌ها وجود دارد.

 

آشنایی با castbox

 

کسب درآمد از طریق انکر

انکر نیز یکی دیگر از پلتفرم‌های ارائه دهنده پادکست است که می‌توانید به صورت رایگان و ساده و سریع در آن ثبت نام کنید. سپس شروع به ارائه پادکست‌های خود در این پلتفرم نمایید. شما می‌توانید پادکست خود را ضبط کنید و در انکر آن را انتشار دهید و یا اینکه در انکر آن را ضبط و ادیت نمایید و سپس بر روی این پلتفرم محتوای صوتی خود را ارائه دهید.
یکی دیگر از مزایایی که در انکر وجود دارد این است که شما با قرار دادن پادکست‌های خود در این پلتفرم می‌توانید کسب درآمد از پادکست داشته باشید بدون اینکه آن‌ها را بفروشید. به این صورت که اگر در یک ماه میزان تبلیغاتی که میان پادکست‌های شما به صورت خودکار از طرف خود انکر قرار می‌گیرد، حدود 100 بار پخش شود، می‌توانید در پایان ماه چیزی حدود 15 دلار دریافت نمایید. تقریبا سیستمی  مشابه با یوتیوب را به  شما ارائه می‌دهد. البته انکر ضمانت می‌دهد که این تبلیغات در میان جمله شما پخش نشود تا صحبت شما نیمه کاره رها شود و مخاطب از موضوع فاصله بگیرد.

سخن آخر

کسب درآمد از پادکست دارای روش‌های مختلفی است که می توانید با توجه به قابلیت‌ها و نوع محتوای صوتی هر یک از آن‌ها را انتخاب نمایید تا در نهایت به درآمد واقعی و بالا برسید. امکان ادیت و ویرایش فایل‌ها در برخی پلتفرم‌ها وجود دارد که کار شما را ساده‌تر خواهد نمود. در این پلتفرم‌ها کاربران به سادگی به سمت محتوای صوتی شما هدایت می‌شوند و شاید نیاز چندانی به وجود تبلیغات برای یافتن مخاطب نباشد. در نهایت پس از انتشار منظم  و پی در پی محتوا به صورت هدفمند به شهرت رسیده و می‌توانید کسب درآمد از پادکست را در پیش بگیرید و یا حتی اسپانسر برای خودتان پیدا نمایید.

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 447

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *