آیا JavaScript و CSS می تواند بر روی ایندکس شدن در گوگل تأثیر بگذارد؟

آیا JavaScript و CSS می تواند بر روی ایندکس شدن در گوگل تأثیر بگذارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1393/10/09 11 نظر 4,721 بازدید

بروزرسانی جدید وبمستر تولز گوگل و سیستم روبات های خزنده آن تغییراتی داشته است و طبق گفته وبلاگ گوگل مسدودسازی استفاده از JavaScript و CSS می تواند بر روی ایندکس شدن ها تأثیر بگذارد!

 

موتور جستجوی گوگل دستورالعمل‌های بخش وب مستر خود را به روز کرده است. این تغییرات بر روی سایت‌هایی که JavaScript و CSS را بلاک کرده‌اند تأثیر گذار خواهد بود. طبق آخرین تغییرات و گفته‌های وبلاگ اصلی Google’s Webmaster، گوگل با به روز رسانی سیستم Indexing، سعی دارد تا از CSS و JavaScript بهره بیشتری بگیرد. هدف گوگل از این تغییرات نزدیک کردن مرورگرها به دنیای مدرن تر می‌باشد.
گوگل صراحتاً در این تغییرات به روبات‌های مخصوص خودش (Googlebot) اجازه دسترسی به محتوای JavaScript, CSS را در وب سایت‌ها داده است.
گوگل در این دستورالعمل چنین گفته است:
"این به روز رسانی به وب مسترها کمک می‌کند تا خیلی بهتر بتوانند محتوای مطالبشان را ایندکس کنند. محدود کردن و مسدود کردن دسترسی روبات‌ها به JavaScript و CSS در robots.txt به صورت مستقیم باعث می‌شود تا الگوریتم‌های ما قادر به رندر کردن و ایندکس کردن مطالب شما نباشند و نتیجه نا مناسب آن در رتبه بندی‌های جستجوها برای سایت شما نمایان می‌شود."


پیشنهادات و نصیحت‌های گوگل در مورد Google Indexing جدید و به روزشده

یک سیستم به روز شده و ارتقاء یافته شده نیاز به تغییراتی در همه بخش‌ها برای وب مسترها دارد. گوگل مصرانه به کاربران هشدار می‌دهد تا سبک نمایش محتوای سایتشان را مطابق با نسل جدید مرورگرها کنند. در زیر به برخی از پیشنهادهای ارائه شده توسط گوگل در این مورد اشاره می‌کنیم:

 

•    موتور بارگذاری صفحات گوگل (Google’s Rendering Engine) تمام تکنولوژی‌ها را پشتیبانی نمی‌کند. لذا انتخاب‌های صحیح وب مستر ها در این مورد حائز اهمیت است.
•    طراحی و محتوای سایت شما باید به گونه ای باشد که پایبند اصول افزایش مقطعی بوده (بروزرسانی مستمر وب سایت و افزایش گام به گام کیفیت و اصول بهینه سازی) تا موتورهای جستجو را مطمئن کند که می‌توانند از محتوای مناسب و قابل استفاده از سایت شما اطلاعات لازم را کسب کنند.
•    سرعت بارگذاری صفحات همچنان یکی از مهم‌ترین عوامل برای کاربران و همچنین برای ایندکس شدن بهتر است. از هر چیزی که برای افزایش سرعت بارگذاری البته به صورت صحیح استفاده می‌شود بهره مند شوید.
•    مطمئن شوید که سرور شما قادر به پشتیبانی از خدمات مبنی بر فایل‌های JavaScript و CSS می‌باشد. در واقع باید مطمئن شوید که Googlebot یا روبات‌های گوگل می‌توانند محتوای ارائه شده توسط سایت و سرور شما را از فایل‌های JavaScript و CSS دریافت کنند.

برای اطمینان از این موضوع راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.


Fetch & Render در وبمستر تولز چیست و چه کاربردی دارد؟

گوگل در به روزرسانی اخیر، بخش‌های زیادی از وبمستر تولز را آپدیت کرده است. یکی دیگر از این ابزارها که در زمینه ابزارهای Diagnostic Tools یا ابزارهای تشخیص و شناسایی هستند، گزینه ای با عنوان Fetch می‌باشد. این ابزار به وب مسترها این امکان را می‌دهد تا نحوه آنالیز و بررسی گوگل از URL های یک سایت را شبیه سازی کنند.


اما این بخش چگونه کار می‌کند؟ به گفته بخش پشتیبانی گوگل این ابزار در روش‌های مختلفی عمل می‌کند:
"وقتی ابزار Fetch Mode در Google tool فعال باشد، روبات گوگل هر URL که مطابق با آن چیزی که شما درخواست داده‌اید باشد را بررسی (Crawl) می‌کند. اگر روبات گوگل در این فرآیند موفق باشد، شما می‌توانید نتیجه واکنش سایت خود را مشاهده کنید.
این عملیات نسبتاً سریع انجام می‌شود و شما می‌توانید در نتیجه آن مشکلات و مسائل مربوط به امنیت (Security) و اتصالات شبکه (Network Connectivity) را پیدا کرده و آن‌ها را اشکال زدایی کنید.


در واقع یکی از کارهای اصلی Fetch & Render این است که به روبات‌های گوگل دستورالعملی بدهند تا آن‌ها صفحات وب سایت شما را طوری بررسی کنند که مرورگرها بتوانند به بهترین شکل محتویات وب سایت شما را به کاربران نمایش دهند.
به عبارت دیگر، روبات‌های گوگل ابتدا تمام منابع مورد نظر URL ها مثل تصاویر، فایل‌های CSS و JavaScript را بررسی می‌کنند. سپس آن‌ها را به صورت کد در یک مجموعه جمع آوری می‌کنند تا در نهایت این کدها توسط مرورگرها به صورت واقعی و منظم به نمایش در بیایند.
با این کار می‌توانید متوجه اختلاف و تفاوت بین نمایش سایتتان از نظر روبات گوگل و آنطور که مرورگر شما آن را پردازش می‌کند شوید."

در واقع شما با استفاده از این ابزار می توانید کلیه مشکلاتی که روبات گوگل در ایندکس کردن سایت شما با آن برخورد می کند را به صورت دستی انجام داده و متوجه آن بشوید. همچنین پس از Fetch کردن مطالب می توانید برای آنها درخواست ایندکس شدن نیز ثبت نمائید تا گوگل سریعتر به آن مطالب رسیدگی کند.


در ماه می سال 2014 گوگل یک مطلب برای اطلاع رسانی به وبمسترها ارائه کرد. در این مطلب گوگل نمونه‌هایی از مسائلی که وب مس‌ترها با آن‌ها رو به رو شده و راه‌هایی که آن‌ها برای جلوگیری از ایجاد این مسائل امتحان می‌کنند را شرح داد. این نمونه‌ها عبارت‌اند:


•    اگر وب سایت شما JavaScript و CSS را بلاک (مسدود) کرده باشد، سیستم Indexing گوگل قادر به مطالعه و بررسی آن صفحه مثل کاربران معمولی نخواهد بود.
•    ممکن است تأثیرات منفی زیادی بر روی سایت شما اعمال شود اگر سرور میزبان سایت شما فاقد تجهیزات مربوط به بررسی درخواست‌های مختلف به صورت دسته ای باشد.
•    وب سایت شما به احتمال زیاد قابل پردازش و پاسخگویی صحیح نیست اگر JavaScript به کار گرفته شده در آن بیش از حد با کدنویسی های زیاد و مختلف پیچیده شده باشد.
•    در برخی موارد، ممکن است JavaScript محتوای اضافه نشده (محتوای در حال بررسی و نهایی نشده) را از صفحه حذف کند که این مورد باعث می‌شود که صفحه مربوطه به‌درستی ایندکس نشود.

 

در نهایت می توان از این مطلب نتیجه گرفت استفاده از کدهای CSS و JavaScript در وب سایت باید کاملا به صورت صحیح و استاندارد باشد و همچنین نباید دسترسی روبات های گوگل به آنها را مسدود نمود تا بتوان دقیقا نتایجی که کاربران در وبسایت شما می بینند را برای گوگل نیز به نمایش گذاشت.

گوگل با این کار سعی دارد تا هرچه بیشتر بهینه سازی سایت برای کاربران و برای موتورهای جستجو را به هم نزدیک کند تا وبمسترها تنها یک مسیر را برای بهبود وب سایت خودشان در نظر بگیرند و آن بهینه کردن سایت برای کاربران آن وب سایت باشد.

 

مشاهده نسخه PDF مقاله: آیا JavaScript و CSS می تواند بر روی ایندکس شدن در گوگل تأثیر بگذارد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

25 اشتباه بزرگ در بازاریابی اینترنتی (فایل صوتی)

25 اشتباه بزرگ در بازاریابی اینترنتی (فایل صوتی)

در این فایل صوتی به اشتباهات بزرگ اما پنهان در بازاریابی اینترنتی اشاره شده است که مرتکب شدن آن‌ها نه تنها باعث رشد و بهبود بازدید و فروش سایت نمی‌شود بلکه می‌تواند خطرات زیان آوری برای وب سایت شما نیز داشته باشد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سایت مپ چیست ؟

سایت مپ چیست ؟

در سئوی سایت شما نکاتی حائز اهمیت هستند که باتوجه به آنها می توانید سایت خود را بهینه سازی کنید در این مطلب به شما سایت مپ که یکی از ابزار های سئو است را آموزش خواهیم داد.

9 نکته مهم و ضروری سئو  برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

9 نکته مهم و ضروری سئو برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

همه ما می دانیم که اولین قدم برای ورود به بازار رقابت تجارت های آنلاین، سر و کار داشتن با مفهوم سئو می باشد. سئو در ظاهر ساده و در باطن بسیار پیچیده است. اولین کاری که باید انجام داد، رعایت مهم ترین اصول مقدماتی سئو است. در این مقاله به 9 نکته مهم و ابتدایی سئو برای کسب رتبه عالی در گوگل اشاره می کنیم.

ارتباط بازاریابی محتوا با سئو دقیقا چیست؟

ارتباط بازاریابی محتوا با سئو دقیقا چیست؟

در این مقاله ما به بررسی «سئو» و «بازاریابی محتوا» می پردازیم و‌ می‌خواهیم بدانیم این دو، در چه زمینه‌هایی با هم تفاوت دارند و کجاها همکار یکدیگر می‌شوند.

9 نکته ظریف برای بررسی سایت رقبا

9 نکته ظریف برای بررسی سایت رقبا

 شما به‌عنوان مدیر یک کسب‌وکار آنلاین و یا یک وب‌مستر می‌توانید از سایت‌های رقبای برتر خود درس‌های زیادی بیاموزید. 

30 نکته مهم در بهبود طراحی سئو دوستانه

30 نکته مهم در بهبود طراحی سئو دوستانه

طراحی مهمترین و کلیدی ترین عامل موفقیت است. اغلب مردم به اشتباه باور دارند که طراحی های سئو دوستانه خیلی کارآمد نیست. موتورهای جستجوی استاندارد بهترین راه برای فهمیدن اهمیت طراحی خوب برای کاربران است.  

پیج رنک گوگل چیست و چگونه آن را بهبود دهیم؟

پیج رنک گوگل چیست و چگونه آن را بهبود دهیم؟

گوگل هر ساله با استفاده از یک الگوریتم و فرمول خاص وب سایت ها و صفحه ها را درجه بندی و رتبه بندی می کند. چرا بعضی سایت ها در یک سال رنک بهتر دارند ولی در سال بعد دچار افت رنک (رتبه) می شوند؟ دلیل این مورد چیست؟ قبل از پاسخ به این سؤالات ابتدا باید بررسی کنیم که درجه بندی صفحه اصولاً چیست و چگونه انجام می گیرد؟

نظرات

علیرضا
۱۳۹۵/۰۷/۰۷۰۰
پاسخسلام ..خیلی متشکرم برای این مطلب ...یه سوال فنی داشتم ؟..در قسمت Structured Data > Person ) وب سایتم 1800 خطای Missing: homeLocation هست میشه لطفا راهنمایی کنید برای رفع این خطاها باید چکار کنم
MORTEZA
۱۳۹۵/۰۵/۱۱۰۰
پاسخسلام مرسی بابت مطلب خوبتون
مشکل من اینه که وقتی سایت رو با PAGESPEED گوگل آنالیز میکنم ارور میده که کلی از فایل های جاوا و CSS مسدود شده
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Your page has 26 blocking script resources and 30 blocking CSS resources. This causes a delay in rendering your page.
ROBOT.TXT سایت رو هم به تایید گوگل رسوندم ولی مشکلم رفع نشده ممنون میشم راهنمایی کنید
مدیر وب
۱۳۹۵/۰۵/۱۱۰۰

سلام

مشکل را از برنامه نویس و هاستینگ خود پیگیری کنید

فایل .htaccess رو هم چک کنید

آرش کرمانی
۱۳۹۵/۰۵/۰۶۰۰
پاسخبا سلام
جناب منصوری فر یه سوال ذهن منو مشغول کرده!
چرا نتایج رتبه بندی گوگل تو مرورگر های مختلف متفاوت هست؟
مثلا با یه مرورگر لینک سایتی صفحه اول قرار داره
با یه مرورگر دیگه با همون کلمه کلیدی لینک سایت صفحه دوم یا حتی سوم قرار میگیره
حتی تست زدیم با مرورگر های یه سیستم دیگه هم به همین شکل
ممنون از راهنمایی شما
مدیر وب
۱۳۹۵/۰۵/۰۷۰۱

سلام

این موضوع برمی گرده به کش مرورگرها و کوکی های ذخیره شده در مرورگر ها.

اگر در هر مرورگر به صورت Private Search عمل کنید نتایج یکسان خواهد بود.

sasan
۱۳۹۵/۰۲/۳۱۰۰
پاسخممنون بسیار مفید بود، من مدیر یکی از وب سایت های موسیقی هستم و با خیلی از هنرمندا تو این حوزه همکاری میکنم و اونها اثار خودشون رو مستقیم در اختیار ما قرار میدن برا انتشار در وب سایت و بعد از طریق ما به خیلی از سایتهای دیگه ارسال میشه و قبل از همه سایت های در وب سایت ما قرار داده میشه اما درساعات اولیه که هنوز وب سایتی ارائه نکرده اثر رو در نتیجه جستجو ما اول هستیم، اما بعد از اینکه وب سیات های دیگه ارائه کردن نتیجه ما گاهی به صفحه دوم یا بیشتر میره، چطور اینرو به گوگل متوجه کنیم که ما مرجع اون اثر هستیم و باید این وب سایت رو اولویت اول در نتایج جستجوی مثلا اون آهنگ قرار بده؟
با تشکر
مدیر وب
۱۳۹۵/۰۳/۰۲۰۰

ممکن است رقبای شما قبلا مطلبی با آن عنوان را انتشار داده اند و پس از انتشار شما فقط لینک را به مطلب اضافه کنند.

در سایت های موسیقی این موضوع بسیار دیده می شود.

مطلب دیگر که ممکن است باشد این است که تعداد سایت های به سایت های رقیب شما لینک می دهند از شما بیشتر باشد.

شما با استفاده از fetch در وب مستر تولز و استفاده از مپ و ثبت مپ سایت در وبمستر تولز می تونید تا حد زیادی جلوی این موضوع را بگیرید.

همچنین می توانید از بخش manual action نیز در این خصوص با گوگل در ارتباط باشید

محسن
۱۳۹۴/۰۹/۲۰۰۰
پاسخسلام؛ ضمن تشکر از مطلب بسیار مفیدتون، بنده هم الان دقیقا دچار همچین مشکلی شدم و مطالب سایتم در گوگل ایندکس نمی شوند. براهمین وقتی به وبمسترتولز خود مراجعه کردم متوجه شدم در قسمت Blocked Resources تعداد 125 صفحه از سایتم بلاک شدند و به عنوان منبع مسدود شده شناخته شدند که آدرس این منبع هم سایت میهن همکار بود. با توجه به اینکه بنده مطالب سایتم را از این سایت جهت بازاریابی برداشت می کنم و مهم تر اینکه بنر این سایت را که به صورت جاوا اسکریپت هست در هدر سایت خود قرار دادم (این سایت کدهای جاوااسکریپت و css خود را مسدود کرده است) لذا بنده فکر می کنم با قرار دادن این بنر در سایت خود باعث شده که تمام صفحات اینجانب به عنوان منبع مسدود شده قرار گرفته و به همین خاطر مطالب ایندکس نمی شوند. آیا به نظر شما همینطور است؟؟ حال برای رفع آن باید چه کاری انجام دهم؟ آیا حذف بنر از سایت مشکل بلاک شدن صفحات را برطرف می کند؟؟ لطفا راهنمایی کنید. ممنون
مدیر وب سایت
۱۳۹۴/۰۹/۲۹۰۰

سلام دوست عزیز

این موضوع نیاز به بررسی بیشتر بر روی سایت شما دارد و با این توضیحات نمیشود به دلیل آن پی برد.

سایت تخصصی برق
۱۳۹۴/۰۱/۰۷۰۲
پاسخسلام.من قبلا جایی خوندم که گفته بود ممکنه از نظر امنیتی بلاک نکردن css وJS مشکل ایجاد کنه .این حرف درسته؟البته خودم نمی دونم چه ربطی داره محض اطمینان پرسیدم.
ناشناس
۱۳۹۴/۰۲/۲۳۰۱
اگر کدنویسی صحیح انجام شده باشه مشکلی ایجاد نخواهد شد

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

25 اشتباه بزرگ در بازاریابی اینترنتی (فایل صوتی)

25 اشتباه بزرگ در بازاریابی اینترنتی (فایل صوتی)

در این فایل صوتی به اشتباهات بزرگ اما پنهان در بازاریابی اینترنتی اشاره شده است که مرتکب شدن آن‌ها نه تنها باعث رشد و بهبود بازدید و فروش سایت نمی‌شود بلکه می‌تواند خطرات زیان آوری برای وب سایت شما نیز داشته باشد.

تبلیغات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید